Konut projeleri?

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Konut projeleri?

Mesaj leonardo06 » 11 Eki 2019, 05:11

Arkadaşlar,
Sinpaş vs konut projelerini nasıl görüyorsunuz. Yatırım ve belki ilerde oturma amaçlı buralara para gömülür mü?

Yada başka tavsiyeler var mı?
İzmir öncelikli, ankara veya istanbul düşünüyorum.

Kaliteli malzeme ve işçilik olsun, komşular düzgün insanlar olsun istiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
leonardo06

Re: Konut projeleri?

Mesaj cagatay1903 » 11 Eki 2019, 10:49

İstanbul son 2-3 yıldır konut yatırımcısını üzüyor ama izmir başta olmak üzere fiyatı artan yerler de var.

İstanbul açısından piyasadan gözlemim Sinpaş'ın alıcılarını kalite bakımından mutlu etmediği yönünde.

Konut alacak olsam, İstanbul'da yaşadığım için buradan görüş belirtebilirim, şehre uzak projelerden değil de şehir içinde rahat kiraya verebileceğim Bakırköy , Beşiktaş gibi semtlere ağırlık verebilirdim.

Örneğin Ataköy'de 750.000 - 850.000 dolaylarında 2+1 daire alıp 2700 - 3000 TL/ay dolaylarında kiraya verebilirsiniz. (Yaklaşık 275 - 300 Ayda ev kendi parasını amorti ediyor)

Beylikdüzü gibi yerlerde ise bu geri dönüş süresi daha da kısalıyor. Mesela geçen hafta arkadaşım 350.000 TL'ye 2+1 küçük bir ev aldı Beylikdüzü'de 2000 TL/Ay dan kiraya vermiş ( 175 ay - çok iyi bir süre)

Sesli düşünüyorum şimdi; 2016 dan itibaren İstanbul konut yatırımcısı zararda gözüküyor. Konut fiyatları az da olsa artmış olsa da o paralarla faiz ya da döviz getirisi alsalar şimdi katlamışlardı.

Böyle bir durgun süreçten sonra fiyatlar artar mı diye de düşünüyorum da kişi başına düşen milli gelirin artması, enflasyon, tasarrufların düşmesi vs gibi durumlar da bunu etkiler ama 2020 de dövizin daha çok artış göstermeyeceği ortaya çıkarsa bankalardaki döviz yatırımcısı dövizini bozdurup konuta yatıracak ve fiyatları artırabilecektir.

Ama döviz yükselir, bankalar şu an 0,98 olan konut faizini yukarı revize etmek zorunda kalırlarsa bu fiyatlar yine artmayacaktır.

Aklıma geldi de Antalya dikkate alınabilir bence konut yatırımı için.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj Mandos » 11 Eki 2019, 11:05

cagatay1903 yazdı:İstanbul son 2-3 yıldır konut yatırımcısını üzüyor ama izmir başta olmak üzere fiyatı artan yerler de var.

İstanbul açısından piyasadan gözlemim Sinpaş'ın alıcılarını kalite bakımından mutlu etmediği yönünde.

Konut alacak olsam, İstanbul'da yaşadığım için buradan görüş belirtebilirim, şehre uzak projelerden değil de şehir içinde rahat kiraya verebileceğim Bakırköy , Beşiktaş gibi semtlere ağırlık verebilirdim.

Örneğin Ataköy'de 750.000 - 850.000 dolaylarında 2+1 daire alıp 2700 - 3000 TL/ay dolaylarında kiraya verebilirsiniz. (Yaklaşık 275 - 300 Ayda ev kendi parasını amorti ediyor)

Beylikdüzü gibi yerlerde ise bu geri dönüş süresi daha da kısalıyor. Mesela geçen hafta arkadaşım 350.000 TL'ye 2+1 küçük bir ev aldı Beylikdüzü'de 2000 TL/Ay dan kiraya vermiş ( 175 ay - çok iyi bir süre)

Sesli düşünüyorum şimdi; 2016 dan itibaren İstanbul konut yatırımcısı zararda gözüküyor. Konut fiyatları az da olsa artmış olsa da o paralarla faiz ya da döviz getirisi alsalar şimdi katlamışlardı.

Böyle bir durgun süreçten sonra fiyatlar artar mı diye de düşünüyorum da kişi başına düşen milli gelirin artması, enflasyon, tasarrufların düşmesi vs gibi durumlar da bunu etkiler ama 2020 de dövizin daha çok artış göstermeyeceği ortaya çıkarsa bankalardaki döviz yatırımcısı dövizini bozdurup konuta yatıracak ve fiyatları artırabilecektir.

Ama döviz yükselir, bankalar şu an 0,98 olan konut faizini yukarı revize etmek zorunda kalırlarsa bu fiyatlar yine artmayacaktır.

Beylikdüzü'nde 2+1 evi 2000 TLye kiraya vermesi bana pek mantıklı gelmedi. AVM bitişiği, metrobüs köprüsünün ayağı gibi bir özelliği olmalı. Özel bir site proje ise zaten 350.000 TL olmaz. Aldığı yeri söyleyebilir misiniz?

İstanbul'da ev alacaksanız artık deprem gerçeğini düşünmek zorundasınız. Hep zorundaydık ama artık eli kulağında. Merkezde eski bir eve 800.000-1.000.000 TL paralar bağlamazdım. Uzakta yeni bir eve zaten hiç bağlamam bu ekonomiyle Beylikdüzü civarına metronun gelmesi en az 15 sene sürer. Bana kalırsa oturmayacağınız evi almanın bu sıralar manası yok.

Avcılar'da oturuyorum, deprem sonrası burada evler en merkez yerinde 10.000-20.000 TL gibi bedellere düştü.O da örneğin şu an 400.000 TL olan evler olası deprem sonrası 250.000 TLye bile zor satılır. Olası deprem sonrası bir daha deprem olmayacağı gerçeği olsa bile insanlar güvenmez.
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj CptOz » 11 Eki 2019, 11:12

Yatırım için konut her şehirden alınabilir. Yaşamak için ise İzmir'i tek geçerim. İzmir imkanı olmayan veya alerjisi olanlar için Çanakkale olsun... Çanakkale geçilmez ama diğer alternatifler Antalya ve Tekirdağ olsun... (illa denizden bir esinti almalı veya daralırsam deniz kenarına doğru inmeliyim[emoji16])
Deniz alerjisi olanlara Eskişehir, olmadı Ankara...
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Xhantos » 11 Eki 2019, 11:26

Şu ara yatırım amaçlı almazdım, vergi gelecek deniyor, iyi kiracı bulmak da zor, hesaplar şaşabilir.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj cagatay1903 » 11 Eki 2019, 11:37

Mandos yazdı:
cagatay1903 yazdı:İstanbul son 2-3 yıldır konut yatırımcısını üzüyor ama izmir başta olmak üzere fiyatı artan yerler de var.

Beylikdüzü'nde 2+1 evi 2000 TLye kiraya vermesi bana pek mantıklı gelmedi. AVM bitişiği, metrobüs köprüsünün ayağı gibi bir özelliği olmalı. Özel bir site proje ise zaten 350.000 TL olmaz. Aldığı yeri söyleyebilir misiniz?

İstanbul'da ev alacaksanız artık deprem gerçeğini düşünmek zorundasınız. Hep zorundaydık ama artık eli kulağında. Merkezde eski bir eve 800.000-1.000.000 TL paralar bağlamazdım. Uzakta yeni bir eve zaten hiç bağlamam bu ekonomiyle Beylikdüzü civarına metronun gelmesi en az 15 sene sürer. Bana kalırsa oturmayacağınız evi almanın bu sıralar manası yok.

Avcılar'da oturuyorum, deprem sonrası burada evler en merkez yerinde 10.000-20.000 TL gibi bedellere düştü.O da örneğin şu an 400.000 TL olan evler olası deprem sonrası 250.000 TLye bile zor satılır. Olası deprem sonrası bir daha deprem olmayacağı gerçeği olsa bile insanlar güvenmez.

Projenin adı Nursan Konakları. Konak dediğime bakmayın bir ekstrası yok. 2+1 daire ve arkadaş kira fiyatlarını da öğrenip satın aldı. Aldığı emlakçı ertesi gün Beykent Üniversitesinde okuyan birine de kiraya vermiş. Bu açından bakılınca 350.000 TL'ye 2000 TL/Ay kira çok iyi görünüyor. Maps'a Nursan Konakları yazınca çıkıyor. Kafkas caddesi diye bir cadde üzerinde. Metrobüs ve e-5'de mesafeli bir yer.

Bir de şunu yapan var. Esenyurt Balıkyolu cd gibi yerlerde 150.000 - 180.000 TL'ye küçük alanlı yeni binada 2+1 alıp 750 - 850 TL/ay ile kiraya verenler var. Oturmazsınız belki ama ana paraya kira oranı çok iyi bununda
En son cagatay1903 tarafından 11 Eki 2019, 11:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj moy » 11 Eki 2019, 11:38

Şu devirde bitmemiş projeden, maket üzerinden ev almak çılgınlık.Hangi firmanın ne zaman patlıyacağı belli degil.Elde çok fazla satılmayı bekleyen stok var talep yok.Fiyatlar her geçen gün düşüyor.
Yerli otoda ve konuttaki yalandan faiz indirimine kanıp 5- 10 senenizi boşa bağlamayın.Mevduat faizler düşürüldü onla eş ordanda kredi faizleride düştü insanlar faizdeki 3 kuruş parasını gitti projelere bastı üzerine 5-10 yıl borçlandı piyasaya azda olsa haraket geldi.peki şimdi ne oldu dolar yukarı doğru hareketlendi.Bu devirde en güzel para kazanma yolu dolar euro altın gibi yatırım araçlarını alıp satmak,çok basit örnek vereceğim
1 hafta önce dolar 5.69 du 1.000.000 TL lik dolar alınsaydı 175.XXX Usd olurdu 1 hafta sonra dün TL ye dönülse 5.89 1.035.000 TL yapardı.
kısaca tavsiyem ürün alıp millete para kazandırana kadar yatırım araçlarında al sat yapıp kendiniz kazanın :thumbup: :thumbup:

Ama oturum amaçlı almayı düşünüyorsanız asla yorum yapmam nakit para ve sağlam pazarlık ile inanılmaz iskontolar ile ev alınıyor şu devirde.
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan bağımsızlık olmaz.
Kullanıcı avatarı
moy

Mesaj Mandos » 11 Eki 2019, 11:55

moy yazdı:Şu devirde bitmemiş projeden, maket üzerinden ev almak çılgınlık.Hangi firmanın ne zaman patlıyacağı belli degil.Elde çok fazla satılmayı bekleyen stok var talep yok.Fiyatlar her geçen gün düşüyor.
Yerli otoda ve konuttaki yalandan faiz indirimine kanıp 5- 10 senenizi boşa bağlamayın.Mevduat faizler düşürüldü onla eş ordanda kredi faizleride düştü insanlar faizdeki 3 kuruş parasını gitti projelere bastı üzerine 5-10 yıl borçlandı piyasaya azda olsa haraket geldi.peki şimdi ne oldu dolar yukarı doğru hareketlendi.Bu devirde en güzel para kazanma yolu dolar euro altın gibi yatırım araçlarını alıp satmak,çok basit örnek vereceğim
1 hafta önce dolar 5.69 du 1.000.000 TL lik dolar alınsaydı 175.XXX Usd olurdu 1 hafta sonra dün TL ye dönülse 5.89 1.035.000 TL yapardı.
kısaca tavsiyem ürün alıp millete para kazandırana kadar yatırım araçlarında al sat yapıp kendiniz kazanın :thumbup: :thumbup:

Ama oturum amaçlı almayı düşünüyorsanız asla yorum yapmam nakit para ve sağlam pazarlık ile inanılmaz iskontolar ile ev alınıyor şu devirde.

Al-sat işi bu işi bilenlere göre. Çoğu insan yapamaz yazıldığı kadar basit bir şey değil. 5.89'ken haftaya 5.95 olur deniyordu 1 saat sonra düştü 5.82lere. Panik satışları, sattığın yerden alamamak gibi bir sürü durum var. Kaldı ki aslında tüketim ürünlerinin de fiyatı arttığı için para kazanmış olmuyorsun. Sadece alım gücünü korumuş oluyorsun. Diğer dediklerinize katılıyorum en doğru düşünce bana göre de bu.
Kullanıcı avatarı
Mandos

Sonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners