Zamansız bir Seiko koleksiyonu

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Mesaj Umutt » 31 Ağu 2019, 15:44

Değerli arkadaşlar,

Bir çoğumuz saat dünyasında, kullanıcı olarak yer alıyoruz; yani takacağımız saatleri alıyor, uzun ya da kısa belirli bir süre kullanıyor ve zamanla marjinal faydanın düşmesi, farklı bir modele bütçe yaratmak vb.. sebeplerle elden çıkartıyoruz. Tabi ki, bunun tersini yapan değerli koleksiyonerler de mevcut.

Bir süredir, daha düşük maliyetlerle, Seiko markası özelinde zamansız bir koleksiyon yapılabilir mi diye düşünüyorum. Malum, model yelpazesi çok geniş ve çoğunlukla affordable saatler üreten bir marka, tarihçesi çok zengin, modellerin fiziksel dayanıklılıkları oldukça yüksek, buna paralel olarak bulundurma maliyetleri de her açıdan düşük..

Özetle, uzun yıllar sonra bile özgünlüğünü kaybetmeyecek ve değerbilir bir evlada yıllar sonra baba yadigarı olarak bir anlam ifa edebilecek, tercihen <500 usd olan, zamansız bir Seiko koleksiyonu yapalım desem, tercihleriniz ne olurdu? Tercihen 8 - 10 adetlik listeye hangi modeller girerdi? Değerli görüşlerinizi rica ediyorum.

Benim listem;

Seiko 5 snxs79j
Resim

Seiko Skx009
Resim

Seiko Srp777 Turtle (ya da limitli - limitsiz aşka bir Turtle versiyonu)
Resim

Seiko Sarb017 Alpinist
Resim

Seiko Sarb033 (ya da Brightz vs Sarx055)
Resim

Seiko Panda 6138-8020
Resim

Seiko Military Snzg07k1
Resim

Seiko Presage Spb041j1
Resim

Seiko Prospex Spb051 (62mas Modern Reedition)
Resim

Seiko Lordmatic
Resim
Kullanıcı avatarı
Umutt

Re: Zamansız bir Seiko koleksiyonu

Mesaj CptOz » 31 Ağu 2019, 16:05

Listeye bir çok saat eklenebilir. Harika ve farklı Seiko modelleri mevcut. Bu iki tanesi eklenebilir mesela; Cocktail Time ve Sea Urchin. ResimResim
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj SelAc » 31 Ağu 2019, 16:25

Bence de Alpinist, Presage ve klasik bir Seiko 5 olmalı. Üstüne bir de Recraft ve Monster tercih ederdim. Resim Resim
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj Mandos » 31 Ağu 2019, 16:41

Çok güzel bir başlık Umut Bey. Elimdeki Hamilton saatleri mecburiyetten sattıktan sonra saatsiz bir boşluğa düştüm. Bu düşüncenizi o sürede ben de çok düşündüm. Kafamda hep “saat alımının bir sınırı yok, sürekli bir üstüne bakıyor insan” düşünceleri oldu. Malum ekonomik şartlarda da bu saat alım satımı çok zor.

Bu yüzden 5’li (Mudo kutusu 5’le sınırlıyor 8’lisini arıyorum diğer kutular çok kötü :) ) Seiko koleksiyonu oluşturmaya karar verdim. F/P oranı yüksek, yelpaze geniş ve değer kaybı çok az. Bu sebeple SKX009J , SARB033 , SARB017 Alpinist saatlerini koleksiyona kattım. Bir aksilik olmazsa ömürlük bende kalacaklar. Şu ana kadar bu karardan çok memnunum. Yanlarına şimdilik 2 adet daha saat arıyorum. Birisi spor kıyafetle giymelik metal kordonlu siyah kadranlı spor bir saat. Diğeri lacivert bir dress.

Listeye gelirsek bence turtle ve military çıkarılabilir. Siyah 62mas varken turtle’a gerek yok diye düşünüyorum. Turtle illa olacaksa batman olsun :) Presage modeli de fıçı kasa olabilir ya da siyah/lacivert kadranlı olabilir SARB033 beyaz dress açığını kapatır.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj danGerfuLL » 31 Ağu 2019, 17:31

Mevcut saatlerimi satarak 2 adet saate(62Mas Reissue + Oris Artix) dusmus durumdayim. İyi bir kiyim gecirdi koleksiyon, an itibariyle 3. bir saat olarak Boctok var ancak o da yolcu.
5li Seiko koleksiyonu aklima gelmisti; ancak tek marka bir noktada sıkıcı gelir diye dusunmustum.
Sahsi fikrime gelecek olursak guncel modellerden mekanizma bazinda
Seiko Recraft(7S26)
Seiko Turtle ya da Samurai(4R35 veya 4R36)
Seiko Monster 3.nesil, Sumo, 62Mas Reissue, Alpinist (6R15)
Seiko 5(4R37) ya da open heart(4R38)
Seiko Presage(Power Reserve)
seklinde bir koleksiyon olustururdum. Yanyana olanlardan tek tercih olacak.
Bunlar arasinda illa bir degisiklik yapilmasi istenirse vintage bir Seiko da olabilir; ancak vintage saatlere cok masraf yapmis biri olarak onermiyorum. Bir saat vintage olacaksa mumkunse ilk sahibinin elinde vintage olmali. 100 kere el degistirmis vintage masraf gerektiren bir hal aliyor.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj Mandos » 31 Ağu 2019, 17:46

danGerfuLL yazdı:Mevcut saatlerimi satarak 2 adet saate(62Mas Reissue + Oris Artix) dusmus durumdayim. İyi bir kiyim gecirdi koleksiyon, an itibariyle 3. bir saat olarak Boctok var ancak o da yolcu.
5li Seiko koleksiyonu aklima gelmisti; ancak tek marka bir noktada sıkıcı gelir diye dusunmustum.
Sahsi fikrime gelecek olursak guncel modellerden mekanizma bazinda
Seiko Recraft(7S26)
Seiko Turtle ya da Samurai(4R35 veya 4R36)
Seiko Monster 3.nesil, Sumo, 62Mas Reissue, Alpinist (6R15)
Seiko 5(4R37) ya da open heart(4R38)
Seiko Presage(Power Reserve)
seklinde bir koleksiyon olustururdum. Yanyana olanlardan tek tercih olacak.
Bunlar arasinda illa bir degisiklik yapilmasi istenirse vintage bir Seiko da olabilir; ancak vintage saatlere cok masraf yapmis biri olarak onermiyorum. Bir saat vintage olacaksa mumkunse ilk sahibinin elinde vintage olmali. 100 kere el degistirmis vintage masraf gerektiren bir hal aliyor.

Başkasının eskittiği bir vintage benim için bir değer taşımıyor. Sadece maddi değeri olur ve güzel diye takılır. Yoksa ne anısı olur ne hikayesi.

Sıkıcılık konusunda da haklısınız bu aralar gözüm Hamilton’a kayıyor giriş seviyesinden.

Bu arada Hasan abiden aldığınız saat çok doğru bir karardı güle güle kullanın :champ:

Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj danGerfuLL » 31 Ağu 2019, 17:57

Mandos yazdı:Başkasının eskittiği bir vintage benim için bir değer taşımıyor. Sadece maddi değeri olur ve güzel diye takılır. Yoksa ne anısı olur ne hikayesi.

Bu arada Hasan abiden aldığınız saat çok doğru bir karardı güle güle kullanın :champ:

Tesekkurler. [emoji1303] Ne zamandir 6R15 icin firsat kolluyordum. [emoji846] Hasan abi de sag olsun beni kirmayinca 6R15 hedefim gerceklesmis oldu.
Aslinda vintage cok farkli kimisi baskasinin da olsa bir yasanmislik var diyerek tercih ediyor, kimisi ise yillarca kullanilmisligin verdigi hazzin bir baska oldugunu soyluyor vb. cesitli soylemler mevcut. Lakin kapagi acip mekanizmanin calismasi ne durumda diye baktiginizda isler degisiyor. 1 pandul icin 200 TL verdim 1969 yilina ait bir saatti. Mekanizmanin optimum calismasini saglamak icin para harcamak gerekebiliyor. O nedenle ornegin aldiginiz vintage bir Omega'nin optimum calistigi soylense de usta elinde mekanizmanin belli parcalarinin degismesi gerektigi size iletildiginde bu sefer biraz daha harciyorsunuz ve maliyet artiyor. Satarken ise harcadiginiz para malesef saatin fiyatinin ustune koymuyor.
Aslinda mesele saatin duzgun calismasini saglamak. Piyasada gezinen bircok vintage in de duzgun calistigini sanmiyorum acikcasi. Her aldigim vintage istisnasiz masraf gerektirdi ve ben artik vintage saate hem zaman hem de butce ayirmaktan sıkıldım. [emoji846] Parca da kolay bulunabilir degil bu arada.

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj HknDrsn » 31 Ağu 2019, 18:35

Seiko Srp777
Seiko Sarb035
seiko ssa343j1
Seiko SPB051J
Gayet Mütevazi bir koleksiyon olabilir :champ:
referans
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=244&t=22863
Kullanıcı avatarı
HknDrsn

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 118 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners