TSF Saatlerimiz Yemekte / Bistro Horology

Her An Her Yerde Saat Günlüğü

Re: TSF Saatlerimiz Yemekte / Bistro Horology

Mesaj Archimed » 10 Tem 2020, 13:57

Konuyla ilgili farklı tarafların belirttiği güzel noktalar var.

Ben de bir tatilci ve konunun az çok bileni olarak 1-2 birşey yazayım.

Dünyada bazı konumlar, doğal güzellikleri ve bu doğal güzellikleri destekleyen hizmet altyapısı sayesinde markalaşır. Sonuçta marka haline gelmiş mekanların fiyat politikası da emsallerine göre farklı olur, bu bir gerçek.

Ancak bana göre ülkemizde Bodrum, Antalya gibi yerler artık neredeyse dünya çapında tanınsa da, marka değerlerinin henüz bir St. Tropez, Cannes, Portofino gibi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü eğer markanız premium ise (veya siz markanızı bu şekilde konumlandırmak istiyorsanız), talep ettiğiniz fiyat ile sunduklarınız uyumlu olmalıdır.

Turizmde bir konumun premium marka olması için hem üst düzey kalitede yerel tesisler, hem de kitle turizmine hizmet verse bile, bunu özenli olarak yapan tesisler olması gerekir. Müşteri, tesis dışına çıktığında da, tarihi yerleri gezerken de, mağazalarda alışveriş yaparken de, eğlence yerlerinden de, tesis dışındaki yol/sokak/kaldırımlarda bile aynı algıyı yakalaması gerekir. Bu yüzden maalesef Türkiye'de hiçbir turistik konumun dünya çapında premium kalitede olmadığını düşünüyorum. Çeşme, Alaçatı'nın sokakları, yolları, Bodrum Türkbükü-Yalıkavak arası yetersiz kanalizasyonu, Antalya'da Alanya'dan Kaş'a kadar olan alanda tesis dışındaki alışveriş imkanları dediğimi sanıyorum destekliyor. Bu yüzden mafyanın işlettiği plajlarda düşük kalite Türkçe pop müzik çalınan, ter kokulu garsonların lahmacun servisi yaptığı yerlerde zaten bilinçli turistleri göremezsiniz. Bu tür yerlerde yukarda da üye arkadaşlarımızın belirttiği üzere kendini göstermek isteyen yeni zengin takımının parasını kapma amaçlı işletmeler, turizm adı altında bana göre soygunculuk yapıyor.

Zaten dikkat edin; dünya çapında varlıklı kişiler Türkiye'ye geldiğinde ya teknelerinden çıkmıyorlar, veya tekneden çıkınca marinada 1-2 tur atıp en fazla bir yerde yemek yiyip teknelerine dönüyorlar.

Premium turistten vaz geçtim, 1980'lerden beri gelen orta sınıf turistin kalitesi de düştü. Eskiden Halikarnas, Hadigari, Katamaran gibi yerlerde eğlenen orta gelir grubu turistler artık yok; yerine gelenler genelde herşey dahil tesislerde kalıyor veya kendilerine birşey ısmarlayacak birilerini bulursa onlara yanaşıyor.

Ülkemizde Fethiye Hillside, Dalaman Hilton, Maxx Royal, Regnum Carya, Çırağan Sarayı gibi üst düzey hizmet sunan az sayıda tesis var. Ancak sadece bu kadar tesis ile Türkiye, premium konumlandırılmış bir turizm bölgesi olamaz. Böyle tesislerin açılmasından sonra da, yakın yerlerdeki tesislerin mafyatik yöntemlerle turizm adı altında kamu malına çökmesi kimseyi kalkındırmaz. Bu tür yerler sadece yeni zenginlerin gösteriş arenası olur.

Sonuç olarak da yerli turist; ya yazlık olayına girer, veya her yaz Yunan Adaları'na gider. Çünkü artık para kolay kazanılmıyor, insanlar da zor kazandıkları paranın karşılığını almak istiyorlar.
Kullanıcı avatarı
Archimed

Mesaj odeon » 11 Tem 2020, 22:41

mrtkrks yazdı:Şimdi bodrum değil Çeşme örneğinden gidelim. Ailem neredeyse 100 yıldır Çeşme’de yaşıyor. Ben 35 yaşındayım, 2 yaşından beri İstanbulda yaşıyorum ve her sene Çeşmeye giderdim 3-5 yıl öncesine kadar. Alaçatıda ineklerin gezdiği günler öyle aman aman eski değil. Ayayorgi koyundaki mekanların çoğu bir şekilde tanıdık, Kumrucu Şevki annemin ortaokul sıra arkadaşı mesela. Ama işte İstanbullu nereye giderse bir şekilde kimyasını bozuyor oranın. Az önce de yazdığım gibi 3-5 yıldır gelmiyorum. İnsan gerçekten keyif alamaz hale geldi kalabalıktan ve görmemişlikten. Şu anda Çeşmedeyim, kızım 2 yaşına geldi dayımlar, teyzemler hiç görmedi diye annem rica etti bu sene geldik. Hakan abi (Fly-inn işletmecisi) ile konuşuyorum Cumartesi günü mesela insanlar çıldırmış durumda diyor. İçeride adım atacak yer yok, kimsede maske yok. İskeleye oturmak istiyormuş adam, yer yok diyormuş, tamam önden 10.000 TL yollayayım diyormuş adam. Arkadaşlar işletmelerin bir suçu yok. Adı üzerinde zaten ticarethane asıl amacı maksimum geliri elde etmek. İnsanlar bu hale getiriyorlar onları. Talep umarsızca arttığı sürece arzın bedeli hep artacak m2 belli çünkü.
O yüzden Ayvalık taraflarını tercih ediyorum artık. Cunda inanılmaz güzel mesela ve çok daha makul.

Cesme'ye gitmeyi birakali uzun zaman oldu. Kalitesiz hizmeti pahaliya almak, ustune de dayak yemek isterseniz Alacati'ya bekleriz. Yok, ben dip dibe Ganj Nehri'nden, pardon Ayayorgi'den selfie atacagim diyorsaniz o da mumkun. Yalniz arabayi tarlaya park ederken otopark ucreti de var, unutmayalim.
Hic ucuz milliyetcilik yapmayalim... Sakiz Adasi'ndaki adam daha iyi, daha durust ve daha nezih hizmet sunuyor. Gelen hesapta da her sey belli.

Kiyi Kanunu'na atif yapilmis yukarida, herkes sahilde denize girebilir denmis. Saniyorum Cote d'Azur kiyilarindan bahsediyoruz. Cunku burada, bu ulkede devletin bizzat kendisi orman arazisini koyu kapatacak kisiye kiralar, devlet buna tesvik eder... Devlet, beton dokulecek koyu bizzat kendisini ihale eder.
Sozun ozu; Kiyi Kanunu'na gore herkesin esit yararlanmasi gereken Mugla'daki Okluk Koyu'na bekleriz.
Kullanıcı avatarı
odeon

Mesaj eraslani » 12 Ağu 2020, 11:09

Hepsini yiyebilecek kapasitede istaha sahip olup dokunmamak,irade budur [emoji12]Resim

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj cash » 12 Ağu 2020, 12:32

eraslani yazdı:Hepsini yiyebilecek kapasitede istaha sahip olup dokunmamak,irade budur [emoji12]Resim

hem saatin güzelliği hemde iradeniz için tebrikler İsmail Bey. :D
Kullanıcı avatarı
cash

Mesaj eraslani » 12 Ağu 2020, 13:03

cash yazdı:
eraslani yazdı:Hepsini yiyebilecek kapasitede istaha sahip olup dokunmamak,irade budur [emoji12]Resim

hem saatin güzelliği hemde iradeniz için tebrikler İsmail Bey. :D
Teşekkürler Olcay bey :champ: :champ:

Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj MehmetKaratürk » 12 Ağu 2020, 13:16

çok enfes gözüküyorlar ismail abi o güzelliklerin yanında olupta bu şekilde fit olmak gerçekten zor olsa gerek tekrardan tebrikler
Olmadı diye üzüldüğün dua'ya, gün gelir sevinirsin
Kullanıcı avatarı
MehmetKaratürk

Mesaj eraslani » 12 Ağu 2020, 16:41

MehmetKaratürk yazdı:

çok enfes gözüküyorlar ismail abi o güzelliklerin yanında olupta bu şekilde fit olmak gerçekten zor olsa gerek tekrardan tebrikler
Uğrarsan yeriz beraber Mehmet,kosar yakariz yapacak bir şey yok [emoji38]

Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj MehmetKaratürk » 12 Ağu 2020, 16:59

İnşallah en kısa zamanda abi muhakkak uğrayacağım :thumbup:
Olmadı diye üzüldüğün dua'ya, gün gelir sevinirsin
Kullanıcı avatarı
MehmetKaratürk

ÖncekiSonraki

Dön TSF Bugün Kolunuzda Hangi Saat Var - Daily Wrist Check

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners