Seiko 5 sapma değerlerini azaltma yöntemleri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko 5 sapma değerlerini azaltma yöntemleri

Mesaj kesikparmak » 04 Şub 2023, 18:45

Herkese merhabalar,
Seiko SNK361K modeli saatim var. Bugüne kadar edindiğim saatler içerisinde en iyi sapma değerlerini bu saatte elde ettim. Hesaplamalarıma göre günde +10 ile +15 saniye sapıyor. Bu sapma değerlerini daha da minimuma çekmek için yapılabilecek yöntemler nelerdir? Örneğin bazı yerlerde saati bilekten çıkarınca kadran aşağıya bakacak şekilde bırakıldığında daha da yavaşlama eğiliminde olduğu yazılmış. Bu durumunda gün içinde ileriye giden saatin yavaşlayarak sıfıra yakın sapmayı sağladığını yazmışlar. Buna benzer yöntemler var mı?
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Re: Seiko 5 sapma değerlerini azaltma yöntemleri

Mesaj sylvester » 05 Şub 2023, 12:26

saatleri kurma kolu yukarı gelecek şekilde koyarsanız genellikle yavaşlama eğilimine girer; çünkü kolunuzdayken saat kurma kolu aşağı bakar; tam tersine dinlenmeye bırakmak yavaşlatır. Ben hızlı giden saatlerimi öyle bırakıyorum ve yavaşlıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
sylvester

Mesaj kesikparmak » 05 Şub 2023, 20:55

sylvester yazdı:saatleri kurma kolu yukarı gelecek şekilde koyarsanız genellikle yavaşlama eğilimine girer; çünkü kolunuzdayken saat kurma kolu aşağı bakar; tam tersine dinlenmeye bırakmak yavaşlatır. Ben hızlı giden saatlerimi öyle bırakıyorum ve yavaşlıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tam otomatik saatler için de geçerli mi bu durum? Benim saatim kurmalı değil. Tepe, sadece saati ve tarihi ayarlamak için kullanılıyor. Yine de bu gece bir deneyeceğim bunu.
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Mesaj muratabatlI » 06 Şub 2023, 21:43

Benim saatim geri kalıyor tepe asaği gelecek sekilde bırakıp deneyeceğim
Kullanıcı avatarı
muratabatlI

Mesaj nicknock » 12 Kas 2023, 21:32

deneyen arkadaşlar, sonuçlar nedir?
Kullanıcı avatarı
nicknock

Mesaj sasuta » 12 Kas 2023, 21:48

kesikparmak yazdı:Herkese merhabalar,
Seiko SNK361K modeli saatim var. Bugüne kadar edindiğim saatler içerisinde en iyi sapma değerlerini bu saatte elde ettim. Hesaplamalarıma göre günde +10 ile +15 saniye sapıyor. Bu sapma değerlerini daha da minimuma çekmek için yapılabilecek yöntemler nelerdir? Örneğin bazı yerlerde saati bilekten çıkarınca kadran aşağıya bakacak şekilde bırakıldığında daha da yavaşlama eğiliminde olduğu yazılmış. Bu durumunda gün içinde ileriye giden saatin yavaşlayarak sıfıra yakın sapmayı sağladığını yazmışlar. Buna benzer yöntemler var mı?

Otomatik saatlerde sapma düzeltme ayarı vardır ve düzeltilebilir ya da minimuma indirilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=vz_1rhl1lvY
"Bir fırıldak rüzgar olmadan dönüyorsa mutlak bir üfleyen vardır"
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj kesikparmak » 17 Kas 2023, 17:57

sasuta yazdı:

Otomatik saatlerde sapma düzeltme ayarı vardır ve düzeltilebilir ya da minimuma indirilebilir.

Vallahi sattım rahatladım. :lol: Şimdi Powermatic 80 mekanizmalı saat kullanıyorum. Günlük sapma değeri 1 saniyeden bile az. Aliexpress'ten aldığım ucuz saatler dışında, artık otomatik saatlerde İsviçre dışına çıkmayacağım. İsviçre dışı bir saat alacaksam da quartz tercih edeceğim. Sapma değerlerindeki takıntımı gideremedim. Ben de böyle bir karar aldım.
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Mesaj danGerfuLL » 18 Kas 2023, 11:26

kesikparmak yazdı:
sasuta yazdı:

Vallahi sattım rahatladım. [emoji38] Şimdi Powermatic 80 mekanizmalı saat kullanıyorum. Günlük sapma değeri 1 saniyeden bile az. Aliexpress'ten aldığım ucuz saatler dışında, artık otomatik saatlerde İsviçre dışına çıkmayacağım. İsviçre dışı bir saat alacaksam da quartz tercih edeceğim. Sapma değerlerindeki takıntımı gideremedim. Ben de böyle bir karar aldım.
Seiko sapma değerlerine çok dikkat etmiyor maalesef. Zelos var bende NH35 1 aylık kullanım sonucu 8 sn gibi bir değer elde etmiştim. Arada kontrol ettiğimde 15 snleri de görmüştüm ama 1 ay sonuç 8 sn. Şu anda kolumda Alpina var, Swiss Made günlük yaklaşık 8 sn sapiyor. Aylık sapma 2 dakika civarı. Artık günlük sapmaya bakmıyorum açıkçası ben. Saati bir takıyorum en az 1 hafta başka saat kullanmıyorum. Haftalık sonuca bakıyorum en kötü.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners