Swatch Sistem51 Otomatik Mekanizma Hakkında

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Swatch Sistem51 Otomatik Mekanizma Hakkında

Mesaj Halacoglu » 09 Ara 2022, 00:11

Merhaba. Kısa süre önce Swatch SISTEM51 SUTR400 model saati satın aldım. Bildiğiniz üzere otomatik ve kol hareketi ile kendini kuran bir model. Saati salladığımda kurmak için dönen mekanizmanın çıkardığı cırcır sesinin yanı sıra -bazen- içinden bir çıtırtı sesi geliyor. Saatin çalışmasında, tarih fonksiyonunda hiçbir sorun yok ancak sanki içinde minik bir dişli boşa çıkmış ve o hareket ediyormuş gibi düşündürüp rahatsız ediyor bu ses beni. Satıcıya belirttiğimde sağ olsun hiçbir soru sormadan doğrudan değişim yaptı. Ancak yeni gelen saatte de bu durum mevcut. Bu modeli/seriyi kullanan/kullanmış arkadaşlar, veya SISTEM51 otomatik mekanizmasından anlayan arkadaşlar, sizce bu durum normal mi?

Bu benim ikinci otomatik saatim. Daha önce aldığım Seiko 5 Sport otomatik saatte böyle bir çıtırtı sesi gelmiyordu.

Resim
Kullanıcı avatarı
Halacoglu

Re: Swatch Sistem51 Otomatik Mekanizma Hakkında

Mesaj Heesh » 09 Ara 2022, 00:41

Merhaba
Bende aynı modelim mavi olanını kullanmıştım
Sizin dediğiniz ses benim prx te ara ara geliyor o rotorun hareket sesi swatch larda ses plastik kasadan dolayı daha belirgin oluyor bende pilli 2 saat var tiktak sesleri az sessiz ortamda rahat duyuluyor seikoda kasa Çelik ise ses daha az duyulur . Başka üstadlar da yorum yazacaktır . Ben Mavi sistem 51 i durma ve fazla ileri gitmeden dolayı sinir olup satmıştım ilk otomatiğim di bende belki kullanmayı becerememiş olabilirim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Heesh

Mesaj Halacoglu » 09 Ara 2022, 20:52

Değerli yorumunuz için teşekkürler hocam. Dediğiniz gibi plastik kasa nedeniyle Swatch'ta sesler çok daha fazla duyuluyor. Yine de bu alanda yeni biri olarak alışık olmadığım bir ses rahatsız ediyor beni. Diğer tecrübeli arkadaşların da yorumları yol gösterici olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Halacoglu

Mesaj ilterd » 09 Ara 2022, 21:14

System51 saatlerin mekanizmalari tek vida ile birlestiriliyor ve sadece 51 parcadan olusuyor. Devrim olarak nitelendirilmeleri de bu yuzden. Uretimleri tamamen makineler tarafindan yapiliyormus. Benim de zamaninda ilgimi ceken saatlerdendi ama hic almadim.
Swatchlar sesli calismalari ile meshurlar. Mesela esim swatchlarindan birini taktiysa, arabada giderken tiktik sesini mutlaka duyuyorum (sanki kulagima dayamisim gibi). System51ler de bu konuda cok farkli degiller yorumlardan anladigim kadari ile.
Asagida bir incelemesinin linkini paylasiyorum. Sizinkilere benzer sikayetler burada da var.
Bence bu hali ile sevilmesi gereken bir saat :)
https://fifthwrist.com/swatch-sistem51-review/

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ilterd

Mesaj demir77 » 09 Ara 2022, 21:41

Swatch kullan at mantığında ürettiği için uzak durmakta fayda var. Garanti bittikten sonra bu sorunlarınız çözümsüz kalacak. Kısacası içi açıklamadığı için de ileride çöp olması yüksek ihtimal. Elden çıkartıp başka modele yönelebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
demir77

Mesaj nicknock » 24 Kas 2023, 23:10

Tepeyi saatin tersi yönünde kurduğunuzu varsayarak söylüyorum ki normal kurulum hissiyatı dışında bir çıtırtı olamaz.
Sistem 51' ler geleneksel kurulum yönünün tersine doğru kurulurlar.
Kullanıcı avatarı
nicknock

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 137 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners