Otomatik Saat Almak veya Almamak

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Otomatik Saat Almak veya Almamak

Mesaj tuttacromata » 04 Eyl 2019, 11:36

Saatlere her zaman ilgim olmuştur ama bir türlü cesaret edip otomatik bir saat alamadım. Takım elbiseyle kullanabileceğim Seiko'nun Sarx ve Sarb modellerine bakarken bir arkadaşımın vasıtasıyla uygun bir Speedmaster Reduced denk geldi. Omega'nın Speedmaster serisi de fiyattan bağımsız olarak saygı duyduğum bir kaç otomatik saat modelinden biridir. Saate 9000 TL istiyorlar belki pazarlıkla biraz daha düşerler. Alıp almamak konusunda kararsızım çünkü bir saate bu kadar para verilir mi diye sorguluyorum hani saate fonksiyonellik olarak baktığımızda otomatik saatlerin en uç noktası bile asker saati diye bilinen Casio F91W nin gerisinde kalacaktır ancak dediğim gibi speedmaster zamansız bir tasarım çalışmasa bile kolumda dursun diyorum. Daha öncede Longines Legend Diver modelini istemiştim o zaman 0 fiyatları 5 bin TL civarındayken almadım şimdi 12-13 bin TL olmuş. Diğer yandan o paraya bir kaç tane Seiko/Orient alırım hem klasik hem spor değişikli takarım diyorum. Kararsızım yani siz değerli saat dostları bana bir yol gösterin mutlaka bu tarz ikilemleri yaşayanlar olmuştur.
Kullanıcı avatarı
tuttacromata

Re: Otomatik Saat Almak veya Almamak

Mesaj Ankthas » 04 Eyl 2019, 12:27

Reduced konusunda iyi incelemekte fayda var, eski saatler, ikircikli bir mekanizması var, sıkıntılıysa size maliyeti daha çok olur. 9000 lira da çok iyi bir fiyat değil, geçen ay Görkem Bey bana bir ilan atmıştı oradaki arkadaş 7000 istiyordu. Benim tavsiyem alacaksanız bir ustaya götürüp içini açtırıp baktırmanız.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj cagatayg » 26 Haz 2020, 18:21

Ben Tissot'un otomatik saatlerini kullandım. Geri kalma sorunu belli bir süre sonra rahatsız etmeye başladı. O nedenle quartz saatlere yöneldim şimdi.
Kullanıcı avatarı
cagatayg

Mesaj eyimen » 26 Haz 2020, 20:53

Isınma turu olarak Seiko, Tissot veya Hamilton'ın tarzınıza uygun(Diver, Dress, Pilot, Field), makul fiyatlı modellerinden birini tercih etmenizi öneririm.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj mbs1905 » 27 Haz 2020, 01:20

Bana otomatik saatin verdiği hazzı quartz veremiyor. Ruhsuz geliyor açıkçası. Ama herkes sevmek zorunda değil tabi. O yüzden ısınmayı elden kolayca çıkarabileceğiniz modellerde yapmanızı tavsiye ederim. Başlangıç için Seiko, Tissot, Hamilton olabilir.
Burak
Kullanıcı avatarı
mbs1905

Mesaj fsenturk » 29 Haz 2020, 17:22

Kişiden kişiye değişiyor saat tutkusu.

Ben de otomatik saat takmak isterim ama içimde her zaman "Ya geç kalırsa, ya doğru zamanı göstermiyorsa" korkusu olur. Mesela Ezanı duyamayacağınız bir yerdeyseniz ve kolunuzda otomatik saat varken orucunuzu bozabilir misiniz? Ben güvenip de bozamam doğrusu.

Dolayısıyla dakikalar ve hatta saniyelerin doğruluğu sizin için çok önemliyse otomatik saat takmak bir işkenceye dönüşüyor. Bu yüzden quartz tercih ediyorum.
Kullanıcı avatarı
fsenturk

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 72 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners