Garantili Saatin Su Geçirmesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Garantili Saatin Su Geçirmesi

Mesaj Xhantos » 30 Eyl 2019, 19:14

Standartlar bu gibi durumlar için var. İngilizce Wikipedia sayfasına bakabilirsiniz https://en.wikipedia.org/wiki/Water_Resistant_mark

Dalış saatleri için ISO6425, diğer su geçirmezlik için ISO2281 var. Bir saatin üzerine Water Resistant yazılıyorsa, 22810a göre 1 saat 10cm derinlikte belli sıcaklıktaki belli yoğunluktaki su içerisinde test edilmiş ve çalışıyor olmalı saat.

Statik basınç / dinamik basınç olayının geyik olduğu ortaya çıktı, şöyle ki insanın kendi kütlesiyle artırabileceği basınç yüzme sırasında en fazla 2-3m'lik ekstra basınça denk olabiliyor. 50m water resistant saat el yıkamasına dayanır, dayanmıyorsa ya saatte sorun vardır ya da tepe açık unutulmuştur. Vidalı tepe çok da şart olmasa da 200m ve üstünde ve dalgıç saatlerinde tercih ediliyor, 100m su geçirmez bir saatin vidalı tepe kullanmasına hiç gerek yok ve normal yüzme aktivitesinde, 10dk duş alırken vb. çok rahat kullanılabilir. (Vidasız tepeli dalgıç saatleri var ve çok sıkı olan ISO6425e uyumlu o saatler).

Özetle, 50m water resistant bir saat, kısa süreli yüzme için uygundur, el yıkamakla su geçirmesi kabul edilemez.

Deniz suyu aşındırıcı etkisiyle contaları aşındırır ancak contaların yapıldıkları malzemeye de bağlı olarak bir raf ömürleri de vardır. Yeni sentetik yağlar gibi yeni contalar da eskilere göre uzun ömürlü, yine de bir süre sonra elastikiyetlerini kaybediyorlar ve işlevlerini yerine getiremez oluyorlar. Sadece, bu süre 5 yıldan uzun olduğunda, hatta 10 yıl olduğunda, zaten bakım zamanı gelmiş saatin en basit yüzeysel bakımında bile contaları (nispeten maliyeti de düşük olduğundan) değiştirildiğinden fazla kafaya takmaya gerek olmuyor.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj justaguy » 01 Eki 2019, 08:42

fokyay yazdı:
görkemk yazdı:şimdi rakamlar işin geyik kısmı

1 ) eğer tepe kasaya vidalanmıyorsa , misal yüksek basınçla akan musluk suyu küçük bir noktaya ( ayar kolunun giriş deliği ) hızını kaybetmeden kanalize olur ve basıncı dahada artar ve 50 - 100 metre suya dayanan bir saat bi bakşmışsın pert olmuş. Vidalı tepenin yivleri silahlardaki susturucu benzeri bir etkiyle basınçlı suyu yavaşlatır ve bunu engeller. Bunu bahçeni bir hotumla sularken parmağınla hortumun ağzını kısarsan suyun daha ileri gitmesi mantığına benzetebilirsiniz. Yani tepeli vida yoksa suyla çok haşır neşir olmayın. O yüzden saatim 100 metre dayanıyordu ama bi iskeleden atladım saat su aldı derler.

2) Yüksek nem ve buhar olan sauna ve duş gibi ortamlarda uzun süre kalındığında gaz haline geçen moleküller ISO sertifikalı dalış saatleri dışındaki saatlerde saatin içine zamanla doğru orantılı şekilde geçerek su hasarına neden olur. Atıyorum 5 dakkada bişey olmasada , 30 dakika saunada saatiniz pert olur.

3) Gerçek anlamda kullanılan ve deniz suyuyla temas eden dalış saatlerinin contalarını 3 yılda bir yenilemek gerekir. 300 metre dayanıklılığı varsa 1 yıl sonra 200 , bir yıl sonra 100 metreye düşer ve sonunda saat dalışta su almaya başlar.

Tamam da üstad saat daha yeni 2.5 aylık bir saat. Ayrıca elimi tazyik makinesinde yıkamadım ilk defa normal akışlı bir muslukta yıkadım ve saat su aldı. Sizce bu normalmi?

Bence değil. Ben Casio F91 ile çocuk yıkıyorum, bana mısın demiyor (F91'in üzerinde yazmıyor ama internette yaklaşık 5 Atm deniyor).
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj görkemk » 01 Eki 2019, 09:20

çünkü casio f91 de tepe yok , düğmelerin altıda lastik contayla kaplı, su değerken, suya atlarken düğmeye basılmaz ise sorun olmaz.

siekonun manuallerinde hepsinde saati musluktan akan tazyikli suyun altında tutmayın, temizlemeyin diye özellikle yazar.

tatik basınç / dinamik basınç olayının geyiğine gelinde bir kere elinizi suyun altına soktuktan sonra elinizi havuzub denizin dibinde istediğiniz kadar sallayın saat su almaz

benim bahsettiğim sey hızla gelen suyun vidasız tepeli saatlerde yaptığı ani etki buda iskeleden atlarken , tazyikli suyun altında tutarken falan oluyor zaten
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj Xhantos » 01 Eki 2019, 13:51

görkemk yazdı:çünkü casio f91 de tepe yok , düğmelerin altıda lastik contayla kaplı, su değerken, suya atlarken düğmeye basılmaz ise sorun olmaz.

seikonun manuallerinde hepsinde saati musluktan akan tazyikli suyun altında tutmayın, temizlemeyin diye özellikle yazar.

statik basınç / dinamik basınç olayının geyiğine gelinde bir kere elinizi suyun altına soktuktan sonra elinizi havuzub denizin dibinde istediğiniz kadar sallayın saat su almaz

benim bahsettiğim sey hızla gelen suyun vidasız tepeli saatlerde yaptığı ani etki buda iskeleden atlarken , tazyikli suyun altında tutarken falan oluyor zaten

Sizin dedikleriniz (de) doğru. Seiko, dalgıç saatim için, saatin üzerine su dökmeyin, akan suyun altında durulamayın, bir kaba su doldurup orada durulayın diyor... Ama 2.5 aylık yeni bir saat su almış, sonucun ne olacağı belli değil, durup dururken sohbet olsun diye konu açılmamış... Ben de 50mlik saati her türlü sudan ve şoktan koruyorum ama hani bir fıkra vardır, hırsızın hiç mi suçu yok? diye... El yıkarken bir miktar su gelmesiyle 50m su geçirmezliği olan (yani kısa süreli yüzmeye uygun olan) saat su alıyorsa (tepesi kapalıyken tabi), buna normal denemez.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj hb8 » 01 Eki 2019, 18:26

Ben de özel bir kullanım hatası yoksa su almasını garip buluyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hb8

Re: TSF Kahve ve Çay Meraklıları / Coffee & Tea Fans

Mesaj aslan180 » 01 Eki 2019, 22:04

Öncelikle geçmiş olsun, orient saatin Türkiye distribütörü işini düzgün yapan bir firma, fakat kullanıcı hatası var diyip, tamir ettirme yoluna gitmeye çalışabileceklerini düşünüyorum. İyi akşamlar..

F5321 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
aslan180

Mesaj Mandos » 01 Eki 2019, 23:08

Xhantos yazdı:
görkemk yazdı:çünkü casio f91 de tepe yok , düğmelerin altıda lastik contayla kaplı, su değerken, suya atlarken düğmeye basılmaz ise sorun olmaz.

seikonun manuallerinde hepsinde saati musluktan akan tazyikli suyun altında tutmayın, temizlemeyin diye özellikle yazar.

statik basınç / dinamik basınç olayının geyiğine gelinde bir kere elinizi suyun altına soktuktan sonra elinizi havuzub denizin dibinde istediğiniz kadar sallayın saat su almaz

Sizin dedikleriniz (de) doğru. Seiko, dalgıç saatim için, saatin üzerine su dökmeyin, akan suyun altında durulamayın, bir kaba su doldurup orada durulayın diyor... Ama 2.5 aylık yeni bir saat su almış, sonucun ne olacağı belli değil, durup dururken sohbet olsun diye konu açılmamış... Ben de 50mlik saati her türlü sudan ve şoktan koruyorum ama hani bir fıkra vardır, hırsızın hiç mi suçu yok? diye... El yıkarken bir miktar su gelmesiyle 50m su geçirmezliği olan (yani kısa süreli yüzmeye uygun olan) saat su alıyorsa (tepesi kapalıyken tabi), buna normal denemez.

Ki bu bir dalgıç saati. Ben bir dress saatin ne olursa olsun sudan uzak durması gerekir diye düşünüyorum. Hırsızın hiç mi suçu yok kısmında da Orient’in en nefret ettiğim huyu her saatine olur olmaz Water Resistant yazmaya bayılıyorlar. Bu durumda al sana Water Resistant denir :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj Ozgur » 02 Eki 2019, 07:57

Resim
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 237 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners