İlk Mekanik Saatim Seiko 5 SKZ207J1

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Re: İlk Mekanik Saatim Seiko 5 SKZ207J1

Mesaj Redliner » 24 Tem 2010, 14:06

Aynen safir arkdaşımızın dediği gibi asıl işlev saati güneşe tutarak ortaya çıkan açıyı o andaki kutup zamanıyla kıyaslamak filan gibi düşünülebilir. Benim saatimde soldaki vida ile pusula halkası manuel olarak ayarlandığı için bu işlemler biraz karmaşık işlemler tabi :) eski gemicilerin yaptığı gibi. Dolayısı ile kıbleyi günün her saatinde doğru olarak tayin edebilmek epey uğraştırabilir sizi. Hatta bunun için gerçek bir pusulaya sahip olmanız belki daha mantıklı olacaktır. Birde size önerebileceğim casio nun bazı modelleri var ve bunların içinde gerçek elektronik hassas pusulalar var. PRG serisi sanırsam. Bu saatler o işlevleri fazlasıyla yerine getirecektir. :)
Kullanıcı avatarı
Redliner

Mesaj mlm » 22 Ağu 2010, 21:44

Bu saat de harikaymış çok beğendim ama biraz tasarruf yapalım ki TWF Limited Edition'dan mahrum kalmayalım.. :D
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj pavese » 13 Eyl 2010, 09:12

Saatinizi güle güle kullanın bu saat atlas modeli yani iç bezelde bir kere yön bulunduktan sonra iç tarafta bulunan pusula bezeli vasıtasıyla diğer yönler daha hassas ölçülebiliyor.

Ancak bu saatte mapmeter yok. Mapmeter olan saatlerde aşağıdaki gibi pusula dış bezel üzerinde elle döndürülüyor. İç bezel de ise sol taraftaki düğme çevrilerek harita üzerinde mesafe ölçümü yapmaya yarayan mapmeter çemberi var. Zaten 0'dan 10'a kadar sıralanan numaralama sisteminin başında "km" yazıyor.

İşte mapmeter saate bir örnek

Resim
Kullanıcı avatarı
pavese

Mesaj Redliner » 13 Eyl 2010, 11:32

Evet bende bunu sonradan öğrendim tabi. Seiko nun internet sitesinde yazıyordu mapmater dediğiniz gibi benimki değil. Benim atlas saatte olan compass scale (pusula ölçeği) olarak geçiyorki yön tayinine yarıyor.
Kullanıcı avatarı
Redliner

Önceki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners