Ömürlük Saat Nedir?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Ömürlük Saat Nedir?

Mesaj Eterna » 02 Tem 2010, 20:03

Selam Dostlar,

Geçen ay bir saat mağazasında modellere bakıyordum. Mağaza sahibinin nasıl bir model düşünüyordunuz sorusu üzerine hafif tebessüm ederek - Ömürlük bir saat bakıyorum dedim. Ve sohbet başladı....

Beyefendinin düşüncesi şöyle idi; Ömürlük saat olmaz. İnsan ömrü bitiyor saat nasıl dayansın. Ben kendisine kaç kişinin kolunda 25-30 senelik hemde canavar gibi çalışan saatler gördüğümü anlattım. Yine de istisna falan dedi pek ikna olmadı. Saatlerin % 60 ının maksimum 10 senede eskidiğini söyledi.Savunduğu tez ise saatler ömürlük olursa biz nasıl para kazanırız idi.

Neyse sonra ben düşünmeye başladım. Oturduğum mahallede bir iki kişinin kolunda çok eski seiko 5 gördüğümü hatırladım Sorupta 20-30 senedir kolumda cevabını aldığımı hatırlarım. Hemde fiziki kuvvet gerektiren işlerde çalışıyorlardı.

Sizce saatler ömürlük müdür? Eğer evet diyorsanız hangi saatler ömürlüktür?

Mesela aşağıda ki Vacheron saati çok beğeniyorum.

Resim

Ama düşündüğüm zaman 20-30 sene kolumda aktif kalırsa dayanamaz gibi düşünüyorum.

Tabii şöyle bir kıstas var. O kadar sene elimizde kazma kürek en ağır işlerde çalışmasa kda en azından zırt pırt aman çizilmesin, aman ıslanmasın, aman terlemesin vs. diyerek çıkarmayacağız. Yani 10 sene aslında kenarda dinlenmiş olmayacak.

Mesela ben tissot saatimi alırken çok uzun seneler dayanacak sağlam bir saat olduğunu düşünmüştüm.

Resim

Forumda gördüğü bazı rolexler, orisler içinde öyle düşünüyorum. Sizlerin böyle bir soru karşısında favori saati ne olabilir dostlar?

Sevgiler,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Re: Ömürlük Saat nedir?

Mesaj winterdrops » 02 Tem 2010, 21:41

Ben yıllar önce lisedeyken quartz bir swatch kronograflı bir model almıştım, hiçte öyle düşme, çarpma olmadan günün birinde pat diye bozuldu. Servisine falan gönderdik fahiş bir fiyat istemişlerdi. Hernekadar bu forumda avrupalı markaların dizayn açısından önde olması dolayısıyla bu markaların bazı saatlerine hayran olsamda, pek dayanıklı olduklarını zannetmiyorum (seiko gibi japonlarla kıyaslanamaz bence)
Bu foruma çok beğendiğim bir kaç model (tag calibre 8 veya omega po) saat hakkında bilgi toplamak için girmiştim fakat bu güzel ortam hobi gibi bişey oldu benim için. Sonuçta daha önce yaşadığım bu swatch faciasının ardından 1500 -2000 euro gibi bir parayı isviçre yapımı bir saate yatırıp yatırmamanın kararsızlığı içerisinde kaldım. Çünkü bende isviçre yapımı saatlerin ömürlük olduğunu düşünmüyorum fakat bu benim düşüncem. Gerçek hayattada bu sanki biraz bu yönde gibi. Bir toyota kullanıcısı ile wolksvagen kullanıcısını dinlediğinizde sizde oluşan ilk kanı toyotanın sorunsuzluğudur. Biraz saçmalayıp daldan dala atladım ama lafı japon markaların uzun ömürlülüğüne getirmek istedim aslında :D
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj polemik » 02 Tem 2010, 22:20

Swatch ile üst düzey bir İsviçre saatini karıştırmamak lazım.

Her saat bozulur, bozulmayacak saat yok. Üst düzey bir saat satın alıyorsanız yüksek bakım maliyetlerini de göz önüne almak gerekir.

Bunun dışında, belli bir kalitenin üzerinde olduktan sonra iyi kullanılması şartı ile her mekanik saat uzun süre dayanır. 5 yılda bir bakım yaptırırsanız ve çarpmadan nazik kullanırsanız mekanik saati zor bozarsınız. :)
Kullanıcı avatarı
polemik

Mesaj Modern60 » 03 Tem 2010, 00:20

Polemik haklı bir mekanik saat sizden çoook daha uzun ömre sahiptir. Ama elektronik saatlerde bu mümkün değildir. En iyisi 20 senede yeniden toplanmak zorunda. Entegresi, kapasiteleri, voltaj regülasyon diodeları ve benzeri bütün elekriksel parçalar. Quartz piezzo 100 sene dayanır. Kısacası her 20 yılda bir elektronik saatinizi baştan sona yenilemelisiniz. Mekanikleri ise her 5 yılda bir biraz paraya kıyarak baktırıp yıkama yağlama, eğer varsa aşınan çarklar değişirtirme işlemleriyle yola devam ederler.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Re: Ömürlük Saat Nedir?

Mesaj Eterna » 03 Tem 2010, 12:41

Sn. modern60,

Pilli saatler max. 20 senede toplanmak zorunda dediniz. Kinetic ve eco-diver olan saatler içinde geçerli midir?Sonuçta onlarında içinde bir pil var diye biliyorum.

Sevgiler,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj polemik » 03 Tem 2010, 12:45

Kinetic ve Eco-Drive sistemlerde pilin ömrü 10 yıl civarında diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
polemik

Mesaj Eterna » 03 Tem 2010, 13:54

Merak ettiğim 10 sene sonra pilini değiştirip tekrar 10 sene kullan tekrar 10 sene sonra değiştir vs. derken mekanik saatler gibi ömür boyu kullanılır mı? Yoksa değerli dost modern60 ın dediği gibi 20 senede içindeki neredeyse her parçayı değiştirmek zorunda mı kalırız?

Sevgiler,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj safir » 03 Tem 2010, 17:17

sözde yabancı forumlarda denilenler doğruysa kinetic ve eco drive da şimdi kullanılan piller ilk zamandakilere oranla daha uzun ömürlüymüş ,en az 25 yıl civarı ömrü var denilmiş ,ancak diğer kısımları için modern60 ın söyledikleri yine geçerli olacaktır diye düşünüyorum ,elektronik entegrelerin değiştirilmesi gerekliliği vs

bu kinetic saat konusunda modern60 la beraber ziyaliv de tamiri,şarjlı pil değiştirmesi vs ile bizzat uğraşmış biri olarak detaylı bilgiler verecektir ,dh de yazılarını görmüştüm ama şimdi bulamadım
Kullanıcı avatarı
safir

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 71 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners