seiko Sarb033 piyasa değerinin anormal artma sebebi

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: seiko Sarb033 piyasa değerinin anormal artma sebebi

Mesaj Hcs001 » 02 Haz 2022, 16:21

Al satçı beyfendi, geçen yıl bu zamanlar limitli presageler 3 bin TL civarıydı. Sapla samanı birbirine karıştırmayalım. Kanıt mı, al sana kanıt:

viewtopic.php?f=202&t=36230#axzz7V2XqTrqr
Kullanıcı avatarı
Hcs001

Mesaj Mandos » 02 Haz 2022, 17:11

HknDrsn yazdı:
Mandos yazdı:
HknDrsn yazdı:
Mandos yazdı:O limitli seriyi 1000 TL'ye sıfır olarak almıştım ilk çıktığında. Tamam ülkenin durumu malum ama o kadar da değil. 7000 bandından fazla etmez. Sıfır Tissot alternatifleri ortadayken hele.

Cam hardlex ve makinesi 4R35 4R57 olan bir saate 15-20 hatta 25 bin TL civarında paralar isteniyor akıl işi değil,
O para vermeyi göze alan biri gidip oris yada longin yada farklı marka daha üst segment bakılabilir,
Ve sizinde dediğiniz gibi tissot yada hamilton varken bu paralar edecek bir saat değil.(Presage serisi için konuşuyorum)

Seiko'da bile o fiyata harika saatler varken dediğiniz gibi hiç akıl işi değil. Paranın değerli olduğu bu dönemde dikkatli harcamak lazım.

Oris/Longines'ı geçtim Tissot/Hamilton modellerinin yanında kalitesi, hissiyatı baya baya kötü o modellerde 3-4 kere kullandım ki sıfır aldım çoğunu bir tek Fuyugeshiki modelini sevebilmiştim.

SARB serisini konu dışında tutuyorum mekanizması olsun, kalitesi olsun kıyas bile etmem. Zaten onlar için istenen fiyatlar akıl mantık çerçevesinde.

Seikonun fiyat politikası yüzünden koleksiyondaki bütün seikoları satıp isvçre markalarına yöneldim. Bir gün seikoya dönecek olursam 2. elde aklıma gelen alpist ne bilim captan wil. sarb serileri yada sumo vs olurdu herhalde.

Aslında Seiko'nun fiyat politikasında bir sorun yok. Yanlış bilmiyorsam onların ithalatında AB dışı olduğu için ek bir vergilendirme vardı ve hala devam ediyor. Ona rağmen şu an bir sürü Presage zaten 7-8 bandında satılıyor. Zaten saatler hiç bir zaman etiket fiyatından satılmadığı için onu kıyaslamamak gerekir bayilerde %15-20 indirim almak çok zor değil.

Captain Willard serisini ben de çok beğeniyorum özellikle forumdaki paylaşımlardan dolayı aklıma düşmüştü.
En son Mandos tarafından 02 Haz 2022, 17:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj esenturk » 02 Haz 2022, 17:11

Valla open heart presage kullanmış biri olarak şunları rahatça söyleyebilirim. Saat güzel mi ? Eh güzel denebilir. O fiyatları hak eder mi ? Asla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
esenturk

Mesaj kaanknv » 02 Haz 2022, 17:32

Dolap uygulamasında bahsedilen al-satçı arkadaşlardan birinin yorumlarına denk geliyorum.
Pazarlık için 6k civarı istenen Presage bir saate "şuan piyasası 3-4k civarında" yazmış. Kendisinin de sattığı düşük fiyat yazılan saate "Seiko 5 fiyatına vermeyin!" şeklinde uyarıda bulunmuş :D
Girip uygulamaya bakıyorum. Alttan takvimli power reserveli aynı model 6-7k civarına satılıyor. Kendisi 10k fazlasını istemiş. Limitli üretim olması beni ilgilendirmiyor, saat aynı saat. Kadran ve/veya kordon hariç bir farkları görünmüyor.
En son kaanknv tarafından 02 Haz 2022, 18:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj Hcs001 » 02 Haz 2022, 18:28

Geçen yıl bu zamanlar 3 bin TL olan limitli presage bu yıl olsun olsun 6 bin, 7 bin TL olsun. 17-18 bin TL neye göre kime göre? Geçen yıl Mart Haziran arası 4 ilan var ve hepsi 3 bin TL civarı fiyatta. Her şeyin bir değeri var diyoruz, yaramız yok gocunmuyoruz, ama bilmeyen bir saat sever gaza gelip de alırsa yazık olacak. Beş tane aynı saati toplamak bu saati sevicilik değil olsa olsa stokçuluk olur. Lütfen inst. Profilinizde benim nikimi deşifre edip hedef göstermeyin. Hangi amaçla bu saatlerin toplandığı , neden bu şekil fahiş fiyat istendiği açıkça belli oluyor. Komik duruma düşüyorsunuz. Biz uyaralım da,geçen yıl 3 bin olan saate bu yıl 20 bin TL verecek olan keriz varsa bırakalım kerizliğini yaşasın.
Kullanıcı avatarı
Hcs001

Mesaj Mandos » 02 Haz 2022, 18:34

kaanknv yazdı:Dolap uygulamasında bahsedilen al-satçı arkadaşlardan birinin yorumlarına denk geliyorum.
Pazarlık için 6k civarı istenen Presage bir saate "şuan piyasası 3-4k civarında" yazmış. Kendisinin de sattığı düşük fiyat yazılan saate "Seiko 5 fiyatına vermeyin!" şeklinde uyarıda bulunmuş :D
Girip uygulamaya bakıyorum. Alttan takvimli power reserveli aynı model 6-7k civarına satılıyor. Kendisi 10k fazlasını istemiş. Limitli üretim olması beni ilgilendirmiyor, saat aynı saat. Kadran ve/veya kordon hariç bir farkları görünmüyor.
Presage çakması da çok var özellikle lacivert coctail kadran :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj copycat » 02 Haz 2022, 19:16

Tartışmanın ana ekseni olan Presage ve sarb saatlerin piyasasını bilmediğimden o konuda ahkâm kesmeyeyim. Yalnız iyi bildiğim şudur ki, bu üzerinde büyük rezerv göstergesi olan beyaz kadranlı model çıktığında 1350 TL'ye satılıyordu, ki o zaman da hiç büyük bir para değildi. Bugünün 4 bin TL'si falandı.

Benim asıl söylemek istediğim, geçen başka başlıkta da yazmıştım, bu limitli üretim mefhumunu başta Seiko olmak üzere birçok marka suistimal ediyor. Her rengine 3'er bin, her desenine bir daha 3'er bin üretimi yapılan saatin neresi limitli üretim oluyor. Zaten saat piyasası ne ki, iki yüz milyon mu satılacak limitsiz olsa? Tamamen hikaye.

Valla kimse kusura bakmasın, üretimden kalkan klasik skx için de fikrim aynı. Gidin AliExpress'ten 4r35 (orijinalinde 7r vardı bu daha üstün) mekanizmalı, safir camlı Heimdallr alın, kadranı da modlayın ya da bir saatciye yaptırın.

100 USD'lik saate 2000 USD isteyen çakalları mutlu etmeyin.

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj solinari » 03 Haz 2022, 09:00

Ne kadar güzel bir tartışma (olumlu anlamda) oluyor. Hasret kalmıştım forumda böyle başlıklara. Umarım devam eder, deli bilgileniyorum.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
solinari

ÖncekiSonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 101 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners