Genel Mekanizmalar Hakkında

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Genel Mekanizmalar Hakkında

Mesaj Cruciatus » 11 Şub 2020, 18:16

eyimen yazdı:Patek'e vurup geçilmiş ama Omega veya Rolex 8mm kalınlığa(saatin kalınlığı mekanizmanın değil) Perpetual Calendar mekanizma sığdırabiliyor mu acaba????
Kafama takılan bir soru bu :lol:

Bu markaların güncel perpetual calendar modelleri var mı? Belki “hacı bizim harcımız değil bu” diyip üretmiyorlardır :)

Montblanc güncel effordable (kime göre neye göre) bir perpetual çıkardı, 12,4mm onun da kalınlığı..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cruciatus

Mesaj eyimen » 11 Şub 2020, 18:41

Cruciatus yazdı:
eyimen yazdı:Patek'e vurup geçilmiş ama Omega veya Rolex 8mm kalınlığa(saatin kalınlığı mekanizmanın değil) Perpetual Calendar mekanizma sığdırabiliyor mu acaba????
Kafama takılan bir soru bu :lol:

Bu markaların güncel perpetual calendar modelleri var mı? Belki “hacı bizim harcımız değil bu” diyip üretmiyorlardır :)

Montblanc güncel effordable (kime göre neye göre) bir perpetual çıkardı, 12,4mm onun da kalınlığı..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Perpetual modelleri yok ama Annual Calendar modelleri bile 14mm'den aşağı değil. Gerisini siz düşünün :D
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj afl » 11 Şub 2020, 18:52

Çok fazla birşey yazmaya gerek yok çünkü konu çok sapmış. Mekanizmadan saat eder mi'ye gitmiş.
Ama bir not eklemeden geçmeyeyim. Patek ve holy trinity nin mekanizma sorunu olduğunu, servis sorunu olduğunu yazıp bu mekanizmalar diğer daha alt seviye diye tanımlanan markaların eşlenik mekanizmalarından pek de üstün değil demeye getirenler acaba kaç adet Patek, AP ve Vacheron kulanmışlar, servise vermişler? Ya da en azından mekanizmasını inceleme ( bakma değil inceleme ) şansına sahip olmuşlar?
Bu karşılaştırma olmadan pek sağlıklı bir yorum ortaya çıkmaz sanırım.
Buna karşılık AP nin mekanizma sorunları da bir gerçek. Hatta bu konuda başlığı ben açtım ve yurt içi, yurt dışı birebir tanıdığım insanların ben de dahil, karşılaştığı sorunları yazdım. Ama o başlığa yine hellhound'un önemli bir katkısı vardı. Hangi mekanizmanın sorunu olduğunu diğer mekanizmaların ne olduğunu referans numaralarıyla vermişti. Sonuçta onlarca modeli binlerce saati olan bir markanın tek bir mekanizması sorunluydu. Talihsizlik o mekanizmanın en popüler modelde olmasıydı.

Servis ile ilgili de bir şey söyleyeyim. İki Patek Philippe saatimi de servise verdim. Sıfırdan güzel geri aldım. Toplam süre 3 ay değildi.

Yüksek saatçilikte arıza sebebiyle geri dönüş adedi en az olan marka A. Lange & Sohne. Onu da Patek, VC ve Breguet takip ediyor.
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Tgm » 11 Şub 2020, 21:24

Müsait olunca biraz daha katkı yapmaya çalışacağım
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj sieger » 11 Şub 2020, 21:59

afl yazdı:Çok fazla birşey yazmaya gerek yok çünkü konu çok sapmış. Mekanizmadan saat eder mi'ye gitmiş.
Ama bir not eklemeden geçmeyeyim. Patek ve holy trinity nin mekanizma sorunu olduğunu, servis sorunu olduğunu yazıp bu mekanizmalar diğer daha alt seviye diye tanımlanan markaların eşlenik mekanizmalarından pek de üstün değil demeye getirenler acaba kaç adet Patek, AP ve Vacheron kulanmışlar, servise vermişler? Ya da en azından mekanizmasını inceleme ( bakma değil inceleme ) şansına sahip olmuşlar?
Bu karşılaştırma olmadan pek sağlıklı bir yorum ortaya çıkmaz sanırım.
Buna karşılık AP nin mekanizma sorunları da bir gerçek. Hatta bu konuda başlığı ben açtım ve yurt içi, yurt dışı birebir tanıdığım insanların ben de dahil, karşılaştığı sorunları yazdım. Ama o başlığa yine hellhound'un önemli bir katkısı vardı. Hangi mekanizmanın sorunu olduğunu diğer mekanizmaların ne olduğunu referans numaralarıyla vermişti. Sonuçta onlarca modeli binlerce saati olan bir markanın tek bir mekanizması sorunluydu. Talihsizlik o mekanizmanın en popüler modelde olmasıydı.

Servis ile ilgili de bir şey söyleyeyim. İki Patek Philippe saatimi de servise verdim. Sıfırdan güzel geri aldım. Toplam süre 3 ay değildi.

Yüksek saatçilikte arıza sebebiyle geri dönüş adedi en az olan marka A. Lange & Sohne. Onu da Patek, VC ve Breguet takip ediyor.

Cok saol Kerem abi, keske asil amacindan sapmasa konu da siz gibi ustadlardan cok guzel seyler ogrensek. Zaten o amacla actim, bu saatler paradan daha farkli seylere hitap ettigi icin biz buradayiz. Umarim sizi kusturmeyiz iyi ki varsiniz hakkaten.

@khef cok saol abi, yazin valla, mahrum etmeyin bizi, ancak dedigin gibi terminoloji eksigim cok var, zira yari ingilizce okuyorum yari turkce okuyorum, kim tam neden bahsediyor, kim bilerek ve tarafsiz yaziyor alismak ve anlamak hayli zor, biraz da buradan beslenebilirsek ne ala. :super:
instagram.com/archpatek
Kullanıcı avatarı
sieger

Mesaj Tgm » 12 Şub 2020, 00:14

İlk post'umda biraz inhouse mekanizma yapıp da aslında ETA'dan fazlasını sunmayan markalara çattım. Burada "daha iyi daha kötü" karşılaştırması yapmadım aslında. Sadece bu işin biraz suistimal edildiğini söylemek istedim. Evet "Holy trinity" markalarından birini kullanmadım. Olağanüstü bir şey olmadığı taktirde de "öngörülebilir" bir zaman diliminde kullanma ihtimalim yok. Ama yinede bir şeyleri yazma hakkımı kendimde buluyorum :) jlc'den mekanizma alındığını yine iyi yada kötü demeden yazdım. Sadece ilk vakıf olduğumda şaşırdığımı belirttim. Yoksa pp'nin,vc'nin ve ap'nin mekanizma tasarım, işçilik, finishing'ine kim ne diyebilir?

Ama @khef'e katılıyorum. Biraz yönlendirmede sıkıntı var.

evet. Basitçe bir mekanizmayı iyi yapan öğeler :arrow:

- o mekanizma için verilen referans değerleri içinde zaman tutma. Bu noktada referans değerleri aşılmadığı sürece o referans değerlerinin artı yada eksi uç noktalarında olunmasının kendi içinde bir değeri yok kanımca.
- hassasiyetini istikrarlı bir şekilde yerine getirmesi. Yani bir gün referans değerini yakalayıp diğer gün eksi yada artı bambaşka bir değerin ortaya çıkmaması. Burada bir parantez açayım. Bence bu dört madde arasında en önemlisi bu: istikrarlı olması. Referans değerlerinden de öte istikrarlı olması
-bakım aralıklarının nispeten uzun olması
-referans değerleri içerisinde istikrarlı bir şekilde zaman tutma olayını uzun yıllara yayabilmesi

Rolex mekanizması neden iyi diye sorulmuş? Basitçe cevabı; her mekanizmayı şirketin cosc hassasiyetin de öte kendi içinde çok sıkı testlere tabi tutması. Mekanizmanın "officially superlative chronometer" sertifika calibrasyonuna sahip olması. Yani +-2 hassasiyetinde çalışması. Fakat şunu atlamayalım; rolex mekanizmalarının pek seyirlik tarafı yoktur. Markanın resmi duruşu böyledir. Ama eleştirilmesi gerekiyor bence.

Omega-Rolex mekanizma kıyaslamasında birinin diğerine üstünlüğü yoktur. 4 temel maddeyi iki markanın mekanizmaları da gayet rahat karşılıyor. Omega'nın ciddi atılımına, ar-ge'sine parantez açmak gerek ama. Daha bir önceki kasa PO'da eta base 2500 calibre kullanırken (bu mekanizma esasında 1999 yılında omega'nın ilk in-house mekanizması olarak tanıtıldı ama referans aralığı güç rezervi vs. base aldığı ETA 2892'den çok farklı değildi.) şu anda 3330, 8XXX, 9XXX gibi bir çok mekanizması mevcut.

Katkı yapacak veya buradan devam edecek arkadaşlar buyrun :champ:
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj afl » 12 Şub 2020, 09:52

Güzel bir toparlama olmuş Tolga :thumbup:
Ufak bir ek yapmak isterim, Rolex ve Omega genel çizgi olarak çok komplike ve uç noktada mekanizma yapmaktan kaçınıyorlar. Buna karşılık work horse tabir edebileceğimiz dayanıklı, verilen limitler içinde şaşmayan, uzun ömürlü, sağlam mekanizmalarda çok iyiler.
Bu mekanizmalar vadettikleri görevi gayet güzel yerine getirir ve yanıltmaz, sürpriz yapmaz. Tam iyi bir örnek olmayacak ama bunları 80'lerin Renault'larına benzetirim. Evet, seslidir, evet fazlaca titreşir, görüntü pek muhteşem değildir ama tıkır tıkır çalışır ve güven verir, kolay kolay yolda bırakmaz.
(Tabi arabalar söz konusu olunca sözü sana bırakmak lazım ama, o ayrı konu)
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Tgm » 12 Şub 2020, 14:00

afl yazdı:Güzel bir toparlama olmuş Tolga :thumbup:
Ufak bir ek yapmak isterim, Rolex ve Omega genel çizgi olarak çok komplike ve uç noktada mekanizma yapmaktan kaçınıyorlar. Buna karşılık work horse tabir edebileceğimiz dayanıklı, verilen limitler içinde şaşmayan, uzun ömürlü, sağlam mekanizmalarda çok iyiler.
Bu mekanizmalar vadettikleri görevi gayet güzel yerine getirir ve yanıltmaz, sürpriz yapmaz. Tam iyi bir örnek olmayacak ama bunları 80'lerin Renault'larına benzetirim. Evet, seslidir, evet fazlaca titreşir, görüntü pek muhteşem değildir ama tıkır tıkır çalışır ve güven verir, kolay kolay yolda bırakmaz.
(Tabi arabalar söz konusu olunca sözü sana bırakmak lazım ama, o ayrı konu)

Estağfurullah Kerem Abi. Otomobil de derya deniz. Bir damla olabilirsek denizde ne mutlu :)

Evet bence de benzetme çok yerinde. Ellerinde tuttukları pazar payı ve dolayısıyla satış adetleri bu durumu beraberinde getiriyor diyebilir miyiz acaba?

Mesela 2018 verileri

Resim
Kullanıcı avatarı
Tgm

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 99 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners