Ömürlük Saat Nedir?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Ömürlük Saat Nedir?

Mesaj Modern60 » 03 Tem 2010, 19:57

Elektronik elemanlar yada yarı iletkenler 20 yılda bir değiştirilmek durumundadır. Kapsiteler kurur. Entegreler sürekli düzenledikleri ve yaptırdıkları işler sebebiyle, elektrik harcarlar ve ısınırlar. Zamanla da ısınma miktarları yükselmeye başlar çünkü: akım çekme miktarları yükselmeye başlar. Akım çektikleri zaman ısınırlar ve daha çok akım çekerler çünkü bir önceki akım, gerilim miktarını karşılamamaktadır. Bu kısır döngü engetrenin çok küçük bir darbede ya da dışarıdan gelebilecek bir nem yada su zerresinde bile yanmasına sebep olur. Aynı durum Voltaj düzenleyici diodlarda var. Pil ise bu zincirin en son halkası. 2,3,4 HADİ MAKSİMUM 5 YILDA BİR DEĞİŞTİRİRSİN YOLA DEVAM EDERSİN. Ama İŞİ YAPAN PİL DEĞİL BU YUKARIDAKİ ASIL YARI İLETKENLER. Kinetic ve Eco-Drive larda kapasitör adını verdiğimiz bir şarj(şarj edilebilen ünite yada pil) ünitesi var. Tabii ki bunun da diğer kapasitörler gibi bir ömrü var. En son 15 sene değiştirme modellerini duydum. Ama unutmamak lazım ki, bu her iki saat isitemi de elektroniktir. Bunlarda da 20 sene sonra toplu değiştirme gerekebilir. Ama Spring-Drive'larda ömrün daha uzun olduğunu sadece tahmin edebiliyorum. Çünkü Şarj edilen bir kapasite yok. Entegre var ama en sükünet halinde çalışıyor. Yani prematüre olmayan bir yarı iletkenle 40 sene dayanabilecklerini, düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Modern60 » 03 Tem 2010, 20:07

Prematüre; doğum öncesi arıza demektir. Maalesef yarı iletkenler, imal edildikleri sırada herhangi bir arıza ile doğabilir ama testleri geçebilirler. Ama ömürleri, kullanılacakları alandaki gerilimler ve akım geçişleri sürecinde hızla tükenir ve aslında başta bellidir ama testlere dayanırlar. Aradan 2 sene geçer bir bakarsınız diod gitmiş. Bu durum çok sık karşılaşılmasa da pek seyrek değildir. Çok güvenilir bir markanın güvenilir bir ürürnü aniden hem de beklenenden çok önce bozulursa bu durumla karşı karşıyasınız demektir. Burada umut edeceğiniz garanti süresinde bu arızanın meydan çıkması olacaktır. Yoksa para verip düzelttirmek zorunda kaılırsınız .
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Re: Ömürlük Saat nedir?

Mesaj winterdrops » 05 Tem 2010, 10:40

Polemik yazdı:Swatch ile üst düzey bir İsviçre saatini karıştırmamak lazım.

Her saat bozulur, bozulmayacak saat yok. Üst düzey bir saat satın alıyorsanız yüksek bakım maliyetlerini de göz önüne almak gerekir.

Bunun dışında, belli bir kalitenin üzerinde olduktan sonra iyi kullanılması şartı ile her mekanik saat uzun süre dayanır. 5 yılda bir bakım yaptırırsanız ve çarpmadan nazik kullanırsanız mekanik saati zor bozarsınız. :)

Merhaba polemik,
Mekanik saat almayı düşündüğümü daha önce söylemiştim. Merak ettiğim, yüksek bakım maliyetleri derken ne kadarlık bi fiyattan söz ediyorsun acaba ve kaç yıllık periyotlar bunlar?
Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj prx » 06 Tem 2022, 12:45

2010 yılında yapılan bir sohbet arkadaşlar,ilgimi çekti,ben genelde otomatik kullaniyorum ama quartz saatlerimde var,yukarıda arkadaşların dediklerine göre quartz saatler 20 yılda mekanizma değişimi olur diyorlar. haklida olabilirler,benim 16 yıldır sorunsuz çalışan quartz bir seiko chronom var,dediklerine göre 4yil sonra revize edilecek, nekadar dayanacak ihtiyar kurt göreceğim inşallah ?yukarıdaki bir arkadaşta otomatik saatlerin 40 yılda revize olabileceğini söylüyor.buda olabilir.farklı görüşlere sahipseniz konusalim arkadaşlar.
En son prx tarafından 06 Tem 2022, 17:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj Skywalker34tr » 06 Tem 2022, 15:28

prx yazdı:2010 yılında yapılan sohbet arkadaşlar ben genelde otomatik kullaniyorum ama quartz saatlerimde var,yukarıda arkadaşların dediklerine göre quartz saatler 20 yılda mekanizma değişimi olur diyor haklida olabilir,benim 16 yıldır sorunsuz çalışan quartz bir seiko chronom var,dediklerine göre 4yil sonra revize edilecek bakalim nekadar dayanacak ihtiyar kurt?yukarıdaki bir arkadaşta otomatikleri 40 yılda revize olabileceğini söylüyor.buda olabilir.farkli düşüncelere sahipseniz paylaşabililir misiniz?

Ege, tarihin tozlu sayfalarından çekip alıyorsun konuları. Ama Türkçe kullanma ve imla çok kötü
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj prx » 06 Tem 2022, 17:37

Skywalker34tr yazdı:
prx yazdı:2010 yılında yapılan sohbet arkadaşlar ben genelde otomatik kullaniyorum ama quartz saatlerimde var,yukarıda arkadaşların dediklerine göre quartz saatler 20 yılda mekanizma değişimi olur diyor haklida olabilir,benim 16 yıldır sorunsuz çalışan quartz bir seiko chronom var,dediklerine göre 4yil sonra revize edilecek bakalim nekadar dayanacak ihtiyar kurt?yukarıdaki bir arkadaşta otomatikleri 40 yılda revize olabileceğini söylüyor.buda olabilir.farkli düşüncelere sahipseniz paylaşabililir misiniz?

Ege, tarihin tozlu sayfalarından çekip alıyorsun konuları. Ama Türkçe kullanma ve imla çok kötü

Ya tamerim gramerim kötü kusura bakma sayısalcı olunca insan ,şimdi bakayimda anlam yuvarlanmasi olanları düzelteyim.konu çok ilgimi çekti de o yüzden alintiladim gayet güzel bir sohbet olmuş.saatlerin belli bir yılda mekanizmalarinin değişmesi gerektigine değinmişler.düzelttim yaziyi bi bak bakalim,95 puanımı nerden kırdın? :D
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj asrb70 » 06 Tem 2022, 20:08

Skywalker34tr yazdı:

+1

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
asrb70

Mesaj prx » 06 Tem 2022, 20:49

Yeni nesil otomatik saatler bakım yapılmadan 10 yıl saati doğru şekilde gösterebilir mi?silicium kullanılanlar örneğin.
Kullanıcı avatarı
prx

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: ImpureZiggurat ve 124 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners