Erkeğin Aksesuarı Tesbih ve Yüzük

Genel Yaşam Stili Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: Erkeğin Aksesuarı Tesbih ve Yüzük

Mesaj mturann » 21 Haz 2022, 17:06

manil yazdı:Tesbihi kendi tarihsel bağlamından koparıp, dar paça pantolon, göğsü açık gömlek giyerek elinde mercedes - bmw anahtarı ile poz veren ihale zengini ya da yancısı barzo kesimiyle ilişkilendirmek talihsizlik olmuş diyeceğim ama aksi bir şey de maalesef diyemiyorum, zira haklılık payı var ama biz yine de kadim bir aksesuarın hakkını yemeyelim.

bugün tesbihin kökenine bakıldığında uzak doğu kültürlerine kadar gidiliyor yani öyle dini boyutu sadece tek taraflı değil. Ziyaret edenler bilirler, fener rum patrikhanesinde de ortodoks tespihleri var, onların dizaynı biraz garip geliyor gerçi ama.

Aynı şekilde hint kökenli tespihlerde var, bizim alıştığımız gibi değiller. Türklerin genel olarak tesbihte çığır açmasının sebebinin resim heykel gibi sanatların çok geç gelişmeye başlamış olmasıyla yakından ilgisi vardır. Bu da sadece tesbihle sınırlı kalmaz, hat ya da tezhip gibi geleneksel el sanatlarında da belirleyici olan Türklerdir. Çok uzun mesele olduğu için şimdilik burada kalsın. Uzak doğuda genel olarak fonksiyonelliğin ötesine gidememiş tespih, Türklerde adeta sanat eserien dönüştürülmüştür. Burada çok katı algı ya da tutuma da gerek yok, tesbihlerdeki değerli taş ve maden işlemelerinin piri de süryani ve ermeni zanaatkarlardır. Türk ustalar da onlardan oldukça faydalanmıştır. Netice olarak, sanat evrensel bir şey, insanlığın ortak malı.

Eyvallah
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Skywalker34tr » 21 Haz 2022, 21:11

manil yazdı:Tesbihi kendi tarihsel bağlamından koparıp, dar paça pantolon, göğsü açık gömlek giyerek elinde mercedes - bmw anahtarı ile poz veren ihale zengini ya da yancısı barzo kesimiyle ilişkilendirmek talihsizlik olmuş diyeceğim ama aksi bir şey de maalesef diyemiyorum, zira haklılık payı var ama biz yine de kadim bir aksesuarın hakkını yemeyelim.

bugün tesbihin kökenine bakıldığında uzak doğu kültürlerine kadar gidiliyor yani öyle dini boyutu sadece tek taraflı değil. Ziyaret edenler bilirler, fener rum patrikhanesinde de ortodoks tespihleri var, onların dizaynı biraz garip geliyor gerçi ama.

Aynı şekilde hint kökenli tespihlerde var, bizim alıştığımız gibi değiller. Türklerin genel olarak tesbihte çığır açmasının sebebinin resim heykel gibi sanatların çok geç gelişmeye başlamış olmasıyla yakından ilgisi vardır. Bu da sadece tesbihle sınırlı kalmaz, hat ya da tezhip gibi geleneksel el sanatlarında da belirleyici olan Türklerdir. Çok uzun mesele olduğu için şimdilik burada kalsın. Uzak doğuda genel olarak fonksiyonelliğin ötesine gidememiş tespih, Türklerde adeta sanat eserien dönüştürülmüştür. Burada çok katı algı ya da tutuma da gerek yok, tesbihlerdeki değerli taş ve maden işlemelerinin piri de süryani ve ermeni zanaatkarlardır. Türk ustalar da onlardan oldukça faydalanmıştır. Netice olarak, sanat evrensel bir şey, insanlığın ortak malı.

Çok özenli bir yazı olmuş, eline sağlık.
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj Ruhadam1818 » 22 Haz 2022, 17:47

Derici yazdı:Tesbihi aksesuar olarak görmüyorum.
Daha çok magandalığı çağrıştırıyor
Yanlış düşünüyorsunuz ama tabiki de bugüne kadar öyle aktarıldı bize ya sokakta yada dizilerde öyle tiplere yakistirildi hep ama tesbih çok derin kültürü olan asırlardır var olan bir obje tesbihine göre 300 400 bin liralari bulan tesbihler var magandaliktan değil bir kültürü koleksiyonu aksesuari ifade ettiği için
TA-1012 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ruhadam1818

Mesaj prx » 25 Eyl 2022, 13:22

Dostlarım bu tesbihin ne ağacından olduğunu bilen var midir?ağaç teşbih konusunda bilgili arkadaşlar çok sitemizde.bende ağaç teşbih daha çok kullaniyorum.Resim

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj ercment45 » 26 Eyl 2022, 08:53

prx yazdı:Dostlarım bu tesbihin ne ağacından olduğunu bilen var midir?ağaç teşbih konusunda bilgili arkadaşlar çok sitemizde.bende ağaç teşbih daha çok kullaniyorum.Resim

Ardıç gibi geldi bana.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ercment45

Mesaj prx » 26 Eyl 2022, 09:24

Abi olabilir hafif bir kokusu var hacdan gelen bir yakınımız verdi oradan mi aldı buradan mi bilmiyorum yalnız.guzel bir teşbih oluşturmuşlar.hic görmemiştim bu şekil tesbih çok hoşuma gitti elimden düşmüyor.[emoji106]

Prx; Battı balık yan going.
Kullanıcı avatarı
prx

Mesaj 2fast4u » 26 Eyl 2022, 14:56

tesbih elden ele silah belden bele gezmez :) sevdigim malzemeler kehribar ,mors disi,eski osmanli denilen bakalit ve usta isi kuka tesbihler hem koleksiyonda mevcut hemde gunluk olarak kullaniyorum selamlar
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj mlm » 26 Eyl 2022, 15:06

Bu da benden olsun, ResimResim
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

ÖncekiSonraki

Dön TSF Yaşam Stili - Lifestyle & Entertainment

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 58 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners