Farklı Bir Chronometer; Zeppelin 100 Jahre 7654-2

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Farklı Bir Chronometer; Zeppelin 100 Jahre 7654-2

Mesaj Coppermine » 01 Ara 2022, 13:26

Öncelikle herkese merhabalar,

Çocukluktan beridir saatlere olan ilgim ve kendi paramı kazanmaya başladığımdan bu yana da yapmış olduğum oldukça mütevazi saat koleksiyonum ile foruma üye olmaya ve bu ilk mesajımla da, dilim döndüğünce, koleksiyonuma yeni katılan farklı bir saati size anlatmaya karar verdim. Saat terimlerine ve jargonuna çok aşina olmadığım için de hatalı yada eksik kullandığım ifadeler olursa peşinen özür dilerim :)

Bahsetedeceğim saat, geçtiğimiz hafta Almanya’da ki bir ikinci el satış sitesinden satın aldığım bir Zeppelin 100 Jahre 7654-2 modeli. Siyah deri kayışlı, siyah kadranlı oldukça sade bir mekanik saat. İnternette araştırdığınızda karşınıza çıkacak model aynen şu şekilde olacak:

Resim

Saat Alman Pointtec firmasının saat markalarından biri olan Zeppelin’in bir modeli. Made in Germany olan saattin ilk üretim modelleri İsviçre ETA 2826-2 mekanizma ile geliyormuş. Otomatik ve elle kurma özelliğine sahip sade bir mekanizma. Benim elimdeki modelde de bu mekanizma var.

Ancak benim saatim bu modelden biraz daha farklı ve internette bir benzerini arasam da bulamadığım bir model, şu şekilde:

Resim

Gördüğünüz üzere normal modelden farklı olarak benim saatimde “Chronometer” ve “Sternwarte Glashütte” ibareleri de yazılı. İnternette ufak bir araştırmayla Zeppelin’in aynı ifadeleri kullandığı Chronograph bir modeline ulaşılabiliyor. Ancak bulunabilen tek seçenek de bu model. Benim saatim ise hiçbir saat sitesinde yada Zeppelin’in kendi internet sitesinde görünmüyor. Bu da haliyle ilk olarak akla “acaba sahte bir saat mi” sorusunu getiriyor tabiiki. Ama bu noktada işler biraz daha farklılaşmakta. Öncelikle Chronometer ifadesini, eminim ki bu forum üyelerinin çoğunluğu iyi biliyorlardır. O yüzden bu konuyu açıklama ihtiyacı hissetmeden “Sternwarte Galshütte” ifadesine geçeyim. Tercümesi Glashütte Gözlemevi olan bu ifadeyle, şuan aynı İsviçre gibi, saatler ve saatçilikle özdeşleşmiş bir Alman kasabası olan Glashütte’de bulunan bu gözlemevi, günümüzde mekanik saatler için içerisinde test laboratuvarları bulunduruan ve 15 günlük testlerde -şayet yanlış tercüme etmediysem- “ortalamada günlük 2 saniye sapma, günlük de maksimum 5 saniye sapma hata tolerasnını sağlayan” mekanik saatler için “Chronometer” sertifikaları düzenlemekte. Bu özellikleri sağlayan saatler de kendi seri numarasıyla düzenlenmiş ıslak imzalı sertifikası ve saat üzerinde de yazılı bu ibarelerle gelmekte. Benim saatin mekanizması da şöyle gözüküyor;

Resim

Bu model sanıyorum artık üretimde değil ve günümüz mekanik Zeppelin saatlerinde artık ETA mekanizmalar kullanılmıyor. Ayrıca kutu içerikleri de daha farklı ve daha alışıldık. Ancak bahsetyiğim saat elime şu şekilde bir kutu içeriği ve ambalajla ulaştı.

Resim

Kısaca, suni deri bir çanta içerisinde saatin kendisi, ETA makineler için bir kullanım kılavuzu, Garanti kartı (doldurulmamış), 1930’lardaki bir Zeplin biletinin reprödüksiyonu, Glashütte Chronometer sertifikasyonunu anlatan 2 sayfa Almanca yazı ve üzerinde benim saatimin seri numaralarının yazılı olduğu ve ıslak imzalı bir sertifika.

Ancak tabiiki konu sahte saatler olunca en kolay taklit edilenler de bu tür kağıt ve ambalaj konuları olduğunu bildiğimden, her ne kadar bu fiyat ölçeğinde bir saatin sahtesinin yapılmasını mantıklı bulmasam da, konuyu Pointtec firmasına yazıp Chronometer özellikleri taşıyan bir Zeppelin 100 Jahre 7654-2 modeli saatleri olup olmadığını sordum. İlk cevap pek iç açıcı değildi;

“Dear Customer,
Thank you for your email.
The model 7654-2 was not available with a chronometer”

ben de ikinci bir mail atarak, saatin fotograflarını ve sertifikasını da yolladım ve bana taklit olamayacak kadar iyi göründüğünü belirttim. Sonrasında aldığım mesajda durum anlaşıldı,

“Dear …,

I checked your pictures with my colleque. He said that, we made this watch a few years ago. That was before I worked at Pointtec.
We made this special Chronometer watch for a customer who was in Karstadt here in Germany. They had a special edition of around 50 pcs. I think all of these watches are in collections right now.”

bu mesajın ardından saatin kutusundaki şu ifadeyi farkettim:

Resim

Bir şekilde, oldukça sembolik denebilecek bir rakama, 50 adet üretilmiş bir saat modelinden neredeyse hiç kullanılmamış birine sahip olmuştum. Bu heyecanımı ve sevincimi de sıcağı sıcağına ilk mesajımla sizle paylaşayım istedim :)
Kullanıcı avatarı
Coppermine

Re: Farklı Bir Chronometer; Zeppelin 100 Jahre 7654-2

Mesaj vysaknc » 01 Ara 2022, 15:58

Hayırlı olsun,Zeppelin benim de dikkatimi çeken saatlere sahip bir firma,iyi günlerde kullanmanızı dilerim.Ayrıca şunu sormak istiyorum ,saati hangi siteden satın aldınız acaba,ödeme kredi kartı ile yapılabiliyor mu ve gümrük işlemlerinde nasıl bir süreç işledi bilgi verirseniz faydalı olacaktır..[emoji112]

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hırs sebebi hasarettir..
Kullanıcı avatarı
vysaknc

Mesaj Coppermine » 01 Ara 2022, 17:18

vysaknc yazdı:Hayırlı olsun,Zeppelin benim de dikkatimi çeken saatlere sahip bir firma,iyi günlerde kullanmanızı dilerim.Ayrıca şunu sormak istiyorum ,saati hangi siteden satın aldınız acaba,ödeme kredi kartı ile yapılabiliyor mu ve gümrük işlemlerinde nasıl bir süreç işledi bilgi verirseniz faydalı olacaktır..[emoji112]

Merhabalar, belirtmeyi atlamışım, pardon, ben Almanya’da yaşıyorum. O sebeple Türkiye’ye yapılacak transferlerin gümrük ve ödeme gibi konularında çok fazla bilgi sahibi değilim. Paypal Türkiye’de aktif olsaydı en azından ödeme süreci çok daha kolay ve her iki taraf için de güvenilir olabilirdi. Ancak her halükarda 150 Euro gümrük limiti geldikten sonra malesef bu tür alışverişlerin de önü iyice kapanmış oldu sanırım.
Kullanıcı avatarı
Coppermine

Mesaj vysaknc » 01 Ara 2022, 20:20

Coppermine yazdı:
vysaknc yazdı:Hayırlı olsun,Zeppelin benim de dikkatimi çeken saatlere sahip bir firma,iyi günlerde kullanmanızı dilerim.Ayrıca şunu sormak istiyorum ,saati hangi siteden satın aldınız acaba,ödeme kredi kartı ile yapılabiliyor mu ve gümrük işlemlerinde nasıl bir süreç işledi bilgi verirseniz faydalı olacaktır..[emoji112]

Merhabalar, belirtmeyi atlamışım, pardon, ben Almanya’da yaşıyorum. O sebeple Türkiye’ye yapılacak transferlerin gümrük ve ödeme gibi konularında çok fazla bilgi sahibi değilim. Paypal Türkiye’de aktif olsaydı en azından ödeme süreci çok daha kolay ve her iki taraf için de güvenilir olabilirdi. Ancak her halükarda 150 Euro gümrük limiti geldikten sonra malesef bu tür alışverişlerin de önü iyice kapanmış oldu sanırım.
[emoji106]

Hırs sebebi hasarettir..
Kullanıcı avatarı
vysaknc

Mesaj hknmtn » 02 Ara 2022, 02:03

Foruma hoş geldiniz. Güzel ve özel bir saat. Güzel zamanlarınıza eşlik etmesini dilerim.
Zeppelin markasının benim de dikkatimi çeken bir iki modeli var fakat hep farklı sebeplerden almak nasip olmadı.
"Sternwarte Glashütte Chronometer" sertifikasını da ilk defa duydum sayenizde.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj mturann » 02 Ara 2022, 09:05

Çok güzel bir saat.
50 adet limitli olması da hoş olmuş
güzel zamanlarınızı göstersin
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj rasras » 03 Ara 2022, 23:32

Kendisi de hikayesi de güzel. Sağlıklı günlerde kullanın.

Hangi siteden yaptınız alışverişinizi?
Kullanıcı avatarı
rasras

Mesaj Coppermine » 04 Ara 2022, 02:44

iyi dileklerini ileten herkese çok teşekkürler.

rasras yazdı:Kendisi de hikayesi de güzel. Sağlıklı günlerde kullanın.

Hangi siteden yaptınız alışverişinizi?

ebay kleinanzeigen üzerinden buldum. Ebay’in küçük ilanlar sitesi. Sahibinden.com gibi bir platform kabaca
https://www.ebay-kleinanzeigen.de
Kullanıcı avatarı
Coppermine

Sonraki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 269 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners