Vostok Önerisi

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Re: Vostok Önerisi

Mesaj MehmetCihan » 01 Şub 2023, 21:09

kesikparmak yazdı:
MehmetCihan yazdı:
kesikparmak yazdı:4 tane mekanik saatim var. Seiko, Invicta , Hislon ve Vostok Amfibia markaları. Hani peşin hüküm verip Vostok'u kötülemek istemiyorum, belki benim şansıma mekanizması kötü çıkmıştır diyeceğim ama iş sadece mekanizmada da bitmiyor. Mekanizma'dan başlarsam, zaman tutuşu rezalet. Günde rahat 1 dk ya yakın bir sapması var. Bir haftanın sonunda en aşağı 5-6 dakika sapıyor ki bu inanılmaz yüksek bir rakam. Diğer saatlerimin aylık sapması bile neredeyse bu kadar değil.

Malzeme kalitesine gelirsek, cam plastik gibi bir malzemeden, kolaylıkla çizilebiliyor. Kordon inanılmaz rahatsız edici. Taktığın zaman kolundaki tüm kılları tek tek yoluyor. Bir hafta boyunca saati taktığında o bölgede neredeyse hiç kıl bırakmıyor, kopara kopara tertemiz oluyor :lol: Yani saatin benim gözümde elle tutulur bir yanı yok. Klasik sovyet mantığıyla yapılmış ucuz malzeme, ucuz işçilik üretimi bir saat gibi geldi bana. ( Rus saatlerine çok yakın değilim. Elime geçen ilk ve tek Rus saati Vostok Amfibia olduğu için bu şekilde yazıyorum. Ancak belki diğer Rus markaları işin hakkını vererek yapıyordur. O yüzden genelleme yapmak istemiyorum.)

Özetle Vostok beni bir dönem mekanik saatlerden soğutup, iyice hassas süre tutma takıntısı yaratmış ve 2 3 yıl boyunca quartz saatler kullanma travmasına yol açmıştır. :lol: Yeni otomatik saatler alacaksam da bu saatten sonra artık İsviçre ya da Japon mekanizmalarının dışına kesinlikle çıkmam.

İsviçre yada rus olsun mekanik saatlerin hakkını yedirmem. :P
Tamam isviçre saatleri malzeme işçilik olarak üstündür sonra japonlar gelir. Neyse diyeceğim şu, hele eski yada kullanılmış bir saat alındıysa ayarsız bakımsız olması çok muhtemeldir. Beş tane rus saatim var bir tanesi Vostok, aldığımda perişandılar. Bakımları sonası günlük 10sn sapmalar yapıyorlar. Bu sapma meseleside sizin saati günde kaç saat taktığınız ne kadar kurduğunuz hangi şartlarda kullandığınızla çok ilgili. Kısaca sapma takıntısı varsa hiç kullanmayacaksınız. Ama horolojinin bir parçası olmak ona saygı ve sevgiyle bağlı kalmak isterseniz mekanik saat sever olursunuz. :champ:
Bu arada benim Rus saatlerini sevmemin bir sebebi çoğu markanın yada modelin tarihte bir hikayesi var. Sonra Ruslar sayılı olarak kendi mekanizmalarını üretiyorlar. (kopyacı olabilirler biraz :roll: )
İsviçre saatleri tamam iyiler ama ETA baz makinesi üzerinde oynayıp duruyorlar. (bir iki üretici hariç onlarada da zaten biz fotolarda bakabiliyoruz) Yani bir ruh yok.

Aldığım saat sıfırdı. Jelatinlerini falan hep ben açmıştım :D O yüzden sıfırdı mekanizma. Kolda kullanma olayı da şu şekilde, böyle 5 6 ay boyunca sadece yatmadan yatmaya çıkarıyordum. Onun dışında uyandığımdan itibaren kolumdaydı saat. Yani tamam kendi mekanizmalarını üretiyorlar eyvallah ama ilk aldığım saat çin malı iskelet tasarım o zamanlar 50 liraya aldığım bir saatti. O bile daha iyi zaman tutuyordu.

Hadi mekanizmayı bir kenara bıraktım. Dediğiniz gibi tamamen benim mekanizmamda bir sorun da olabilir. Ama bunun malzeme kalitesi bile çok kötü. Koluma taktığımda koldaki tüm kılları resmen tıraş ediyor. Cam desen plastik, 5 6 ayda çizik çizik oldu ekranı. Yani saatçiye götürüp mekanizmanın bakımını yaptırmaya gerek bile görmedim bundan dolayı.

Hani tamam otomatik saat üreticisidir. Saygı duymak gerekir ama maliyeti düşürmek için bu kadar kötü malzeme kullanılmamalı. Hani sokakta siyahi arkadaşların 100 tl ye sattığı saatlerin camı ve bileziği ancak bu kadar kötü olabilir.

Evet sizinki biraz talihsizlik olmuş. Ruslar hep ordularına yada iç pazara dönük üretim yapmaya alışmışlar rekabet nedir bilmemişler, evet estetik olarak çekici tasarımlar değil. Ben hep eski rus saatleri toplayıp kullandığım için doğrusu yeni saatler hakkında bilgim de yok.
Gönlünüze göre ama mekanik bir saatte kavuşmanızı dilerim.
Kullanıcı avatarı
MehmetCihan

Önceki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners