Saatin Efendileri: Blancpain, Vacheron Constantin, Breguet

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saatin Efendileri: Blancpain, Vacheron Constantin, Breguet

Mesaj Frax » 06 May 2010, 19:36

Bence de bir önemi yok sadece ilgisi olabilir mi diye düşünmüştüm. Teşekkür ederim bilgi için.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Modern60 » 06 May 2010, 22:00

Bizce yok tabii frax1 ama maalesef memleketimizde geçmişi ve damalı haç yüzünden almaktan vaz geçenleri biliyorum. Ben teşekkür ederim. Bu arada, Balncpain, Frederic Piguet ile 1862 den beri çalışıyor ve mekanizma tasarımlarını belirliyor. FP ise, hem Blancpain den gelen fikirleri, hem de kendi gereksinimleri için mekanik üretiyor ve satıyor. Mesela AP ve VC, bu markalardan. AP zaten komşuları. Bunu açıklamak istedim çünkü, Basel de bir çok insan bile, bilmeden Blancpain'e FP calibre kullanan muamelesi yapıyor ve hemen cevap alıyor tabii. Ama diğerleri, baz olarak FP kullanıyorlar ve gereksinimelrine göre modifiye ya da değiştirme yapıyorlar. Bu arada Blancpain ve Breguet gibi çok ciddi mekanizma tasarımları son 30 yılda Edmund Capt tarafından FP ve Lemania da tasarlandı ve üretildi. Edmund Capt, İsviçre'nin son zamanlardaki en önemli mikro mekanik mühendisi. Valjoux 7733 ve sonrasında 750, 7750 ve 51 i de tasarlayan kişi. George Daniels'in coax maşa sistemini, onunla beraber cal 2500 yapan kişi.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Frax » 06 May 2010, 22:22

Ayrıntılı bilgiler için tekrar teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj 2fast4u » 10 May 2010, 15:35

Audemars piguet olmaksizin efendilik olmaz . :oops:
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj Bilo » 10 May 2010, 16:48

VC ile Vatikan nasıl iş birliği yapmıştır merak ettim açıkcası. Yanlış anlamayın ama bana şehir efsanesi gibi geldi. Neticede VC, Richemont grubunun markalarından birisi. Panerai ve Jaeger-LeCoultre'un Vatikan ile ne kadar alakası varsa Vacheron Constantin'in de o kadar vardır.
Kullanıcı avatarı
Bilo

Mesaj Frax » 10 May 2010, 19:44

Şöyle ki Richemont grubu VC den yaklaşık 200 yıl sonra piyasaya çıkan bir grup.Yani sonradan satın alma sözkonusu.İkisi için de ayrıntılar:

viewtopic.php?f=92&t=1892

viewtopic.php?f=12&t=2741&start=0&hilit=richemont
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Clk » 10 May 2010, 19:48

Bilo, yazilanlar tarihten gelen seyler. Vacheron zaman icerisinde cok fazla el degistirmis bir firma. Hatta abartilip 80'li yillarin basinda Saudi Petrol Milyarderi Yamani tarafindan satin alinmis. 1996 yilinda ise Vendome Group sahibi Güney Afrikali Johann Rupert tarafindan satin alinmis. Dolayisi ile Richmont gruop Vacheron tarihi icin yeni. Diger bir bilgi ise Vacheron ile Jeager tarihleri neredeyse paralel gelisiyor. Vacheron cok cok uzun yillar saatlerini sadece JLC makineleri ile üretiyor. Hatta tarihte ortaklik anlasmalari bile var. Biraz esprili bir yaklasim yaparsak Panerai'i bilmem ama Vacheron Constantin'in Vatikan ile ilgisi varsa bu iste kesin JLC'nin de parmagi vardir diyorum :)

Arastiracagim cünkü ilginc bir konu belki kesin bilgilere ulasmak mümkün olabilir.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Bond » 10 May 2010, 20:21

Kısa bir araştırmadan doğan derleme bilgiler ışığında şunu yazabilirim: Vacheron Constantin logosunda kullanılan Maltese Cross / Amalfi Cross'un ( Malta Haçı) direk olarak Vatikanla veya Hıristiyanlıkla ilgisi yoktur. 1880 yılında bu logo tulumba (barrel) içerisinde Malta Haçı şekline benzeyen ve zemberekteki (mainspring) gerilimi sınırlama işlevi gören bir parçadan esinlenilerek kullanılmaya başlandı.

Elbette İsviçre ve Vatikan arasında tarihsel bazı bağlantılar olması normal; 1499 yılında İsviçre Federasyonunun bağımsızlığını Roma İmparatorluğundan alması gibi, ama günümüzde kalan tek bağlantı Vatikan şehrini ve Papayı koruyan Swiss Guardlar ( İsviçreli Muhafızlar ) gibi duruyor. Bu durumda VC logosunun Vatikan yada cross sembolu olduğunu bence söyleyemeyiz en azından ben böyle bir bilgiye ulaşamadım. Farklı kaynaklardan tersi bilgiler varsa diğer üyelerimiz ekleyecektir.

VC logosunun esinlenildiği parçayıda ekleyelim. Geneva Stop yada Geneva Drive fakat genellikle Maltese Cross olarakta adlandırılıyor.

Resim

Maltese Cross / Geneva Stop (Drive)

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: afsintekin, sgartel ve 78 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners