Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Black-Rose Gold

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Black-Rose Gold

Mesaj scarbo » 02 Nis 2022, 23:39

Mutlu, huzurlu, keyifli günler ve forumlar dileyerek başladığım yazımda bugün Captan Cook High Tech Ceramic modelinden bahsetmeye çalışacağım. Uzun süre takip ettiğim bu forumda, saat severler sayesinde birçok model açılışı gördüm bende çok sık olmasada saatler alıyorum ve hepsi olmasa da buraya katkı sağlamak ve diğer almak isteyen kişilere de belki bir fikir sağlaması amacıyla ara sıra yazıyorum. Zamansızlıktan çok aktif olamadığım ama benim için özel bir sitedir burası, gelelim saate;

Rado aslından tasarım olarak bana çok uzak gelen bir marka oldu, saatlerinin çok iyi olduğu forumlarda bahsedilirdi ama tasarımı hitap etmezdi. İlk defa denemek istediğim bir modelini satın almış oldum. Saat yüksek teknoloji seramikten monoblok bir kasa olarak üretiliyor üretimde zirkonyum oksitten oluşan ince bir toz olarak başlar ve toza rengini ayarlamak için pigmentler eklenir, zirkonyum oksitin erime noktası 2000 santigrat derecenin üzerinde olduğundan, malzeme dökülemez bunun yerine toz hassas bir kalıba enjekte edilir ve sinterlenir (termal enerji yardımıyla toz partiküllerini birleştirmek için kullanılan bir yöntem).

Sinterleme işlemi : Zirkonyum oksit 1450 derecede sinterlenir malzeme %23 oranında küçülür ve yoğun hale gelir bunun sonucunda hafif pürüssüz devrim niteliğinde çiziksiz bir seramik ortaya çıkar. Yüksek parlaklık elde edilmek isteniyorsa günlerce parlatılır veya mat sunulur. Sunulan renkler ; siyah, beyaz, ay grisi, orman yeşili, mavi, çikolata kahvesi, metal görünümlü plazma. Plazma görüntüsünü elde etmek içinde 20.000 santigrat derece patlatan bir fırına sokulur

Rado marka olarak kasalarının dayanıklıklarıyla ve kasada yaptığı inovatif eylemlerle anılan bilinen bir firma( özellikle 1986 da üretilen integral bilekte çizilmeye karşı dayanıklı yüksek teknoloji seramik kullanmasıyla endüstride devrim yaratmıştır), genelde çizilmeyen dayanıklı kasalara çok daha önem veriyorlar. Captain Cook modelleri hali hazırda zengin bir mirasa sahip ve sevilen modeller. Firma bu modellerde devrim yarattığını belirtiyor. Rado 1962'de sağlam bir dalış saati üretme çabasıyla ikonik içe eğimli bir dalış çerçevesi ve ok biçimki saat ibresiyle zamansız bir tasarım yarattı. 18. yüzyılın önemli kaşifi Kaptan James Cook'un onuruna çıkan saat çelik,bronz ve Yüksek teknoloji seramik olarak farklı kasalarda kendini gösterir.

Gelelim teknik özelliklere; Bendeki model R32127162 referanslı modeldir 43mm, hipoalerjenik neredeyse elmas kadar sert son derece sağlam bir kasayla gelir. Lug to lug 50mm ve kalınlık 14mm dir. Normal Captain Cook modellerine göre daha yüksek ve kaslı bir kasaya sahiptir bu iyimidir kötümüdür kişiden kişiye değişir ben biraz kaslı saatleri seviyorum benim için hoş. Saatin dalış çerçevesi 120 tıktan oluşan çelik üzeri rose gold pvd kaplama ile gelir. Saat çift yönlü parlama önleyici kaplamaya sahip safir bombeli bir cama ve kadran altı füme renkte bir tane daha alt safir cama ve arkada safir cam kapaktan oluşur. Mekanizma iskeletleştirilmiş olduğu için ikinci katmandaki safir okunurluluğu arttırmak adına mekanizmayı hafif karartmıştır ama güneş altında ve yüksek ışıkta mekanizma üzerinde yapılan perlajlar ve estetik çalışmalar ortaya çıkar. Ayrıca kadrandaki çapa sentetik bir yakuta tutturulmuş ve ikonik bir şekilde dönmektedir şöyleki saatin bir bakıma ihtiyaç olup olmadığı bu çapanın dönmemesi durumunda anlaşılıyormuş :lol: Saat 300 metrelik etkili bir su direncine sahiptir. Superluminova ile gece görüşü sağlar. Saat 153gr ağırlığındadır. Rado neden bu saatin 43mm'de üretildiği sorusuna; seramikte böyle bir yapı elde etmenin ve şok direncinin 5000G ye kadar geçilebilmesi için seramiğin yeniden düşülünmesi gerektiğini söylemiş ve zorluğun orjinal parçaların DNA'sını bozmadan korumak olduğunu açıklamıştır.

Mekanizma; Rado mekanizmalarda in house olarak adlandırdığı R734 otomatik mekanizmayı kullanır, bu mekanizma herkesin bildiği ETA tarafından hazırlanan powermatic 80 mimarisidir (ETA C07.611) firma bu mekanizma en yüksek seviyeye getirmiş 5 pozisyonda ayarlamış, perlaj yapmış, rotor Geneva Stripes ile süslenmiş, iskeletleştirmiş, Nivachron yay kullanmış (manyetik etkilerden etkilenmemesi için) ve vuruşu 21.600 e düşürerek (3 hertz) 80 saatlik güç rezervine ulaşmışlardır. Kısacası olabilecek en üst düzenlemeler yapılmıştır.

Fotoğraflar
ResimResimResimResimResimResimResimResimResim
Kullanıcı avatarı
scarbo

Re: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Black-Rose Gold

Mesaj slhgzl » 03 Nis 2022, 10:42

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj scarbo » 03 Nis 2022, 17:22

slhgzl yazdı:Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.

Çok teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
scarbo

Mesaj selfwinder » 03 Nis 2022, 17:45

Hayırlı olsun, sağlıkla kullanın. Bu farklı saati anlatırken markayı ve üretim aşamalarını açıklamanız çok bilgilendirici olmuş, seramik saatler harika görünüyor :champ:
less is more
Kullanıcı avatarı
selfwinder

Mesaj scarbo » 03 Nis 2022, 18:10

selfwinder yazdı:Hayırlı olsun, sağlıkla kullanın. Bu farklı saati anlatırken markayı ve üretim aşamalarını açıklamanız çok bilgilendirici olmuş, seramik saatler harika görünüyor :champ:

Çok teşekkürler, aslında uzun yazmayacaktım ama Rado’dan bahsederken bu süreçleri açmak gerekir diye düşündüm :champ:
Kullanıcı avatarı
scarbo

Mesaj azizkaya » 03 Nis 2022, 18:33

Tebrikler. Güzel günlerde kullanın.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj mlm » 03 Nis 2022, 18:44

Güle güle kullanın, inceleme için çok teşekkürler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj scarbo » 03 Nis 2022, 19:21

azizkaya yazdı:Tebrikler. Güzel günlerde kullanın.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkürler :champ:
mlm yazdı:Güle güle kullanın, inceleme için çok teşekkürler :champ:

Çok sağolun, rica ederim :champ:
Kullanıcı avatarı
scarbo

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 137 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners