Kaç kişinin kolunda gördünüz ?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Kaç kişinin kolunda gördünüz ?

Mesaj görkemk » 18 Eyl 2020, 12:57

evet sevgili forum ahalisi çok merak ettiğim bir soru var kafamda o yüzden sizlere danışıyorum

forumda hepimizin bildiği çok sık bahsedilen klasik saat modelleri hepimizin bildiği

skx ,turtle, speedmaster ,seamaster, submariner , daytona , navitimer, aquaracer, oris aquis vs vs ..

hatta bazen diyoruz ki kısır döngü gibi her sorana aynı saatler tavsiye ediliyor yeter artık , patır patır benzer saatlerin fotolarını görüyoruz

ama nerde görüyoruz forumda

şimdi merak ettiğim soru dışarda normal hayatta kaç insanın kolunda bu bahsettiğimiz saatlerden denk geldiniz ?

misal ben forum dışında bir tane bile grand seikoya denk gekmedim , arada nadiren quartz tag heuer görüyorum , bir iki kere seamaster gördüm ama inanırmısınız bilmiyorum ama bir kere bile speedmastera denk gelmedim.

en çok rastladığım heralde datejust tır şimdiye kadar.

Sizlerin deneyimleri nedir lütfen paylaşın
Kullanıcı avatarı
görkemk

Re: Kaç kişinin kolunda gördünüz ?

Mesaj cagatay1903 » 18 Eyl 2020, 13:12

Güzel soru :thumbup:

bir kere skx pepsi bezel gördüm. birkaç submariner gördüm tabi gerçekliğinden emin değilim.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj digitusmaximus » 18 Eyl 2020, 13:13

Tavsiyeler neden sadece otomatik saatler üzerinden yapılıyor bunu da bir irdelemek lazım. Benim şahsi düşüncem : Eğer odak noktanız zamanın değeri ve doğru bir şekilde size gösterilmesi ise o zaman otomatik saatlerden kaçınmanız gerekir ki ben öyle yaparım. Zira en iyi otomatik saat bile günde 5-10 saniye aralığında sapma yapabileceğini söylüyor. .Bu haftada 1 dakikaya kadar varabilen bir zaman demek. Ayda ise 4 dakika sapma yapıyor demek. Bana göre bu çok büyük bir değer.

Eğer odak noktamız dediğim gibi zamanın doğru bir şekilde ölçülmesi ise mutlaka elektronik bir devre ile zamanın doğruluğunu kontrol edebilen bir saat gerekir. Örneğin Seiko GPS gibi, veya Casio Blootooth - Edifice, Gshock modellerinde olduğu gibi. Benim tavsiyelerim bu şekilde olurdu.
Kullanıcı avatarı
digitusmaximus

Mesaj Reczebb » 18 Eyl 2020, 13:55

digitusmaximus yazdı:Tavsiyeler neden sadece otomatik saatler üzerinden yapılıyor bunu da bir irdelemek lazım. Benim şahsi düşüncem : Eğer odak noktanız zamanın değeri ve doğru bir şekilde size gösterilmesi ise o zaman otomatik saatlerden kaçınmanız gerekir ki ben öyle yaparım. Zira en iyi otomatik saat bile günde 5-10 saniye aralığında sapma yapabileceğini söylüyor. .Bu haftada 1 dakikaya kadar varabilen bir zaman demek. Ayda ise 4 dakika sapma yapıyor demek. Bana göre bu çok büyük bir değer.

Eğer odak noktamız dediğim gibi zamanın doğru bir şekilde ölçülmesi ise mutlaka elektronik bir devre ile zamanın doğruluğunu kontrol edebilen bir saat gerekir. Örneğin Seiko GPS gibi, veya Casio Blootooth - Edifice, Gshock modellerinde olduğu gibi. Benim tavsiyelerim bu şekilde olurdu.
Sn @digitusmaximus bu konu öncelerde de çok tartışıldı. Hatta bayagi bir mevzusu var forumda. Önce bir kitap önerisi yapayim, okumadı iseniz Tanpinar'in "Saatleri Ayarlama Enstitüsü"nü okumanızı tavsiye ederim. Her saatseverin bir kez okuması lazim bence. Orada aslinda mekanik saatlerin nasil insana benzediğini, insan ruhunu temsil ettiğini uzun metaforlarla anlatıyor.
Dijital/pilli saat bir robot, mekanik saat ise bir insan diye düşünüyorum kendi adıma.

Benim için saat bir aksesuar. Mekanik saatlerin ise sanat degeri olduğunu düşünüyorum.

Sapma meselesi hakkında ise hakkında baska bir konuda yaptığım yorumu sizin için buraya da koyayım:

"Sapma değerleri hakkında kısa hesaplamalar yapınca oranlar çok şaşırtıyor. Günde 86.400 saniye olduğu için, 9 sn'lik bir sapma %99.99 doğruluk payıyla çalışması demek. Eğer 18 sn sapma varsa %99,98 gibi bir oran oluyor. Elbette 2-3 saniyelerden bahsedildiği yerde bunlar yüksek değerler ama rakamlara dökülünce hayret uyandırıyor. Eğer çok absürt değerler alınmıyorsa saatten soğumak yerine, "yeterince harika olmadığı için" üzülünebilir belki:)

Bir başka şekilde şu karşılaştırma yapılabilir. Ortalama %99,98 gibi değer üzerinden hareket edersek; eğer bu bir uzunluk ölçüsü olsaydı 1 km'de 20 cm sapmaya denk geliyor. Mekanik bir sistem yapacaksınız ve 1 km gitsin diye ayarlayacaksınız/kuracaksınız sonuçta max 20 cm sapacak. Yada bu sistem kendi kendine hareket halinda iken dolacak ve başarılı olacak. Fizik alanında ihtisas sahibi değilim ama kolay olmasa gerek. Ağırlık birimi olarak da 1 kg'ı 999 gr olarak tartması demek."

Odak noktamiz zaman, en doğru ölçeni seçmeliyiz diyorsanız haklısınız. Benim mekanik saatleri tercih etme sebeplerim yukarıda yazdıklarım.

Konuya gelince saatsever dostlarım haricinde; otobüs vs toplu taşıma ve benzeri kalabalık ortamlarda sık sık insanlarin koluna baksam da rolex (mesafe dolayisyla replika olup olmadığını bilmiyorum), vintage seiko, orient haricinde rast gelmedim.

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj seastar1000 » 18 Eyl 2020, 14:18

Marmaray a hiç binmediniz galiba bir sürü rolex ve nautilus takan var sirkeci istasyonunda inen binenler arasında :))))
Kullanıcı avatarı
seastar1000

Mesaj CptOz » 18 Eyl 2020, 14:18

Otomatik mi? kuvars veya dijital mi tartışması bu forumda çok yapıldı. Olay sadece zamanı doğru göstermek olsaydı hepimizde cep telefonu var, ne gerek var kolda saate denebilirdi. Saat aynı zamanda bir aksesuar, makine, sanat ve zevktir. Tabii ki herkes ihtiyacina, bütçesine ve zevkine göre istediği saati takar. Ama saat denince akla saatseverler ve biraz olsun saat hobisine bağlanmış olanlar için genelde otomatik/mekanik saatler gelir. Ama bu belli marka ve model kuvars/dijital saatleri küçümsemek de değildir. Etrafımda benden dolayı ve teşvikimle eş ve dostlarımdan otomatik saat kullananlar var. Kiminde Vostok Amphibian kiminde de Seiko, Orient, ML, Tissot, Casio, G-Shock vs. vardır. Ama doğru dürüst saat sevgisi, ilgisi ve bilgisi olmayıp Rolex sea dweller, Omega vs takan da var. Üst düzey (pahalı) saatlerin, genelde üst düzey bütçesi olanlarda olması da normaldir. Üst düzey bütçeniz, ilginiz, çevreniz, arkadaşlarınız vs. yoksa bu saatleri gormek tabii ki zor...

Sent from my SM-C7000 using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj mrtkrks » 18 Eyl 2020, 14:58

seastar1000 yazdı:Marmaray a hiç binmediniz galiba bir sürü rolex ve nautilus takan var sirkeci istasyonunda inen binenler arasında :))))
Çünkü Nur-u Osmaniye - Çarşı tarafına en rahat Marmaray ile Sirkeci istasyonunda inip gidebilirsiniz ve bu bahsettiğim yerler milyar dolar seviyesinde sıcak paranın döndüğü bölgeler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj Timsah » 18 Eyl 2020, 15:14

Genelde moda markalarının saatlerini ve telefon markalarının saatlerini görüyorum.Sanırım bu gezdiğimiz yer ve ortamlarla alakalı . Ben bu konuyu kalem konusuna benzetiyorum herkes kalem kullanıyor ama çok nadir kaliteli kalem görürüz , sonuç olarak işlevine odaklanıyor yazıyor mu yazıyor kullan gitsin. :lol:
Umut doğar genellikle, her şey umutsuzlaştığında.
Kullanıcı avatarı
Timsah

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 139 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners