Casio DW-290 "Mission Impossible" Incelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Casio DW-290 "Mission Impossible" Incelemesi

Mesaj hfatih » 02 Oca 2023, 14:03

Merhabalar, bir suredir severek kullandigim ve bir incelemeyi hakettigini dusundugum DW-290 ile karsinizdayim.

Saati aslinda uzun suredir biliyordum ama videolardan hep cirkin geliyordu gozume. Ancak birkac ay once uygun fiyata 2.el sifira yakin bulunca sirf denemek icin artik neymis bu bakalim diyerek aldigimdan beri tahminimden cok daha fazla taktigimi farkettim. Rahat giyindigim gunlerde, disari cikmadigim zamanlarda, yani aslinda sadece kendim icin saat takacagim zamanlarda vazgecilmezlerden biri oldu. Gercekten bir saati fiziksel olarak deneyimlemeden kesin karar verilmemesi gerektigini bana tekrardan hatirlatti acikcasi.

Kendimden de kisaca bahsetmek gerekirse, genelde saatlerde kullanim kolayligi, konfor, ve belli bir amaca yonelik tasarim ogelerini seven biriyim. Saatin uzerindeki tum tasarim ogelerinin kullanim amacina yonelik omasini isterim. Mekanik, quartz vs ayirt etmiyorum, hepsini severek kullaniyorum.

Saate gelirsek, Casio urun gaminda G-Shocklardan daha uygun fiyatli bir segmentte bulunuyor. Ulasilmasi kolay, gerek Turkiye'deki saticilarda gerekse Amazon'da rahatca bulunabiliyor. Lakabi "Mission Impossible" cunku ilk Gorevimiz Tehlike filminde Tom Cruise'un tercih ettigi saat.

Resim

G-Shock'lar gibi darbelere karsi ozel bir korumasi yok, ancak sonucta plastik, dijital, ve 200 metre su gecirmezlige sahip. Cogumuzun gunluk hayatinda veya aktivitelerinde G-Shock gibi bir korumaya zaten ihtiyaci yok diye dusunuyorum.

Dedigim gibi saatin 200 metre'ye kadar su dayanikliligi var. Bu ozelligiyle Nasa'nin su alti gorevlerinde kullanilmis. Ayrica "Electro Luminescence" ozelligine sahip, yani isigi oldukca kaliteli ve ekranin tamamini cok guzel aydinlatiyor.

Saatin fiziksel ozelliklerine gelirsek, ilginc ve asimetrik bir yapi goruyoruz. Pek cok insana (ben dahil) garip gelen bir kasa tasarimi. Ancak kullandiktan sonra soyleyebilirim ki, bana gercekten guzel gorunuyor. Belki bunda sadece farkli olmasi etkilidir, farkli olan guzel geliyordur. Belki de tasariminin bir sekilde dalgic maskesi, kaski, denizalti vesaire gibi birseyleri andiriyor olmasi bunda etkilidir. Alttaki butonlarin piston ya da hava tanki ya da maske hava girisine benzeyen tasarimi da su alti iliskisini guclendiriyor bu arada.

Resim

Resim

Saatin fiziksel bir baska artisi de butonlarin yapisi. Sanirim su alti saati olarak dusunuldugu icin, butonlar oldukca rahat basilabilir durumda. Zamanlayici ozelliklerini gun icinde kullanan biri olarak G-Shock'larda beni en cok uzen sey butonlara basmanin imkansizligi, bu saat ise tam tersi, butonlar resmen kullanilmak icin yapilmis. Butonlarin boyutlari da kullanima gore farklilastirilmis. Sol alttaki mode butonu en buyugu. Sagdaki butonlar orta buyuklukte. Sol ustteki reset butonu ise G-Shock tarzi zor basilacak sekilde. Stopwatch ozelligini gun icinde kullanan biri olarak buton yapisi en sevdigim Casio oldu.

Resim

Resim

G-Shock'lardan bir diger farki da kordon baglantisi. G-Shock gibi kaba ve yerinden oynamayan rahatsiz bir baglantisi yok, kordon ozgur birakilmis. Bu da rahatligini artiriyor, ve eger tercih ederseniz farkli kordonlar takmayi kolaylastiriyor.

Kisaca saat G-Shock'lardan daha ucuz ve daha rahat, diger tum saatlerden oldukca farkli. Bu 3 ozellik birlesince benim keyifle taktigim bir saat oldu. Dijital saat sevenlerin, ozellikle G-Shock severlerin sans vermesini oneririm.

Iyi gunler.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
hfatih

Re: Casio DW-290 "Mission Impossible" Incelemesi

Mesaj azizkaya » 02 Oca 2023, 14:28

Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Her hobi gibi horolojide de akımlar var. Her ne kadar g-shocklar hem isminin hem namının karşılığını verse de kullanıcılarının büyük kısmı akıma ayak uydurduğu ya da tasarımını sevdiği için alıyorlar bu saatleri. Sizin deneyiminiz sizi mutlu ediyorsa ötesi berisi çok da gerekli değil bence.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj CptOz » 02 Oca 2023, 14:38

Güzel inceleme olmus, iyi günlerde kullanın. Casio zaten tek başına bir çok modeliyle efsanedir...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj SelAc » 02 Oca 2023, 18:59

F 91 modelini bile zevkle kullanırım. Bu saat de güzel. İnceleme için teşekkürler.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj BatuhanKLC » 02 Oca 2023, 23:28

Kaleminize sağlık hocam , hiç tarzım olmayan bir saati bile keyifle okudum . Keyifli forumlar .
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Mesaj Dgkndrmn » 08 Oca 2023, 10:42

Cok guzel inceleme, Saat resmen radarima girdi.
İyi günlerde kullanın

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Dgkndrmn

Mesaj ylmaz94 » 09 Oca 2023, 14:15

İnceleme için teşekkürler iyi günlerde kullanın.
Kullanıcı avatarı
ylmaz94

Mesaj ibayeer » 21 Şub 2023, 01:05

Bu retro modeller ile, yeni nesil casiolar arasında çok kararsızım. İnceleme için teşekkürler

Sent from my SM-S906E using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
ibayeer

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 134 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners