Seiko Sarb033

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko Sarb033

Mesaj AhmetDeniz » 13 Ara 2019, 01:10

Merhabalar. Bir süredir seiko sarb033 modeli ilgimi çekiyor. Amazonda kargo ve vergi dahil 480 dolara buldum. Türkiye'de yerel satıcılarda satışı olmadığı için fiyat kıyaslaması yapamadım. Sizce bu fiyatla alınacak bir model midir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
AhmetDeniz

Re: Seiko Sarb033

Mesaj ercment45 » 13 Ara 2019, 06:19

O fiyat üzerinden deen kötü ihtimalle Türkiye'de %20 vergisini düşünün. Bence yurt dışı fiyatı iyi. Dilerseniz ikinci el araştırması da yapın derim.

E6633 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ercment45

Mesaj orbay » 13 Ara 2019, 09:20

Seiko'nun günlük sapma değerleri çok iyi değil. 1000 lira üstü verilecekse Seiko alınmasını tavsiye etmem. Orient marka saatleri incelemenizi tavsiye ederim.

Ekleme:
Örnek model: https://www.aslansaat.com/orient-star-e ... 001s0.html
Sepette indirimle 2400'e gelir.

Bir forumda iki mekanizma ile ilgili bir konu:
https://www.google.com.tr/amp/s/forums. ... ml%3famp=1

Linkteki konunun ilk paylaşımının Orient ve Seiko ile ilgili olan kısmının çevirisi:
Haftada bir defadan fazla düzeltmem gerekmediği sürece saatin saniye şaşması ile ilgi bir takıntım yok. Ama Orient Star 40N52 kalibrenin Seiko 6R15 kalibreye karşı nasıl olduğunu merak ediyorum. Seiko SARB035 saatim geldiğinde günde 20 saniye geri kalıyordu. Bunu Seiya'ya söyledim ve Seiko'nun saati ayarlayabileceğini, günde 15 saniyeden fazla geri düşmemesi gerektiğini söyledi. Fabrikaya gidip ayarlaması için saati ona Seiya'ya geri verdim ve ayarlattı. Saat belirtilen hassastık değerlerinde (-15/+25 sn) çalışır halde geri döndü. Ancak birkaç hafta sonra yine 20 saniye geri kalmaya başladı. Yine de kabul edilebilir bir hassaslıkta güzel bir saat. Ancak Orient Star (EL05004W) harika bir başlangıç yaptı. 3 haftadır kullanıyorum ve atomik saate göre toplam bir saniye şaştı. İki saat de hack'lenebilir (Saat ayarlanırken saniye duruyor), yani bana göre birbiri ile karşılaştırılması adil olan saatler. Orient'in zamanla durulmasını(?) bekliyorum ama fazla değil.
En son orbay tarafından 13 Ara 2019, 10:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
orbay

Mesaj hozburun » 13 Ara 2019, 09:33

Denizahmet yazdı:Merhabalar. Bir süredir seiko sarb033 modeli ilgimi çekiyor. Amazonda kargo ve vergi dahil 480 dolara buldum. Türkiye'de yerel satıcılarda satışı olmadığı için fiyat kıyaslaması yapamadım. Sizce bu fiyatla alınacak bir model midir?

Fiyat birçok Japon sitesindekilerle aynı seviyelerde, beğendiyseniz adres teslim 480 USD makul bu model için, alınabilir :thumbup:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj dkmbismarck » 13 Ara 2019, 09:34

Denizahmet yazdı:Merhabalar. Bir süredir seiko sarb033 modeli ilgimi çekiyor. Amazonda kargo ve vergi dahil 480 dolara buldum. Türkiye'de yerel satıcılarda satışı olmadığı için fiyat kıyaslaması yapamadım. Sizce bu fiyatla alınacak bir model midir?

Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz ancak 480 $ gibi bir bütçeyle yurtiçi tissot visodate de düşünülebilir.Her iki modeli de kullanmış olan üyelerin tecrubeleri ile ilgili yorumlarından bildiğim kadarıyla visodate daha önde.
Kullanıcı avatarı
dkmbismarck

Mesaj Xhantos » 13 Ara 2019, 10:27

orbay yazdı:Seiko'nun günlük sapma değerleri çok iyi değil. 1000 lira üstü verilecekse Seiko alınmasını tavsiye etmem. Orient marka saatleri incelemenizi tavsiye ederim.

Bu mantıkla otomatik saat almayı nasıl açıklıyorsunuz merak ettim? Eğer saati sapma değerine bakarak alıyorsanız pilli saatten şaşmayın, çok kar edersiniz :D

Seiko'nun adı yeter ve zaten Orient de Seiko'nun alt markası (sadece sahibi olduklarını, hatta iki markanın da sahibinin aynı olduğunu söylüyorlar ama gerçek bu. Orient de fena değil ama Seiko'yla karşılaştırılamaz, başka kulvardalar. Daha anlaşılsın diye yazayım, Rolex almak istiyorum diyene, Rolex alma Orient al demekten farkı yok dediğinizin).

6R mekanizması, orta seviye. Yani 7Slerle ya da yeni girş seviyesi 4Rlerle aynı sınıfta değil. Şimdi 6R15 yerine 6R35ler geliyor, sadece rezerv 70 saate çıkıyor. Seiko'da mekanizmanın sapmasının ne olacağı biraz şans işi (spesifikasyonun kötü ucunda kalabilir) ama sonuçta çoğu zaman spesifikasyonun ötesinde iyi bir zaman tutması oluyor.

SARB033e gelince, zaten bu tür saatlerde önemli olan görsellik, mekanizma da orta seviye olunca tadından yenmiyor. Ben olsam beyaz SARB035 tercih ederdim ama o biraz zevk meselesi. SARB denilince zaten 17, 33 ve 35 akla geliyor ve efsane saatler. Ancak artık üretimleri durdu ve hatta en son fiyat indirimleriyle stoklar tüketiliyor (Japonya'da).

Resim

Buradaki 'deli' fiyatlar malesef kalmadı gibi, yine 40k-45k yen civarına satılıyor, yine arada indirim geliyor. (Bunun içine yüzde 8 Japonya satış vergisi dahil).

Bu saatler için 'gayet güzel' fiyat / maliyet benim kafamda 400 dolardır. Buna ekstra ithalat vergisi eklerseniz o da eğer saati beğendiyseniz kabul edilebilir derim.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Xhantos » 13 Ara 2019, 10:32

dkmbismarck yazdı:

Tabi renkler ve zevkler tartışılmaz ancak 480 $ gibi bir bütçeyle yurtiçi tissot visodate de düşünülebilir.Her iki modeli de kullanmış olan üyelerin tecrubeleri ile ilgili yorumlarından bildiğim kadarıyla visodate daha önde.

Seiko ve Tissot, elmayla armut'tan bile daha farklı. Bir fıkra vardır, bakkal, tuvalet kağıdı isteyene, kalmadı, zımpara kağıdı verelim istersiniz, der :D

Öte yandan, rasyonel düşünüldüğünce de 500 dolar gibi düşük bütçelerde Seiko'nun rakibi yok - benim düşüncem bu şekilde. İşin içine zevkler ve renkler karışınca elbette o fiyatlara başka marka saatler de var.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj dkmbismarck » 13 Ara 2019, 10:49

Xhantos yazdı:
dkmbismarck yazdı:

Seiko ve Tissot, elmayla armut'tan bile daha farklı. Bir fıkra vardır, bakkal, tuvalet kağıdı isteyene, kalmadı, zımpara kağıdı verelim istersiniz, der :D

Öte yandan, rasyonel düşünüldüğünce de 500 dolar gibi düşük bütçelerde Seiko'nun rakibi yok - benim düşüncem bu şekilde. İşin içine zevkler ve renkler karışınca elbette o fiyatlara başka marka saatler de var.

Bu kadar kesin iddada bulunduğunuza göre her iki markadan bir sürü saat kullanmış olmalısınız.İddanızı somut olarak destekleyecek tecrubeleriniz varsa eğer paylaşırsanız memnun olurum.
Kullanıcı avatarı
dkmbismarck

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 147 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners