Seiko Style 60’s (SRPG07J1)

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Style 60’s (SRPG07J1)

Mesaj Bahas » 23 Ara 2021, 21:10

Öncelikle tüm forumdaşlara selamlar.

Resim

Seiko 1964 yılında görseldeki Crown Chronograph ile ilk krono saatini üretmiş ve bu Japonya’ nın da ilk kronolu saati olmuş.

Seiko geçmiş modellere ithafen modern zaman uyarlaması diyeceğimiz üretim alışkanlıklarına bu modelle Presage serisi çatısı altında devam etmiş.

Elimde eski üretimlerden Seiko Laurel ruhuna sahip bir de SARX041 mevcut. Geçmişe gönderme bu tarz saatlere ayrı bir ilgimin olduğunu da bir süredir fark etmiş bulunmaktayım.
Resim

İzninizle konu mankenimize dönelim.

Resim

Saatin kalbinde Seiko’ nun giriş seviyesinin bir tık üstünden başlayarak bir çok modelinde kullandığı ve kalitesinin, güvenilirliğinin ve hassasiyetinin saatseverlerce kabul gördüğü 4R35 mekanizma mevcut. Elle kurma ve saniye durdurma özellikleri mevcut. Crown Chronograph’ ta olmayan gün göstergesi bu modelde saat 3 yönünde kullanılmış. Kendi ölçümlerimde gördüğüm ki henüz taze sayılır günlük sapma -2/3 saniye civarında. Zaten Japon saatlerin ileri gittiğini nerdeyse hiç görmedim. :)

Kasa paslanmaz çelik. Çap 41 mm. Lug to lug 47, yükseklik 12 mm. Benim kendi adıma ideal sınırlarımda bu ölçüleriyle. Bu konuda bir parantez açmak istiyorum. Saat zevki elbette öncelikle bütçe meselesi. Yani en önemli kriter para. Ama bence kasa çapı da epey yukarılarda bir kriter olmalı. Bilek genişliğine uygun olmayan veya özellikle bir dönem çok moda olan devasa saatler bana çok itici geliyor. 39-42 mm arası saat dışında takabileceğimi hiç düşünmüyorum. Aşağısı olabilir ama yukarısı çok zor gibi. Saate dönecek olursam kasa fırçalanmış ve parlatılmış görüntüyü bir arada sunuyor. Saate yukarıdan baktığınızda görünen metal tek kısım boynuzlar ve boynuzda fırçalanmış görüntü varken saati hafif yana çevirdiğinizde boynuzun hemen yanında uçtan kasaya doğru incelen yapıda ve eski modelle aynı şekilde parlatma uygulanmış. Bu ince detayda bile geçmişe bağlı kalmışlar. Bu arada saat 135 gramlık ağırlığa sahip.

Resim

Saatin metal kordonu gayet başarılı ve içi dolu dolu. Açıkçası çokça beğendim ama saatin en beğendiğim yeri olan zeytin bezeline uygun olsun diye aldığım nato ile kullanımı çok daha keyifli. Deri ile de inanılmaz hallere girebilir. Ama ben bezel yeşilinde ısrarcı olduğum için deri bulamadım henüz. :(

Kadran yeşil ve ışık altında hünerlerini sergiliyor. Az ışıkta siyah gibi. Fasetli indisler ve keskin hatlı ibreleri saatin okunuşuna olumlu etki etmiş diyebilirim. Kadranda marka, model adı ve otomatik ibareleri kabartma değil. Marka adına eksi yazabilir ama burda da retro havayı bozmamak amaçlanmış. (Gene de beğenmediğimi belirteyim. :)) Lümeler klasik Japon, oldukça kuvvetli. Konumlandırması da oldukça ilginç. İndislerin iç kısmında.

Cam hardlex kristal. Safir kullanmama sebepleri gene Japonların geçmişe olan bağlılığı. Ama bombeli yapısı benim hoşuma gidiyor. Arka kapakta gene camlı.

Saati tavsiye eder miyim? Ederim. Ama yakın fiyatlara prx otomatik var mesela daha güçlü rakip. Elimde o da var. :) Ben gayet memnunum saatten.

Okuduysanız teşekkürlerimi sunuyorum. Canınızı sıkıp, başınızı ağrıttıysam özür diliyorum.

Foto çekme özürlüsüyümdür. Eskileri attığım için kusura bakmayın. Son foto ile bitireyim. [emoji112]
Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Bahas

Re: Seiko Style 60’s (SRPG07J1)

Mesaj Skywalker34tr » 23 Ara 2021, 21:53

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Çok güzel bir model tercih etmişsiniz.
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj manil » 23 Ara 2021, 22:09

Hayırlı olsun. Seiko tarihine sahip çıkmaya başladı bir süredir.

Normalde fena olmayan foto koyarım ancak aceleye getirdiğim bi foto koyayım. Bendeki Captain Willard için yeşil bezel geldi sonunda. Zaten o yüzden satıştan çektim. Siyah matte zeminle birlikte captain Starbucks oldu.
Resim

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj azizkaya » 23 Ara 2021, 23:17

Hayırlı olsun.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj mturann » 24 Ara 2021, 09:32

İzmirde bir saatçide görmüştüm çok beğenmiştim
Güle güle kullanın
Hayırlı olsun
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj tt59 » 24 Ara 2021, 09:36

Hayırlı olsun,güzel zamanlarınıza eşlik etsin :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

Mesaj Bahas » 24 Ara 2021, 12:01

Skywalker34tr yazdı:Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Çok güzel bir model tercih etmişsiniz.
Teşekkür ederim.
[mention]manil [/mention] keşke sizin gibi foto çekebilsem. Captain Willard [emoji106]
[mention]azizkaya [/mention] teşekkür ederim.
[mention]mturann [/mention] teşekkürler.
[mention]tt59 [/mention] sağolun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Bahas

Mesaj volkifb » 24 Ara 2021, 15:48

Efsaneler asla ölmez :champ: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
volkifb

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 135 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners