Blancpain X Swatch

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Blancpain X Swatch

Mesaj manil » 09 Eyl 2023, 02:59

Bu başlık altında maliyet hesapları yapılarak, mekanizmanın düşük maliyeti üzerinden fiyatın yüksekliğinin vurulması sadece bana mı garip geliyor anlamadım.

Saat üretimi ve bunun maliyet yapısının nasıl olacağı konusunda bilgi eksikliği var diyeceğim ama sanmıyorum, o kadar da haşır neşir olunmuş saatlerle. Baştan örnek verelim, eta 2824'ün fiyatı yaklaşık 220 EUR civarı, o zaman demek ki Rado Captain Cook'un 2k euro etmemesi lazım, çünkü 316 paslanmaz çeliğin kilo fiyatı da max 1000 TL olunca bir sahibinden.com ya da forum donanım haber ölücüsü için 7.500 TL'nin bu saat için baz fiyat olabileceğini görüyoruz ama öyle değil,di mi?

Fiyat ile marka arasındaki ilişkinin çok boyutlu yapısını dikkate almadan sadece saatin zaman gösterme fonksiyonu üzerinden harekete geçildiğinde olay çok farklı yerlere gider, o zaman sadece Swatch x Blancpain işbirliği değil, başta f/p canavarı tabir edilen saatler olmak üzere tüm mekanik saatlerin sorgulanması gerekir.

Aynı mantıkla, hadi saati geçip emlak sektörüne bakalım. Esenyurt'ta elit ve seçkin Suriyeli, Afgan din kardeşlerimizle birlikte yaşanabilecek 1 Mio USD değerinde, toplam oturum alanı 10.000m^2 olan 3-4 apartmanlık site dururken, aynı paranın Floransa'da Ponte Vecchio'ya bakan 400 yıllık apartmandaki 100 m^2'lik yere verilmesi de enayilik sayılmalıdır. Zaten günün sonunda ikisinde de uyuyup sabaha uyanıyoruz. Fonksiyon aynı yani. Niye 9.900 m^2 daha az yer olsun ki?

Son lafımda Swatch grubuna. Yani 400 dolara "Bul karayı, al parayı" yaparak aslında 5 dolara mal ettikleri bir saatle insanları alenen dolandırmak yerine, başta, "çıtır hasarlı" diyerek perte çıkmış araç satan ülkemiz ölücüleri olmak üzere, nüfusunun yüzde 20'si Pakistanlı, Suriye Arap Cumhuriyeti, Irak (artık son hali neyse), İran İslam Cumhuriyeti ve yönetim biçimlerini bilemediğim bilumum kuzey Afrika ve ortadoğu ülkesi kökenlilerden oluşan ülkemiz nüfusunun çok önemli bir kısmını oluşturan elit zevk sahiplerinin hakaret etmeden, kullananları aşağılamadan fikir ve düşüncelerini belirtmeyi lütfedecekleri bir saati umarım üretirler. Onun için de önerim, hem müşterinin ayağı alışsın, hem de sünned olduğu için akşam pazarı ayağına moonwatchları 1.000'er TL'den topluca ilana koymaları olacaktır.

Not: Arka planda ayak baş parmağının gözüktüğü, Oppo'nun BİM'de satılan telefonuyla çekilmiş saat fotosunun "efsane" tabir edilen hale gelen ortamda bu collaboration için küçümseyici, alıp kullanacak insanlara adeta hakaret eder gibi yorumlara da aslında şaşırmamak gerek.

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj kesikparmak » 09 Eyl 2023, 10:49

manil yazdı:Bu başlık altında maliyet hesapları yapılarak, mekanizmanın düşük maliyeti üzerinden fiyatın yüksekliğinin vurulması sadece bana mı garip geliyor anlamadım.

Saat üretimi ve bunun maliyet yapısının nasıl olacağı konusunda bilgi eksikliği var diyeceğim ama sanmıyorum, o kadar da haşır neşir olunmuş saatlerle. Baştan örnek verelim, eta 2824'ün fiyatı yaklaşık 220 EUR civarı, o zaman demek ki Rado Captain Cook'un 2k euro etmemesi lazım, çünkü 316 paslanmaz çeliğin kilo fiyatı da max 1000 TL olunca bir sahibinden.com ya da forum donanım haber ölücüsü için 7.500 TL'nin bu saat için baz fiyat olabileceğini görüyoruz ama öyle değil,di mi?

Fiyat ile marka arasındaki ilişkinin çok boyutlu yapısını dikkate almadan sadece saatin zaman gösterme fonksiyonu üzerinden harekete geçildiğinde olay çok farklı yerlere gider, o zaman sadece Swatch x Blancpain işbirliği değil, başta f/p canavarı tabir edilen saatler olmak üzere tüm mekanik saatlerin sorgulanması gerekir.

Aynı mantıkla, hadi saati geçip emlak sektörüne bakalım. Esenyurt'ta elit ve seçkin Suriyeli, Afgan din kardeşlerimizle birlikte yaşanabilecek 1 Mio USD değerinde, toplam oturum alanı 10.000m^2 olan 3-4 apartmanlık site dururken, aynı paranın Floransa'da Ponte Vecchio'ya bakan 400 yıllık apartmandaki 100 m^2'lik yere verilmesi de enayilik sayılmalıdır. Zaten günün sonunda ikisinde de uyuyup sabaha uyanıyoruz. Fonksiyon aynı yani. Niye 9.900 m^2 daha az yer olsun ki?

Son lafımda Swatch grubuna. Yani 400 dolara "Bul karayı, al parayı" yaparak aslında 5 dolara mal ettikleri bir saatle insanları alenen dolandırmak yerine, başta, "çıtır hasarlı" diyerek perte çıkmış araç satan ülkemiz ölücüleri olmak üzere, nüfusunun yüzde 20'si Pakistanlı, Suriye Arap Cumhuriyeti, Irak (artık son hali neyse), İran İslam Cumhuriyeti ve yönetim biçimlerini bilemediğim bilumum kuzey Afrika ve ortadoğu ülkesi kökenlilerden oluşan ülkemiz nüfusunun çok önemli bir kısmını oluşturan elit zevk sahiplerinin hakaret etmeden, kullananları aşağılamadan fikir ve düşüncelerini belirtmeyi lütfedecekleri bir saati umarım üretirler. Onun için de önerim, hem müşterinin ayağı alışsın, hem de sünned olduğu için akşam pazarı ayağına moonwatchları 1.000'er TL'den topluca ilana koymaları olacaktır.

Not: Arka planda ayak baş parmağının gözüktüğü, Oppo'nun BİM'de satılan telefonuyla çekilmiş saat fotosunun "efsane" tabir edilen hale gelen ortamda bu collaboration için küçümseyici, alıp kullanacak insanlara adeta hakaret eder gibi yorumlara da aslında şaşırmamak gerek.

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk

Bir alt mesajda maliyet hesabı yaptığım için sanırım bu mesaj banaydı. Hayır hata nerede ben anlamadım? Maliyet hesabı yapmanın neresi hata? Kendi ekonomik düzeyime göre maliyet hesabı yaptım ve maaşımın yarısını 2 yıl sonra bozulma ihtimali yüksek bir saate yatırmayı mantıklı bulmadım. Bunu foruma yazmak mı yanlış? Bu forumda böyle bilmediğim bir kültür mü var? Hani maliyet yönünden eleştiri yapma konusunda olumsuz bir yaklaşım olabilir hani her forumun kendine has yazılı olmayan kültürü vardır. Varsa bileyim bir daha en azından fakirliğimizle forumu kirletmeyelim :lol:
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Mesaj Ahmetrefik » 09 Eyl 2023, 14:27

Aslında burda ucuz saat pahalı saat tartışması yapılmıyor değerli arkadaşlar , zaten yapılmasını da ayıp bulurum.
Bir markanın Pazarlama -Satış stratejisi ile ilgili bir durum söz konusu, bunu tartışalım.
Birbirimizi kırmayalım lütfen.
Seiko da, orient de ,swatch da,omega da rolex ve patek de niceleri bizim için değerli, kullandık hala kullanıyoruz, kullanmaya da devam edeceğiz.

SM-G985F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
zaman o kadar tuhaftır ki; gençken, çocukken hiç önemi yoktur, sonra gün gelir kaç yaz'ının kaldığını saymaya başlarsın.
Kullanıcı avatarı
Ahmetrefik

Mesaj YakupDinler » 09 Eyl 2023, 14:47

Bu forumda hiç bir zaman saatlerin fiyatı konusunda bir kıyaslama olmamıştır. Tek kırmızı çizgi "replika" olarak tabir edilen çakma saatlerdir.

Kim Casio takmış kim Patek takmış kimsenin umurunda değil. Hepimiz burada ortak zevkimiz saatler için buradayız.

Lütfen birbirimizi kırmayalım, üzmeyelim, yeterince her alanda gerginiz zaten ama bu süreci horology dünyamıza lütfen dahil etmeyelim.

Instagram: @watchesofcappadocia
Kullanıcı avatarı
YakupDinler

Mesaj esenturk » 09 Eyl 2023, 16:27

YakupDinler yazdı:Bu forumda hiç bir zaman saatlerin fiyatı konusunda bir kıyaslama olmamıştır. Tek kırmızı çizgi "replika" olarak tabir edilen çakma saatlerdir.

Kim Casio takmış kim Patek takmış kimsenin umurunda değil. Hepimiz burada ortak zevkimiz saatler için buradayız.

Lütfen birbirimizi kırmayalım, üzmeyelim, yeterince her alanda gerginiz zaten ama bu süreci horology dünyamıza lütfen dahil etmeyelim.

Katılıyorum.

Bu Swatch da bizim forumu karıştırmak için hep garip garip işlere giriyor [emoji16]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
esenturk

Mesaj prx » 09 Eyl 2023, 18:42

esenturk yazdı:
YakupDinler yazdı:Bu forumda hiç bir zaman saatlerin fiyatı konusunda bir kıyaslama olmamıştır. Tek kırmızı çizgi "replika" olarak tabir edilen çakma saatlerdir.

Katılıyorum.

Bu Swatch da bizim forumu karıştırmak için hep garip garip işlere giriyor [emoji16]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Katılıyorum.tartismaya gerek yok.alanlar var olacak.yalniz lüks saatlerin maliyeti 3000-4000tl ama işte ben dahil o logoyu falan fileni aldigimizda aslında hobimizdeki bi eksiği gidermiş oluyoruz gibi geliyo bana.

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj mvurucu » 09 Eyl 2023, 20:15

Konu yeni bir seri ile alevlenince merak ettim..
Hatta saka yollu hadi ortalik kizissin yazdim cunku bu forumda bir suredir kirmizi cizgi replika degil..saatin kendisi de degil insanlarin saati aldiginda sahip oldugunu sandigi statu...
Omega x swatch duyurulunca aha fakir speedy si..
Simdi speedmaster sahipleri rahatsiz olacak saatlerini satacak seklinde mesajlar yazanlar...

Bastan beri soyluyorm bu kimine gore dogru kimine gore yanlis bir strateji ama milyon euroluk sirketler bunu dusunmeden hareket ediyor olamaz...
Bu ne omegayi degersizlestirdi ne de blancpain de bir deger kaybi olacak...
Swatch zaten kum gibi saat satiyorken hedef kitlesini buyuttu...
Ister bu saatlere parasi yetmeyenler olsun ister markalari bilip ilginc bulup koleksiyonuna eklemek usteyenler olsun bir suru yeni musteri kazandi...

Emin olun swatch ceo su aksam evde aglamiyor huuu blancpain e 15k eur veremeyenlere kadraninda blacnpain yazan saat sattik diye..

Adam markasina dikkat cekiyor mu cekiyor.
Deli gibi satis yapiyor mu yapiyor

Tartisilacak konu kasa rengi kadran tasarimi hatta geri donusum ve okyanus kirliligine dikkat ceken bir modelde system 51 gibi uzun omurlu olmayan bir mekanizma kullanilmis gibi Guzel seyler olacagina sacma sapan tartismalara giriliyor...

Isteyen rengini begenir alir
Isteyen koleksiyon icin alir
Isteyen orjinal markaya parasi yetmiyordur kendini tatmin etmek icin alir kimseye de laf dusmez
Saat degisik bir esya otomobil vs benzeri kiyaslar bence yanlis oluyor..
Sahin alalim ama mercedes olsun denmis bence ikay bu degil..
Tamam boyle dusunup alan var..ama urunu yapan sana al bu sahin ama mercedes gibi demiyor

Adam 5 farkli kadrana mukemmel detaylar islemis
Ilk no radiation dalgic saati
Kadrandaki rutubet gosteren kece logo
Super calismislar bunlari konusacagimiza
Yok fakirler icin..yok sahin yok mercedes

Konu odagindan sapip sacma sapan yerlere gidiyor
Yazik...
"He' s winding watch of his wit; by and by it will strike..." W. Shakespeare
Kullanıcı avatarı
mvurucu

Mesaj danGerfuLL » 09 Eyl 2023, 20:38

Kişisel yorumum bunu alacağıma Omega olanı alırım. Omega olan pilli ve düzgün kullanıldığı müddetçe sıkıntı cikarmayacak; ancak bu saat Sistem 51 otomatik ve o mekanizmanın tamiri yok. Elimden 80lerin dijital Seikosu geçti. Evet plastik kasa yipranmisti filan ama gayet kullanılabilir durumda idi. Kasanın plastik olması beni çok rahatsız etmiyor açıkçası. Saatin fiyatını da göz ardı ediyorum ancak uzun müddet kullanacak kişi için Sistem 51 sıkıntı.

2 seri de bana hitap etmiyor. Bunu alacağıma şunu alırım da diyemiyorum alternatifi olan saatler değiller. Fiyat olarak alternatifleri olsa da tarz olarak yok. Eğlenceli saatler, alacak olanlara şimdiden güzel zamanlar göstersin.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: blumenberg ve 70 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners