Konut projeleri?

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Konut projeleri?

Mesaj adorno » 11 Eki 2019, 23:11

Xhantos yazdı:
adorno yazdı:Okumak epeyce faydali oldu, ek yapiyim kucuk yatirimcinin her ne yaparsa yapsin zarar etmekten kurtulamadigini ispatlayan tee 1900 lerden karsilastirmali tablosuna bakmistim (konut/ faiz/ doviz/ borsa) . Yukarida yazilan gibi buyuk para kucugunu yutuyor neticesinde. Ayrica bir parseli alip ileriyi ongormek olduguna inanmiyorum zira planlar yapilirken oncesinde o alanlarin nasil toplandigina dair nice haber vardir arastirilirsa. Hasili kelam 25 yil yatirim hesaplandiginda en karli aracin BES oldugu yaziyordu orada. Ilk yillarda diger enstrumanlara gore dusuk seyreden sistem sonraki yillarda arayi hizla kapatip 1.likle bitiriyordu yarisi.

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BES derken bizdeki değil herhalde. BESe para yatıracağıma ihtiyacı olanlara dağıtırım hiç olmazsa param bir işe yarar :D
Bizdeki BES diyodu acikcasi.

Her başarılı erkeğin ardında en az bir kadın vardır.
Kullanıcı avatarı
adorno

Mesaj Xhantos » 11 Eki 2019, 23:32

adorno yazdı:Bizdeki BES diyodu acikcasi.

2003de fiilen başlamış sistemin 2019da '25 yılın' en karlısı ilan etmişler demek... Bu sizin tabloyu bizim sigortacılar hazırlamış olmasın :)

İyi birşey olsa otomatik, zorunlu vb. olmazdı. Ama birileri kaybedecek ki diğerleri kazansın.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj adorno » 11 Eki 2019, 23:45

Xhantos yazdı:

2003de fiilen başlamış sistemin 2019da '25 yılın' en karlısı ilan etmişler demek... Bu sizin tabloyu bizim sigortacılar hazırlamış olmasın :)

İyi birşey olsa otomatik, zorunlu vb. olmazdı. Ama birileri kaybedecek ki diğerleri kazansın.
Dalga geciyosunuz. Su anki sistemin ileriye donuk hesabi kastediliyordu diger yatirim araclariyla kiyaslanarak ve dusuk/orta gelirliler uzerinden hesap yapilmisti.

Her başarılı erkeğin ardında en az bir kadın vardır.
Kullanıcı avatarı
adorno

Mesaj Xhantos » 12 Eki 2019, 00:02

adorno yazdı:Dalga geciyosunuz. Su anki sistemin ileriye donuk hesabi kastediliyordu diger yatirim araclariyla kiyaslanarak ve dusuk/orta gelirliler uzerinden hesap yapilmisti.

Açıkçası BESten hazzetmiyorum ama yanlış anlaşılmasın, alana da mani olmayayım.

Ayrıca, kişiler için en iyi ya da en avantajlı olmayan bir yatırım türü, toplum için çok daha fazla avantajlı ve sonuçta dolaylı olarak kişiler için de doğru seçim olabilir.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj siyahpena » 12 Eki 2019, 00:11

Ekonomisi bu denli öngörülemez bir ülkede BES.. Biriken 3 kuruşun getirisi enflasyona dolara direnip değerini koruyamıyorken bir de en karlı yatırım mı olmuş.

Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
siyahpena

Mesaj Maradona » 12 Eki 2019, 00:55

2012'den beri kendi isteğimle BES'teyim... Minimum prim neyse ondan ödüyorum... İlk iki üç yıl hiç ellemedim, salak salak fonlarda tutmuş paramı... Sonra müdahale ettim, kendim belirliyorum artık fonları... Bayağı bir toparlandı... Diğer fon yatırımlarıma yeri geliyor dokunuyorum ama buna dokunamadığım için zorunlu minik bir tasarruf oluyor benim için... O açıdan mantıklı bir seçenek geliyor... Devlet katkısı fonlarını belirleyemiyor olsam da, ki bu yüzden onlar eriyip gidiyor, %25 olayı nedeniyle ne getirirse kar olacak artık... Zaten devlet katkısının avantajını yok sayarak girdim bu işe, olursa kaymağı olur, hepsi o...

Kısacası BES benim için dokunamadığım, zorunlu, minik fon yatırımım... Ufak ufak, beni zorlamayan birikimim... 56 yaşımda en kötü olasılıkla bana altın vuruşluk söyle güzel bir saat aldıracak... Belki de hiç umulmadık bir getiri sağlayıp, hoş bir sürpriz yapacak... Göreceğiz artık...

Yakında başlayacağım bir de temettü emekliliği planım var... Her ay yine minik minik, temettü veren belirli hisselerden alıp, emekli olunca onların temettüleri ile bir nebze bütçeye katkı planlıyorum...

6 ay önce eşim ve kendime geri ödeyen hayat sigortası yaptırdım... Dolar bazlı prim ödeniyor... Poliçe sonunda ölmezsem, yatırdığım tüm primler yine dolar olarak ve kesintisiz geri ödeniyor... Bu da minik bir zorunlu dolar birikim hesabı benim için...

Böyle böyle, ailemin geleceği için ana tasarrufların yanında ufak da olsa ek olarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum... Küçük ek yatırımlar... Geleceğe minik sürprizler... Hayırlısı...

Diğer yandan; toplu ciddi bir parayla ev almaktansa, o parayı başka yatırım kanallarında değerlendirmek daha mantıklı geliyor bana... Evden çok daha karlı şeyler var, yeter ki biraz ekonomi bilgisi olsun... Döviz, sağlam hisseler, altın, fon, mevduat vs... İyi bir zamanlama ve bunların uygun kombinasyonu bir araya gelince, ev halt etmiş... Yeter ki tüm yumurtaları aynı sepete koyma...
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj ÜmitYüksel » 12 Eki 2019, 01:11

adorno yazdı:
Xhantos yazdı:

Dalga geciyosunuz. Su anki sistemin ileriye donuk hesabi kastediliyordu diger yatirim araclariyla kiyaslanarak ve dusuk/orta gelirliler uzerinden hesap yapilmisti.

İnanmayın boşverin o besler yarın tuz buz olur. Geçmişte fakir fukara fonları. Konut edindirme fonu vs vs işsizlik fonu derken bu ülkede karlı demek hayal. Bir gecede devlet katkısı kaldırılır gider. Para yatırın diye şaka yaptıkta diyebilirler

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj cagatay1903 » 12 Eki 2019, 01:19

Bende BES de ufak ufak devam edip tasarruf yapmaya çalışıyorum. Babam da gider o bes ‘ler diyor tecrübesi gereği ama şansıma artık.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 64 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners