İkinci El Saat Güvenilirlik

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: İkinci El Saat Güvenilirlik

Mesaj beratd » 30 Nis 2023, 17:35

Ya adamlar sahte garanti belgesi sertifika hologram falan da yapıyolar hepsini bildik tanıdık yerden almak lazım kesinlikle

SM-N975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
beratd

Mesaj recepergun » 30 Nis 2023, 19:22

Geçenlerde ikinci el ilan sitelerinden birinde ilanın biri dikkatimi çekti, satıcının sattığı saatin seri numarası silinmiş ve neden seri numarası yok sorusuna çalışan olarak cevap vermiş, geçmiş satışlarına baktığımda sattığı swatch grubu tüm saatlerin seri numaralarını silik olarak satmış ve çalışan diye belirtmiş. Acaba çalışanlarına kullanmaları için ek indirimle silip mi satıyorlar diye düşünüp geçmiştim ama sonradan garanti vs işleri için çok saçma gelmişti. Aramama rağmen tekrardan aynı satıcıyı bulamadım.

Birde Seiko skx'in çok bilinen 8D0675 gibi klon seri numaralarına bile yerel saat satıcıların kaşeleri basılıp satılıyordu bir ara.

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
recepergun

Mesaj hknmtn » 01 May 2023, 01:23

kirpi yazdı:Şöyle bir olay diyorum ama, ben diyelim ki bir saat aldım. Fatura, sertifika mevcut elimde. Bu saati daha koluma bile takmadan saatten sıkılıp satmaya karar vermem lazım. Buralarda satılıyor dediğim saatler hep böyle, kutu, sertifika mevcut, ....saatin kaşesi basılı kağıt var ortada. Bu satıcıların elinde bunun gibi bir sürü saat var (kaşeli faturalı), bunlar nereden gelir ki bunların eline bu kadar çok sayıda. Belgesiz replika ya da paralel ithalatı demiyorum.

Bu şekilde alıp hemen satan çok sayıda arkadaş var ne yazık ki. Bir kaç kez kullanıp maddi sıkıntıyla satan ya da çok uygun bir indirimle denk getirip bir miktar üstüne koyup satan. Bir kaç kere takınca beğenmeyip satan. Birisinden ya da şirketten hediye edilip satan. Böyle çok satan arkadaş var ben görüyorum. Bazı satıcılar da iyi pazarlık yapıp al sat yapıyorlar. Bu gibi şeyler normal. Saat alım satan yapan biri sürekli ilan gezer. O kadar çok ilan gezseniz size de denk gelir. Bazen de bayilerden güzel indirimle alıp satanlar var.
Tabi ben legal olan yolları söyledim. İllegal yollardan düzmece belge fatura vs olan ilanları bilemem.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj prx » 01 May 2023, 11:37

İlginç[emoji3166]

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj copycat » 04 May 2023, 09:35

Replika ve kaçak getirme olayları malûm. Bunun dışında bugüne kadar gördüğüm iki farklı kaynağı da söyleyeyim.

Birincisi, zamanında telefon mağazam varken, hemen her gün sıfır, kutusunda jelatini açılmamış zamanın popüler telefonlarından gelirdi bana. Olay şu ki, kredibilitesi olmayan sicili bozuk vatandaşlar, senetle satan yerlerden fahiş fiyata telefon alıp, aynı gün telefonculara satıyorlar. Sözgelimi o dönem Nokia N95'in piyasa fiyatı 600 TL ise 700'e alıp 400'e satıyorlar. Bir nevi senetle borçlanarak nakit alıyorlar. Gölge factoring gibi. Belki saat de kolay satılabildiği için benzer olayı yapanlar hâlâ vardır.

İkincisi, yine bundan 8-10 sene önce Ankara'dan bir vatandaş sarı sitede 0 Hamilton satıyordu uygun fiyata. Hamilton'ın o zaman replikası olmadığı için o ihtimali eledim. Bir arkadaşa rica ettim sağolsun gitti Ankara'da adamla buluştu, saati teyit etti ben de aldım. Çok memnun kaldım hâlâ saati kullanıyorum.

Sonra aynı satıcı bana bir Tag, bir Maurice LaCroix, bir üst düzey Tissot (skeleton), bir de şu an hatırlamadığım iyi bir saati piyasa fiyatının bu hayli altına teklif etti ben cesaret edip alamadım bu sefer. Ancak bir hafta sonra saatleri Çanakkale'den bir saatçinin ilanlarında iki katı fiyatlara gördüm. Anladığım kadarıyla bu saatler de Ankara'da bir AVM'deki mağazanın vitrinde uzun süre kalmış teşhir ürünleriydi.
Kısaca söylemek gerekirse bazen farklı durumlar da olabiliyor. Hepsi replika olacak diye kesin düşünmemek lazım.

Ancak bana göre replikadan da kötüsü hırsızlık malı çıkabilir. Ben şahsen o vebalden korkuyorum en çok.

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Önceki

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: cemhk, muratcan87 ve 75 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners