Raketa Kopernik - Bozkurt

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Raketa Kopernik - Bozkurt

Mesaj oguzcamlik » 17 Şub 2021, 12:46

Sizlerle pek sevdiğim bir saatimi sunuyorum :) Raketa Kopernik BOZKURT

Burdaki tüm dostlar az çok Raketa Koperniki duymuştur. Elimde olan saat ise bir hayli ilginç bir Kopernik.
Saat kadranının üst kısmında BOZ KURT yazısı alt kısmında ise TANRI TÜRKÜ KORUSUN yazısı mevcut.
Saatin akrep kısmı alışılmışın dışında Bozkurt figürlü olarak tasarlanmış.
Bu saatin üretimine yönelik net bir bilgi yok birkaç iddia mevcut. Bunlardan ilki; Dönemin ülkücüleri tarafından verilmiş özel bir sipariş.
Bir diğeri ise sovyetler zamanında orjinal saat için rus fabrikalarında haricen ürettirilmiş kadran ve akrep yelkovan takılmış.
Bu model türkiyede çok çok az denk gelinen bir model toplasak 10 15 i geçmez sanırım. Keşke daha fazla bilgiye sahip olup bunu yazabilsem. Bu konuda bilgisi olan varsa yorum yazarsa çok sevinirim :)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
oguzcamlik

Re: Raketa Kopernik - BOZKURT

Mesaj hlkshnr » 17 Şub 2021, 12:53

tahmini olarak söylüyorum. kadrana yazılar serigrafi yöntemi ile yazılmış olabilir. kalitesiz bir uygulama gibi duruyor.
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Re: Raketa Kopernik - Bozkurt

Mesaj oguzcamlik » 17 Şub 2021, 15:23

bu modelden 10 15 tane gördüm toplamda dediğiniz yazı yöntemini bilmiyorum ama bu 10 15 saatin yazı ve nizamları birebir aynı idi. akrep kısmında hilal içinde bozkurt olması da ilginç. yazı pek sonradan yazılma gibi değil ama dediğim gibi dediğiniz yöntem konusunda bilgim yok ona bir abkacağım.
Kullanıcı avatarı
oguzcamlik

Mesaj tahakwatch » 13 Ağu 2021, 02:29

oguzcamlik yazdı:bu modelden 10 15 tane gördüm toplamda dediğiniz yazı yöntemini bilmiyorum ama bu 10 15 saatin yazı ve nizamları birebir aynı idi. akrep kısmında hilal içinde bozkurt olması da ilginç. yazı pek sonradan yazılma gibi değil ama dediğim gibi dediğiniz yöntem konusunda bilgim yok ona bir abkacağım.

Bir teoride ben söyleyeyim. "Bu model zamanında Azerbaycan pazarı için üretilmiş bir model"miş satıcının bahsettiğine göre.
Kullanıcı avatarı
tahakwatch

Mesaj Oguzhanm » 14 Ağu 2021, 00:11

tahakwatch yazdı:
oguzcamlik yazdı:bu modelden 10 15 tane gördüm toplamda dediğiniz yazı yöntemini bilmiyorum ama bu 10 15 saatin yazı ve nizamları birebir aynı idi. akrep kısmında hilal içinde bozkurt olması da ilginç. yazı pek sonradan yazılma gibi değil ama dediğim gibi dediğiniz yöntem konusunda bilgim yok ona bir abkacağım.

Bir teoride ben söyleyeyim. "Bu model zamanında Azerbaycan pazarı için üretilmiş bir model"miş satıcının bahsettiğine göre.

Sovyetler azınlıkların milli duygularına hitap edecek bir saat yapacaklar :shock: . O fabrikanın müdüründen çaycısına tez vakitte gulag yolu görünür. Büyük olasılıkla bavul ticareti ile gelen bir seri saate sonradan kadran yazısı yazılmıştır. 25 Aralık 1991tarihi öncesi fabrikadan böyle bir saat çıkması biraz zor.
Kullanıcı avatarı
Oguzhanm

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners