Genel Mekanizmalar Hakkında

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Genel Mekanizmalar Hakkında

Mesaj Ankthas » 10 Şub 2020, 13:39

Belli bir meblağ aşıldıktan sonra parayı artık markaya ödediğimizi unutmamalıyız. Diğer tüm özellikler malesef boş. Çay yine göreceli de mesela kutu coca colayı ele alalım. Bilirsiniz İstanbul'da hava parası diye bir olay vardır. Boğaz kenarı, bilindik bir mekanda kola 10-15 lirayı bulabiliyorken, mahalledeki pidecide aynı kola 3-4 lira. Tabi kirası mirası daha farklı ama önünde sonunda o fazla parayı orada oturabilmek için veriyorsunuz. Mesela boğazda starbucks da var ama latteyi diğer starbuckslarla aynı fiyattan veriyor. Bir tek sanırım havalimanlarında ekstra pahalılar.

Forumu bu durumun dışında tutuyorum ama benim iş hayatında gördüğüm; insanlar Rolex'i kalitesinden, hairspringinin silikon olmasından, muazzam konforlu bileziğinden, saat tarihindeki önemli yeniliklerinden dolayı vs seçmiyor, 12 indeksinde bir adet kral tacı olduğu için seçiyor. Kadranda nal gibi rolex yazdığı için seçiyor.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj sieger » 10 Şub 2020, 14:23

Ufkynl yazdı:Çok uzun yıllardır dünyanın en önemli adamlarının aristokratlarının tercih ettiği bir markanın günde 1 sn yada 5 sn sapması ya da dayanıklılık konusunda daha ucuz markalardan daha başarısız olması çok da kullanıcısını rahatsız etmez diye düşünüyorum. Bir tür klüp üyeliği gibi düşünüyorum ben bu konuyu.
Ha bir de bir saati takarken bi yere carparmiyim bişey mi olur vb düşünce oluşuyorsa o saati takacak durumda değilmişiz diye düşünüyorum.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu konuyu acmaktaki amacim bu degildi hocam, fiyati, aristokratlari, ya da rusvet alanlari falan bi kenara biraktik. Sadece mekanizmasina bakiyoruz. Yoksa zaten gunumuzde saatin bir ihtiyac olmadigi asikar, yanimizda telefon bile olmasa saati ogrenmek kafamizi kaldirmak kadar kolay, yani kimsenin %100 ihtiyac icin kullanmadigi da asikar, ama derdimiz o degil, mekanizmalar.

Ne bileyim bir inter futbol takimi futbolcularina cok guzel tasarimli ama macin ortasinda darmadagin olan ayakkabi dagitsa, allahalla neden acaba deriz, bu tarz bir soru aslinda bu. Ya da yine ayni yerden Patek, kolunuzu carptiniz, ve shock absorbu olmadigindan saat durdu, parasali falan gecelim, gonderdiniz, bir kac ay bekliyorsunuz, niye bekleyelim ki, bu uzmez mi? Bi merceged G serisi aldginizi dusunun, surtunce icine gocsun araba, gonderince 2 ay bekliyorsunuz minimum, bu tarz bir durum aslinda. Niye boyle bir durum var, ben anlamakta gucluk cekiyorum.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj sieger » 10 Şub 2020, 14:27

Ankthas yazdı:Belli bir meblağ aşıldıktan sonra parayı artık markaya ödediğimizi unutmamalıyız. Diğer tüm özellikler malesef boş. Çay yine göreceli de mesela kutu coca colayı ele alalım. Bilirsiniz İstanbul'da hava parası diye bir olay vardır. Boğaz kenarı, bilindik bir mekanda kola 10-15 lirayı bulabiliyorken, mahalledeki pidecide aynı kola 3-4 lira. Tabi kirası mirası daha farklı ama önünde sonunda o fazla parayı orada oturabilmek için veriyorsunuz. Mesela boğazda starbucks da var ama latteyi diğer starbuckslarla aynı fiyattan veriyor. Bir tek sanırım havalimanlarında ekstra pahalılar.

Forumu bu durumun dışında tutuyorum ama benim iş hayatında gördüğüm; insanlar Rolex'i kalitesinden, hairspringinin silikon olmasından, muazzam konforlu bileziğinden, saat tarihindeki önemli yeniliklerinden dolayı vs seçmiyor, 12 indeksinde bir adet kral tacı olduğu için seçiyor. Kadranda nal gibi rolex yazdığı için seçiyor.

Abi aynen, ama sen oradan kahve icerken, diger karsi magazadaki 5 liralik kahve degilse, bu ne lan der cikarsin oradan. Ya da bi salata gelse atiyorm 250 liraya, ama ici kumlu, marulu kokmus olsa, bu ne haci, ben sana niye para veriyorum dersin. Tabii ki cok girdisi olan bir konu ama, soru fiyattan bagimsiz, madem bu kadar emek harciyorlar, hani bi sahile restoran acmakla, mahalle kenarinda 2 goz bi yere acmak arasinda da cok bir emek farki var, niye bi adim one gitmiyorlar acaba. Acaba diyorlar mi ki, gerek yok nasilsa satiyoruz, 2 gune bozulsun, bi de servis ucreti aliriz oh mu diyorlar acaba.
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj Ankthas » 10 Şub 2020, 14:44

sieger yazdı:
Ankthas yazdı:Belli bir meblağ aşıldıktan sonra parayı artık markaya ödediğimizi unutmamalıyız. Diğer tüm özellikler malesef boş. Çay yine göreceli de mesela kutu coca colayı ele alalım. Bilirsiniz İstanbul'da hava parası diye bir olay vardır. Boğaz kenarı, bilindik bir mekanda kola 10-15 lirayı bulabiliyorken, mahalledeki pidecide aynı kola 3-4 lira. Tabi kirası mirası daha farklı ama önünde sonunda o fazla parayı orada oturabilmek için veriyorsunuz. Mesela boğazda starbucks da var ama latteyi diğer starbuckslarla aynı fiyattan veriyor. Bir tek sanırım havalimanlarında ekstra pahalılar.

Abi aynen, ama sen oradan kahve icerken, diger karsi magazadaki 5 liralik kahve degilse, bu ne lan der cikarsin oradan. Ya da bi salata gelse atiyorm 250 liraya, ama ici kumlu, marulu kokmus olsa, bu ne haci, ben sana niye para veriyorum dersin. Tabii ki cok girdisi olan bir konu ama, soru fiyattan bagimsiz, madem bu kadar emek harciyorlar, hani bi sahile restoran acmakla, mahalle kenarinda 2 goz bi yere acmak arasinda da cok bir emek farki var, niye bi adim one gitmiyorlar acaba. Acaba diyorlar mi ki, gerek yok nasilsa satiyoruz, 2 gune bozulsun, bi de servis ucreti aliriz oh mu diyorlar acaba.

Ben de ultra-lüks nam-ı diğer "holy trinity" denen üçlüyle ilgi bazı elim bilgiler öğrendiğimde buna benzer bi aydınlanma yaşamıştım. Bu en tepedeki firmaların bazı mekanizmalarını jlc gibi daha alt seviye saat üreticilerinden aldığını öğrendiğimde şaşırmıştım. Mesela, seiko, vostok her daim kendi mekanizmasını yaparken bu üçlü nasıl dışardan alabilirdi? Daha sonra AP RO'ların kronik mekanizma sorunlarını dehşetle okudum. Nautilusların uzun süre hacklenememesi de ayrı bir soru işaretiydi. En son afl Bey'in Patek'inin çantaya atmasıyla camının kırılması da ayrıca üzücü bir detay. İnsan doğal olarak daha da premium bir hizmet ve ürün bekliyor.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj Tgm » 10 Şub 2020, 16:00

"holy trinity' nin jlc mekanizma tedariği zaten mekanik saatçiliğin bilinen bir gerçeği. Ben de ilk duyduğumda şaşırmıştım.

Öte yandan piyasadaki sözüm ona yüzyılların markaları inhouse diye ETA'dan en ufak farkı olmayan makineler sunuyor. Bunların hemen hepsi rotorun tasarımını bile değiştirmeden üzerine marka logosu basıyor.

Diğer taraftan da uzun güç rezervi, yüksek çalışma hızı sunan bazı meşhur calibrelerin de dayanıklılık veya hassasiyet gibi bilinen problemleri var. ( en başta aklıma AP RO geliyor.)

yani mekanizma olayı mekanik saat dünyasında çok sulandırılmış ve suistimal edilmiş bir mesele.
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj Cruciatus » 10 Şub 2020, 16:51

İşte tüm bu anlatılanlardan dolayı Glashütte kasabasına ayrı bir saygım var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cruciatus

Mesaj mturann » 11 Şub 2020, 09:05

"holy trinity' nin tahtını da hiçbir şey sarsamıyor. Anlaşılır bir şey değil.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj debra » 11 Şub 2020, 10:13

Make tsf great again! Supersin huseyin

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
debra

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: erhanulusoy, Majestic-12 [Bot] ve 138 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners