Seiko SPB243J1 Alpinist Detayli Incelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko SPB243J1 Alpinist Detayli Incelemesi

Mesaj hfatih » 29 Kas 2022, 01:15

Merhaba dostlar. Ben Fatih, forumda ilk konum. Bir suredir severek kullandigim saatimi, belki birilerine faydasi olur diye incelemek istedim.

Oncelikle kendimden biraz bahsedeyim ki incelemenin nasil bir bakis acisindan ciktigi belli olsun :) Genel olarak saatlere bakis acim oldukca pragmatik. Her tasarim kaleminin ardinda bir fayda veya amac ararim. Bir saatten oncelikli beklentim her zaman zamani kolayca okuyabilmek oldu. Dolayisiyla kalabalik yuzlerden, gereksiz komplikasyonlardan, ki benim icin dalgic saati bezeli bile gereksiz, uzak kalmaya calisiyorum.

Bu saati, her gun, her durumda kullanabilecegim bir saat olmasi icin aldim. Dolayisiyla beklentim yuksekti, her yola gelsin dediginizde hem secenekler azaliyor, hem saatin sunmasi gerekenler artiyor. Beklentilerimi soyle siralayabilirim:

Hem karanlik hem aydinlikta kolay okunma (los isikta calistigim cok oluyor)
Dress piece olarak kullanilabilme (Nadir ihtiyacim oluyor, ayda yilda bir kullanmalik ayri bir saat istemiyorum)
Rahatlik (e her gun takilacak)
Saglamlik (su gecirir mi bozulur mu vs diye dusunmek hic istemiyorum)

Kadran

Saatin kadrani, indisleri ve kollari arasinda hem cok iyi bir kontrast, hem de cok iyi bir uyum var. Bu renk secimi ile Seiko, okunabilirligi cok iyi bir seviyeye cikarmis, ve renklerin siyah-beyaz'dan daha yumusak olmasiyla da saati tool watch havasindan cikarabilmis.
Indisler ve kollar tam kararinda lume kapli. Bu lume, bir dalgic saati gibi olur olmaz yerde parlayip durmuyor. Evet gece karanlikta baktiginizda okuyabileceginiz kadar yeterli, ama bence asil olayi los ortamlarda fazla goze batmadan saatin indislerini ve kollarini okunabilir kilmasi.

Kadranda dakika cizgileri biraz iceri alinmis ve renk ve parlaklik olarak kadrandan bir tik farkli bir arkaplan mevcut, bu sayede fonksiyonalite korunurken kadrana biraz hareket katilmis.

Indislerde 12'de ayri bir ucgen tasarim, 6 ve 9'da ayri bir tasarim, be diger indislerde de batonlar kullanilmis. Bence rakam yazilmadan hem gunduz hem gece cok rahat okunabilen indisler yapilmis.

Kollarda ise yine benim cok sevdigim bir dokunus var. Sanirim baska bazi Seiko modellerinde de var. Kollarin bir yani mat, bir yani parlak yapilmis. Bu hareket inanilmaz onemli, cunku koyu arkaplanli bir saatte tamamen parlak kollar kullanildiginda, parlak isik altinda okumak zorlasiyor. Yani zorlasiyor derken biraz aciyi degistirince okunuyor tabi ama ben bu olaya cok takintiliyim :!: . Saati benim icin bitirebilen bir olay. Dolayisiyla Seikonun burada kolaya kacip beyaz kollari koyup gecmek yerine bununla ugrasmasi takdirimi kazandi. Bunun bir diger faydasi da, saati yine okunabilir kilarken klas goruntuden taviz verilmemesi. Saniye kolunda ise tamamen parlak altinimsi bir renge gidilmis. Tamamen zarif bir gorunumun ustune azicik lume da koymuslar ki saniye kolu karanlikta da islevli olsun.

Ozetle kadran, okunabilirlikten asla odun vermeden oldukca zarif dizayn edilmis. Fotograflarda da farkli isiklarda nasil gorundugunu aktarmaya calistim.

Kasa

Kasaya geldigimizde Seiko oldukca kucuk bir kasa kullanmis. Bu rahatligi onemli olcude artiriyor. Yalniz bir elestirim, saatin kalinligi. Kasa capi ve uzunluguna bakildiginda orantisiz olarak kalin geliyor. Bence Seiko'nun arkada cam kullanmasina gerek yoktu, duz celikle kapatip inceltebilirlerdi. Lug genisligi de yine bir negatif olarak 19mm, kordon bulmak zor. Ama yine de anlayabiliyorum, cunku saatin kasa ve lug yapisi oldukca zarif ve belki 1mm bile degistirebilirdi saati. Kasada mat ve parlak yuzeyler iyi kullanilmis. Saat hem gunluk kullanima hem de daha klasik giyimlerle uygun olmus.

Kordon

Celik kordonu gayet uyumlu, genellikle mat, yer yer ufak ufak parlak yuzeyler mevcut. Yine saatin dogasina uygun bir kordon. Ancak Seiko klasikleri yine mevcut. Aldigimda gicir gicir sesler geliyordu. Yagladim gecti. Ayrica tokada inanilmaz bir bosluk var. Her taktigimda tasarimcisina laflar ediyorum. Bilmem ben mi abartiyorum, su an kara kara bunu nasil cozecegimi dusunuyorum. Eger cozemezsem ve deri kordonla da takmak hosuma gitmezse saati sirf bu yuzden satacagim acikcasi. Insana zorla swiss made aldiracak bu Seiko :D

Ozet

Bence zarif bir spor saat. Her durumda kullanilabilir, tek saat olarak kullanilabilir. Fonksiyonel detaylarla dolu. Koklu bir gecmise de sahip. Bir Alpinist'ten daha ne beklenebilir ki?

Gelelim fotograflara,

Kadran:

Resim

Kolda, yuksek isikta:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kolda, dusuk isik altinda:

Resim
Resim
Resim

Daha da dusuk isikta:

Resim
Resim
Resim
Resim

Mum isigi kadar bir isikta:

Resim

Lume shot, fenerle parlatildiktan sonra:

Resim

Kasa ve bilezik:

Resim
Resim
Resim
Resim

Ve kordon tokasi faciasi:

Resim
Kullanıcı avatarı
hfatih

Re: Seiko SPB243J1 Alpinist Detayli Incelemesi

Mesaj eyimen » 29 Kas 2022, 08:11

Elinize sağlık, çok güzel bir inceleme olmuş :champ:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj KKarakuş » 29 Kas 2022, 08:28

Merhaba,

Öncelikle saatinizi güzel günlerde kullanın. Alpinist serisinde sevdiğim kadran rengine sahip olan saati tercih etmişsiniz.

Her açıdan, kendi yorumunuzu da kattığınız güzel bir inceleme olmuş. 20bar su geçirmezliği ile aslında uzun yıllar her alanda kullanılabilecek bir saat.

Keyifli anlarınıza tanıklık etsin ;)

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
" İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, öbürüne sağır..! " / İsmet ÖZEL
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Mesaj mturann » 29 Kas 2022, 08:52

Güzel saat
Güle güle kullanın
İncelemeyi de keyifle okudum. Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Skywalker34tr » 29 Kas 2022, 11:56

Emeğinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş. Seiko'nun genel bilezik sıkıntısı devam ediyor.
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj mlm » 29 Kas 2022, 14:03

Güzel günlerde kullanın inceleme için teşekkürler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Fatih28 » 29 Kas 2022, 14:24

Çok güzel bir inceleme olmuş, güzel günlerde kullanın…

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Fatih28

Mesaj azizkaya » 29 Kas 2022, 15:42

En güzel zamanlarda kullanılsın. Harika bir saat, harika bir inceleme.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 178 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners