TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Genel Yaam Stili Konular覺n覺 Bulabileceiniz B繹l羹m

Re: TSF Kahve ve ay Merakl覺lar覺 / Coffee & Tea Fans

Mesaj rtalhaustun » 08 Ara 2016, 11:56

Ahmad Tea.. Rusya'da bulabildiimiz tek 癟ay olduu i癟in tad覺 hala dama覺mda.. Ah ahmad ah
in love w/ Cartier
Kullan覺c覺 avatar覺
rtalhaustun

Kay覺t: 22 Oca 2016, 02:07

Mesaj asymptote » 08 Ara 2016, 12:17

Bir de ebeke suyu kullanmak gerekiyor, onu s繹ylemeyi unutmuum.. :thumbup:
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj eraslani » 08 Ara 2016, 12:37

Beyler :champ: :champ:
Her konuda olduu gibi 癟ay kahve iinde de buradan 癟ok eyler 繹reneceimiz anla覺l覺yor [emoji106]
afl :champ: abi death wish coffee 覺smarlad覺m usa den gelsin beraber i癟elim inallah [emoji106]
foottwo :champ: 繹zellikle s羹t k繹p羹rtme teknikleriyle ilgili biraz yard覺m 癟ok iyi olur..bazen k繹p羹kler b羹y羹k b羹y羹k olup s繹n羹yor sonra..birde g羹nl羹k s羹tten olmuyor galiba..ben beceremiyorum..
kiwi :champ: Otomatik makine almaya karar verirsen biraz daha y羹ksek fiyatta
http://www.hepsiburada.com/delonghi-esa ... ELESAM4500
bu makinay覺 繹neririm..esas覺nda T羹rkiye de bu tip makinalar 癟ok kullan覺lmad覺覺ndan 2.el siteleri takip ederek 癟ok 癟ok ucuza neredeyse hi癟 kullan覺lmam覺 makinalar al覺nabiliyor..
asym :champ: 癟ay 癟ok severim ama bilgim hi癟 yok..繹nerilerine uyarak fark覺 yakalamaya 癟al覺aca覺m [emoji106]
Ariv,
Resim
En son eraslani taraf覺ndan 08 Ara 2016, 12:49 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
eraslani

Ya: 47
Kay覺t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj eraslani » 08 Ara 2016, 12:42

rekliox yazd覺:ilk bata herkes gibi 3羹 1 aradayla balad覺m, sonras覺nda 2'si birarada sonras覺nda sade nescafe i癟iyordum o da ac覺 gelince jacops gold a ge癟tim birs羹re jacopsla devam ettikten sonra starbucks filtre kahveyle tan覺s覺nca ve iyerime yak覺n starbucks olmad覺g覺 i癟in bunu iyerinde nas覺l i癟erim derdine d羹t羹m ( o d繹nem 癟ok derdim yokmus :D

uzun s羹ren uralar sonras覺nda art覺k nescafe-jacops gibi ilenmi haz覺r kahveler art覺k 癟amur gibi gelmeye balad覺
hersabah 200 ml 90C deki suya, 12 gr french press 癟ekilmi starbucks kolombiya kahve eklerim 4 dk demlenme s羹resi sonras覺nda contigo termosa koyar覺m kahvemi ve iyerime g繹t羹r羹r羹m yakla覺k 1 saatte keyfimce i癟erim herkese 繹neririm :thumbup:

sisteme birde 繹羹t羹c羹 dahil olursa keyif artacakt覺r :thumbup: contigo 繹nemli :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
eraslani

Ya: 47
Kay覺t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj Ground » 08 Ara 2016, 12:47

TSF cafe a癟al覺m.. :D

ok g羹zel bilgiler. Ellerinize sal覺k. Cengiz hocam覺n yaz覺s覺ndan sonra Ahmettea sat覺 patlamas覺 yaayacak. :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
Ground

Ya: 42
Kay覺t: 17 Ara 2015, 02:48

Mesaj darksider » 08 Ara 2016, 13:17

Sevgili asymptote 癟ok g羹zel ve detayl覺 bilgiler vermi :champ:

zellikle kat覺ld覺覺m nokta AYKUR, Alt覺nba haricinde, eer buruk bir lezzet isteniyorsa Filiz, daha yumuak (bana g繹re tats覺z) bir tercih i癟in ise Tiryaki 癟ay覺 da denenebilir.

Kat覺lmad覺覺m birka癟 nokta ise, ebeke suyu kullan覺m覺 ve demleme ekli.

ebeke suyu standart olmad覺覺 i癟in (sertlii, klor miktar覺 vb.) farkl覺 yerlerde farkl覺 lezzet sonu癟lar覺 ortaya 癟覺kmas覺 ka癟覺n覺lmaz, dolay覺s覺 ile ben standart bir su ile demlemeyi tercih ediyorum. Kullan覺lan suyun sertlii ne kadar az olursa lezzetin de o kadar 癟ok olaca覺 g繹r羹羹n羹 savunanlardan覺m. Bilindii 羹zere suyu kaynatma s羹resinin uzunluu sertliin d羹羹r羹lmesinde 繹nemli bir etken, bu sebeple semaverde odun ateinde uzun uzun kaynayan su ile demlenen 癟aylar覺n lezzeti herkes癟e malum.

Demleme eklinde ise, yine asymptote'un aksine, ben altta kaynayan suyun 羹zerinde hafif癟e nemli ekilde 覺s覺narak bekleyen 癟ay覺n 羹zerine 癟ok yava bir ekilde suyun eklendii demleme tarz覺n覺 tercih ediyorum. Aroman覺n i癟eride kalmas覺n覺 salamak i癟in ise demliin az覺n覺n (bizim oralarda "l羹l羹k" derler :D ) bir ekilde (eskiden katlanm覺 gazete ka覺d覺) kapat覺lmas覺 yine uygulad覺覺m bir y繹ntem.

Asl覺na bakarsan覺z "en iyi 癟ay" bana g繹re 癟ok g繹receli bir kavram, iin i癟inde lezzet olunca herkesin damak zevkinin farkl覺l覺klar g繹stermesi 癟ok normal ve kullan覺lan 癟ay- malzeme-demleme ekli gibi etkenlerin hepsi de bu lezzetin deimesinde 繹nemli rol oynuyor.
ay ve kahvehane-癟ayhane k羹lt羹r羹n羹n halen 癟ok 繹nemli olduu Erzurum'da i癟eceiniz bir bardak 癟ay (bardak metal 癟ay taba覺nda ters ekilde gelir, ama癟 soumas覺n覺 engellemektir) size az renkli s覺cak su gibi gelebilir (k覺tlama ekeri de unutmayal覺m), dier taraftan orada 癟ay tam olarak da budur.
Dier taraftan, Ordu'da "uzun sa癟l覺'n覺n yeri"nde sadece f覺nd覺k kabuu yak覺larak uzun uzun kaynat覺lan 癟ay覺n da 45 dakika bekledikten sonra i癟ilen ilk barda覺 size t羹m g羹n yetebilir.

Tapatalk kullanarak iPad arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullan覺c覺 avatar覺
darksider

Ya: 43
Kay覺t: 07 Nis 2015, 17:58

Mesaj masterakif » 08 Ara 2016, 13:50

Bende kahve hakk覺nda na癟izane bir iki kelam edeyim
T羹rk kahvesi y覺llard覺r fazla i癟mezdim 癟ok nadir
Ara s覺ra 羹癟羹 bir arada i癟erdim bazen de tchibo dan s羹tl羹 kahve i癟erdim
Kilo probleminden iyice s覺k覺l覺nca yakla覺k 1 sene 繹nce spor ve diyete balad覺m. O s覺ra yapt覺覺m arat覺rmalar neticesinde kahvenin metabolizmay覺 ciddi mana da h覺zland覺rd覺覺n覺 繹renince sade nescafe i癟meye balad覺m. Zamanla o kesmeyince french press al覺p filtre kahveye balad覺m yakla覺k 6 ayd覺r her g羹n bir fincan i癟meye 癟al覺覺yorum
Bu arada s羹tl羹 kahve i癟eceksem de jacobs monarch gold i癟iyorum aromas覺 ho 繹nerebileceim bir kahve

Herkese sal覺kl覺 g羹nler...
Kullan覺c覺 avatar覺
masterakif

Kay覺t: 17 Kas 2011, 10:42

Mesaj foottwo » 08 Ara 2016, 14:17

eraslani ve dier arkadalar,

ncelikle aa覺daki bilgilerin tamamen amat繹r bir kahve merakl覺s覺 taraf覺ndan verildiini l羹tfen not edin :)

Bildiim kadar覺yla anlatay覺m:

S羹t k繹p羹rtmek i癟in tam yal覺 s羹t kullanmak gerekiyor. Asl覺nda g羹nl羹k s羹t羹n daha uygun olduu da s繹ylenir fakat ben pek tercih etmiyorum nedense.

Bende laktozsuz s羹t de bulunur, laktoz intolerans覺 (s羹t ekerine hassasiyeti) olan misafirlere ikram edebilmek i癟in.
K繹p羹rmesinde bir s覺k覺nt覺 olmuyor fakat laktozsuz s羹t ile yap覺ld覺覺nda latte ya da cappuccino gereinden fazla tatl覺 oluyor.

Ya覺 azalt覺lm覺 s羹t bu i i癟in pek uygun deil.

Bildiim kadar覺yla s羹t羹 覺s覺tmak/k繹p羹rtmek asl覺nda i癟indeki laktozun 癟繹z羹nmesini sal覺yor. (doru s覺cakl覺kta servis edilen bir lattenin tatl覺 olmas覺n覺n, ya da laktozsuz s羹t羹n kendisinin tatl覺 olmas覺n覺n sebebi bu diye biliyorum)

Burda kritik nokta s羹t羹 fazla 覺s覺t覺p yakmamak. 65 C dereceyi ge癟memek gerekir. Bunu termometreyle de 繹l癟ebilirsiniz ama pratikte paslanmaz 癟elik s羹t potunda s羹t羹 覺s覺t覺rken elimizi d覺tan 癟elie dokunamayacak s覺cakl覺a gelince de anlayabiliriz. (g羹venilir dokunma s覺cakl覺覺 60C.)

Baz覺 arkadalar lattenin yeterli s覺cakl覺kta olmad覺覺ndan ikayet eder fakat s繹ylediim gibi fazla 覺s覺tmak s羹t ekerinin tamamen yok olmas覺na yol a癟ar. (latteye eker atmaya gerek olmamal覺)

S羹t羹 k繹p羹rtmek demek, i癟ine hava kar覺t覺rarak hacmini art覺rmak demek asl覺nda. Latte i癟in 癟ok az hava kar覺t覺rmak gerekir. Cappuccino i癟in daha fazla.
K繹p羹rtme ilemi makinenin g羹c羹ne ve s羹t miktar覺na g繹re 15-20 sn de s羹rebilir, 2 dakika da.

K繹p羹rt羹lecek s羹t羹n ve s羹t potunun souk olmas覺 癟ok 繹nemlidir.

S羹t羹 k繹p羹rt羹rken duyduumuz p覺ssttt sesi s羹te havan覺n kar覺t覺覺n覺 g繹sterir, bu sesi buhar 癟ubuunun ucu s羹t y羹zeyindeyken duyar覺z.

(denizde ya da havuzda az覺m覺z suyun i癟indeyken burnumuzdan suya doru hava verdiimizi d羹羹n羹n :)

S羹t羹n seviyesi bir miktar y羹kseldikten sonra 癟ubuun ucunu biraz daha derine dald覺rmal覺y覺z ki daha fazla hava kar覺mas覺n.

Bundan sonra s羹t yava yava 覺s覺n覺rken, s羹t羹n i癟ine kar覺t覺rd覺覺m覺z hava baloncuklar覺n覺 k覺rmak i癟in potun i癟inde bir rotasyon salamam覺z gerekir.

Rotasyonla baloncuklar覺 k覺rd覺覺m覺zda s羹t art覺k kremams覺 bir yap覺ya b羹r羹nm羹 olur. Burada 繹nemli nokta, art覺k 覺s覺nm覺 s羹te tekrar hava kar覺t覺rmamakt覺r. Yani 覺s覺nd覺ktan sonra p覺sst sesini duyduumuzda oluan baloncuklar覺 art覺k k覺ramay覺z.

Buhar覺 kestikten sonra s羹t potunun 羹st k覺sm覺ndaki k繹p羹k mat beyazd覺r. Potu d繹nd羹rerek 癟alkalad覺覺m覺zda parlak beyaz bir hale gelir (buna literat羹rde polishing/cilalama deniyor).

Latte ya da cappuccino i癟in fincandaki espressonun 羹st羹ne bu s羹t羹 d繹keriz.

Latte Macchiato i癟in 癟alkalamaya pek gerek yoktur, s覺cak s羹t羹 ve k繹p羹羹n羹 uzun bir bardaa d繹keriz, espressoyu daha sonra d繹keriz. (kat kat g繹r羹nmesinin sebebi, younluklar覺ndan dolay覺 espressonun s覺cak s羹t ve s羹t k繹p羹羹 aras覺na yerlemesidir.)

Yaz覺n覺n ba覺 sonu kar覺t覺, umar覺m baymam覺t覺r :)
"Ba emedik ed璽niye ikb璽l 羹 c璽h i癟in.."
Kullan覺c覺 avatar覺
foottwo

Kay覺t: 25 Mar 2016, 15:49

ncekiSonraki

D繹n TSF Yaam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 55 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners