Swatch Irony YCS564G Blustery Black Temizlik

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Swatch Irony YCS564G Blustery Black Temizlik

Mesaj icanucar » 08 Eyl 2022, 15:15

Herkese merhabalar;

2012 yılından bu yana severek kullandığım saatimi bir kez cam polisajı haricinde hiç temizlememiş ve pil değişimi haricinde saatçiye götürmemiştim. Kullanmaya devam ederken pili bittiği için İzmir'in en lüks alışveriş merkezlerinden birisinde bulunan kendisine saat doktoru diyen çok üst düzey saatlerle uğraşan ve saatime amiyane tabirle "beş para etmez" muamelesi yapan bir saatçiye götürüp pilini değiştirip polisajını yapması için 200 tl bir ücretle yaklaşık 35-40 dakikalığına bıraktım. Biliyorum forumumuzda pilli kuvars mekanizmalı saatler pek umursanmıyor ancak ben yine de ilk saatim olması sebebiyle ve çok sevmem sebebiyle bu saatten vazgeçemiyorum. Bu kendini "usta" ve "milyonluk saatleri topluyorum seninki de ne?" diyerek tanıtan saatçi saatimin kasa kondisyonunun ve camının tabiri caizse yerle bir ederek rezil rüsva etmişti. Ben de bu yaşadığım olay sonrasında saatten soğuyup bir nevi can sıkıntısı içerisine girmiştim. Sonrasında bugün iş başa düştü diyerek saatimi temizleme ve parlatmaya karar verdim. Götürdüğümde bezelinde hata olmamasına karşın camı ve kasayı eritmesi sebebiyle bezel üzerindeki tako da atmalar mevcuttu ben de komple kazıdım ve görüntü çirkin olmuştu. Sonrasında diş fırçası ve ılık suya koyduğum pril ile iyice kirlerinden arındırdım. Kilit mekanizması ve bezeli maskeleyip 1000 kum su zımparasıyla zımparaladım ve fırçalanmış mat görünümünü tazeledim. Kordonları pril ve skoç yardımıyla ufak tefek çiziklerinden arındırmaya çalıştım ve en son camını 2000 kum zımpara ile perdah edip üzerine farecla g3 pasta sürüp parlattım. hala çizikler var ancak eski haline ve bu işi ilk kez yapmama göre çıkarttığım iş beni çok mutlu etti.

Soğuduğum saat ile bu şekilde tekrar bağ kurdum ve çıkan temizlik sonucu gözlerime inanamadım. Yaptığım işin kesinlikle mükemmel ya da profesyonel ellerden çıkmış işlerle benzerlik taşıdığını düşünmüyorum ancak saatini kendi imkanlarıyla temizlemek ve cilalamak isteyen ama buna cesaret edemeyen arkadaşlara, dostlara bir yol gösterici olması ve cesaretlendirmesi amacıyla paylaşıyorum. Olumlu olumsuz her türlü yorum ve yol gösterici tavsiyeye açığım.

Saygılar sevgiler.

Resim
Kullanıcı avatarı
icanucar

Re: Swatch Irony YCS564G Blustery Black Temizlik

Mesaj mturann » 09 Eyl 2022, 12:48

Ellerinize sağlık
Anıları olan saatler güzeldir
:thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj icanucar » 09 Eyl 2022, 13:49

Teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
icanucar

Mesaj haylo » 09 Eyl 2022, 21:55

icanucar yazdı:Herkese merhabalar;

2012 yılından bu yana severek kullandığım saatimi bir kez cam polisajı haricinde hiç temizlememiş ve pil değişimi haricinde saatçiye götürmemiştim. Kullanmaya devam ederken pili bittiği için İzmir'in en lüks alışveriş merkezlerinden birisinde bulunan kendisine saat doktoru diyen çok üst düzey saatlerle uğraşan ve saatime amiyane tabirle "beş para etmez" muamelesi yapan bir saatçiye götürüp pilini değiştirip polisajını yapması için 200 tl bir ücretle yaklaşık 35-40 dakikalığına bıraktım. Biliyorum forumumuzda pilli kuvars mekanizmalı saatler pek umursanmıyor ancak ben yine de ilk saatim olması sebebiyle ve çok sevmem sebebiyle bu saatten vazgeçemiyorum. Bu kendini "usta" ve "milyonluk saatleri topluyorum seninki de ne?" diyerek tanıtan saatçi saatimin kasa kondisyonunun ve camının tabiri caizse yerle bir ederek rezil rüsva etmişti. Ben de bu yaşadığım olay sonrasında saatten soğuyup bir nevi can sıkıntısı içerisine girmiştim. Sonrasında bugün iş başa düştü diyerek saatimi temizleme ve parlatmaya karar verdim. Götürdüğümde bezelinde hata olmamasına karşın camı ve kasayı eritmesi sebebiyle bezel üzerindeki tako da atmalar mevcuttu ben de komple kazıdım ve görüntü çirkin olmuştu. Sonrasında diş fırçası ve ılık suya koyduğum pril ile iyice kirlerinden arındırdım. Kilit mekanizması ve bezeli maskeleyip 1000 kum su zımparasıyla zımparaladım ve fırçalanmış mat görünümünü tazeledim. Kordonları pril ve skoç yardımıyla ufak tefek çiziklerinden arındırmaya çalıştım ve en son camını 2000 kum zımpara ile perdah edip üzerine farecla g3 pasta sürüp parlattım. hala çizikler var ancak eski haline ve bu işi ilk kez yapmama göre çıkarttığım iş beni çok mutlu etti.

Soğuduğum saat ile bu şekilde tekrar bağ kurdum ve çıkan temizlik sonucu gözlerime inanamadım. Yaptığım işin kesinlikle mükemmel ya da profesyonel ellerden çıkmış işlerle benzerlik taşıdığını düşünmüyorum ancak saatini kendi imkanlarıyla temizlemek ve cilalamak isteyen ama buna cesaret edemeyen arkadaşlara, dostlara bir yol gösterici olması ve cesaretlendirmesi amacıyla paylaşıyorum. Olumlu olumsuz her türlü yorum ve yol gösterici tavsiyeye açığım.

Saygılar sevgiler.

Resim
Kötü tecrübeniz için geçmiş olsun. Neresi söyleyin de biz de gitmeyelim eğer buradan yazmak istemezseniz özel mesaj da atabilirsiniz.
Saat tamircisi kötü iş yapabilir. Her ne kadar böyle bir durumla karşılaşmak istemesem de insanız hata olabilir ama, benim kıymet verdiğim bir şeyi sadece pahalı değil diye küçümsemesi ve değer vermemesini kabul edemem

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
haylo

Mesaj ilterd » 09 Eyl 2022, 22:40

Forumda quartz saatler pek umirsanmiyor demeyelim de otomatik saatler daha cok seviliyor diyelim [emoji23]
Saka bi yana kendim icin soylemek gerekirse; mekaniklerimi daha cok seviyorum ama quartzlara da uvey evlat muamelesi yapmiyorum, ozellikle de mondaine stop 2 go'ya.
Evde esimin ve benim 6-7 tane de swatch saatimiz var. Swatchlarin camlarinin cilalanmasi dogru malzemelere ve dikkatli iscilige bakar. Bence guzel yapmissiniz ve duygusal bag kurdugunuz saatiniz ile yeniden bag kurmussunuz :)

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ilterd

Mesaj icanucar » 09 Eyl 2022, 23:20

Saatcinin ismi saat doktoru. Yeri hilltown avm mavisehirde…
Kullanıcı avatarı
icanucar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 60 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners