Mr. Jones Watches 2'li İnceleme

İsviçre ve Avrupa Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, İsviçre Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği İsviçre ve Avrupa Üretimi Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mr. Jones Watches 2'li İnceleme

Mesaj hfatih » 04 Şub 2023, 01:51

Herkese selamlar,

Bir suredir severek kullandigim 2 saat ile ilgili bir inceleme yazmak istedim. Ilham verici, saatlere farkli bir bakis acisi kazandirabilecek saatler oldugunu dusundugum icin bu incelemeyi yaziyorum. Aslinda biraz da marka incelemesi olacak, zira markanin hemen hemen tum saatlerinde ortak noktalar var.

Markamiz Mr. Jones Watches. Londra'da, ufak bir ekip tarafindan elde uretim yapiyorlar. Bildigim kadariyla tum saatleri ayni 2 kasayi kullaniyor. Hem otomatik hem quartz saatleri mevcut. Fiyatlari da Londra'da uretim yapan butik bir uretici icin bence gayet makul.

Markanin olayi kadran tasarimlari. Dunyanin pek cok yerinden tasarimcilarla calisarak oldukca ozgun, ve bir mesaji olan kadran tasarimlari yapiyorlar. Saatler kesinlikle pratiklige yonelik degil, ornegin hicbir saatinde lume yok, ve cogu modelinde saati sadece asagi yukari tahmin edebiliyorsunuz. Daha cok kolunuzda tasidiginiz bir sanat eseri gibi.

Resim

Bendeki 2 model, "A perfectly useless afternoon" ve "Mare Adesso". Her ikisi de ayni kasaya ve kordona sahip. Kasa 37mm genislik, 46mm uzunlukta. Tam yuksekligini bilmiyorum ancak bence kasa ile gayet uyumlu bir yuksekligi var, yeterince ince. Bacaklar ince yapida, genisligi de 18mm. Oldukca kibar ve ozgun bir kasasi var. Unisex denebilir. Kasa ufak ve hafif, ama bu durum ucuz hissettirmiyor, cok kaliteli de hissettirmiyor. 

Yalniz mekanik jumping hour mekanizmali modellerinde (bendeki Mare Adesso modeli gibi) sevmedigim bir nokta var, kurma kolu cok kucuk oldugu icin, saati elle kurmak iskence. Quartz modellerinde veya diger kasa tiplerinde boyle bir sorun yok tabi.

Kordonlar metal ve hasir. Kimileri sever kimileri nefret eder, ama en azindan kasasi ile uyumlu bir tercih bence. Daha once Seiko 5 diver ile gelen hasir bilezigi kullandim, o cok rahatsiz gelmisti. Zaman icinde baska benzer kordonlar da denedim, simdiye kadar hicbirine isinamamistim. Mr. Jones bilezikleri ise cok rahat, ve bence metal isciligi cok iyi. Kordonun cok sevdigim ipeksi bir dokunus hissiyati var ve kolda inanilmaz rahat hissettiriyor. Acikcasi bilezige hicbir kusur bulamiyorum. Unutmadan, tokasi sinirsiz ayarlanabilir olanlardan, yani tam olarak bileginize ve tercihlerinize gore ayarlayabilirsiniz, bol geldi dar geldi durumu olmaz. Casio'lardan bildigim ve sevdigim bir ozellik.

Kutulari da gosterelim, degisik, pencereli bir kutuda geliyor:

Resim

Resim

Resim

Gelelim bendeki modellere,

Oncelikle "A perfectly useless afternoon" modeli ile baslayayim. Bu model, markanin kult olmus ve en cok satan modeli. Quartz mekanizma kullanilmis. Havuzda sisme yatakta yayilip yatan abimizin ayagi saati gosteriyor, havuzda kenarda dolanan plastik ordek ise dakikayi :D Saniye kolu ise yok. Kadranda katmanlar iyi verilmis, derinlik hissiyati guzel. Renkler de oldukca canli, gunesli havarda oldukca dikkat cekici gorunuyor. Bu tasarimda ceperdeki havuzun duvarlarindaki cizgiler ile zamani okumak gayet rahat. 

Resim

Daha once belirttigim gibi her tasarim bir mesaj iceriyor. Saatin tasarimcisi ana fikir olarak sunu soyluyor:

"The character lounging in the pool was created to inspire you to relax and to realise that time spent resting, is time well spent."

"Havuzda uzanan karakter, sizi rahatlamaya ve dinlenerek gecen zamanin, iyi kullanilmis zaman oldugunu anlamaya tesvik ediyor"

Ayrica tasarimcinin ilham aldigi soz, Lin Yutang tarafindan yazilan su soz:

"If you can spend a perfectly useless afternoon in a perfectly useless manner, you have learnt how to live."

(tam ceviremiyorum ama) "Eger tamamen bos-faydasiz-beyhude bir ogleden sonrayi, tamamen faydasiz bir sekilde gecirebiliyorsan, yasamayi ogrenmissin demektir"

Seneler once bu saati ilk gordugumde asik olmamin sebebi de tam olarak icerdigi bu mesajlardi. 

Resim

Resim

Diger model ise "Mare Adesso". "Sea, now!" yani "Deniz, simdi!" demekmis. Kadranda bir deniz, denize dalip cikan bir balina, derinlerde mercanlar ve bir kaplumbaga, denizin ustunde ise gunes ve bulutlar var. Bu saatte jumping hour mekanizma kullanilmis. Gunesi temsil eden yuvarlagin icindeki sayi tam 60. dakikada aninda degisiyor. Dakikayi ise balinanin burnu gosteriyor. Balina 45 gece denizden disari zipliyor, 15 gece tekrar denize dusuyor. Bu tasarimda dakikayi tam olarak bilemiyoruz dolayisiyla :D Yine katmanlar gayet hos, derinlik hissi guzel, balinanin suyun icine girmesi cikmasi vs cok hos, renkler ise onceki modelden cok daha canli. Saat oldukca dikkat cekici, her goren merak ediyor :)

Resim

Resim

Tasarimcisi, modeli dogaya ve okyanuslarin ozgurlugune ithaf ettigini soyluyor. Hem denizseverler icin guzel bir tasarim, hem de gunumuzde okyanuslari korumak icin bilincli olmaya yonelik bir hatirlatici olarak bu da oldukca sevdigim bir model.

Resim

Resim

Okuyanlara tesekkur ederim, hatam olduysa affola. Benzer ilginc saat onerilerini de beklerim, herkese iyi forumlar, iyi zamanlar :)
Kullanıcı avatarı
hfatih

Re: Mr. Jones Watches 2'li İnceleme

Mesaj manil » 04 Şub 2023, 07:04

Tüm saatlerin birbirine benzemeye başladığı bir dönemde enteresan ve sıra dışı saatler olduğunu görmek güzel bir şey, șahsen beğendim. Hayırlı olsun.

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj ekdellal » 04 Şub 2023, 08:14

Farklılık güzeldir. Elinize sağlık, güle güle kullanın.

NE2213 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj tt59 » 04 Şub 2023, 10:21

Değişik ve güzel tasarımlar,güzel zamanlarınıza eşlik etsin :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

Mesaj akincio » 04 Şub 2023, 10:22

Epeydir bildiğim bir markaydı. saatleriniz çok güzel. güzel zamanlarınıza eşlik etsin :champ:
Kullanıcı avatarı
akincio

Mesaj azizkaya » 04 Şub 2023, 10:36

Harika tasarımlar. Size de hayırlı olsun, keyifle kullanın.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj kaanknv » 04 Şub 2023, 13:06

Harika gerçekten. Mesh bilezik de her iki modele de çok yakışmış. Keyifle kullanmanız dileğiyle:)

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj morningstar » 04 Şub 2023, 13:20

Çok keyifli modeller bu tarz saatleri forumda görmek hoş güzel zamanlar göstersin :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
morningstar

Sonraki

Dön TSF İsviçre Saat Kullanıcı İncelemeleri - Swiss Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 298 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners