Bir kutu da benden gelsin! Rolex Datejust 126200

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Bir kutu da benden gelsin! Rolex Datejust 126200

Mesaj eyimen » 23 Kas 2019, 16:52

Son günlerde epey kutu açıldı, ben de kervana katılayım bari :D

Daha Oyster 39'u yolcu etmeden yeni saat arayışım başlamıştı. Zaten bu hobinin en zevkli yanı, ailenin yeni üyesine karar vermek değil mi? :D

Resim

Tüm alternatifler 40mm altı idi:

-Yeni IWC Spitfire: 39mm çap ve yeni In-House mekanizma ile dikkat çeken bir model. Fakat uzun lug'ları ile 50mm'yi bulan lug to lug mesafesi kafada soru işareti bırakıyor. IWC'nin In-House mekanizmalarındaki yüksek arıza oranı da dikkate alınca fiyat/performans oranı çok iyi olsa da, zor bir tercih.. Yine de özellikle bir pilot alacak olursam mutlaka listemde olur.

-Yeni Cartier Santos: Bu saatin hem Medium hem Large versiyonunu bilekte denedim. Çok güzel bir saat ama Medium çok küçük, Large ise çok büyük durdu. Ara bir boyut olsa kafayı ciddi karıştırırdı.

-Omega Aqua Terra 38,5mm: Bileğime kesinlikle çok uygun bir boyuta sahip olmasına rağmen
daha önce u<un bir süre 41mm'sini kullandığım için çok sıcak bakmadım sanırım.

-Rolex DJ36: 41mm mavi kadranı çok popüler olsa da, bileğime bariz bir şekilde büyük geliyordu. 36'da ise fluted mı, domed mu sorusu kafamı acayip meşgul etti. Her ikisini de bilekte denedim. 41'de tercihim kesinlikle fluted olurdu çünkü düz bezeli hiç beğenmiyorum. Ama 36'da düz yerine domed bezel var ve 36mm büyüklükte fluted bezelin feminen bir hava yarattığını düşündüm. Bu yüzden tercihimi domed'dan yana kullandım.

Gelelim saate:
Mekanizma: Saatte yeni 3235 mekanizma kullanılmış. 70 saat güç rezervi sunması, manyetik alana oldukça dayanıklı parachrom hairspring kullanması eski mekanizmaya göre avantajları diyebiliriz. Zaman tutmada Rolex yine üzmüyor, Submariner'ımdan sonra bu saatin de sıfıra oldukça yakın bir sapma değeri var. Günde 0 ile 0.5 saniye arası ileri gidiyor. 15 gün sonunda toplamda 5 saniye saptı. Şu ana kadar kullandığım herhangi bir saatte yoktu ama bu saatte tarih bir anda değişiyor. Şöyle hafif bir gerilme bile yapmıyor, tık diyor yeni gün :D

Resim

Kasa: Kasanın eski dj36'dan en büyük farkı lugların inceltilmiş olması. Rolex tıpkı Sub'daki gibi önce kalınlaştırmış lug'ları, ama yeni versiyonda tekrar eskiye dönerek inceltmiş. Kesinlikle doğru hareket, umarım Sub'da da aynı yola giderler.

Resim

Kadran: Kadran kesinlikle muhteşem. Parlak kadran saatlerin en büyük sıkıntısı farklı ışık altında renk tonunu kaybederek istenmeyen garip bir renge bürünmesidir. Rolex en doğru maviyi ve sunburst düzeyini bulmuş. Loş ışıkta, spot altında, gün ışığında mavinin tonu hep farklı, ama hepsi de çok güzel. Ayrıca kadran çevresindeki railroad deseni kaldırılarak OP39'lardaki sade düz çizgiler getirilmiş. Benim gibi date düşmanı birinin 3 yönünde tarih göstergesini anlaması çok zor ama bu kadar sade bir tasarımda kadrana bir dinamik kattığını düşünmeye başladım. Bu arada cycplos ile büyütülen rakamlar sanki retina display'de görüntülenen yazılar gibi. Bazı markalardaki tarih çarklarında çıplak gözle bile hatalar görülebilirken, Rolex büyüteç altında bile oldukça iyi iş çıkarmış.

Resim

Bilezik: Doğrusunu söylemek gerekirse jubilee tercih etmemin sebebi daha önce iki tane Oyster bilezik saat kullanmış olmamdı. Ama hakkını vermek lazım, nasıl diyeyim böyle yumuşacık bişey kendisi :D Eski versiyonda kullanılan gizli clasp kaldırılarak, bileziği bir kademe genişletmeye imkan veren Oyster Clasp eklenmiş. Yani sıcak havalarda bileğiniz şiştiğinde tıpkı sub'daki gibi kolaylıkla genişletebiliyorsunuz.

Resim

Resim

Resim

Hayatımda ilk kez 36mm bir saat aldım, bu saati bir hafta taktıktan sonra sub'ı taktım, inanılmaz ağır geldi. Şu anki düşüncem: Büyük saatler kesinlikle üreticilerin dayatmasından ibaret. İki-üç gün kullandıktan sonra hiç de küçük gelmiyor küçük dediğimiz saatler. Zaten belirli bir noktadan sonra kolay satılır diye büyük saat almak da mantıklı gelmiyor.
Kısaca ben çok memnun kaldım ve şunu diyebilirim ki: Otuzaltı milim sultanlıktır :D
En son eyimen tarafından 24 Kas 2019, 02:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Re: Bir kutu da benden gelsin!

Mesaj Ankthas » 23 Kas 2019, 17:10

yeni omega - seamaster
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj moy » 23 Kas 2019, 17:22

grand seiko hayırlı olsun :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan bağımsızlık olmaz.
Kullanıcı avatarı
moy

Mesaj cihanmert » 23 Kas 2019, 17:29

IWC kutularıda bu denli büyük oluyor tahminim o yönde. Hayırlı olsun şimdiden ne ise :thumbup:
Kullanıcı avatarı
cihanmert

Mesaj eyimen » 23 Kas 2019, 18:15

Kutu büyük değil, yanıltmasın [emoji16]

CPH1893 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj raven » 23 Kas 2019, 18:19

Omega
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj Althor » 23 Kas 2019, 18:35

Bugün kanyon aydın saatte 2 grand seiko snowflake satılmış, biri bu mudur acaba..? [emoji23]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj Mandos » 23 Kas 2019, 18:44

ilkerhos57 yazdı:Bugün kanyon aydın saatte 2 grand seiko snowflake satılmış, biri bu mudur acaba..? [emoji23]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne ara satılmış dün incelemiştim daha. Harika saatlerdi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Mandos

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 175 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners