Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium Kullan覺c覺 襤ncelemesi

襤svi癟re ve Avrupa Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, 襤svi癟re Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii 襤svi癟re ve Avrupa retimi Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj Tolgi06 » 26 Nis 2020, 17:58

Merhaba sevgili forum 羹yeleri :champ: . Uzun introlu, okumas覺 zaman alacak bir inceleme olacak :D . Biraz da Seiko k覺yaslamal覺, al覺覺lm覺覺n d覺覺nda bir inceleme oldu tabi.

Yakla覺k 10 y覺l 繹nce hemen hemen bu s覺ralar forumla tan覺t覺m. O s覺ralar 繹renciydim, 羹ye say覺m覺z da azd覺 ve genel kat覺l覺ml覺 bulumalar olurdu. Bu bulumalarda tan覺d覺覺m insanlar, onlar覺n saatlerini incelemeler vs derken, e biraz da manyakl覺k birleince saat hobisi bol okumal覺 繹renmeli bir hobi olup kald覺 hayat覺mda. Tabi maddi k覺s覺tlar nedeniyle bilgilerimin 癟ou teorik kalsa da, bu hobi her daim keyif verdi bana.

Benim jenerasyonum belli a癟覺lardan ansl覺, belli a癟覺lardan da anss覺z. Hi癟 sava g繹rmedik, 癟ok az 繹l羹m g繹rd羹k, insan 繹mr羹 uzad覺 evet ama bir yandan da tam benim mezuniyetime denk gelen ekonomik problemler, TL'nin iddetli ve s羹rekli deer kayb覺 derken saat hobisi 繹zellikle benim gibi orta alt gelir grubundaki memur 癟ocuklar覺 i癟in(memurdan kast覺m doktor vs deil, bildiimiz memur :) ) teoride kalma eiliminde oldu hep. Lakin baz覺 eylerden k覺s覺p her daim bu hobinin i癟ine dahil ettim kendimi bir ekilde. Tabi bu anlatt覺覺m baz覺lar覺 global baz覺lar覺 yerel etkenler y羹z羹nden, orta gelir tuza覺na s覺k覺覺p kalan ben ve ben gibiler i癟in marka se癟kisi s覺n覺rl覺 kald覺, orada da orta gelir tuza覺 癟al覺t覺 yani. Velhas覺l, 1000$ alt覺 marka ve modeller genel olarak mecburiyetten radar覺mda oldu ve bir癟ounu denedim, say覺s覺z model geldi ge癟ti ve zevkim buradaki her 羹yede olduu gibi evrildi ve oturdu. Daha 癟ok klasik, sade modeller ilgimi 癟ekmekle beraber rafine dizaynlar beenimi kazand覺 son y覺llarda. Doal olarak k覺staslar覺m da netleti: Safir cam, masif bilezik, masif end link ve masif klips. Bunlar olmazsa olmazlar覺m oldu. Bilezik k覺stas覺n覺 genelde esnetmek zorunda kal覺yorum tabi bazen. Derken birka癟 ay 繹nce de art覺k yeni saat alma vaktim geldi diye d羹羹nmeye balad覺m :D . B羹t癟e k覺stas覺 ve yukar覺da sayd覺klar覺m birleince opsiyonlar覺 eleye eleye s覺f覺r al覺mda markalar netleti tabi: Tissot, Hamilton ve Seiko. Arad覺覺m saat daha 癟ok casual olmal覺yd覺. Modellere bakarken ge癟en y覺l radar覺ma ald覺覺m, incelememize konu Gentleman 繹ne 癟覺kt覺 ama Seiko'nun son tan覺tt覺覺 yeni Alpinist de kafam覺 癟ok kar覺t覺rd覺. Bilhassa siyah kadranl覺 癟elik kordonlu Alpinist ciddi d羹羹nd羹rd羹. Elimde eski nesil Alpinist yani SARB017 zaten mevcuttu ama bu benim i癟in 繹nemli deildi, zira yeni Alpinist benim g繹z羹mde tamamen farkl覺 bir saatti. Sonu癟ta gidip yeni nesil Alpinist'i(krem kadranl覺s覺n覺) ve Gentleman'i de bayide inceledim. Karar覺m覺 ise kutu a癟覺l覺覺mdan bildiiniz gibi Gentleman'den yana kulland覺m. Abt Saat'i de uzun s羹redir tan覺r覺m, saolsunlar benim i癟in 1 adet ay覺rd覺lar ve saati ald覺m. Uzun s羹redir de kullan覺yorum ve incelemeyi hak etti :geek: .Kutu a癟覺l覺覺 da linkte mevcuttur: http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=32980#axzz6KjLi80o6

Gelelim nedenlerine ve incelemeye:

Bildiiniz gibi Seiko son birka癟 y覺ld覺r bilin癟li ve stratejik ekilde marka alg覺s覺n覺 ve doal olarak fiyatlar覺n覺 yukar覺 癟ekiyor. Bir癟ok model tan覺t覺yor ama her modelde fiyatlar覺n artt覺覺n覺 g繹r羹yoruz. Yeni Alpinist'te de ayn覺 durum oldu. Evet yeni mekanizma ve cam arka kapak ekledi ama fiyat覺 da 750$ band覺na 癟ekti. T羹rkiye liste fiyat覺 ise 7000-7500 band覺 ile sa癟malad覺. Gentleman'de ise yurtd覺覺 fiyat覺 775$ iken TR etiket fiyat覺 4650-5000 aral覺覺nda kald覺. Pazarl覺kl覺 fiyatta dahi Alpinist Gentleman'dan bir hayli fazlayd覺 ve bunu ald覺覺m faydaya g繹re 癟ok ama 癟ok sa癟ma buldum. Alpinist'te g羹癟 rezervi artsa da kullan覺lan mekanizma hala en temel mekanizmalardan biri olan 7S26 temelli, Tissot'ta ise biraz daha teknik ve ura覺lm覺 bir mekanizma mevcuttu. Birazdan listeleyeceim k覺yaslamal覺 farklar da sonucu ka癟覺n覺lmaz ekilde Tissot'a k覺v覺rd覺.

Kadran:

Saatin kadran覺 yumurta kabuu gibi dokulu bir sunburst. Olduk癟a koyu bir mavisi var ve kalite alg覺s覺 羹st seviyede. 襤ndisler/imle癟ler ise k覺yaslad覺覺m iki modelde bariz Gentleman lehine sonu癟 veriyor. Seiko bu modelde bildiiniz kadrana bask覺 uygulay覺p, kabartmay覺 renklendirirken(yabanc覺 forumlarda incelemesi mevcut bulabilirsiniz), Tissot burada indisleri ayr覺 yap覺p kadrana yerletiriyor. Tissot'ta indisler yer yer f覺r癟alanm覺 yer yer parlat覺lm覺 halde ve 3 boyutlu bir yap覺s覺 var. Kalite alg覺s覺 fiyat覺na g繹re olduk癟a a覺rtt覺. Her indisin 羹zerinde ise k羹re formunda fosforlar mevcut. Seiko'da hiza s覺k覺nt覺s覺n覺 bayide g繹r羹rken, Tissot taraf覺nda her ey nizami ve hizal覺. Ayr覺ca kadrana loop alt覺nda bak覺nca, Alpinist'te bir癟ok Seiko'da g繹rd羹羹m toz/fosfor zerrecikleri g繹r羹rken Tissot'ta herhangi bir toza rastlamad覺m. 襤breleri Alpinist'te de Gentleman'de de loop ile incelediimde Tissot yine a癟覺k ara 繹nde. 襤breler parlak ve keskin hatlara sahip. Kalite yine olduk癟a y羹ksek. Tarih penceresi saat 3 y繹n羹nde ve genel simetriyi bozmadan kadranda duruyor. Pencere yine indisler gibi f覺r癟alanm覺 ve parlak k覺s覺mlar i癟eren bir par癟a ile 癟evrili.Tissot'ta fosforlar Seiko'ya k覺yasla daha zay覺f. Tabi burada amac覺 da d羹羹nmek laz覺m: Seiko bir ama癟 saati 羹retiyor asl覺nda burada dac覺l覺k temal覺, Tissot ise casual bir model yaratma derdinde. Ayn覺 liste fiyatl覺 iki modelde Seiko benden ilk eksiyi kadrandan ald覺.
Resim
Resim

Kasa:

Paslanmaz 癟elik kasa kullan覺lmakta. Bezel parlat覺lm覺, kasa ise f覺r癟alanm覺 ve parlat覺lm覺 b繹lgelerin kombinasyonundan olumakta. Kasa 40 x 11.5mm 繹l癟羹leri ile bilekte son derece 繹l癟羹l羹 ve konforlu. Antirefle kaplamal覺 ve 癟ok 癟ok az bombeli safir cam mevcut. Saatimiz 100m su ge癟irmezlik deerine sahip. Kurma kolu T logolu ve boyutu ideal. Arka kapa覺m覺z da safir. Gelelim bu kasan覺n eksisine: Fazla oranda Rolex OP benzerlii ta覺yor. Hatta iki modeli yan yana a癟覺nca, markalar覺 silsem g繹rsel ayr覺m kolay deil. Keke Tissot burada biraz daha 繹zg羹n olsayd覺. Biraz homage model imaj覺 癟iziyor ne yaz覺k ki.
Burada Alpinist ile k覺yaslarsak arada radikal bir fark yok, kaliteleri hemen hemen ayn覺. Sadece Gentleman f覺r癟alanm覺 k覺s覺mlarda bariz daha baar覺l覺. Parlak k覺s覺mlarda ise Seiko 繹nde. Yeni Alpinist de art覺k safir arka cam sunuyor, burada da eitler. Dizayn ise Seiko'da 癟ok daha 繹zg羹n. Alpinist ayr覺ca 200m su ge癟irmezlik deerine sahip, buradan +1 ald覺 :D.
Resim
Resim
Resim

Bilezik:

Saatte 癟elik bilezik mevcut. Bilezik kendi fiyat segmentinde olduk癟a baar覺l覺. Boynuzlara nizami ve aral覺ks覺z ekilde oturuyor. 21mm boynuz aral覺覺 mevcut. Orta k覺s覺mlar parlak, geri kalan k覺s覺mlar ise f覺r癟alanm覺. Klips ve kordon komple masif. Burada Tissot bir eksi alacak: Bilezikte ince ayar yok ne yaz覺k ki... Genel i癟ilik kalitesi fiyat覺n覺n ger癟ekten 繹tesinde. Bilezik ayn覺 zamanda inan覺lmaz konforlu, baklalar hafif eimli ve bilei adeta sar覺yor, saati kolda unutuyorsunuz :super: . Alpinist k覺yaslamas覺nda ise burada bir erh koymam laz覺m: Alpinist'in bilezikli modelini 羹lkemizde bulamad覺m. Bu yorumu o nedenle fotolardan edindiim bilgi ile yapaca覺m. Alpinist taraf覺nda bilezik kalitesi yeterli ama g繹rd羹羹m kadar覺yla kalite Gentleman'dan bir t覺k geride. 襤ncelemelere bak覺nca ise boynuzlarla bilezik aras覺nda 癟ok 癟ok az bir boluk g繹rd羹m hep. Yani bilezik nizami oturmuyor, pimi se癟ebiliyorsunuz aradan. Bu beni burada hayal k覺r覺kl覺覺na uratt覺. Seiko'nun kronik s覺k覺nt覺s覺 deyip ge癟iyoruz: Boluk b覺rakan bilezik ve hizas覺z imle癟ler :D .
Resim
Resim
Resim

Mekanizma:

Tissot'ta 80 saat g羹癟 rezervli Powermatic 80, silisyum yayl覺 mekanizma mevcut. 21600 vurulu. Mekanizma birka癟 y覺l 繹nce tan覺t覺ld覺 ve 癟ok say覺da varyasyonu var. 80 saat g羹癟 rezervi ile ciddi 繹ne ge癟en bir yap覺s覺 mevcut. Camiada kullan覺lan plastik par癟alar tepki 癟ekse de, sorunsuzluu ve rezervi ile 繹ne 癟覺k覺yor. Bu mekanizmadan 癟ok say覺da kulland覺m hi癟bir problem yaamad覺m. 'Sorunlu bu tamir edilemiyor bak覺m yap覺lm覺yor' gibi 癟ok say覺da ehir efsanesi ve s繹ylenti duysam da, daha 繹nce bu mekanizmaya bak覺m da yapt覺ran biri olarak olduk癟a memnunum. Sapmas覺 da g繹ze 癟apan bir deer ta覺m覺yor. Burada kullan覺lan silisyum yay ile, antimanyetik 繹zellik art覺r覺lm覺 durumda ki bu fiyat skalas覺nda baka 繹rneini g繹rmedim. Rotor ve mekanizman覺n baz覺 par癟alar覺 dekore edilmi ki yine bu segmentte pek g繹r羹lmeyen bir durum. Seiko taraf覺nda ise yeni 6R35 mekanizma mevcut. Bu asl覺nda 6R15'in yerini alan, 70 saat g羹癟 rezervli bir mekanizma. Yine 7S26 temelli, par癟a ve bak覺m s覺k覺nt覺s覺 olmayan bir mekanizma. Daha 繹nce 6R15 mekanizmalarla s覺k覺nt覺 yaad覺m ama 癟ok say覺da kulland覺覺m i癟in olabilir. Uzat覺lm覺 rezervi ile bu da kullan覺c覺y覺 mutlu eder bence. Burada Seiko'ya tek eletirim, asl覺nda 6RXX bildiiniz biraz daha donan覺ml覺 bir 7SXX. Yani biraz daha teknik bir ey bekledim a癟覺k癟as覺. Dekorasyon k覺sm覺nda ise Seiko'da herhangi bir g繹rsel dekorasyon yok. zetle iki model de kullan覺c覺y覺 mekanizma olarak memnun edecektir.
Resim

Genel deerlendirme:

Biraz iki marka ve modeli kar覺lat覺rd覺m bu incelemede. Lakin alt toplama bak覺nca Tissot burada bariz daha iyi i 癟覺karm覺 kan覺mca. Fiyat覺n覺n 癟ok 繹tesinde bir model ve kolumdan 癟覺karmak dahi istemiyorum birka癟 ayd覺r. 襤癟ilik ve kalite alg覺s覺 Alpinist'ten bariz 繹nde. Ayn覺 fiyatlara al覺nan faydada ise Tissot fark atm覺 adeta.
Seiko 癟ok sevdiim ve hali haz覺rda severek kulland覺覺m bir marka ama son fiyat politikalar覺 ile git gide g繹z羹mden d羹me eiliminde(癟ok da umurlar覺nda :D ). Kordon kalitelerindeki d羹羹kl羹k, kronik indis hizas覺zl覺klar覺 derken bu fiyat skalas覺nda gittik癟e uzakla覺yorum... Tabi dier fiyat skalalar覺nda hala tercih ederim ve severim ama 1000$ ve biraz alt覺nda biraz daha ekmek yemeleri gerekecek san覺r覺m.
Son olarak vakit ay覺r覺p okuyan t羹m forumdalar覺ma sevgiler :champ:

Resim
Resim
Resim
En son Tolgi06 taraf覺ndan 26 Nis 2020, 18:56 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
Tolgi06

Ya: 34
Kay覺t: 03 Nis 2010, 23:20

Re: Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium Kullan覺c覺 襤ncele

Mesaj azizkaya » 26 Nis 2020, 18:29

ok ho bir inceleme, az覺n覺za sal覺k.

SM-N960F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Al覺nca ya da sat覺nca piman olmad覺覺m bir saat olmad覺.
Kullan覺c覺 avatar覺
azizkaya

Kay覺t: 14 Nis 2017, 01:02

Mesaj ilkayacil » 26 Nis 2020, 18:56

ok g羹zel inceleme olmu, elinize sal覺k.
Sizin kutu a癟覺l覺覺ndan yakla覺k 1 hafta 繹nce bende bu saati denedim, hatta pazarl覺k yap覺p fiyat bile alm覺t覺m. Sonra vazge癟mitim k覺smet olmam覺t覺 ama hala radar覺mda diyebilirim. Sizde g羹le g羹le kullan覺n inallah :))

SNE-LX1 cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
ilkayacil

Ya: 31
Kay覺t: 15 Au 2018, 13:26

Mesaj Mandos » 26 Nis 2020, 19:30

襤nceleme i癟in teekk羹rler 癟ok g羹zel olmu. Bu saatin ger癟ekten tek eksisi u Tissot logosu. Tarihi bile atsalar daha orant覺l覺 olur. Onun d覺覺nda Tissotun hatta dier markalar覺 da katal覺m bu fiyat aral覺覺ndaki en g羹zel saatlerden biri. G羹zel g羹nlerde kullan覺n :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Mandos

Ya: 44
Kay覺t: 10 May 2013, 14:33

Mesaj eyimen » 26 Nis 2020, 20:32

Fiyata g繹re bence harika, g羹le g羹le kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj cbmad » 26 Nis 2020, 20:46

Tebrikler, mukayeseli anlat覺mlar覺 daha 癟ok seviyorum ben, elinize sal覺k :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj coolfire » 26 Nis 2020, 21:03

ok ayr覺nt覺l覺 ve g羹zel bir inceleme olmu, elinize sal覺k.
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj Tolgi06 » 26 Nis 2020, 21:47

Teekk羹rler arkadalar, ama癟 forumda 癟eitlilik olsun :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Tolgi06

Ya: 34
Kay覺t: 03 Nis 2010, 23:20

Sonraki

D繹n TSF 襤svi癟re Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 173 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners