Swatch and Omega

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Swatch and Omega

Mesaj varistas » 30 Mar 2022, 09:55

Tgm yazdı:
varistas yazdı:
Tgm yazdı:
varistas yazdı:Bütün dünyada saat severlerin kafalarını karıştırmayı başardılar. İnsanların tepkileri hiç homojenik değil, çok karışık ve oldukça güçlü.

Sn.Varistas, subjektif bir mesele fakat gerçek bir saat severin ya da romantiğinin kafası karışamaz. Karışıyorsa zaten hiç bu sularda yüzmesin.

Kafalar karışmasa sadece bizim forumda değil bütün dünyada bu kadar ses getirmezdi. Forumlarda, youtube kanallarında, sosyal medyada insanlar çok farklı tepkiler veriyorlar. İnsanların kafası baya bi karışmış gözüküyor bence. Gerçek saat sever dediğiniz kişiler tam olarak kimler oluyor? Misal bu saati çok isteyip sıraya girip alanları gerçek saat sever sayamaz mıyız? Çok kalıplara sokmamak lazım bence saat hobisini; sınırları çok hayali.

Siz birbiriyle ilişkili gibi duran ama aslında farklı iki şeyden bahsediyorsunuz. Ses getirmesi ayrı, kafa karıştırması ayrı.
Benim vurgum tercihine "anlam yükleyip yüklememesi" ya da bu tercihinin "farkında olup olmaması", satın aldığı şeyin ne olduğunu bilmesi. İyi bir saat tutkunu bu boyası çıkan şeyi tercih etse bile bir anlam yüklemeden çerezlik takar, kolundaki şeyin farkında olur. Buradan hareketle de kafası karışmaz. Her şey zaten kafasında yerli yerindedir.
Yahu zaten kafa karıştıracak ne var ortada? Kalkıp da bu "şeyi" speedmaster'la aynı cümlede mi kullanacağız? Ama her ne kadar kanıtlayamasam da bunu alıp omega aldım diye ortada dolanan nice adam vardır. İşte bu adamların saat severlikle uzak yakın alakası yok.

Sn. Tgm, öncelikle şunu belirtmek istiyorum, bu şekilde karşılıklı konuşuyor olmamız, sizinle tartışıyorum manasına gelmemektedir. Bu tarz forum gibi yerlerde iki farklı görüşü savunan insanların bir birlerine cevap vererek konuşması bir süre sonra tartışıyorlar anlamı çıkmasına neden olabiliyor. Dijitalleşmenin yanında hayatın hızlandığı, sadece resim ve kısa videolar üzerinden sürdürüldüğü günümüzde hala forum gibi görece yavaş bir ortamda, analog bir hobi üzerine birileriyle konuşabilmek beni çok memnun ediyor. Ne olur ne olmaz bunu belirtmek istedim. Swatch ve Omega'ya da buradan teşekkür etmek isterim foruma can geldi. :)

Hem ses getirdi hem de kafa karıştırdı. Beğenmeyen insanlar olduğu kadar beğenen insanlar da var. Bunu Omega kabul edenler de var etmeyenler de. Artık benim de bir Speedmaster'ım var diyen insanlar da var. İşte bu insanlara hayır senin elindeki Omega değil o bir Swatch nasıl diyebiliriz ki? Sonuçta aynı design, aynı logo ve her şey yasal olarak yapılmış. Yani Omega demiş ki bu bir Speedmaster, ve ben bunu onaylıyorum. Bana göre nasıl ki Omega dönem dönem saati yenileyip yeni versiyon çıkarıyorsa, bu saatte Speedmaster'ın yeni bir versiyonu.Şahsi olarak ben bu saati çok çok büyük ihtimal edinmeyeceğim. Bana hitap etmiyor. Evet bir Moonwatch'um olsun istiyorum ancak bu versiyon beni doyurmayacaktır.

Durumu daha da zorlaştırmak için, çok ufak bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki Omega Tissot ile collab yaptı ve çelik, 7750 bir Speedmaster çıkarttı, üzerine de Omega logosunu bastırdı. Gerçekleşmesi oldukça zor olan bu senaryoda bu hayali saate sizce Omega Speedmaster diyebilir miydik?
Kullanıcı avatarı
varistas

Mesaj Tgm » 30 Mar 2022, 11:11

varistas yazdı:Sn. Tgm, öncelikle şunu belirtmek istiyorum, bu şekilde karşılıklı konuşuyor olmamız, sizinle tartışıyorum manasına gelmemektedir. Bu tarz forum gibi yerlerde iki farklı görüşü savunan insanların bir birlerine cevap vererek konuşması bir süre sonra tartışıyorlar anlamı çıkmasına neden olabiliyor. Dijitalleşmenin yanında hayatın hızlandığı, sadece resim ve kısa videolar üzerinden sürdürüldüğü günümüzde hala forum gibi görece yavaş bir ortamda, analog bir hobi üzerine birileriyle konuşabilmek beni çok memnun ediyor. Ne olur ne olmaz bunu belirtmek istedim.

Karşılıklı saygı çerçevesinde hem bilgi akışı olacak hem de farklı görüşleri savunacağız ki, forum işlevini yerine getirsin :thumbup: Forumlar bunun için var. Ben de uzun zamandır uzaktan takip ediyordum. Benim için de iyi oldu.

varistas yazdı:Durumu daha da zorlaştırmak için, çok ufak bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki Omega Tissot ile collab yaptı ve çelik, 7750 bir Speedmaster çıkarttı, üzerine de Omega logosunu bastırdı. Gerçekleşmesi oldukça zor olan bu senaryoda bu hayali saate sizce Omega Speedmaster diyebilir miydik?

Elbette diyemeyiz. Omegawatches.com'da speedmaster'ın ne olduğu versiyonlarıyla, detaylarıyla ve fiyatlarıyla belli.
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj Umutt » 30 Mar 2022, 15:05

Tgm yazdı:
Karşılıklı saygı çerçevesinde hem bilgi akışı olacak hem de farklı görüşleri savunacağız ki, forum işlevini yerine getirsin [emoji106] Forumlar bunun için var. Ben de uzun zamandır uzaktan takip ediyordum. Benim için de iyi oldu.

Uzun süredir forumda özlediğimiz bir şey bu.. Sn. Tgm nin bu mesajı umarım forumda yeni bir milat olur diyor ve daha önceki mesajımı biraz daha açarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum;

Belli ki Omega'nin buradaki temel kabulü, Swatch markasinin konsepti ve materyal kalitesi ile, gerekli segmentasyonun kendiliğinden oluşacağı yönünde. Plastik kasalar ve quartz mekanizmalarla, mass olarak uretimi yapilacak rengarenk saatlerin, bir nevi kült modelin renkli fotokopileri niteliğinde olacağı ve ikame etkisi yaratmayacagi düşünülmüş.

Bu strateji, daha farklı kosullarda uygulanabilse, kendi adima daha az eleştirel yaklasabilirdim ama şu hali ile iki marka arasında ilişki biçiminin , isbirligi ve inovasyondan ziyade, 'copy paste' işlemine karşılık geldiğini düşünüyorum. Bu durumda, hem markanin ve hem de modelin royalty haklari , cok cömertçe ve hatta hoyratça harcanmış oluyor ve özetle Omega ile Swatch arasında, tek tarafli bir varlik aktarımı söz konusu.

Öte yandan, modele gösterilen ilgi, ülkemizde son yıllardaki tanzim satış kuyruklarını akla getiriyor ve bir anlamda bahsedilen Swatch mağazalarında, şu anda bir moonwatch sebili kurulmuş durumda. En azindan kuyrukta bekleyenler icin konumlandırma böyle. Swatch 'un bu ilgiden memnun olduğunu tahmin etmek zor değil ama ayni seyi Omega açısından düşünebilir miyiz, yani 'reklamın kötüsü olmaz' önermesi, böyle bir luxury brand için gecerli midir, işte bunun üzerinde biraz düşünmek gerek..

Lüks marka yönetimi tamamen farklı bir konu, bunların her birisi temelde bir statü sembolü. Her biri, ayrisma ve spesifikasyon talep eden, (daha fazla) bireysellesme talep eden spesifik müşteri kitlelerine hitap ediyor ve kendileri de elitize olmak, ayrismak icin büyük bütçeler ayırıyor. Faaliyetin nevi geregi, hwdef kitlesine ulasmak için kitle iletişim organlarından ziyade, olabildiğince spesifik kanallar kullanmasi gereken Omega icin Swatch markasi ile bu kadar fazla anılmak, avm kuyruklarina konu olup ana haber bültenlerinde çıkmak, butikte iskonto olarak bile telafuz edilmesine izin vermedigi rakamlarla, bir sekilde fiyatlama yapip gündeme gelmek ne kadar doğrudur, firma için ne derece amaca hizmet eder bunda ciddi şüphelerim var benim.

Instagram: @watchandties @umutwatchgram
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj prx » 30 Mar 2022, 15:41

Umutt yazdı:
Tgm yazdı:
Karşılıklı saygı çerçevesinde hem bilgi akışı olacak hem de farklı görüşleri savunacağız ki, forum işlevini yerine getirsin [emoji106] Forumlar bunun için var. Ben de uzun zamandır uzaktan takip ediyordum. Benim için de iyi oldu.

Uzun süredir forumda özlediğimiz bir şey bu.. Sn. Tgm nin bu mesajı umarım forumda yeni bir milat olur diyor ve daha önceki mesajımı biraz daha açarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum;

Belli ki Omega'nin buradaki temel kabulü, Swatch markasinin konsepti ve materyal kalitesi ile, gerekli segmentasyonun kendiliğinden oluşacağı yönünde. Plastik kasalar ve quartz mekanizmalarla, mass olarak uretimi yapilacak rengarenk saatlerin, bir nevi kült modelin renkli fotokopileri niteliğinde olacağı ve ikame etkisi yaratmayacagi düşünülmüş.

Bu strateji, daha farklı kosullarda uygulanabilse, kendi adima daha az eleştirel yaklasabilirdim ama şu hali ile iki marka arasında ilişki biçiminin , isbirligi ve inovasyondan ziyade, 'copy paste' işlemine karşılık geldiğini düşünüyorum. Bu durumda, hem markanin ve hem de modelin royalty haklari , cok cömertçe ve hatta hoyratça harcanmış oluyor ve özetle Omega ile Swatch arasında, tek tarafli bir varlik aktarımı söz konusu.

Öte yandan, modele gösterilen ilgi, ülkemizde son yıllardaki tanzim satış kuyruklarını akla getiriyor ve bir anlamda bahsedilen Swatch mağazalarında, şu anda bir moonwatch sebili kurulmuş durumda. En azindan kuyrukta bekleyenler icin konumlandırma böyle. Swatch 'un bu ilgiden memnun olduğunu tahmin etmek zor değil ama ayni seyi Omega açısından düşünebilir miyiz, yani 'reklamın kötüsü olmaz' önermesi, böyle bir luxury brand için gecerli midir, işte bunun üzerinde biraz düşünmek gerek..

Lüks marka yönetimi tamamen farklı bir konu, bunların her birisi temelde bir statü sembolü. Her biri, ayrisma ve spesifikasyon talep eden, (daha fazla) bireysellesme talep eden spesifik müşteri kitlelerine hitap ediyor ve kendileri de elitize olmak, ayrismak icin büyük bütçeler ayırıyor. Faaliyetin nevi geregi, hwdef kitlesine ulasmak için kitle iletişim organlarından ziyade, olabildiğince spesifik kanallar kullanmasi gereken Omega icin Swatch markasi ile bu kadar fazla anılmak, avm kuyruklarina konu olup ana haber bültenlerinde çıkmak, butikte iskonto olarak bile telafuz edilmesine izin vermedigi rakamlarla, bir sekilde fiyatlama yapip gündeme gelmek ne kadar doğrudur, firma için ne derece amaca hizmet eder bunda ciddi şüphelerim var benim.

Umut abi çok iyi bir inceleme olmuş objektif bi yaklaşım tebrik ediyorum yalnız forumdaki fotoğrafları inceledim özellikle mavi moonswatch ı mavi kapak boyası yani pil yeri değil bence orasida boyuyodur belki ama daire mavi yani kolda.farklı bi fikir olmaliydi ama omega icin bilmiyorum ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj mturann » 30 Mar 2022, 17:00

Sadece forumda bu kadar konuşulmuş olması bile adamların yapmak istediklerine ulaştıklarının ispatıdır demek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj ermansire » 30 Mar 2022, 17:15

44 sayfa ne yazdınız ulan aha kavga var diye bir göz gezdirdim ama pek bir şey göremedim :)

bu konsepte masstige deniyordu galiba, mass ve prestige'in birleşimi. h&m her ay bir haute couture markayla yapıyor, kimseye de bir zararı olmuyor. h&m parasına kapıda kuyruklarda bekleyip prestij ürünü alıyorsun, oluşan kuyruklar ve bedava publicity cabası.

swatch'ın kapısından içeri girmeyecek olan binlerce insan kuyruğa giriyor, omega'ya belki para yetiştiremeyen koluna omega takıyor, her iki markaya da manyak bir reklam sağlıyor, bizim sıcak ve kurak forumda bile 44 sayfa konuşuluyor, yani bunun kimseye bir zararı yok.

omega sahipleri rahatsızmış ama omega'nın dünyada ne kadar prestijli bir marka algısı olduğu çok tartışılır. speedy'leri çıkarsan omega'dan geriye ne kaldığı tartışılır. omega'yı gömmek için söylemiyorum, royal oak'ı çıkarsan AP'den geriye ne kalır mesela...

velhasıl beni rahatsız etmedi bırakınız alsınlar bırakınız taksınlar. ben almam alana da mani olmam. yalnız lütfen alıp ertesi gün 5 katına satan sırtlanlara para kazandırmayın.
instagram.com/ermansire
Kullanıcı avatarı
ermansire

Mesaj Tgm » 30 Mar 2022, 22:31

Umutt yazdı:Uzun süredir forumda özlediğimiz bir şey bu.. Sn. Tgm nin bu mesajı umarım forumda yeni bir milat olur diyor ve daha önceki mesajımı biraz daha açarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum;

İnce yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey (adınızla hitap etmek istedim) Sizin inceliğiniz, bilgi birikimiz ve özellikle Türkçe’niz çok güzel. İlgiyle takip ediyorum :champ:
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj Umutt » 30 Mar 2022, 22:44

slhgzl yazdı:Moonwatch un popülaritesini kullanarak swatch saatleri iki katına satma peşindeler. Hemen hemen aynı özelliklere sahip bioceramic swatchlar şu an yarı fiyatına satılmakta.

Tgm yazdı:
Umutt yazdı:Uzun süredir forumda özlediğimiz bir şey bu.. Sn. Tgm nin bu mesajı umarım forumda yeni bir milat olur diyor ve daha önceki mesajımı biraz daha açarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum;

İnce yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey (adınızla hitap etmek istedim) Sizin inceliğiniz, bilgi birikimiz ve özellikle Türkçe’niz çok güzel. İlgiyle takip ediyorum :champ:

Tolga Bey, güzel sözleriniz icin teşekkür ederim, teveccüh etmişsiniz, ben de sizin paylaşımlarınızi geçmişten bu yana keyifle takip ediyor ve faydalaniyorum. Sağlıcakla..

Kullanıcı avatarı
Umutt

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: MrFerhat ve 100 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners