Gümrük 2022 - Soru / Cevap

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Gümrük 2022 - Soru / Cevap

Mesaj manil » 02 Ağu 2022, 13:33

Arkadaşlar,

Her ne kadar öncesinde ben de yurtdışından gümrük vergisini ödemek suretiyle saat almış olsam da güncel mevzuata tabi bir işlemim olmadı. hem sorularıma yanıt alabilirim diye hem de burada arşiv niyetine dursun diye bu postu yazmak istedim.

Sorum şu:

Yanılmıyorsam, gümrüklü alışverişte sınır 150 Eur (ya da USD?)'ye çekildi. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Yani 300 USD'lik bir ürün alsam, şahsen alamıyor muyum, illa bir komisyoncuyla mı anlaşıp sanki 1.000.000 USD'lik ithalat yapmışım gibi bir sürece mi girmem lazım? Neye, nelere dikkat etmek gerekiyor? Zahmet edip cevap verenlere şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Re: Gümrük 2022 - Soru / Cevap

Mesaj YakupDinler » 02 Ağu 2022, 13:51

Merhaba;

Tam oran detayını bilmemekle beraber dün başımdan geçen olay şu: 600 EUR'luk bir saat siparişi vermiştim Baltic'ten. Saatin gümrük işlemlerini yapmak için DHL'i aradım, bir gümrük müşavirim olup olmadığını sordu, yok dememle beraber kendi firmalarından yardımcı olabileceklerini söylediler ve 700 EUR bir bedel söylediler. Yani 600 EUR'luk ürüne 700 EUR ithalat bedeli istendi. Bu tam bir soygun! Elbette ödemedim ve kargonun geri yollanmasını istedim. Burada 20 gün sınırı var, 20 gün içinde geri gönder demezseniz gümrükte kalıyor mal. Umarım bir şekilde yardımcı olmuşumdur. Selamlar.

instagram: @watchesofcappadocia
Kullanıcı avatarı
YakupDinler

Mesaj recepergun » 02 Ağu 2022, 14:36

Merhabalar,

Gümrük veya lojistik işlerinde çalışan arkadaşlar daha net bir yorumda bulunacaklardır ama yakın zamanda çalıştığım şirkete gelen 50 USD değerindeki yedek parça için 6000 TL gümrük ücreti (vergi+gümrükçü+işlem ücretleri) ödedik, kendi gümrükçümüz olduğu için fiyatın gümrükçüsü olmayan ve lojistik şirketlerinin verdiği fiyata göre uygun olacağını düşünüyorum.

150 EUR altındaki ürünler için:
%20 vergisi + ~25 TL gümrük giriş ücreti

150 EUR üzerindeki ürünler için:
Kabaca aldığınız ürünün yaklaşık olarak %20 vergisi + 6000 civarı gümrüklendirme ücreti olarak düşünebiliriz.

Bu yaptığım hesap tam doğru olmayabilir, başta da söylediğim gibi bu işte çalışan arkadaşlar yorum yaparsa güzel olur.

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
recepergun

Mesaj evsen81 » 02 Ağu 2022, 16:40

Şu an 150 euro üzeri ürün almanın mantıklı hiçbir tarafı yok ürün fiyatının 3-4 katına varan masraflar çıkıyor.
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Mesaj Skywalker34tr » 05 Oca 2023, 23:40

Merhabalar, Çin den getirttiğim ürünler için gümrükte çıkan sorun hakkında konuyla ilgilenen arkadaşların soru işaretleri kalkacaktır diye düşünüyorum.

Çeşitli saat kayışı vs gibi bir şeyler almıştım yaklaşık 20 gün önce. Bu arada ilk defa alışveriş yapmıyorum. Ödediğim tutar 133$ fakat içerisindeki gelen 44$ lık bir ürün bedelsiz yani 0,00$ yazıldığı için kabul edilmedi ve 177$ üzerinden işlem görüldü.

Gelen ürünlerde iskonto, bedelsiz gibi bir durum olamazmış ve kabul edilmiyormuş. Fedex te durumu bir gümrükçüyle çözebileceğimi ve yönlendirmesini yaptı. Geri göndereyim uğraşmayayım dedim fakat Fedex 200€ nun üzerinde fiyat belirledi. Üstüne bir sürü evrak karşı taraftan yani Çinlilerden, banka bilgileri de dahil.

2.590 TL ödediğim ürünlere çıkan masraf yaklaşık 15 bin birde istenen evraklar aşağıda, şaka gibi yani otur ağla yani. Geri göndersem hem bir sürü uğraş hemde ödediğim tutar geri gelecek mi? o da belli değil 200€ dan olmakta var birde üzerine. Yani kısacası işin içinden bir türlü çıkamadım ve günün sonunda gelen ürünleri bırakmaya karar verdim.. Yapacak bir şey yok artık ödediğimiz para çöp oldu.

Ürünleri alabilmem için gümrükçüye sunmam gereken belgeler;

Resim
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj Umutunal » 06 Oca 2023, 07:34

Tamer Bey geçmiş olsun. En iyisi 133 dolardan vazgeçip ürünleri almamak.
Çinlilerle görüşüp 0,00$ yazan faturayı düzeltmeleri sağlanıp gümrük bunu kabul etmez mi acaba?
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj Umutt » 06 Oca 2023, 09:38

Tamercim öncelikle çok geçmiş olsun,

Benim başıma da daha önce böyle bir şey gelmişti, ben gümrük müdürüne şikayetimi ilettim ve kredi kartı ekstremle sorunu çözebildik. En azından bu yolu denemeni öneririm, oradan da sonuç alamazsan bence cimer'i dene, çünkü neticede ürünü satın aldığın rakam belli, bir şekilde bu rakamı belgeleyebiliyorsan bence sorunun çözülebilmesi gerek.

Instagram: @watchandties @umutwatchgram
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj danGerfuLL » 06 Oca 2023, 09:40

Çinlileri bu kafadan çıkarmak lazım işin açıkçası. Az gümrük yesin falan derken sıkıntı.

Benzeri bir macera da gümrük sınırı 1500 € iken benim başımdan gecti. Boldr almıştım faturasını TL olarak kesmişler. O günlerde de kur hareketli(Çin'den gelen malzemede TL fatura nasıl olur diye supheleniyorlar, tabi direkt böyle yazmıyor, ilgili belgeleri şuraya iletin şeklinde yazıyor) tebligat geldi. Tabi kredi kartı ödemesi ve sipariş sayfasını gösterince sorunsuz geçti gümrükten, sınırın altında idi.

Hasılı Çinli satıcıların bu şekilde faturalandirmalari artık sıkıntı olmaya başladı.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 141 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners