iPhone ve iPad Hakkında Bilmek İstemediklerimiz

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

iPhone ve iPad Hakkında Bilmek İstemediklerimiz

Mesaj asymptote » 12 Şub 2012, 18:05

Radikal'den M. Serdar KUZULOĞLU'nun çok beğendiğim yazısı, paylaşayım istedim:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1076682
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Re: Iphone ve Ipad Hakkında Bilmek İstemediklerimiz

Mesaj Vector » 12 Şub 2012, 18:37

Sonuna kadar okudum. Ve herkesin okuması gereken bir yazı.

Paylaştığınız için çok teşekkür ederim asymptote.
Kullanıcı avatarı
Vector

Mesaj karaelci » 12 Şub 2012, 19:03

Önemli bir konuya değinilmiş ama neden iphone veya ipad a odaklamışlar onu anlayamadım. Bugün Çin' de üretim yapmayan, ya da kıyısından köşesinden Çin' e dokunmadan üretilen teknoloji ürünleri nesli tükenmekte olan bir canlı gibi...

İşçi maliyeti o kadar ucuz ki, herkesi cezbediyor. Ben bir önceki işimde hırdavat sektörüne parça sağlayan bir toptancıda çalışıyordum. Çin' den getirdiğimiz bir konteyner dolusu dolap menteşelerinin ton başına maliyeti Türkiye' de satılan 1 ton ham çelikten bile daha ucuzdu.

Bence protesto edilmesi gereken bir ülke varsa o da Çin' dir. Çevre bilinci olmadan, yeşile saygı göstermeden kendilerini sadece üretmeye adamış bir toplum olmuşlar. Kalite anlayışı yok, doğayı korumak yok... Kendi adıma Çin malı ürün almamaya gayret ediyorum ama neye elimi atsam Made in China/PRC yazıyor.
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil...
Kullanıcı avatarı
karaelci

Mesaj asymptote » 12 Şub 2012, 19:22

Siz yazının tamamını okudunuz mu karaelci? Belki hiç bir elektronik ürün son yıllarda bu kadar fazla tüketici iştahı görmedi. Yazıda birtakım rakamlar verilmiş, bunlar inanılmaz rakamlar. Yazarın iPhone ve iPad' e odaklanması çok normal, okur kitlesi bu odaklanmaya neden takılıyor ben de bunu anlayamıyorum (sadece sizi kast etmiyorum, yazının altındaki yorumlarda benzer değerlendirmeler var). Ayrıca sadece iphone ve ipad' e odaklanılmamış, son paragrafta bunu görebiliyoruz:
Bu elektkronik marabaların dünyanın elektronik cihazlarının yüzde 40'ını üreten Foxconn'a ek maliyeti ise günde 3 ton domuz ve 13 ton pirinç. Tek müşteri Apple da değil HP, Dell, Motorola, Nokia, Sony ve Samsung gibi birçok müşterileri var.

karaelci yazdı:Bence protesto edilmesi gereken bir ülke varsa o da Çin' dir. Çevre bilinci olmadan, yeşile saygı göstermeden kendilerini sadece üretmeye adamış bir toplum olmuşlar..

toplum yerine devleti koyarsak sizinle hemfikirim..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj karaelci » 13 Şub 2012, 15:25

asymptote, yazıyı baştan sona okudum. Yorumlara göz atmamıştım, onları da okudum.

Aslında yerinde bir örnek Apple, o kadar satış rakamını yapmasının ardındaki düşük maliyetten bahsedilmiş. Bunda ben de hemfikirim. Benim serzenişim genel olarak Çin' in bilinçsizce yürüttüğü herşeyi üretme politikası. Yani konuyu Apple ile sınırlandırınca sanki Çin' de herşey doğaya dost, insan haklarına saygılı, çalışanı koruyan bir sistemle yürüyor da, sadece Apple buna dikkat etmiyor gibi anlaşılıyor (ya da ben öyle anladım).

Neticede aklın yolu bir, aynı dertten muzdaribiz. :thumbup: Apple ya da başka bir firma, Çin' de üretilen birçok şey geleceğimizi tehdit ediyor.

Saygılar :champ:
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil...
Kullanıcı avatarı
karaelci

Mesaj popkek » 30 Mar 2012, 16:52

çin ekonomisinin rezillğini ve fırsatcılığını apple yüklemek kolay.
para saçmalıktır,saçıcaksın
Kullanıcı avatarı
popkek

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: schwager ve 30 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners