15.000 - 30.000 TL Arası Bütçeli Araba Önerisi

Genel Otomotiv Konularını Bulabileceğiniz Bölüm

Re: 15.000 - 30.000 TL Arası Bütçeli Araba Önerisi

Mesaj Archimed » 01 Mar 2012, 20:08

2010 ve sonrası Toyota Corolla dizelden kesinlikle uzak dur. Adamlar motor emisyonları AB'ye uygun olsun diye nasıl bir düzenleme yaptılarsa artık, motordan yağ kaçağı sorunu var. Bir akrabamın başına geldi, serviste aracın turbosu falan değişti, ama yağ kaçağı çözülmedi. Sonunda aracı satıp kurtuldu. Ben de bir ara 2008 dizel Corolla kullandım, onda öyle bir sorun yaşamadım. Nette araştırırsanız 2010 ve sonra üretilen dizel Corolla'ların yağ kaçağı sorunuyla ilgili pek çok yazı ve şikayet var.

Benim önerim de ilk aracın ikinci el olmasıdır. Mümkünse tanıdığınız birisinin aracını alın. Olmuyorsa da galerilerden uzak durun. Reklam olmasın ama DOD gibi organizasyonları tercih edin, karşınızda düzgün muhatap bulursunuz. Küçük galeriler genelde araçların kilometresini düşürüyorlar, o yüzden alacağınız aracın plaka veya şasi numarasından eski servis kayıtlarını araştırın. Aracın kazalı olup olmadığını araştırın.

Bu aşamaları geçtikten sonra önerim benim de kullandığım Golf'tür. Gerçi Golf ithalatçının pazarlamasına bağlı olarak biraz ederinin üstünde fiyatlarla satılır. Ama direksiyonuna geçince emsallerinden çok daha iyi olduğunu görürsünüz. Kararınız şimdiden hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
Archimed

Mesaj mertsamet » 01 Mar 2012, 20:48

Eğer Biraz daha kendinizi zorlayabilirseniz yeni kasa C3'lere bir bakın derim dizelleri 0'ı 35 000 liradan başlamakta. 18 ay 0 faizli kredileri falan da var. Bir göz atın bence yeni kasası gayet kaslı duruyor.
Kullanıcı avatarı
mertsamet

Mesaj vmetin » 01 Mar 2012, 21:08

Razz yazdı:Öncelikle kendinize verdiğiniz bütçe aralığını biraz daraltmanızı öneririm zira 15000 TL'lik fark alternatifleri değişik pek çok araca taşır ki o zaman doğru seçimi yapma şansınız zorlaşır..

- Senede kaç km. yol yapmayı planlıyorsunuz..?
- Ne tip kasa çeşidi ( HatchBack, Sedan, Station Wagon, SUV, Coupe, Cabrio ) sizin ihtiyacınızı görür..?
- Otomobilden beklediğiniz nedir..? Uzun yıllar sorunsuz kullanımı, uygun fiyatı ve optimum güvenlik/konfor/performans/ dengesiyle ayağınızı yerden kesmesi mi ( Toyota Corolla )..? Veya sportif ruhu, gözalıcı dizaynı ve trafikte şirket/kamu/polis aracı şeklinde gözükme ihtimalinin olmaması gibi artılarıyla gözdoldururken sürekli sorun çıkarması, deponuzda delik olduğunu düşündürecek kadar benzin yakması ve ikinci el değerinin içi cıva dolu balon hızıyla düşmesi mi ( Alfa Romeo 147 )..?

:idea:

Toyota corolla ya bindiğim için kendimden utandım :D
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj betreyal » 01 Mar 2012, 22:35

Daha önceden 2005 model Opel Corsam vardı dizel 1.3 5 sene bindim hatta ayıp olmassa diyebilirimki o bana bindi :lol: en yakın arkadaşımdada 1.6 enjoy astra vardı kısacası orta segment opellere çok bindim. İşçilik ve iç malzeme kallitesi açısından sağlam araçlar ama yol tutuş ve konforunu yedek parça fiyatlarına kıyaslarsan büyük hayal kırıklığı. Alman demeye bin şahit. :lol: Şu an ise 2 senedir 308 dizel kullanıyorum 1.6 hdi auto6r bende alana kadar büyük tereddüt içindeydim çünkü daha önceden birçok tanıdığım 307 yada 206 modelleriyle büyük sıkıntılar yaşadılar. Ben alana kadar yaklaşık 4-5 ay araştırdım kendi fiyat aralığında peugeot dan daha iyi araç bulamadım. (Elbetteki Ford yada VW ene kıyaslayamam onlar fiyat aralığında bir üst segment) :lol: Aldığımdan beride çok memnunum Citroen,Renault, Hyundai hepsine bindim hiçbiri Peugeot kadar oturaklı gelmedi. Kesinlikle japonlara yada Toyota bakma derim. Binen saygıdeğer forum üyelerimiz kızmasın ama kendi abimde 1.4d Auris var bence 308 yada genel olarak Peugeot hem motor hem tasarım hemde konfor açısından 3 kez üstünden atlar Toyotonanın. Tabi sizin şu an için fiyat ve segment aralığınız biraz geniş bu segmennte çok araç bulabilirsiniz benim tavsiyem önce araç tipi ve motora karar vermeniz olur. Yaşınız gençse ve ilk araçsa küçük araçları tercih edebilirsiniz ama emin olun 1. senenin sonunda sizde keşke daha büyük en azında orta segment bir hatchback bir araç alsaydım demeye başlarsınız. Ben sizin yerinizde olsam sıfır km alıp vergiler ve yüksek fiyatla model daraltmaktansa 0 ila 15000 km arasında temiz binilmiş araçları tercih edip daha üst segmentlere bakardım. Bakınız 0km Corsa yerine ikinci el c4 yada focus gibi :thumbup: Yardımcı olucaksa 2008-2011 değişken km lerde sıralamamı şöyle yapardım. Toyota Auris>Citroen C4>Peugeot308>Opel Astra>Ford Focus>VW Polo Tabi burda Ford ve VW bu fiyat aralığına girdikçe model yılı ve km biraz artar. Yardımcı olabildiysem ne mutlu... :champ:

Bu arada baya uzun olmuş mesaj kusura bakamayın :P
Kullanıcı avatarı
betreyal

Mesaj zfr » 01 Mar 2012, 23:21

VW Golf kullanan biri olarak model yılı çok önemli değilse Golf almanızı tavsiye ederim. Bu fiyat aralığında konfor, güvenlik, performans, yakıt tüketimi vb konularda en ideal ortalamayı bulabileceğiniz araçların başında gelir bence. :thumbup:
"Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır... Bu da gösterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullanıcı avatarı
zfr

Mesaj ErsinGS » 02 Mar 2012, 00:24

Ford Fiesta, Opel corsa ve Polo üçlüsünüde bir inceleyin derim hanginize içiniz ısınırsa...
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj AboveTheRim » 02 Mar 2012, 02:33

15.000-30.000 bütçe arası tahminen 4 farklı sınıf 15 farklı sene 30küsur çeşit marka ve ohooo model... Orta 4 işlemi bırakıp integrale falan yöneliriz artık :D

Neyse ben mastera gidicem 6-7 ay sonra.Ayağımı yerden kesicek ve öyle keyfi ve pratiği kaybetmemek için takılmamı sağlıycak fiatları gözüme kestirdim.15-20 bin lira arası geneli. Hb kasa alın,atik hafif araba alın,az yaksın derim. Satarken kayıp olmasın.Sizede tavsiye ederim.Alırken kesinlikle kaza hasar araştırması yapın derim. :thumbup:

İyi forumlar
Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır.
Kullanıcı avatarı
AboveTheRim

Mesaj Archezia » 02 Mar 2012, 03:23

Ben sana satayım megane2sedan ama biraz hor kullandım :lol:

Herneyse ciddi konuşursak bence ilk araç için 2. el olması daha iyi olabilir. Ben sedan severim normalde ama çoğu genç HB tercih ediyor, bi hikmeti vardır belki sen de HB al :) Bu özelliklerde öne çıkanlar fiesta, corsa, astra vs. vs. Ama bunlar arasında yapılacak seçim için en doğru adres burası değil bence. Ya kendin denersin yada internette araştırırsın artık hepsini birbir.

Megane 2 de aşırı az yakar ama, zaten 1150 kilo ne yakacak?! Şehirdışında 450km yi 2 kişi ve tonla bavul ile birlikte 3.2 yada 3.4 ortalamayla gitmiştim. Yoğun sis vardı, yavaş gittim. :D Şehir içinde de kasarsam Ankara'da 4.9, Burdur'da 4.2 :) Kasmazsam Ankara'da 5.6 temiz :thumbup: Arabayı övdük övdük ama satmıyorum yanlış anlama :D

Haydi hayırlı olsun bakalım şimdiden :champ:
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

ÖncekiSonraki

Dön TSF Otomotiv & Motorsporları - Automotive & Motorsports

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners