Seiko 5 SNKL23J1: İlk Otomatik Saatim

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko 5 SNKL23J1: İlk Otomatik Saatim

Mesaj goosealley » 08 Eyl 2019, 22:55

Merhaba arkadaşlar,

İki ay öncesine kadar saatlere karşı hiç ilgisi olmayan bir insandım. Etrafımdakiler bana saat almam ve takmam konusunda tavsiyelerde bulunurken, ben onlara sadece "artik saatlerin modası geçti, her yerde saat var, kim saat kullanıyor artık" diyordum.

Bu yaz çıktığım tatilde, 106 tane saati olan Mauritus'lu bir koleksiyoner ile karşılaştım. İlk denk geldiğimizde birkaç dakika sohbet ettikten sonra, bana saatlerinden, onların özelliklerinden ve nasıl edindiğinden bahsetti. Tatil yaptığım süre boyunca farklı günlerde yaklaşık 5-6 kez bu arkadaşı gördüm ve her defasında bana topladığı saatlerin fotoğraflarını gösterdi ve onları uzun uzun anlattı. Koleksiyonerin anlatırken ki heyecanı ve mekanizmaların içindeki değişik özellikler ilgimi çekmeye başladı ve baya baya saatlerden etkilenmeye başladım.

Eve geldiğimde ilk işim internetten saatleri incelemek ve videoları izlemek oldu. İzledikçe saatlerin derin dünyası beni daha çok etkilemeye ve sarmaya başladı. Birçok araştırma ve inceleme yaptıktan sonra ben de otomatik bir saat almaya karar verdim.

Seiko 5 SNKL23J1 modelinde karar kıldım. Araştırmam da bu saatin J1 ve K1 isimli iki versiyonu olduğunu gördüm. J1'in Japon üretimi, K1'in ise uluslararası üretim olduğunu öğrendim. Amazon da K1 versiyonunu buldum fakat K1 almak istemediğim için J1 e yöneldim. J1 modelini Amazon Japonyada ve Ebay üzerinde buldum. Amazon Japonya daki görevlilerle maalesef iletişim kuramadım (saatin orjinalligi, kargosu ve firma hakkinda sorular sormak istedim fakat cevap alamadim) ve Ebay üzerindekini sipariş etmeye karar verdim.

Amerikada yaşadığım, gelir seviyem aylık 1600$-1700$ bandında olduğu için, şu an için 100$-300$ bandındaki saatlere bütçem yetiyor. Saati 125 dolara satın aldım. Kargo ücreti ödemedim.Yeni ve hiç kullanılmamış bir saat. Üzerinde arapça ve ingilizce olarak günler yazıyor ve tarihi de gösteriyor. Bir hafta önce saat elime ulaştı fakat kordonu uzun. Yaşadığım şehirde maalesef saat tamircisi yok , kordonu kısaltması için kuyumcu tarzında bir yere götürdüm fakat kordonu kısaltmayı beceremediler. Normal de kordon da kısaltıyormuş fakat çok zormuş bu saatin kordonunu kısaltmak. Herneyse, bir ay içinde Türkiye de olacağım ve orada birine kısaltırım artık.

İlk otomatik saatim ve sizinle paylaşmak istedim. Değerli düşüncelerinizi duymak isterim.

Sağlıcakla kalın...

ResimResimResimResimResimResim

Sent from my iPhone using Tapatalk
En son goosealley tarafından 09 Eyl 2019, 12:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
goosealley

Re: SEIKO SNKL23J1: İlk Otomatik Saatim

Mesaj Maradona » 08 Eyl 2019, 23:57

Zehir bünyeye yayılmaya başlamış, güzel... [emoji16]

Güzel bir seçim olmuş, güle güle kullanın... [emoji120][emoji106][emoji257]

Aslında çok kolay bir işlem kordonu kısaltmak, kendiniz de yapabilirsiniz biraz eliniz yatkınsa bu işlere... Nette azıcık bir araştırma ile nasıl yapıldığını kolaylıkla öğrenirsiniz...
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj dkmbismarck » 09 Eyl 2019, 00:04

Başlangıç için güzel saat.İyi günlerde kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
dkmbismarck

Mesaj ekdellal » 09 Eyl 2019, 00:14

Hayırlı olsun güzel saat
Kullanıcı avatarı
ekdellal

Mesaj ÜmitYüksel » 09 Eyl 2019, 00:16

Maradona yazdı:Zehir bünyeye yayılmaya başlamış, güzel... [emoji16]

Aslında çok kolay bir işlem kordonu kısaltmak, kendiniz de yapabilirsiniz biraz eliniz yatkınsa bu işlere... Nette azıcık bir araştırma ile nasıl yapıldığını kolaylıkla öğrenirsiniz...

Aynen bünyeye girdimmi durmak yok . Börtü böcek çöptü iyisiydi derken 3 çanta dolusu saatim oldu :)))
Kullanıcı avatarı
ÜmitYüksel

Mesaj Maradona » 09 Eyl 2019, 00:24

asuspc yazdı:
Maradona yazdı:Zehir bünyeye yayılmaya başlamış, güzel... [emoji16]

Aynen bünyeye girdimmi durmak yok . Börtü böcek çöptü iyisiydi derken 3 çanta dolusu saatim oldu :)))
Kesinlikle... [emoji16]

En komiği de; koca koca adamlarız ama birbirimizden görüp görüp yeni marka ve modeller için gaza geliyoruz, minik çocuklar ve oyuncakları arasındaki ilişki gibi... [emoji12]

Neyse, bir daha mı gelece'z dünyaya, aynen böyle devam... Tudor Pepsi pek hoşmuş... [emoji16]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Re: SEIKO 5 SNKL23J1: İlk Otomatik Saatim

Mesaj zafeer » 10 Eyl 2019, 01:13

Cok iyi secim siyah veya koyu kahve deri kayisla kullanmanizi da oneririm Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
zafeer

Re: SEIKO 5 SNKL23J1: İlk Otomatik Saatim

Mesaj Xhantos » 10 Eyl 2019, 01:30

Hayırlı olsun. Seiko iyidir :)
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 107 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners