Bulino gravür için saat

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Bulino gravür için saat

Mesaj sinann » 07 Oca 2022, 19:57

Kendime bir bulino engraved (bulino gravür) kadranlı saat yapmak istiyorum. Bunu için uygun, hesaplı bir saat için önerisi olan varmıdır?
Saatin ya kadranını çıkarıp içine aynı ölçüde çelik bir kadran koyulmalı, ya da mevcut kadranın üzeri silinip gravüre uygun hale getirilmeli.

Bulino gravür en çok çelik üzerine yapılır. Yabancı pahalı silahlar özellikle av tüfekleri üzerinde bulino gravür görülür. Bulino gravür metal üzerine büyüteç altında çok ince nokta ve çizikler halinde yapılan resimdir.

Saatlerin kadranları nasıl sökülür herhangi bir fikrim yok. Uygun saat bulunursa saat tamircilerine bu üzerindeki kadranı söküp yerine çelik olanı taktırtmak mümkünmüdür? Saat kadranlarının kalınlığı kaç mm.dir? Hazır, üzerinde hiç birşey (index vs.) olmayan satılık saat kadranları varmıdır ve bunlar çelikmidir?

Bulino gravürlü yapılmış bazı saatler

https://www.ablogtowatch.com/panerai-luminor-1950-sealand-purdey-gunmakers-engraved-watches/

https://www.watchprosite.com/piaget/piaget-mythical-journey-part-2-bulino-engraving/881.900053.6158888/

https://hips.hearstapps.com/amv-prod-gp.s3.amazonaws.com/gearpatrol/wp-content/uploads/2013/12/Montana-Watch-Co-Gear-Patrol-Lead-Full-.jpg?crop=0.6701030927835051xw:1xh;center,top&resize=980:*

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5b71ed055b409b6f787f0a15/1596497839145-LEO5UB5RNHQG8RJ4Z3FC/custom-watches-for-her.jpg

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5b71ed055b409b6f787f0a15/1593461532177-8DNZHPLWWHI8D6XMA2OT/HA-Elephant.jpg?format=750w

Bulino engraving yurtdışında yapılan en pahalı gravür türlerinden birisidir. Yapımı çok zaman alır. Bu gravürün ustaları gravürlerini pahalı objelerin üzerlerine yaparlar örneğin en pahalı av tüfeği markaları üzerinde bulino görürsünüz sıradan veya orta seviye av tüfeklerine yapmazlar.

Benim yaptığım bulino işleri ise burada görebilirsiniz.

https://www.flickr.com/photos/sinanakyil/albums/72157627458439803

Bulino gravüre benzer metal yerine fildişi, boynuz, kemik, plexiglass vs üzerine yapılan scrimshaw diye adlandırılan gravür türü de vardır. Fildişi, boynuz vs bir parçayı inceltip kadran yerine koyabilirsem scrimshaw da yapabilirim. Saatin kadran yerine koyacağım şey en fazla kaç mm olabilir?
Scrimshaw ve bulino çok küçük boyutlarda yapılablir ve bu sayede saat kadranı içindeki alan çok yeterli olur.

Benim scrimshaw işlerimden de bazılarını buradan görebilirsiniz.
https://www.flickr.com/photos/sinanakyil/albums/72157712952463047

.
Kullanıcı avatarı
sinann

Re: Bulino gravür için saat

Mesaj SelAc » 07 Oca 2022, 23:06

Kadran ölçüleri orijinal saat kadranı ile aynı olmalı. Saatin kendi kadranı muhtemelen bu iş için uygun olmaz. Paslanmaz çelik bir kadrana sahip ise olur. Gördüğüm tüm kadranlar üzerindeki kaplama ve boyalar ile kullanılmak için tercih edilen metallerden üretilmişti. Bir kaç kadranın boyasını sildim. Korumasız bir şekilde kullanıldıklarında oksitlenmeye karşı dayanıklı olacaklarını sanmıyorum. Orijinal ölçülerde paslanmaz çelik bir kadran üretilebilir. Hazır satılanı var mıdır bilmiyorum? İyi bir usta kadranı kolaylıkla değiştirebilir. Gümüş tercih edilebilir ama o da zamanla kararır. Yapılamayacak bir iş değil. Yarı değerli taşları bile kesip kadran yapan markalar var sonuçta.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj sinann » 08 Oca 2022, 00:35

SelAc yazdı:Kadran ölçüleri orijinal saat kadranı ile aynı olmalı. Saatin kendi kadranı muhtemelen bu iş için uygun olmaz. Paslanmaz çelik bir kadrana sahip ise olur. Gördüğüm tüm kadranlar üzerindeki kaplama ve boyalar ile kullanılmak için tercih edilen metallerden üretilmişti. Bir kaç kadranın boyasını sildim. Korumasız bir şekilde kullanıldıklarında oksitlenmeye karşı dayanıklı olacaklarını sanmıyorum. Orijinal ölçülerde paslanmaz çelik bir kadran üretilebilir. Hazır satılanı var mıdır bilmiyorum? İyi bir usta kadranı kolaylıkla değiştirebilir. Gümüş tercih edilebilir ama o da zamanla kararır. Yapılamayacak bir iş değil. Yarı değerli taşları bile kesip kadran yapan markalar var sonuçta.

aliexpresten uygun bir saat alıp kadranını çıkartıp aynısından çelik yapmam gerek o zaman. Önce ucuz bir saatte denemek gerek diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
sinann

Mesaj SelAc » 08 Oca 2022, 01:01

Dandik saatler elinizde kalabilir. Daha bilindik bir hurda saat üzerinde başlamak mantıklı olur. En azından kadranın sökülüp takılabilen bir şekilde yapılmış olması iyi olur. Ucuz çin quartz saatleri sizi pişman edip bu işten soğutabilir.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj sinann » 08 Oca 2022, 01:08

SelAc yazdı:Dandik saatler elinizde kalabilir. Daha bilindik bir hurda saat üzerinde başlamak mantıklı olur. En azından kadranın sökülüp takılabilen bir şekilde yapılmış olması iyi olur. Ucuz çin quartz saatleri sizi pişman edip bu işten soğutabilir.

Hurda saat için Yuvarlak 40mm lik ne marka önerirsiniz? Nerede bulabilirim?
Kullanıcı avatarı
sinann

Mesaj mturann » 08 Oca 2022, 14:03

Ellerinize sağlık çok güzel eserler meydana getirmişsiniz
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj SelAc » 08 Oca 2022, 18:05

sinann yazdı:
SelAc yazdı:Dandik saatler elinizde kalabilir. Daha bilindik bir hurda saat üzerinde başlamak mantıklı olur. En azından kadranın sökülüp takılabilen bir şekilde yapılmış olması iyi olur. Ucuz çin quartz saatleri sizi pişman edip bu işten soğutabilir.

Saat tamircilerinden bulabilirsiniz. Çıkma kadran da olabilir. Marka değişebilir.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj sinann » 09 Oca 2022, 19:42

SelAc yazdı:
sinann yazdı:

Saat tamircilerinden bulabilirsiniz. Çıkma kadran da olabilir. Marka değişebilir.

Evdeki saatin birini söktüm. 30mm kadran çıktı. Kalınlığı 0.20 mm gibi birşey. Piyasada bu kalınlıkta çelik saç varmış internetten buldum. Takvimini iptal edip takvimsiz olarak bu boyda saç kesince üzerine tablo gibi resim yaparım 30 mm. çok büyük bir alan. Hatta arka kapağın üzerindeki yazılarıda silip oraaya scroll türü gravür olabilir.

Resim
Kullanıcı avatarı
sinann

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 125 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners