seiko Sarb033 piyasa değerinin anormal artma sebebi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: seiko Sarb033 piyasa değerinin anormal artma sebebi

Mesaj maviplnet » 03 Haz 2022, 16:18

HknDrsn yazdı:
danGerfuLL yazdı:Konu hayli ilginç bir hal alıyor. :)

Aynı saat başka yerde 6-7 bin ise oradan alın arkadaşlar. gozdentunay'i da tanırım, iyi bir saatseverdir. Koyduğu fiyatı beğenirsiniz begenmezsiniz, sonuçta bir fiyat belirlemiş delil olarak da sıfır fiyatını koymuş. Fiyatı fazla buluyorsanız, almazsınız bu kadar basit. Neden istediği fiyat hakkında yorum yapma gereği duyuyorsunuz?

Piyasadan topladı vs. gibi ithamlar yakışık almıyor. Ben kendisinin aynı saati 2 3 defa satıp pişman olup tekrar aldığını da biliyorum. Tanımadan yargılıyorsunuz. Aynı saatin farklı renginden de aldığını biliyorum.

4R(35, 36, 57) diye beğenmediğiniz mekanizma yıllardır üzerine konularak geliştirilmiş bir mekanizma. Tabanı 7S'tir. 7S de 70xx serisinden(7009, 7019 vs) yıllarca geliştirilerek şu anki halini almıştır. İlginç olan sürekli bir Swiss övgüsü var. Her Swiss aynı değil tabi ki ancak Seiko'nun 4R mekanizma kullandığı saatleri, aynı ayardaki Swisslerden çok daha iyi. Yakın zamanda almış olduğum Glycine'de bu konuda bu görüşümü fazlasıyla doğruluyor. Öncesinde kullandığım Tissot, Hamilton vb. markalar da mevcut.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben kimden bahsettiğimi direk yazdım zaten, diğer bahsi geçen ismi zikretmeyeceğim kendisini tanımıyorum açıkçası tanımakta istemiyorum.
Diğer seikolara üfleyen arkadaşa gelince, geçen sene forumda bilen bilir Umut beyin sarx033 bir saati vardı ilanda 5 bin civarı bir rakama satıldı ne hikmetse o saat bu arkadaş tarafından 3,5 gün sonra 7 bin küsüre ilana konuldu.

Aynı çap aynı mekanizma her şeyi aynı olan bir saat bir tarafta 5-6 bin diğer tarafta 25-30 bin (Dün dolap uygulamasında birinde gördüm) gibi bir rakama satılması size normal gelebilir ama bana normal gelmiyor ve bu saat severlik değil.

forumda ilk sarx033 ü alıp hala kullanan/yada kenarda saklayan biri olarak yanılmıyorsam geçen sene o ilanı gördüğümde bedava satıyor diye geçirmedim desem yalan olur. sahibi adına o fiyata satıldığına üzülmüştüm. ben kıyıp ta takamıyorum bile.
Kullanıcı avatarı
maviplnet

Mesaj danGerfuLL » 04 Haz 2022, 12:36

kaanknv yazdı:

Aynı saat başka yerde 6-7 bin ise oradan alın arkadaşlar. gozdentunay'i da tanırım, iyi bir saatseverdir. Koyduğu fiyatı beğenirsiniz begenmezsiniz, sonuçta bir fiyat belirlemiş delil olarak da sıfır fiyatını koymuş. Fiyatı fazla buluyorsanız, almazsınız bu kadar basit. Neden istediği fiyat hakkında yorum yapma gereği duyuyorsunuz?

Piyasadan topladı vs. gibi ithamlar yakışık almıyor. Ben kendisinin aynı saati 2 3 defa satıp pişman olup tekrar aldığını da biliyorum. Tanımadan yargılıyorsunuz. Aynı saatin farklı renginden de aldığını biliyorum.

4R(35, 36, 57) diye beğenmediğiniz mekanizma yıllardır üzerine konularak geliştirilmiş bir mekanizma. Tabanı 7S'tir. 7S de 70xx serisinden(7009, 7019 vs) yıllarca geliştirilerek şu anki halini almıştır. İlginç olan sürekli bir Swiss övgüsü var. Her Swiss aynı değil tabi ki ancak Seiko'nun 4R mekanizma kullandığı saatleri, aynı ayardaki Swisslerden çok daha iyi. Yakın zamanda almış olduğum Glycine'de bu konuda bu görüşümü fazlasıyla doğruluyor. Öncesinde kullandığım Tissot, Hamilton vb. markalar da mevcut.

Benim de kastım kendisi değil, kendisini zan altında bırakmak da değildi. Yanlış anlaşılmasın, gozdentunay'a ait herhangi bir ilanı gördüğümü dahi düşünmüyordum mesajınızı okuduğumda. gozdentunay'ın yaptığı gibi başka markalardan oluşan bir koleksiyonun içinde aynı seriden birkaç saat toplamak ayrıdır. Ancak birebir aynı saatten birçok saat toplamak stokçuluktur bana göre. Piyasadan topladı laflarının da kendisine gittiğini düşünmüyorum bu nedenle.

Toplumumuzda kurlar, vergiler vs. yanında stokçuluk nedeniyle de her alanda fahiş fiyatlandırmaların tepkiye neden olması da normal diye düşünüyorum. Örneğin araç markaları 100 bin zam yapıyorsa bu araçları bayilerden toplayıp sizi, beni kendisine mecbur bırakan galericiler de 50 bin daha üstüne koyuyor. Zaten alım gücü düşük bir toplumun kendi içinden insanlarca alım gücünün iyice düşürülmesine susmasını beklemek ne kadar doğru onu da size bırakıyorum. Tabi ki bunlar benim düşüncelerim. Ancak hiçbiri forumdaşımız, muhtemelen de büyüğüm olan gozdentunay'ı hedef almıyor emin olabilirsiniz.

Sahip olduğum 4R36 mekanizmalı SRPA21 modeli haricinde pek bilgi sahibi olmadığımdan ahkam kesmem doğru olmayacaktır. Ancak sorun yaşadığımda Cengiz ustaya göndermiştim. Kendisi 7019 serisinden türetilmiş 4R36'nın hack özelliğini tasarım hatası olarak düşündüğünü, stop modundayken küçük bir darbe ile kırılmaya açık hale geldiğini belirtmişti. Bu kadar yaygın kullanılan bir mekanizmayı kendi yaşadığım sorun ve kısıtlı bilgimle kötülemek haddime olmasa da kullanıcısı olarak bende önyargılara ve mesafeli yaklaşmama sebep oldu.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
6106 mekanizmada SS(stop second) bulunuyor. Çoğunlukla Seiko Actus modellerinde kullanılan mekanizma. Elimden çok Actus geçti(kadran renkli olduğu için severim) 6106 olup da(70xx olanlar da mevcut) sıkıntı olana rastlamadım. Tabi ben bir kullanıcıyım, bir usta kadar tecrübem olamaz.

İlave olarak Seiko'da 52xx(LM Special) ve 56xx(LM, KS, GS) mekanizmalarda da SS mevcut. Onlarda da bir sıkıntı ile karşılaşmadım. 56xx mekanizmalarda takvim çarkı sıkıntısı var o da çarkın plastik olmasından kaynaklı.

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj kaanknv » 05 Haz 2022, 03:21

danGerfuLL yazdı:
kaanknv yazdı:

Benim de kastım kendisi değil, kendisini zan altında bırakmak da değildi. Yanlış anlaşılmasın, gozdentunay'a ait herhangi bir ilanı gördüğümü dahi düşünmüyordum mesajınızı okuduğumda. gozdentunay'ın yaptığı gibi başka markalardan oluşan bir koleksiyonun içinde aynı seriden birkaç saat toplamak ayrıdır. Ancak birebir aynı saatten birçok saat toplamak stokçuluktur bana göre. Piyasadan topladı laflarının da kendisine gittiğini düşünmüyorum bu nedenle.

Toplumumuzda kurlar, vergiler vs. yanında stokçuluk nedeniyle de her alanda fahiş fiyatlandırmaların tepkiye neden olması da normal diye düşünüyorum. Örneğin araç markaları 100 bin zam yapıyorsa bu araçları bayilerden toplayıp sizi, beni kendisine mecbur bırakan galericiler de 50 bin daha üstüne koyuyor. Zaten alım gücü düşük bir toplumun kendi içinden insanlarca alım gücünün iyice düşürülmesine susmasını beklemek ne kadar doğru onu da size bırakıyorum. Tabi ki bunlar benim düşüncelerim. Ancak hiçbiri forumdaşımız, muhtemelen de büyüğüm olan gozdentunay'ı hedef almıyor emin olabilirsiniz.

Sahip olduğum 4R36 mekanizmalı SRPA21 modeli haricinde pek bilgi sahibi olmadığımdan ahkam kesmem doğru olmayacaktır. Ancak sorun yaşadığımda Cengiz ustaya göndermiştim. Kendisi 7019 serisinden türetilmiş 4R36'nın hack özelliğini tasarım hatası olarak düşündüğünü, stop modundayken küçük bir darbe ile kırılmaya açık hale geldiğini belirtmişti. Bu kadar yaygın kullanılan bir mekanizmayı kendi yaşadığım sorun ve kısıtlı bilgimle kötülemek haddime olmasa da kullanıcısı olarak bende önyargılara ve mesafeli yaklaşmama sebep oldu.

6106 mekanizmada SS(stop second) bulunuyor. Çoğunlukla Seiko Actus modellerinde kullanılan mekanizma. Elimden çok Actus geçti(kadran renkli olduğu için severim) 6106 olup da(70xx olanlar da mevcut) sıkıntı olana rastlamadım. Tabi ben bir kullanıcıyım, bir usta kadar tecrübem olamaz.

İlave olarak Seiko'da 52xx(LM Special) ve 56xx(LM, KS, GS) mekanizmalarda da SS mevcut. Onlarda da bir sıkıntı ile karşılaşmadım. 56xx mekanizmalarda takvim çarkı sıkıntısı var o da çarkın plastik olmasından kaynaklı.

Bilgiler için teşekkür ederim ben de Actus de düşünüyordum bu ara 6106 olmasına dikkat ederim :) Henüz sadece 3 adet Seiko deneyimleyebildim, birini hala kullanıyorum. Onun için mekanizmaları üzerine, ustanın bilgisiyle de olsa, caka satmak zaten bana düşmez. Tekrar yanlış anlaşılmasın :) Şuan hedefimde diyebileceğim 3 Seiko'nun ikisinde de 4R mekanizma mevcut (srpe,srpd serileri) 4R üzerine konuşulduğundan dolayı kendi kullanıcı deneyimimi aktarmak istemiştim o mesajımda da.

Son olarak.. Konunun muhatabının yanlış anlaşılması sanırım bir forumdaşımızın buradaki mesajının bahsedilen Instagram hesabında story'den sert bir üslupla eleştirilmesi; forumdaşımızın da bu story'e cevabının buradan Gözden beyin yazdığının hemen sonrasına gelmesiyle oldu.

İyi akşamlar..

Kullanıcı avatarı
kaanknv

Önceki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 132 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners