Bir Saatseverin 3 Y覺ll覺k Maceras覺 - Bg17

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Bir Saatseverin 3 Y覺ll覺k Maceras覺 - Bg17

Mesaj Bg17 » 01 ub 2015, 04:38

Arkadaslar Selam,

Foruma uye olus tarihim 2012. Nerseyde 3 yil oldu. Bu sure icinde saat zevkimin gelismesinde forumun cok buyuk katkisi oldu demek istiyorum ama degil katki hepsini bu foruma borcluyum diyebilirim.

Ilk uye oldugumda tam bir cahildim, otomatik saat ne demek, quartz nedir, ETA`yi kisik ateste mi pisirmek gerekir gibi sorularim vardi. Bildigim saat markasi herhalde 5 6 tane falandi. Ilk uye olma nedenim forumdaki satis bolumunu takip etmekti, hrehalde uygun fiyatli birseyler bulurum diye dusunmustum. (fiyat bilmeyince uygunu nasil anlayacagim o da ayri konu ya)

Kendi saat zevkimi de bilmiyordum. Bana ne tarz saat gider, ne kullanabilirim hicbiri hakkinda bir fikrim yoktu.

Bir sure read only takildiktan sonra yavas yavas muhabbete katilmaya basladim, cok da keyif aldim. 3 yil icersinde bir cok arkadas ve dost edindim, simdi isim isim saymak istemiyorum, birini unutsam ayip olur. :lol:

Itiraf - Ilk uye oldugumda hayatta Rolex takmam aga modundaydim. Gerci hep saygi duydum, kotu bir yorum yapmadim(sanirim, umarim) ama takmam diyordum. COk surmedi bu durum.

Foruma koydugum ilk aile fotorafi.

Resim

Saatlerin kisa hikayelerini anlatmaya calisacagim.

Ilk saatim swatch. Yanlis hatirlamiyorsam 96 yilinda hediye gelmisti, universite yillarim boyunca, aslinda daha sonraki yillarda da bunu kullandim.

Resim

Cok keyif aldigim bir saatdir, kac kere pili degisti, kac kere cami kirildi, hatirlamiyorum bile. Bu yazi icin yine cikardim, pili bitmis, tabiki yaptiracagim. Hala arada sirada zevkle takarim.

Ikinci saatimiz aslinda bir dalis bilgisayari olan Mares Excel Nemo
Resim
Resim

Cogunuzun bildigi gibi en ciddiye aldigim hobim scuba dalis, firsat buldukca dunyanin her tarafinda dalmaya ve fotoraf cekmeye calisiyorum, arada forumda da paylasiyorum. Bu bilgisayar birden cok hayatimi kurtardi diyebilirim. Esas islev olarak kac metrede ne kadar kalabilecegimi, ne kadar bekleme yapmam gerektigini hesapliyor. Bu hesaplari elle su altinda yapmak teorik olarak mumkun olsa da aslinda olur is degil. Bu kadar saat degistirdim, bilgisayar oldukca eski olmasina ragmen hic degistirme gelistirmeyi dusunmedim. O kadar iyi.

Omega Seamaster 300M Quartz.
Bu saat de 2007 yilindan, ve ilk ust duzey saatim. Bir onemi daha var, dugun hediyesi olarak bana verilmisti esimin ailesi tarafindan. 2007 yilindan beri zevkle kullaniyorum. Ilk 5 yil nerdeyse tek saatimdi. Dalgic oldugu icin benim bir kac su alti macerasina da eslik etti, bezel hakkaten islevini yerine getirdi. Mares in pili en olmadik yerde, malezya ile endonezya arasinda bir yerde bitince baya isime yaramisti. Su alti performansinda essiz oldugunu dusunuyorum. Keske quarz yerine otomatik olsaymis.

Resim
Resim

Seiko Valetura YatchTimer

Resim

Foruma uye olmadan aldigim, bir saat. Karmasik ozelliklerinden etkilenmistim, o donem de yelken e iyicene merak sarmistim. O nedenle aldim. Cok kullanamadim. Deniz sporu ile iliskili saat niye deri kayisli olur anlayabilmis degilim. Ama makenizmasina ve ozelliklerine hala saygi duyarim.

Frederic Constant FC700

Foruma yaptigim ilk inceleme, Arman`yi saymazsak, ilk otomatik saatim, ilk dress watch um.
Fiyatina gore cok ama cok basarili buldugum bir saat, az paraya cok is yapiyor. Kalitesi kesinlikle superdi. Forumdan bir arkadasimiz aldi.

Inceleme linki asagida.
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=11707#axzz3QRnOa9dM

Resim
Resim

Jaeger Le Coultre Master 8 Days.
Ve benim gercek manada high end saatlere ilk girisim. Bu saatin sahibi ben hic olmadim, olamadim, cok samimi bir arkadasim beni kirmayarak bir sure kullanmama izin verdi. Sonra sat diye yalvardim ama olmadi.

Bu saat benim icin tam bir askin baslangici idi. Jaeger markasini tanidim, ve hala en sevdigim markalarin arasinda en tepededir.

inceleme linki
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=11940#axzz3QRnOa9dM

Resim

Uretimden kalkmasi bence buyuk kayip, hakkaten basarili bir saatdir.

Panerai Pam25 Luminor Submersible.
Cok kisa sureli alip, bu markanin bana uygun olmadigina karar verip satin almadan geri verdigim Panerai. Kalitesine hayran birakmisti gerci. Titanyum cabuk cizilirmis, polisaj yapilmamasi lazimmis, bundan ogrendim. Polisaj hic yaptirmamak lazimmis, onu ogrenmeme daha vakit vardi.

Resim

inceleme linki:
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=12500&hilit=pam25#axzz3QRpMSZxy

Ulysee Nardin Maxi Marin Diver
Bu da uzuncana arastirdigimi sandigim bir sure sonrasinda aldigim saatim. Bana en onemli katkisi, kutusuz sertifikasiz saat almamak gerektigi oldu. Cok uzun bir sure olmasa da zevkle kullandim. Saatin benim kullanabilecegimden daha kalin oldugunu anladim. Gerci kalin saat kullanamadigimi anlamam icin biraz daha dayak yemem (para kaybetmem) gerekiyordu.

Saatin bezeline ve kadran desenine hayran kalmistim, hala da begenirim. Eger zamaninda bu saate celik bilezik bulsaydim herhalde hala bande olurdu. Power reserve ve small second cok guzel yerlestirilmisti.

Resim

Seiko 5

Bir saat sever olarak surekli arasitiyor, muhabbetlere katiliyor ve saatleri deniyordum. Tabi surekli yeni birsey almak istior insan, ama bir de hayatin gercekleri var, butce gibi. Bu noktada sadece lux tabir edilecek saatlerle ilgilenmeye gerek olmadigini, gayet ekonomik saatlerin de cok keyif verdigini kesfettim. Iste bu donemde, forumdan bir arkadastan bu saati aldim. Gerek luminovasi olsun, gerek, zaman tutusu cok basarili bulurum. Saat hala bende, her ay 1 2 kere bilek vakti buluyor.

Resim

Jaeger Le Coultre Master Control 1000 Hours

Ve uzun arastirmalar sonunda dress watch sevdigime anlamis durumdayim, markalarin imaji kafamda daha netlesmis durumda, tabiri caizse biraz da olgunlasmisim bu hobi de, cok da degil ama. Bu sirada karsima Jaeger cikti, aldim. Uzuncana bir sure bende durdu, niye sattigimi hala bilmem, simdiki aklim olsa hala benle olurdu. Tamamen dengeli, her istenen ozellige sahip bir saatdi. Uygun fiyata almistim, kotu fiyata sattim. Bana ogrettikleri Jaeger super markadir, daha da super modelleri vardir, cok saat alip satmak iyi degildir, insana hata yaptirir...

Resim

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=13920#axzz3QRson8xy

Bvlgari Diagono Chrono Diver

Ve universite yillarinda cokcana gordugum, hep ozendigim fakat maddi durumlardan ulasmadigim bir saat artik ulasilabilir olmustu. Tabi univden mezun olali 10 yil gecmisti, kariyerimde bir yerlere gelmistim ama esas neden bu saatlerin fiyati korkunc derecede dusmustu.
Bu saat 200m olmasi nedeniyle cesaret edip dalamadim. Ama niye sattigimi bilmedigim bir saat daha iste. sonra yine alacaktim ama daha oraya atlamayalim, ilerki bolumlerde.

Resim

Tabii bu saatden bahsetmisken Razz`dan bahsetmemek olmaz. Ilk tanistigimiz gunden bir resim

Resim

Seiko Valetura Chronograph
Bu noktaya bir cok saat alip satmistim, ve bir sure durmam gerekiyordu. Bu sirada bolcana doga yuruyusu ve trekking yapiyordum, bu nedenlerle bir saat arastirdim Suunto Ambit e karar kaldim, ve ebayden ikinci el aldim. Saat elime ulasinca kullanmayacagimi anladim, ve yine forumdan ock saygi duydugum bir arkadasimin seikosuyla takas ettik. Acikcasi yurtdisina tasinirken kaybetmis olabilirim, su anda ortalarda yok, ama umudu kaybetmedim.

Cok guzel bir saatdir, ozellikle siyah kasa beni etkilemisti.

Resim
Resim

Ve bunda sureden sonra gercek yildiza hazirdim artik.

Rolex GMT Master Coke

Daha once Jaeger Le Coultre`a asik oldum demistim, bu saati gordugumde ise direk carpildim, ilk gordugumde heyecani anlatmam mumkun degil. Nasil mukemmel bir tasarimdi bu.

Bu saati kelimenin tam manasiyla raki sofrasinda aldim. Aslinda alabilecegimi hic dusunmemistim, cunku masada bir dolu saat vardi, bu saatin satilik olabilecegini bile bilmiyordum.

Baran birden de cok tesekkur borcluyum, cunku gercekten bana cok buyuk bir iyilik yaparak cok iyi bir fiyata verdi. Aldigim donem icin butcemi baya zorlamisti.

Resim
Resim
Resim

GMT bende oldukca uzun bir sure durdu, daha sonra baska bir Rolex aliminda takas icin kullandim. SOnra ozlemedim dersem cok yalan olur.

Omega Constellation

Seamaster nedeniyle oldukca saygi duydugum Omega markasini bir kere ziyaret vakti gelmisti, yine forumdan bir arkadastan bu saati aldim. Elimde kac gun durdu bilmiyorum, hicbirseyiyle beni tatmin etmedi. Saate kotu demek istemiyorum, ama sevemedim iste.

Resim

Bvlgari Diagono

Constellation`i sevemedigim icin ilk firsatta takasda kullandim, ve hata olmayacagini dusundugum ve yanildigim bir Bvlgari aldim. Aslinda marka ve model dogruydu, ama saatin kondusyonu cok kotuydu. Omega dan o kadar uzaklasmistim ki, kurtulmak icin Bvlgari`ye bakmadan almistim. sonra bakinca saatin durumunu gordum, ama is isten gecmisti. Neyseki artik arkadas olmustuk, aynen geri verebildim aldigim yere.

Resim

Rolex Submariner 114060 No Date

Yanlis oldugunu dusundugum bu kadar harekette sonra yanlis olamayacak bir hareket yapmain vakti gelmisti. Bu da tabiki bir Rolex di, ve Rolex in belki de en mukemmel modeli Submarinerdi.

Bu saat cook uzun zamandan sonra sifir aldigim ilk saatdi. Uzunca sure elimde durdu, dunyayi gezdik beraberce. Daha cok yeni elimden cikardim. Pisman degilim, bir jaeger le takasta kullandim sonucta.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Audemar Piguet Royal Oak Offshore Diver

Bu noktada dalgic kimligimi de ortaya cikaracak, daha ust seviyede bir saat bakiyordum. Alinabilecek en iyi diver in da AP ROO Diver oldugu fikri gelismisti. Saati ilk gordugumde zaten cok begenmistim. Kalbim temizmis, ilk gordugum saat yillar sonra benim oldu. 2 ay kadar mutlu mesut yasadik. Fakat yine bir hata yapmistim, saatin boyutlari benim kullanabilecegimden buyuktu. Ne gomlekle, ne ceketle oluyordu, kisa kollu tshirt le falan da bilek kalinligim nedeniyle kelebek gibi duruyordu. Kisaca saate denecek birsey yoktu ama bana olmamisti. Bir de icten donen bezelle dalgic olmazmis deneyince ogrendim. Tabi bu saatle suya girmedim.

Resim
Resim
Resim
Resim

116520 Rolex Daytona
Daytona baya suredir aklimda olan bir saatdi, celik versiyonunu istiyordum ama beyaz kadran da siyah kadran da cok icime sinmiyordu. Birsey eksik gibi geliyordu. Degerli metal saate de uzak durdugum icin istedigim gibi bir daytona bulamiyordum. Tam bu sirada bu daytona karsima cikti. Celik daytona modifiye edilmis, ve beyaz altin 116509 kadrani ve kollari takilmisti. Islem de cok basarili yapilmisti. Ilk gordugumde tam benim olacaksin dedim, satici iyi sartlarda bir takas onerince Diver gitti, daytona geldi. Hala cok basarili buldugum bir saatdir.

Resim
Resim
Resim
Resim

Getat Panerai Homage

Dunyada ve bizim forumda bir panerai modasi gidiyordu, ve bende kendimi bu etkiden soyutlayamiyordum. Fakat bu markanin bana gore olmadigini da icin icin biliyordum. Bu noktada bir homage aliyim deneyim, kullanabiliyorsam panerai alirim gibi bir mantik gelistirdim, ve Getat a yoneldim.

Resim

Dogru da yapmisim, saat cok guzel, iyi yapilmis ve hala kullaniyorum ama bir daha panerai nin bana gore olmadigini kanitladi.
Resim

Jaeger Le Coultre Master Control Ultra Thin Moonphase

Bu saatin acilisini daha cok yeni yaptim. Cok uzun suredir aklimdaydi, ayni zamanda Submariner i feda edebilecegim cok nadir saatlerden biriydi. Daha erken ama mukemmel dress watch i buldugumu dusunuyorum. Bakalim zaman ne gosterecek.

Ilk resmi mukemmel arabayla koyalim. (araba tabiki benim degil :lol: )
Resim
Resim

Iwc Pilot Mark XVII Le Petite Prince Limited Edition

Iwc benim mesafeli durdugum bir markaydi, dress watchlarini hic begenemedim, keza dalgiclarini da. Ama bir acidan takdir ediyordum, pilot saatlerini guzel yapiyordu. Bende mavi kadran rengini seviyordum.
Bu sirada da ciddi bir kasinti tutmustu, bu sirada Onat sagolsun, bu saati anlatti, bende neden olmasin dedim. Saatin elime ulasmasi oldukca macerali oldu, 15 gunu gecti, bana ecel terleri dokturdu. Elime ulasinda da elimde 3 gun durdu. ;) :lol: :lol: Cok iyi bir teklif alinca dayanamadim.

Resim

Kutu acilisi
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=17829#axzz3QS5cEQC7

Bvlgari Diagono

Ebay de oolesine gezinirken, eski saatim bi anda gozume carpti. Kutulu sertifikali, polisajsiz, ciziksiz bir saatdi. Aslinda almaya cok niyetim yoktu ama takip ediyim dedim. Bir anda satici bir teklif gonderdi, saatin degerinin altindaydi. Tamam dedim.

Resim

Kutu acilisi
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=18183#axzz3QS5cEQC7

Patek Philippe Aquanaut

Daytona acaba suresini doldurdu mu gibi fikirler geziniyordu aklimda, hatta 15400 mu olsa, jumbo mu olsa gibi dusunceler gecmekteydi. 15400 degerlendirme sonucunda elenmisti. Bu sirada JLC de gelince dress watch degil de ancak spor bir saat daytona nin yerine doldurabilr diye dusunuyordum. Fakat 40 mm in altinda, ince cok da spor saat yoktu premium markalarda. Bu noktada aquanaut arayisima son verdi. Aslinda cok once aquanaut a karar vermistim, konu forum da da cokcana tartisilmisti. Fakat gerek butcesel ve kisisel nedenlerden tetigi cekemiyordum. IWC nin kesin gidecek olmasi, daytona ve iwc ye saticinin cok yii fiyat vermesi, isleri kolaylastirdi, ve beni bir patek philippe sahibi yapti.

Aslinda bu uzun yaziyi yazdiran da bu saatdir. Ne yoldan gectigimi hatirlayim ki, daha fazla maceraya atilmayim diye.

Resim
Resim

Kutu acilis linki
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=18214#axzz3QS5cEQC7

Bonus: Dede Yadigari

Barandan korkumdan konu acip ne oldugunu soramadim. Ama bir de elimde bir cep saati bulunmakta. Maddi degeri ile ilgilenmiyorum (alti sifirli olmadigi surece :lol: :D )

Bu saat altin tek saatim. 60li yaslarimda yelekli bir takim diktirecegim kendime ve bu saati kullanacagim gibi bir hayalim var.

Resim
Resim

evet eger buraya kadar baymadan okuyan biri varsa kendisine tesekkur ederim. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
En son Bg17 taraf覺ndan 01 ub 2015, 05:40 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 2 kere d羹zenlendi.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan覺c覺 avatar覺
Bg17

Kay覺t: 27 Oca 2012, 07:42

Re: Bir Saatseverin 3 yillik macerasi - BG17

Mesaj Bg17 » 01 ub 2015, 04:50

Ailenin son durumunu da koyalim.

Resim
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan覺c覺 avatar覺
Bg17

Kay覺t: 27 Oca 2012, 07:42

Mesaj Cct » 01 ub 2015, 05:32

Zevkle okudum, giderek artan eri ve sevdan覺n son vuruu takdire ayan :thumbup: :D

Bende konu a癟sam m覺 acaba 12 tane Seiko 5 :!: Tag Heuer'ler, Helson, Longines sen az dolanm覺s覺n abi yine :D
Her t羹rl羹 saat itinayla tak覺l覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
Cct

Ya: 39
Kay覺t: 21 Oca 2013, 20:07

Mesaj minus2point4 » 01 ub 2015, 06:27

Harika bir yaz覺 olmu :champ: Temsili olmayan g繹rsellerle okumak ayr覺 keyif katt覺 :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
minus2point4

Kay覺t: 30 Oca 2010, 08:56

Mesaj Baran » 01 ub 2015, 08:49

Cok guzel bir saat gecmisi 繹zeti olmu :champ: Birincisi Coke GMT sattigima pisman oldugum saatlerden biridir maziye baktigimda sendede durmadi kadersiz saat :) Ikincisi Patek hayitli olsun oldukca guzel model.Ucuncu ve son olarak ise cep saatini yaklasik 1 senedir sadece kuru havalarda giydigim adidas spor pabu癟lar覺mla takas edebilirim dusunursen abi :) :)
Kullan覺c覺 avatar覺
Baran

Ya: 39
Kay覺t: 02 ub 2011, 23:10

Mesaj Clk » 01 ub 2015, 09:33

Bg17, zaman t羹nelinde yaptirdigin yolculuk ve olayi ele alis seklin cok g羹zel :champ:

Yalniz yorum yapmadan gecemeyecegim. Farkli markalar icin yazmis oldugun c羹mlelerden yola cikarsak "ayran g繹n羹ll羹" olmanin saat sevgisine herhangi bir getirisi olmadigini anliyoruz.

Ben cok fazla saat takas eden birisi degilim. Bug羹ne kadar sadece 5 saat sattim. (2 Steinhart, 2 Rolex, 1 Omega) diger saatlerimi hep elde tuttum. C羹nk羹 farkli markalari tecr羹be etmek icin saat alan birisi degilim. Dial'a baktiginda, ele aldiginda, koluna taktiginda O saat ya sana aittir ya da degildir! (Senin icin Bvlgari g羹zel bir 繹rnek)

Bu tip aksiyonlar hem para hem de zaman kaybettiriyor insana. Ama ne olursa olsun farkli markalar ile edinmis oldugun tecr羹beler ve son durak (PP) sapka cikarttiran cinsaten :super: Umarim bundan sonra ki alimlarinda daha olgun kararlar verirsin (Omega Constellation'i d羹s羹n羹nce bu c羹mleyi yazmadan edemedim :D )
TRK'羹m!!! lkem TRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan覺c覺 avatar覺
Clk

Kay覺t: 17 Kas 2009, 02:03

Bir Saatseverin 3 yillik macerasi - BG17

Mesaj Orhanbalu » 01 ub 2015, 10:32

繹yle bir d羹羹nd羹m de aa覺 yukar覺 her saat severin, buna benzer bir hikayesi vard覺r, deneme yan覺lma yolu ile elde edilen doru sonu癟, bazen bu dersi pahal覺ya alabiliyoruz. nemli olan bu dersi m羹mk羹n olduunca hafif yaralarla atlatmak. Yazm覺 olduunuz hikayenizi hi癟 nefes almadan okudum desem yeridir. ok g羹zel olmu, yaam覺 olduklar覺n覺z覺 paylat覺覺n覺z i癟in Teekk羹r ederim.
balu
Kullan覺c覺 avatar覺
Orhanbalu

Kay覺t: 28 Au 2013, 07:09

Mesaj Hellhound » 01 ub 2015, 10:38

ok g羹zel yazm覺s覺n覺z. B羹y羹k keyifle okudum :super: Eldeki saatleri 癟ok g羹zel g羹nlerde kullanman覺z覺 dilerim :champ:
gurmekokular
Kullan覺c覺 avatar覺
Hellhound

Kay覺t: 14 Au 2014, 15:42

Sonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 61 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners