Longines - Maurice lacroix - Oris

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Longines - Maurice lacroix - Oris

Mesaj Ankthas » 28 Kas 2019, 11:48

Alpera yazdı:Herkese merhaba - Benim de tercihim ML Aikon Otomatik olurdu. Ama yatirim amacli herkesin agiz birligi soyledigi 2. el'de cok deger kaybedecegi. Sizce de oyle mi? Su an SS firmasinda indirimle 9-10K TL olan bu saatin ikinci el fiyati ne kadar dusebilir?

Bir de saatin AP RO ve GP Laureato taklidi olmasi konusunda, bu goruslere belli bir haklilik payi olabilir ama diger taraftan da bir saat dizayni ne kadar birbirinden farklilik gosterebilir ondan emin degilim. Bir noktada saatler arasinda benzerlik olmasi kacinilmaz - ornek bence en basitinden Diver saatleri. Ya da GP ve AP markalari Laureato ve Royal Oak ile birbirlerini taklit mi etmis oldular, ML in maruz kaldigi elestiriler onlar icin de gecerli mi yoksa MLe acaba haksizlik mi ediliyor. Herkese selamlar! ;)

Benim de sevdiğim bir saat olduğu için sahibindeni takip ediyorum ikinci el için, 5000-5500 TL arasında çok ilan gördüm, şu anda da bir adet 6000 TL'ye var, yani ciddi değer kaybediyor. Tabi bunda ülkeye ilk gelişinde 7000 TL'den satılmasının etkisi de var, şu anki sıfır fiyatı biraz yüksek zaten.

Tasarıma gelirsek, benzerliğin en önemli kısmı bence kadrandaki clou de paris motifinden kaynaklanıyor, şöyle güzel mat bir kadran ya da belki yumurta kabuğu deseni vs yapsalarmış benzerlik sınırlı kalırmış diye düşünüyorum, böyle bakıldığında uzaktan direkt "ap ro mu o" denecek bir saat. Bezel zaten 90'lardaki ML'nin Calypso modelinden geliyor, bilezik ise ufak dokunuşlarla RO estetiğini korusa da kendi çapında orijinal olmuş. 5000'ler civarında ikinci el olarak alınabilir yeni bir model olduğu için çoğunun garantisi sürüyor haldedir, ya da en azından çok eskimemiş saatlerdir. Sıfır olarak 10k civarına tavsiye etmiyorum. Biraz daha eklenip gene 2. el Omega alınabilir, birkaç sınıf atlanmış olur.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj Alpera » 30 Kas 2019, 01:14

Ankthas yazdı:
Alpera yazdı:Herkese merhaba - Benim de tercihim ML Aikon Otomatik olurdu. Ama yatirim amacli herkesin agiz birligi soyledigi 2. el'de cok deger kaybedecegi. Sizce de oyle mi? Su an SS firmasinda indirimle 9-10K TL olan bu saatin ikinci el fiyati ne kadar dusebilir?

Bir de saatin AP RO ve GP Laureato taklidi olmasi konusunda, bu goruslere belli bir haklilik payi olabilir ama diger taraftan da bir saat dizayni ne kadar birbirinden farklilik gosterebilir ondan emin degilim. Bir noktada saatler arasinda benzerlik olmasi kacinilmaz - ornek bence en basitinden Diver saatleri. Ya da GP ve AP markalari Laureato ve Royal Oak ile birbirlerini taklit mi etmis oldular, ML in maruz kaldigi elestiriler onlar icin de gecerli mi yoksa MLe acaba haksizlik mi ediliyor. Herkese selamlar! ;)

Benim de sevdiğim bir saat olduğu için sahibindeni takip ediyorum ikinci el için, 5000-5500 TL arasında çok ilan gördüm, şu anda da bir adet 6000 TL'ye var, yani ciddi değer kaybediyor. Tabi bunda ülkeye ilk gelişinde 7000 TL'den satılmasının etkisi de var, şu anki sıfır fiyatı biraz yüksek zaten.

Tasarıma gelirsek, benzerliğin en önemli kısmı bence kadrandaki clou de paris motifinden kaynaklanıyor, şöyle güzel mat bir kadran ya da belki yumurta kabuğu deseni vs yapsalarmış benzerlik sınırlı kalırmış diye düşünüyorum, böyle bakıldığında uzaktan direkt "ap ro mu o" denecek bir saat. Bezel zaten 90'lardaki ML'nin Calypso modelinden geliyor, bilezik ise ufak dokunuşlarla RO estetiğini korusa da kendi çapında orijinal olmuş. 5000'ler civarında ikinci el olarak alınabilir yeni bir model olduğu için çoğunun garantisi sürüyor haldedir, ya da en azından çok eskimemiş saatlerdir. Sıfır olarak 10k civarına tavsiye etmiyorum. Biraz daha eklenip gene 2. el Omega alınabilir, birkaç sınıf atlanmış olur.

Clous de Paris motif beni en cok ceken noktalarindan.. Ailemizde sanirim buyuklerden birinin eski saatlerinden birinde cocuklugumda gormustum (amca, dede vs).. Bu saati gorunce otomatik birseyler cagristi.. 3-4 kere saat magazasina gidip denedim ama hep son noktada birsey beni tuttu. O da fiyat vs kalite dengesi.. 1000$ alto temiz bir ML benim icin de alinir.. Yurt disinda 1400$ lar seviyesinde ve KDV avantajindan da faydalanarak 20% daha ucuza almak mumkun (Fiziksel olarak o ulkeden alip, gumrukte KDV beyani ve sonra KDV'nin iadesi sekli ile, Ornek: Ingilterede 20% KDV iade/VAT Refund var).
Omega alinir katiliyorum, Aqua Terra 150m aklima gelen ilk opsiyon .. :thumbup: Selamlar
Kullanıcı avatarı
Alpera

Mesaj Alpera » 30 Kas 2019, 12:43

Resim
Son ziyaretimden[emoji4]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Alpera

Mesaj Althor » 30 Kas 2019, 13:34

Oris aquis, ml aikon ve bir başka longines diver saati olan lld kullanıyorum. Lld ve longines hydro çok farklı saatler oldukları için onun hakkında yorum yapmayacağım.

Oris ve ML kıyaslamasında ise saatler elbette çok farklı janrlara ait olsalar da günlük kullanımda her yola gelecek saatler, gerek çelik bilezik gerek su dayanıklılıkları ile.

Tasarım olarak oris'in daha alışık olduğumuz bir diver tasarımı var, 6daki gün göstergesi ile güzel bir simetri yakalıyor saat. Bu benim için güzel bir artı idi. Bezel aksiyonu da fazlasıyla tatmin edici. Silikon kordonundaki clasp çizilmeye fazla müsait, dikkatli kullanıma rağmen kolayca çizilebiliyor ama silikon kordonu da çok yakıştırıyorum bu saate. Çelik bileziği ağır olsa da çok şık ve yine de konforlu bence. Marka olarak elbette çok daha köklü bir firma, ancak tanınabilirlik olarak Türkiye'de aralarında çok fark olacağını sanmıyorum. 2 markayı da meraklısı bilir.

Ml aikon tasarımı da özgün değil hepimizin bildiği gibi. Ünlü bir saatten fazlaca esinlenmiş diyelim [emoji28]. Fakat bu fiyat aralığında, ro benzeri gösterişte ve etkileyici kadran görüntüsüne sahip bir rakibi olduğunu sanmıyorum. Saat gerçekten çok etkileyici. Özellikle çelik bileziği ışıkla beraber parlama yapınca çok dikkat çekici olabiliyor. Hatta bazen fazla dikkat çekici olabiliyor bence yerine göre iyi yerine göre kötü. Bilezik görüntüsü için ml, konfor için oris derim ama. Oristeki micro-adjustmentlar burada avantajlı. Lume olarak da elbette oris'in bir diver olarak açık ara üstünlüğü var haliyle.

Mekanizma olarak çok bilgili olmasam da arada çok ciddi bir fark olduğunu zannetmiyorum. 2 saatte de yapmış olduğum zaman ölçümlerini paylaşacağım, ikisinden de fazlasıyla iyi verim alıyorum.

Ml'yi kabaca 1.5, oris'i 1 yıldır kullanıyorum. Bendeki izlenimleri oris daha "robust" bir saat, daha kolay kullanıyorum, diver bezeli de işime yarıyor kısa zaman aralıklarında, spor giyinen biri olarak daha sık bilek yüzü gördü.

Ml ise çok daha şık daha fazla dikkat çeken ve daha fazla kompliman alan bir saat oldu, daha ince (11mm) olduğu için gömlek vs giydiğim vakitlerde kullanımı daha tercih edilesiydi. Parlak yüzeyleri fazlaca olduğu için kullanırken biraz daha dikkat ediyorum.

Sonuç olarak ikisini de çok seviyor, hangisi tercih edilirse edilsin aklın diğerinde kalmaması gerektiğini düşünüyorum [emoji23]ResimResimResimResimResimResimResimResim

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj moy » 30 Kas 2019, 15:01

Sayın ilkerhos,
Detaylı anlatımınız ve karşılaştırmanız için çok teşekkürler.
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan bağımsızlık olmaz.
Kullanıcı avatarı
moy

Mesaj Althor » 30 Kas 2019, 17:47

Rica ederim, birkaç fotoğraf da paylaşmıştım fakat tapatalk'un azizliğine uğramış kusura bakmayın. Insanı saatten soğutur o fotoğraflar, onları referans almayın [emoji28]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 95 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners