Aran覺za yeni kat覺ld覺m ve merak ettiklerim var:)

T羹m Genel Saat Konular覺 zerine Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz. Genel Saat Sohbeti B繹l羹m羹m羹zde Saatlerle 襤lgili Dier Spesifik Konu Bal覺klar覺m覺z Haricideki Sohbet ve Payla覺mlar覺n覺z覺 Yapabilirisiniz. D羹zenli ve Anla覺labilir Bir Ortam Olmas覺 Amac覺 ile L羹tfen Mesajlar覺n覺z覺 Yaz覺m Kurallar覺na Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Aran覺za yeni kat覺ld覺m ve merak ettiklerim var:)

Mesaj Okan34 » 14 Nis 2022, 13:26

Merhaba arkadalar. Aylard覺r saat videolar覺 izliyorum. Ama kafama tak覺lan bir ka癟 soru var. Sizlere sormak istiyorum. rnek vermek gerekirse, tag heuer monaco modelinin genelde mekanik sat覺ld覺覺n覺 g繹r羹yorum. Ama aray覺nca pilli modeli olduunu g繹rd羹m. Ama T羹rkiye de yok san覺r覺m. Saatlerin hem mekanik hrm pilli versiyonlar覺 m覺 var. Araba gibi mi. Mesela hem benzin hem dizel yada otomatik Manuel gibi se癟eneklimi. Bunu merak ettim. Ve son olarak, tag heuer monaco modeli 癟ok houma gidiyor. Ancak mekanik saate pek 覺s覺namad覺m, pilli saat daha sorunsuz gibi. D羹羹ncelerinizi yaz覺n l羹tfen. 襤yi g羹nler :)
Kullan覺c覺 avatar覺
Okan34

Kay覺t: 14 Nis 2022, 13:19

Re: Aran覺za yeni kat覺ld覺m ve merak ettiklerim var:)

Mesaj asrb70 » 14 Nis 2022, 14:50

Merhaba Okan Bey, 繹ncelikle foruma ho geldiniz. Temelde 癟ou marka ula覺labilirliini art覺rmak ve uygun fiyata satabilmek i癟in baz覺 modellerin quartz (pilli) versiyonlar覺n覺 da 羹retiyor. Ama t羹m markalar her modelin bir otomatiini, bir mekaniini bir de quartz覺n覺 羹retiyor diye genelleyemeyiz. Orta-羹st ve daha s覺kl覺kla giri seviyesi (bu tabiri hi癟 sevmesem de) yani uygun fiyatl覺 saatlerde g繹r羹yoruz. rnein Longines Conquest serisinin hem otomatik hem de quartz se癟enei var ve arada 7 bin lira gibi bir fark var. Tissot Gentleman ve Prx modellerinde de ayn覺 eyi g繹r羹yoruz. Ge癟mite olsa da u an yeni bir Omega Seamaster veya Breitling Colt modellerinde 繹yle opsiyonlar yok art覺k. zetle her modelin mutlaka 2 3 farkl覺 makineli versiyonu yok :) Fakat yaz覺l覺p 癟izilenleri okuduk癟a ve daha 癟ok 繹rnek ve 癟eitlilik g繹rd羹k癟e mekanik saatelere daha 癟ok ilgi duyaca覺n覺z覺 d羹羹n羹yorum, o sebeple hemen mekanikten vazge癟ip quartz edinmemeye 癟al覺man覺z覺 繹neririm.
Kullan覺c覺 avatar覺
asrb70

Kay覺t: 21 Eyl 2017, 13:17

Aran覺za yeni kat覺ld覺m ve merak ettiklerim var[emoji3]

Mesaj monopusher » 14 Nis 2022, 15:49

James Bond da bi ara Quartz tak覺yordu [emoji3]

Kusursuz 癟al覺ma inan覺lmaz hassasiyet 20.y羹zy覺l覺n saat癟iliinin en b羹y羹k icad覺

Hassasl覺k ve 繹zerklik kuvars覺n doas覺 [emoji2]

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
the difference is to be sharper than anyone else.
Kullan覺c覺 avatar覺
monopusher

Kay覺t: 05 Oca 2019, 21:36

Mesaj tarabya28 » 14 Nis 2022, 17:02

Quartz saatlerde albeni olmaz insan ruhunu okamaz kadrana bakt覺覺n an topal 繹rdek y羹r羹y羹羹 gibi gelir. aradan y覺llar ge癟er saatlerle ha覺r neir olduktan sonra mekaniin kalitesine tad覺na var覺r ge癟en y覺llar覺na ac覺rs覺n. :)
Kullan覺c覺 avatar覺
tarabya28

Kay覺t: 11 Mar 2022, 18:36

Mesaj Derici » 14 Nis 2022, 17:25

tarabya28 yazd覺:Quartz saatlerde albeni olmaz insan ruhunu okamaz kadrana bakt覺覺n an topal 繹rdek y羹r羹y羹羹 gibi gelir. aradan y覺llar ge癟er saatlerle ha覺r neir olduktan sonra mekaniin kalitesine tad覺na var覺r ge癟en y覺llar覺na ac覺rs覺n. :)
+1
Kullan覺c覺 avatar覺
Derici

Kay覺t: 09 Mar 2021, 17:11

Mesaj Okan34 » 14 Nis 2022, 20:05

Yan覺tlar覺n覺z i癟in teekk羹r ederim :) beni ayd覺nlatt覺n覺z :)
Kullan覺c覺 avatar覺
Okan34

Kay覺t: 14 Nis 2022, 13:19

Mesaj copycat » 15 Nis 2022, 07:59

Okan34 yazd覺:Yan覺tlar覺n覺z i癟in teekk羹r ederim :) beni ayd覺nlatt覺n覺z :)
Forumda ve genel T羹rkiye saat piyasas覺nda abart覺l覺 bir quartz saat d羹manl覺覺 var. Bu d羹nyadaki genel saat camias覺nda olan bir tutum deil. Yabanc覺 forumlara bakarsan覺z insanlar quartz saatlerinden de, otomatik veya mekanik saatleri kadar keyif alarak kullan覺yorlar.

Mal羶m biz genel olarak duygular覺n覺 a覺r覺 u癟larda yaayan insanlar覺z. Bizde quartz saat alan adama ac覺mayla bak覺p "Allah kurtars覺n" tribi yaan覺yor.

nemli olan 繹ncelikleriniz ve kolunuzdaki saatin size verdii keyif. Otomatik saat g羹zeldir, mekanik saat 繹nemli bir hobi. Ama saatin ruhu var s繹ylemi 癟ok abart覺l覺yor.

Neticede bug羹n kulland覺覺m覺z otomatik mekanizmalar覺n %99'u da son derece fabrikasyon ekilde 羹retilmi, quartz mekanizmalar kadar birbirinin kopyas覺, standart makineler.

O 襤svi癟reli ustalar覺n karanl覺k gecelerde, el yordam覺yla yapt覺覺, ruhunu katt覺覺 mekanizmalar, sadece 癟ok 羹st d羹zey, 癟oumuzun hayat覺m覺z boyunca 癟覺plak g繹zle g繹remeyeceimiz baz覺 saatlerde var.

Benim ahsi fikrim, eer elde az say覺da saat tutacaks覺n覺z (bir ya da iki tane) bu durumda b羹t癟enizin el verdii en kaliteli otomatik saatlerden alabilirsiniz.

Ama yok benim gibi 10+ saatlik bir koleksiyonunuz falan olacaksa, bir s羹re sonra hepsinin otomatik olmas覺 maddi manevi yoruyor. Saatlere harcad覺覺m tamir ve bak覺m maliyeti ve emekle s覺f覺rdan araba yap覺l覺r. Quartz saate 5-10 y覺lda bir 20 TL'lik bir pil at覺p s覺f覺r masrafla devam edersiniz.

Yani otomatik saat alanlar cennete y羹kseliyor, quartz alan k繹t羹 yola d羹羹yor gibi bir durum yok.

襤kisinin de farkl覺 羹st羹nl羹kleri var.

CPH2113 cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
copycat

Ya: 42
Kay覺t: 30 Mar 2015, 10:28

Mesaj g繹rkemk » 15 Nis 2022, 09:15

quartz saatler i癟in s繹ylenenlere 癟ok tak覺lmay覺n , pek 癟ok otomatik saatten daha g羹zel ve fonsiyonel pek 癟ok quartz saat var

insanlar覺n quartz saatlere kar覺 繹n yarg覺s覺 ekseriyetle bu saatlerin kasa kadran ve kordonlar覺n覺n d羹羹k kalitede malzemelerle 羹retilmi olmas覺ndan kaynaklanmakta

grand seiko spring drive mesela quartz + mekanik hibridi bir saattir ve mekanik saatlerin y羹zde 90 覺 ile yan yana koysan覺z daha iyi bir saat olduunu g繹rebilirsiniz.

quartz mekanizma kaliteleride 癟ok 癟eitlidir hepsini bir tutmamak gerekir ancak quartz bir saatte 繹nc羹 markalar覺n japon markalar覺 olduunu bilmekte fayda var. seiko - citizen - casio bu 3 l羹y羹 isvicreli bir quartz saatin kalite olarak ( ayn覺 fiyat skalas覺nda ise ) ge癟mesi neredeyse imkans覺z.

dolay覺s覺 ile tag monaco gibi mekanik olarak nam salm覺 modellerin quartz versiyonlar覺n覺 almak yerine 羹st seviye japon bir quartz almak her zaman daha mant覺kl覺 olacakt覺r
Kullan覺c覺 avatar覺
g繹rkemk

Kay覺t: 02 Eyl 2016, 14:57

Sonraki

D繹n TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 249 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners