TSF Üyelerine Özel İndirimli Lüks Saat Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız

Kitap ve Sinema Grubu

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Kitap ve Sinema Grubu

Mesaj Miriel » 05 Tem 2012, 17:01

asymptote yazdı:Ben de kitap önerisinde bulunayım o zaman. Başlangıç için kolay bir kitap olsun, hem Herojd kaytarınca da geçerli bir mazeret bulamaz böylece :) John Steinbeck ile başlasak nasıl olur? Okumadıysanız "Fareler ve İnsanlar"ı öneriyorum. Daha sonra da İnci'yi okuyabiliriz, ne dersiniz? (İtiraf ediyorum okuduğum kitaplar bunlar ancak ben tekrar okuyacağım bunları, esaslı yorumlar yazabilmek için :P )

Bende Fareler ve İnsanlar'ı okumak istiyordum bu iyi oldu gerçekten. :champ:

İlk aday Fareler ve İnsanlar

Diğer önerileri bekliyorum :thumbup:
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj Miriel » 05 Tem 2012, 17:03

darknight yazdı:Bir sinemasever olarak ben de film başlığı altında fikirlerimi sunabilirim diye düşünüyorum.
Elimden geldiği kadar film izlemeye, özellikle sinemada izlemeye gayret ediyorum.
ancak kaçırdıklarımı veya çok beğendiklerimi dvd koleksiyonuma ekliyorum.
Bu hafta Sam Raimi'nin vasat üçlemesinden sonra "50days of Summer"ın yonetmeni Marc Webb'in Örümcek Adam'ı vizyona giriyor.
İsterseniz bu filmle başlayalım.

Film dalında da ilk aday Örümcek Adam.
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj KKarakuş » 05 Tem 2012, 19:14

Fareler ve İnsalar'ı okumadım ama aklımdaki kitaplardan biriydi..Bunun ile başlayabiliriz , heves edip ilk okuyacak olanlara da 110 sayfası ile yük olmayacak bir kitap olur sanırsam.

Benim tavsiyem ise , Şah&Sultan , Od gibi eserlerini okuyup zevk aldığım İskender PALA nın kitaplarından başlamak diyebilirim.
" İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, öbürüne sağır..! " / İsmet ÖZEL
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Mesaj Miriel » 05 Tem 2012, 19:21

KKarakuş yazdı:Fareler ve İnsalar'ı okumadım ama aklımdaki kitaplardan biriydi..Bunun ile başlayabiliriz , heves edip ilk okuyacak olanlara da 110 sayfası ile yük olmayacak bir kitap olur sanırsam.

Benim tavsiyem ise , Şah&Sultan , Od gibi eserlerini okuyup zevk aldığım İskender PALA nın kitaplarından başlamak diyebilirim.

Şah&Sultan ve Od u okudum gerçekten çok güzel kitaplar.Bu tarz kitaplar okumayı bende destekliyorum

Diğer öneriler geldikten sonra anket açılacak.

Fareler ve İnsanlar

George ve iriyarı saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada sahip oldukları tek şey, aralarındaki dostluk ve kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir... İki arkadaş, hayallerindeki arazi için gereken parayı biriktirmeyi planlamaktadır. Ama bir çocuğun zekâsına, aynı zamanda da korkunç bir güce sahip olan Lennie'nin başı sürekli derde girmektedir. Ve bu kez yine belaya bulaştığında, George'un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmeyecektir...
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj KKarakuş » 05 Tem 2012, 19:30

Babamın bana önerdiği ve kitaplığımda hala eski basımı duran İvo Andriç 'in Drina Köprüsü eserini de şiddetle tavsiye ederim..Başlaması nasip olan ama sonunu zaman bulamamaktan getiremediğim nadir kitaplardan olduğu için tekrar okumak istiyordum ki bu başlıkta sebep olmuş olacak.. Nobel ödülünü bu romanı sayesinde alan bir yazardır.

Roman hakkında ;

Yazar kitaba Drina nehrini, köprünün bulunduğu kasabayı ve yörenin coğrafyasını anlatarak başlar. Kitabın yazıldığı tarihte köprü için söylenenler, köprü hakkındaki efsanelerden bahseder.

Daha sonra 350 yıl kadar geriye, köprünün henüz Drina üzerinde bulunmadığı yıllara dönülür ve o çağdaki yaşamdan bahsedilir. İleride Sokullu Mehmet Paşa diye anılacak olan çocuğun, yeniçeri ağasının Balkanlardan topladığı diğer Hıristiyan çocuklarla birlikte nasıl İstanbul'a götürüldüğü anlatılır.

Ardından yazar köprünün yapılışını anlatır. Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa geldiği yer olan Bosna-Hersek’e ölümsüz bir eser bırakmak niyeti ile Drina nehri üzerine bir köprü yaptırmak ister. Yerli halk ilk başta ne olduğunu anlayamaz. İnşaatın uzaması ve inşaatın başındaki Abid Ağa'nın baskıları sonucunda halka yılgınlık gelir ve ahalî köprünün tamamlanmasını istememeye, köprünün hayır getirmeyeceğini düşünmeye başlar. Yazar, bu sırada inşaatı sabote etmek isteyen Radisav'ın kazığa geçirilişini tüm ayrıntılarıyla anlatır.

Köprü inşaatı Abid Ağa'nın baskıcı tutumu yüzünden cezalandırılmasından sonra hızlanır. Köprünün yapılması sırasında her bölümde olduğu gibi tarihe ışık tutan yerli halkın yaşantısı aralara serpiştirilmiş olarak bulunmaktadır. Köprünün baştan itibaren yapılışına pek hoş bakmayan yerli halk köprü bittiğinde o zaman için olağanüstü olan bu eser karşısında hayranlığını gizleyememiş ve köprünün yapılışına çok sevinmiştir.

Bundan sonraki birkaç bölümde Osmanlıların balkanlardan çekilişi anlatılır. 30-40 yılda bir tekrarlanan su baskınları ve Sırp isyanları âdeta köprünün gözünden aktarılır
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Mesaj Miriel » 05 Tem 2012, 19:39

KKarakuş yazdı:Babamın bana önerdiği ve kitaplığımda hala eski basımı duran İvo Andriç 'in Drina Köprüsü eserini de şiddetle tavsiye ederim..Başlaması nasip olan ama sonunu zaman bulamamaktan getiremediğim nadir kitaplardan olduğu için tekrar okumak istiyordum ki bu başlıkta sebep olmuş olacak.. Nobel ödülünü bu romanı sayesinde alan bir yazardır.

Roman hakkında ;

Yazar kitaba Drina nehrini, köprünün bulunduğu kasabayı ve yörenin coğrafyasını anlatarak başlar. Kitabın yazıldığı tarihte köprü için söylenenler, köprü hakkındaki efsanelerden bahseder.

Daha sonra 350 yıl kadar geriye, köprünün henüz Drina üzerinde bulunmadığı yıllara dönülür ve o çağdaki yaşamdan bahsedilir. İleride Sokullu Mehmet Paşa diye anılacak olan çocuğun, yeniçeri ağasının Balkanlardan topladığı diğer Hıristiyan çocuklarla birlikte nasıl İstanbul'a götürüldüğü anlatılır.

Ardından yazar köprünün yapılışını anlatır. Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa geldiği yer olan Bosna-Hersek’e ölümsüz bir eser bırakmak niyeti ile Drina nehri üzerine bir köprü yaptırmak ister. Yerli halk ilk başta ne olduğunu anlayamaz. İnşaatın uzaması ve inşaatın başındaki Abid Ağa'nın baskıları sonucunda halka yılgınlık gelir ve ahalî köprünün tamamlanmasını istememeye, köprünün hayır getirmeyeceğini düşünmeye başlar. Yazar, bu sırada inşaatı sabote etmek isteyen Radisav'ın kazığa geçirilişini tüm ayrıntılarıyla anlatır.

Köprü inşaatı Abid Ağa'nın baskıcı tutumu yüzünden cezalandırılmasından sonra hızlanır. Köprünün yapılması sırasında her bölümde olduğu gibi tarihe ışık tutan yerli halkın yaşantısı aralara serpiştirilmiş olarak bulunmaktadır. Köprünün baştan itibaren yapılışına pek hoş bakmayan yerli halk köprü bittiğinde o zaman için olağanüstü olan bu eser karşısında hayranlığını gizleyememiş ve köprünün yapılışına çok sevinmiştir.

Bundan sonraki birkaç bölümde Osmanlıların balkanlardan çekilişi anlatılır. 30-40 yılda bir tekrarlanan su baskınları ve Sırp isyanları âdeta köprünün gözünden aktarılır

Listeye aldım.Hatta burada birlikte okuyalım
NOBLESSE OBLIGE!
Kullanıcı avatarı
Miriel

Mesaj asymptote » 05 Tem 2012, 19:44

Karakuş harika bir kitap, ben de çok beğenmiştim, kesinlikle okunması gereken bir kitap diyorum.. :champ:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj KKarakuş » 06 Tem 2012, 11:49

asymptote :champ:
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners