TSF Anket: Polisaj İşlemine Bakış Açınız ?

Çeşitli Anketlerin Oylandığı Bölüm

Polisaj hakkında düşunceniz ?

Polisajı destekliyorum
6
7%
Saat hatlarını kaybetmeden polisaja destek
49
60%
Polisajlı saat kullanmam
26
32%

Toplam oy : 81

TSF Anket: Polisaj İşlemine Bakış Açınız ?

Mesaj cenk » 17 May 2013, 13:54

Resim

TSF Anket: Polisaja bakış açınız..?

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır boşladık buralari yeni bir konuyla tekrar beraberiz :thumbup: Konumuz polisaj siz polisaj hakkinda ne düşünüyorsunuz.

Resim
Resim
Resim
(2xf11)
Kullanıcı avatarı
cenk

Re: Polisaja bakış açınız ?

Mesaj Ozgur » 17 May 2013, 14:24

Yani bu resimler gibi olacaksa olmasın
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Re: Polisaj İşlemine Bakış Açınız ?

Mesaj forzaken » 17 May 2013, 14:52

sanırım bu fotoğraftaki işlem yarım kalmış :D

elimdeki raketanın güzel bir polisaja ihtiyacı var aslında.
ancak şöyle bir ender bir saatim olsaydı asla dokundurmazdım.

Resim
Kullanıcı avatarı
forzaken

Mesaj AboveTheRim » 17 May 2013, 19:51

Polisaj'ın polished materyalde (misal PCL veya bezel) brushed materyale göre daha sağlıklı sonuç verdiğini biliyorum.

Ama bir ara yaşadığım en büyük tedirginlik, altın saatte polisajın olup olmadığı. Kesinlikle hiçbir bilgim yok o konuda.
Mutluluk başarıya, başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır.
Kullanıcı avatarı
AboveTheRim

Mesaj razz » 17 May 2013, 21:29

Polisaj aslında oldukça hassas bir mevzudur ancak -defalarca belirttiğim üzere- malesef TR'de bu mevzuya gösterilen hassasiyet saatlerin kıymetiyle ters orantılıdır.. Esnafın neredeyse tamamı, ticaret amacıyla ellerinde geçen saatlerde en ufak kılcal çiziğe dahi tahammül edemedeğinden defalarca polisaj gören saatler fabrika hatlarından ciddi şekilde uzaklaşmaktadır..
Alışveriş seçimlerini bu esnafla sınırlı yapmaya alışmış, yine bu esnaf tarafından yönlendirilen saat severler, orijinalliği bozulmuş bir saate yüklü bir miktar para verdiklerinden bi haber, tertemiz(!) bir ürüne avantajlı ikinci el fiyatıyla kavuştuğunu düşünmektedir.. Benim gibi mevzunun vehametinden ziyadesiyle haberdar olan kullanıcılar ise polisaj gördüğü için istediği ürünü almakta tereddüt etmek ve/veya kötünün iyisine razı gelmek gibi seçeneklerle başbaşa kalmaktadır..

Mevzunun teknik boyutuna değinecek olursak durumu şu şekilde özetleyebiliriz;
Saatin kasasında veya bileziğinde oluşan çiziği yok etmek için - mat veya parlak farketmeksizin - öncelikle yüksek aşındırıcı özelliğe sahip mat brose ile işlem yapılır.. Mantık olarak doğru olmakla birlikte " saatin orijinaline sadık kalarak mümkün olduğunca çizikleri azatmak/yok etmek " olarak hedeflenmesi gereken bu işlem " her ne olursa olsun çiziksiz saat elde etmek " gayesiyle yapıldığında geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açar zira yanlış proporsyonla aşındırılan parçanın geri dönüşü yoktur..
Kalın brose ile yapılan işlemin sonucunda yüzeyin özelliğine göre mat ise ince brose tatbik edilerek, parlak ise parlatma keçesi tatbik edilerek parçanın orijinal yüzey formu geri kazandırılır.. En son çapak ve cila kalıntılarından arındırmak için polisaj gören parçalar yıkanır ve sonrasında kurutulur..

Parlak yüzeyler mat yüzeylere nazaran daha başarılı uygulamalara imkan veriyor gibi görünse de aslında dikkatli gözler için mat yüzeylerle aynı derecede hata gösterecek yapıya sahiptir.. " Nasıl olsa parlak.. " zihniyetiyle adeta yarı ömrüne gelmiş kalıp sabun gibi yuvarlanmış bir Rolex Daytona lug'ı, en az doğru numarada mat broseyi yine doğru açıda tatbik etmeden polisaj gören bir Sea Dweller lug'ı kadar kötü durur..

Polisaj mevzusu, zaman içinde inceleme fırsatı bulunan örnek saat sayısı ve biraz da bu konuyla ilgili hassas olmak ile gelişen, oturan bir kavramdır.. Hiç umursamadan, mutlu bir şekilde kötü polisajlı saat takmak da mümkündür, sırf polisaj görmüş diye çok istediğiniz bir saati alamamak da.. " Cehalet bir erdemdir.. " sözünü hatırlatan bu durum tamamen kullanıcı özelinde şekillenmektedir..

Altın ve Titanyum çeliğe nazaran daha yumuşak yapıda olmaları itibarıyla azami dikkat ile polisaj yapılması gereken materyallerdir.. Özellikle altın saatlerin genelinin parlak olduğunu hesaba katarsak, polisaj nedeniyle orijinal hatlarından uzaklaşmamış ikinci el, masif altın bir saate TR'de denk gelmek hayaldir denebilir..

Ben şahsen bir saat ne kadar çizik olursa olsun ( mecaz anlamda konuşmuyorum ), polisaj yapılMAması taraftarıyım.. Çizik benim için dert edilecek bir durum değil.. Siz aksini istemediğiniz sürece 7/24 bileğinize takılı duran metal bir objeyi zaten çizmeden kullanmanız mümkün değil.. Haliyle bu konuya takılmakta çok da bir mana göremiyorum hele ki orijinalliği bozulmuş bir ürün ile başbaşa kalma riskiniz varsa..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj Thevenin » 17 May 2013, 21:44

Razz yazdı:Ben şahsen bir saat ne kadar çizik olursa olsun ( mecaz anlamda konuşmuyorum ), polisaj yapılMAması taraftarıyım.. Çizik benim için dert edilecek bir durum değil.. Siz aksini istemediğiniz sürece 7/24 bileğinize takılı duran metal bir objeyi zaten çizmeden kullanmanız mümkün değil.. Haliyle bu konuya takılmakta çok da bir mana göremiyorum hele ki orijinalliği bozulmuş bir ürün ile başbaşa kalma riskiniz varsa..

Tamamen +1. Azalarak biter umarim.

+ Ozturk Serengil: sutyen şapka, kelajima dökünma :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj cenk » 18 May 2013, 00:25

burak abi :champ: :champ: daha guzel aciklamanamazdi :thumbup:
Kullanıcı avatarı
cenk

Re: Ynt: Polisaj İşlemine Bakış Açınız ?

Mesaj Baran » 18 May 2013, 08:28

Razz tesekkurler hem bilgilendirme hemde her firsatta ornekleri denk geldikce beni bu konuda bilgilendirdigin icin :champ:
Kullanıcı avatarı
Baran

Sonraki

Dön TSF Anketler - Polls

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners