Saat Tamir Ustaları - Ortak Referans Listesi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saat Tamir Ustaları - Ortak Referans Listesi

Mesaj monopusher » 20 Nis 2022, 19:55

Saatçi Mustafa sirkeci ben hep oraya giderim [emoji2]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
the difference is to be sharper than anyone else.
Kullanıcı avatarı
monopusher

Mesaj tuth » 20 Nis 2022, 20:46

üzüntüyle karışık sinirle biraz sert yazdım arkadaşlar kusura bakmayın. pırlant müşteri hizmetleri ile görüştüm. detayları yarın yazacağım.
Kullanıcı avatarı
tuth

Mesaj tuth » 21 Nis 2022, 10:46

tuth yazdı:arkadaşlar bu BURSA PIRLANT servisine
tissot powermatic 80 mekanizmalı saatimi götürdüm. sıkıntısı gün göstergesinin akşam 9da değişmesiydi. ayarladılar aldım. fakat daha sonra hand winding yaparken saatin rotarı dönmeye başladığını farkettim. ilk önce bir kusur mu, yoksa saatteki bir hatayı mı düzelttiler bilemedim. bu durumu kendilerine ilettim. arandım ve bizle ilgili değil, burdan çıktıktan sonra sana araba da çarpabilir hiçbirşeyin garantisi yok diye sokak ağzıyla cevap aldım. daha 2 haftalık saatimi bozduktan sonra suçu bana yüklemeye çalışan ve "kardeşim"li konuşan saatimi bozan üstüne de para alan bu servise hakkımı haram ediyorum. sokak saatçisine götürsem en azından yapamam deyip geri verirdi. alt tarafı akrep yelkovan sökülüp günün değiştiği saate yeniden takılacak saatime ne yaptıklarını net görmedim ama kadranının söküldüğünü gördüm mesela. keşke evde kendim yapsaydım.

arkadaşlar tekrardan biraz gergin yazdığım mesaj için özür diliyorum. gelişmeleri anlatayım.
Pırlant müşteri hizmetlerine yazmamın ardından birkaç dakika sonra aradım. telefondaki beyefendi çözüm odaklı yaklaştı ve yaşanan durum için firma adına özürlerini iletti. ardından benim de çok şaşırdığım kadar olumlu yaklaşıp saati adresimden gelip aldılar ve servise götürdüler. birkaç saat sonra ise saatin tamir edildiğine dair bilgi iletildi. aksilik olmazsa bugün teslim edilecek ve kontrol edeceğim. umarım düzgün çalışıyordur.
müşteri hizmetleri harika, ancak servis tarafında sıkıntı var. zira saat tamir edildi ama bana verilen mesaj, kullanıcı hatası olduğu yönünde. bununla da kalmayıp ustaları demiş ki
"Bu modelin en büyük handikapının mekanizmasında ETA mekanizmadan esinlenildiği halde aynı kalitenin sağlanamamış olmasıymış.
Çark sisteminde plastik kullanılmış olması saatin bu bölümünün çok zayıf olması ve çeşitli sorunlara gebe olmasını doğurmuş.
Sizin servisimize geldiğiniz ilk şikayetinizde saatin mekanizmasıyla ilgili işlem yapılmamış, kadrandan müdahele edilerek akrep yelkovan ayarlaması yapılmış.
Yine de ustalarımız saatinizin çarklarındaki çapaklanmayı gidererek rötorun normal çalışmasını sağladı ve sistemi düzelttiler."

yani Tissot'un en lüks saatlerinde de yıllardır kullandığı powermatic 80 mekanizmasını harcamışlar resmen. daha sonra tecrübeli bir büyüğümün yorumu şöyle oldu, muhtemelen kasaya mekanizmayı geri yerleştirirken rotara bastırılmış ve mekanizmayı yakalamış.
tam olarak ne olduğunu benim bilmeme imkân yok. sizlere tecrübemi ve yorumlarımı aktardım. biraz da duygusallaştım tekrar kusura bakmayın lütfen.
sonuç olarak ben bu servisten uzak durmaya karar verdim. mekanik saat dünyasına adım attığım ilk aylarda böyle bir tecrübe hiç hoş olmadı. saat ve mekanizması kadar ustası da önemliymiş onu da erkenden anlamış oldum.
saygılar.
Kullanıcı avatarı
tuth

Mesaj danGerfuLL » 21 Nis 2022, 11:30

Tepeyle beraber rotorun dönmesi basit bir hata. Birkaç dakikalık bir işlem. Daha önce vintage bir saatte başıma geldi. Bakımdan sonra rotor da dönüyordu. Ustama ilettiğimde arka kapağı açıp birkaç dakika içinde halletmisti.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj görkemk » 21 Nis 2022, 16:47

tuth yazdı:arkadaşlar bu BURSA PIRLANT servisine
tissot powermatic 80 mekanizmalı saatimi götürdüm. sıkıntısı gün göstergesinin akşam 9da değişmesiydi. ayarladılar aldım. fakat daha sonra hand winding yaparken saatin rotarı dönmeye başladığını farkettim. ilk önce bir kusur mu, yoksa saatteki bir hatayı mı düzelttiler bilemedim. bu durumu kendilerine ilettim. arandım ve bizle ilgili değil, burdan çıktıktan sonra sana araba da çarpabilir hiçbirşeyin garantisi yok diye sokak ağzıyla cevap aldım. daha 2 haftalık saatimi bozduktan sonra suçu bana yüklemeye çalışan ve "kardeşim"li konuşan saatimi bozan üstüne de para alan bu servise hakkımı haram ediyorum. sokak saatçisine götürsem en azından yapamam deyip geri verirdi. alt tarafı akrep yelkovan sökülüp günün değiştiği saate yeniden takılacak saatime ne yaptıklarını net görmedim ama kadranının söküldüğünü gördüm mesela. keşke evde kendim yapsaydım.

reversing gear lar kitlenmiştir . klasik eta sorunudur yarım saatlik bir tamir tüm mekanizma sökülmeden sadece rotoru ve birkaç dişliyi söküp yağlamak yeterli olacaktır.
Kullanıcı avatarı
görkemk

Mesaj muci07 » 21 Nis 2022, 19:35

Aydın saate kardeşimin saatini gönderdik sadece günlük sapması +30sn olduğu için 19 gün oldu hala saati gönderdikleri yok.Telefonlara cevap verme hak getire ,tık yok.Mail attım servise Gülten hanım ismindeki hanımefendi servis süremiz 20-30 gün arasında sürmektedir bilginize sunarız diye geriye dönüş yaptı.Yani servis müşteri ilişkisi tarafında durum bu şekilde umarım saati bozup kargolamzlar.Keşke göndermeseydik pişman oldu kardeşimde.
Kullanıcı avatarı
muci07

Mesaj zemberekv2 » 21 Nis 2022, 22:36

Okanito yazdı:
Umutt yazdı:@copycat Fazıl Usta nin ismini ben de çok duydum bir sonraki faz da listeye eklemiş olurum.

@cash forumda Ankara'dan bayağı bir arkadaşımız var, paylaşım gelecektir diye düşünüyorum.

Instagram: @watchandties @umutwatchgram

Ben Ankara'dayken forumda duyduğum bir saat ustasına gitmiştim; referans bazlı değil de duyduğumuz birisi diyelim, adı Saatçi Asım idi yanlış hatırlamıyorsam. Fakat hiç memnun kalamadık, daha da kötüye seyreden bir durum oldu aile yadigarı bir saatimizde. Hem iletişim hem de işçilik bakımından çok iyi bir deneyim olmadı ne yazık ki. Belki iş anlamında zor bir dönemine denk geldik, bilemiyorum. Ankara'da başka bir saatçi deneyimim olmadı ve genel olarak şehirde çok fazla bu konuda gerek deneyim gerek eğitim anlamında ihtisas yapmış profesyonel de pek yok gibi.

Eğer aynı Asım Bey ise, yeri Ulus'ta bir işhanında 2. veya 3. katta (ismini hatırlamıyorum). Biraz hoyrat davranır saatlere maalesef :( ama günündeyse çözüm bulur mutlaka. Fiyatları makuldur, kazıklama peşinde asla değildir ki işiniz bitince anlıyorsunz ama dediğim gibi saatlere çok kibar davranmaz, en azından benim tecrübem bu yönde oldu hep. O yüzden markası ne olursa olsun üst seviye bir saati asla teslim etmem kendi adıma. İyi bir insan, bu izlenimi veriyor ama ihtiyacımız iyi veya kötü insan değil maalesef.

Ankara için benim en olumlu tecrübem Kızılay'da yine bir işhanında (eski Vakko'nun hemen yakınında, üst geçite gelmeden) Omega saat, Mustafa Bey (yukarıdaki Asım Bey'le tanışıyorlar) ile oldu. Fiyat konusunda ucuz değildir ama işinde gerçekten iyi ki elindeki saatleri görünce zaten aşağı yukarı bir fikir oluşuyor kafanızda. Fakat elinizde, örneğin eski bir Vialux ile giderseniz, beklediğiniz ilgiyi göremeyebilirsiniz maalesef. Vakit = nakit durumu. Örneğin atıyorum bir Tissot için 2000-2500 TL arası almak yerine, aşağı yukarı benzer emek ve süre için 300-400 TL için bir Seiko ile uğraşmamak için sanırım.

Ankara'da maalesef sıkıntılı usta bulma işi İstanbul'a göre. Daha önceki mesajlarda da bahsedildiği üzere, yaşanan tecrübe bana özeldi, bir başkası çok daha mutlu ayrılmış olabilir veya bir daha önlerinden bile geçmez. O yüzden kimseye haksızlık olmaması adına benim mesajımı baz almayın lütfen.
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

Mesaj zemberekv2 » 21 Nis 2022, 22:43

rasras yazdı:Burada yazılmış her bir referansı/tavsiyeyi değerlendirirken 'tavsiye eden kişinin bireysel tecrübesi' olarak görüp kendi deneyimimizin olumsuz olabileceğini göz önüne almalıyız diye düşünüyorum. 10 kişi bile tavsiye etse bir ustayı, insan faktörü var ortada.

Saati verdiğiniz yerde kimin tamir edeceğini de bilmek gerekiyor. Becerikli ve iş ahlakı olan esnaf bulmak kolay değil.
7-8 senedir tamir işlerimi Sirkeci Ashan'daki Saatçi Ramazan'a götürüyorum. İçeride 3-4 çalışan oluyor gün içinde. Genelde çok komplike işler vermediğim için kimin yaptığı ile de çok ilgilenmiyordum açıkçası. Verdiğim saat benim için manevi değeri olan basit bi saat. 3 değerini gösteren indis yerinden çıkmış. Geri takılmasını istedim. 404 benzeri bi yapıştırıcıyı taşırarak uygulamış indisin altına içerideki ustalardan biri. Net şekilde taşmış yapıştırıcı, görülüyor kadrana baktığınızda.

Siz bahsedince aklıma aşağıya ekledğim video geldi ve bunu yapan insan bir hobici. Evet esnafa kıyasla vakti daha bol, maddi kazanç kaygısı yok, erişebildiği kaynaklar daha fazla belki vs vs ama günün sonunda bir başkası için manevi değeri olan bir eşyayı tanımadığımız bir insana emanet ediyoruz. Katılıyorum dediklerinize:

https://youtu.be/X37F-WlbHm8?t=1197
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 121 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners