Khaki? Alpinist? Murph ?

Tüm Genel Saat Konuları Üzerine Paylaşımlar
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Genel Saat Sohbeti Bölümümüzde Saatlerle İlgili Diğer Spesifik Konu Başlıklarımız Haricideki Sohbet ve Paylaşımlarınızı Yapabilirisiniz. Düzenli ve Anlaşılabilir Bir Ortam Olması Amacı ile Lütfen Mesajlarınızı Yazım Kurallarına Uygun Formatta Yazmaya Gayret Ediniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Khaki? Alpinist? Murph ?

Mesaj kaanknv » 05 Eki 2023, 00:58

Merhabalar, şuanki rotasyonumda hem kahverengi kadranlı Alpinist, hem de Khaki field auto mevcut.
Boyutundan dolayı artık neredeyse hiç kullanmadığım Khaki Field 42 mm'yi elden çıkarmayı planlıyorum. Açıkçası saati fazlasıyla seviyorum ancak geri kalan tüm saatlerimin yanında kaba durmaya başladığını hissediyorum bileğimde. Bu tarzda henüz üst segmente geçme planım yok. Açıkçası ilk planım yeniden Khaki field auto 38 mm alarak bu şekilde götürmekti. Ancak aklımı saat sayımın da artması sebebiyle Alpinist ve khaki'yi tek saat düşürme planı da kurcalamaya başladı.
Açıkçası dediğim gibi iki saati de gayet seviyorum. Bunun yanında military bir vintage saat almak da çok uzun süredir aklımda. Tam olarak istediğimi bir türlü bulamadım.
Önümde 3 tercih var ve tercih konusunda fikirlerinizi merak ediyorum.
1. Dediğim gibi 42 mm'yi 38 mm ile değiştirmek. Hem Alpinist hem Khaki Field'ın biraz daha tadını çıkarmak. Her ikisinin de durması beni rahatsız etmez.
2. Khaki Mechanical.. Hem vintage tarzı ile vintage hevesimi alabilirim. Hem de neredeyse her kordonla mükemmel gideceğini düşünüyorum. Yeni kordonlar denemeyi çok seviyorum ve bu konu benim için önemli. Khaki, murph'e göre hem beyaz hem krem detayları sayesinde daha çok kordona uyum sağlayabilecek bir saat. Öte yandan Alpinist'in en sevdiğim özelliklerinden katetral kolları Khaki'de bulamayacağım.
3. Murph. Bana göre Khaki Field+Alpinist'in az biraz kombine edilmiş hali gibi bu saat. Lug benzerliği sayesinde yine kullanmayı çok sevdiğim two tone jubilee kordonumu da kullanmaya devam edebilirim. Özellikle Alpinist'te kullandığım krem detaylı tüm kordonlar da çok yakışacaktır. Ancak özellikle 50 m su gecirmezligi aklımda soru işareti yaratıyor.

Açıkçası Alpinist'in 200 m su gecirmezligi yanında her ikisi de tam olarak yerine geçemez gibi geliyor. Alpinist ozellikle benim tatil saatim ve her duruma hazırlıklı olması hosuma gidiyor. Ancak gunluk kullanim acisindan 50m Murph ve 100 m Khaki'yi de tolere edebilirim. Konu içerisindeki dört saati de çok beğeniyorum. Geniş bir rotasyonum olduğu için su gecirmezlik hariç cok teknik kısımlarına bakmıyorum. Dördü de zaten bu anlamda beni üzebilecek saatler degiller. Size göre üç durumdan hangisini tercih etmeliyim? ResimResimResimResim

Özet: Açıkçası.. [emoji28]
Kullanıcı avatarı
kaanknv

Re: Khaki? Alpinist? Murph ?

Mesaj azizkaya » 05 Eki 2023, 04:33

Bu aralar kurmalı saatler çok çekici geliyor. “Otomatik saatin ruhu var.”dan daha karakterli. Her sabah kalkıp kurmak güne öyle başlamak. Ben bu seçeneklerden khaki fied mechanic’i seçerdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj prx » 05 Eki 2023, 12:27

Alpinistte güzel duruyo bence.

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj mturann » 05 Eki 2023, 13:15

Murph
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Eterna » 05 Eki 2023, 13:49

Bu seçimi yakın zamanda yaptım. Kolumda denedim ve inceleledim modelleri.

Anlatayım;

Alpinisti çok beğeniyorum. Yakışıklı ve sağlam bir saat.
Murph de aynı şekilde çok beğeniyorum. İlk çıktığında neden 38 mm yapmadılar da 42 mm yaptılar diye üzülmüştüm. Neyse sonra telafi ettiler. Filmi ile beraber özel bir saat.

Ama military saatlere hastayım. Mekanik model gerçekten de Hamiltonun Vietnam savaşı için ürettiği modellere çok benzemesi ile beni çok etkiledi. Nato kayış inanılmaz yakışıyor.

Alpinist, mekanik Hamiltonun yaklaşık 3 katı ağırlığında ve yaklaşık 1,5 katı kasa kalınlığı var. Kolumda Hamiltona göre daha ağır ve büyük durdu. Hamilton çok konforlu bence. Bu kişiden kişiye değişir. Kimi arkadaşımız ağır saatleri seviyor.

Birde arka kapağın cam yerine çelik kapak olması daha hoşuma gidiyor. Kurmalı mekanizma da yeni bir heyecan. Aklıma geldiğinde çıkarıp kurmaktan da büyük keyif alıyorum. 85 saat 50 dakika güç rezervi var çok başarılı. Yarın kurmayı unuttum gibi endişeniz olmuyor. 3,5 günu aşıyor.

Ben tercihimi Hamilton mekanikten yana kullandım. İnşallah sizde en çok beğendiğinizi seçersiniz.

Selamlar,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj argentum » 07 Eki 2023, 14:51

Bu 3 saat arasında bana en uzak Alpinist, Murp ve Field Mechhanic arasında benim açımdan seçim yapmak zor ama yine de Field Mechanic diyorum.

21091116UG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
argentum

Dön TSF Genel Saat Sohbeti - General Watch Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: LynXMaSTeR ve 371 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners