Seiko 5 (SNZG09J1) 8 Y覺ll覺k Kullan覺m 襤ncelemesi

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Seiko 5 (SNZG09J1) 8 Y覺ll覺k Kullan覺m 襤ncelemesi

Mesaj Ulas87 » 03 Eyl 2023, 00:24

Merhabalar, 8 y覺ld覺r s羹rekli kulland覺覺m Seiko 5'in bilindik modellerinden olan b羹y羹k kasal覺 "military" (SNZG09J1) serisinin incelemesini sizlerle paylaaca覺m. Bu saati 8 y覺l boyunca uykuda, duta, hastal覺kta sal覺kta bir fiil takt覺m. En uzun 癟覺kard覺覺m s羹re san覺r覺m bir bisiklet kazas覺 sonucu femur kemiimi k覺rd覺覺m d繹nemdi ki onda da en fazla bir ka癟 hafta takmam覺覺md覺r. Yak覺n zamana kadar baka saatim de yoktu, sonras覺nda bir ak覺ll覺 saat ve birde Casio DW5600e sahibi oldum. Y羹zme, spor gibi aktivitelerde art覺k bu saatleri kullan覺yorum onun d覺覺nda yine Seiko 5 kolumda.

Saati 2015 y覺l覺n覺n may覺s ay覺nda bir internet sitesinden resmi ithalat癟覺 g羹vencesi ile ald覺m. J kodlu, Japonya 羹retimi bir saat, zaten bunu 襤svi癟reli saat firmalar覺na benzer bir ekilde her yerinde "Made in Japan" yaz覺lar覺 ile g繹r羹yorsunuz. Saat, Seiko'nun bilindik yast覺kl覺 karton kutusunda, resmi italat癟覺 belgelerini de i癟erecek ekilde geliyor. Dier Seiko 5'lerden tek fark覺 san覺r覺m, "Made in Japan" yaz覺s覺n覺n olduu ilave etiketler i癟ermesi.

Saati sat覺n almadan 繹nce en b羹y羹k korkum dakiklikti, 癟羹nk羹 forumda da g繹rd羹羹m 羹zere genelde Seiko 5'lerin dakikliinin d羹羹k olduundan filan dem vurulur ve 襤svi癟re saatleri de ayr覺ca bir 繹v羹l羹rd羹. Tabii ki bende ekonomik durumum 癟er癟evesinde anca bir Seiko 5'e ulaabildiim i癟in bu saati sat覺n ald覺m, daha 羹st gelir grubunda olup daha iyi bir saate sahip olmak tabii ki isterdim. Neyse, as覺l konuya d繹nelim :) Saati kulland覺覺m ilk 5 y覺l dakiklik konusunda hi癟 sorunum olmad覺, g羹nl羹k sapmas覺 -1/-2 sn dolaylar覺ndayd覺. Aylarca ayarlamaya ihtiya癟 duymad覺覺m覺 hat覺rl覺yorum. Hatta bu saat b繹yle ise pahal覺 Seiko'lar yada 襤svi癟re saatleri kim bilir nas覺ld覺r diye d羹羹nm羹羹md羹r. 5 y覺l sonras覺 dakikliine ne oldu derseniz, o konuya ileriki paragraflarda deineceim :D

Seiko 5'in bu modeli genel anlamda klasik military 癟izgilerinde, pasolu (vidal覺) tepeye sahip deil. 2 par癟al覺 naylon bir kordona sahip ki ben orjinal kordonunu kullan覺m s羹rem boyunca hi癟 sevmedim ve 癟覺kart覺p ayn覺 tarzda daha yumuak naylon bir kay覺 takt覺m. Orjinal kay覺覺 kaliteli fakat 癟ok sert yap覺da ve bazen bileklerinizi ac覺tabiliyor. Koku yapmaya da daha yatk覺n. B羹t羹n Seiko 5'ler gibi hardlex cama sahip, hardlex cam bence baar覺l覺, plastik Casio mika camlar覺 gibi kolayl覺kla 癟izilmiyor fakat 癟ok sert darbelerde ufak par癟a kopmalar覺 olabiliyor. Benim saatimde de mutfak mermerine 癟arpmamdan 繹t羹r羹 癟izikten ziyade bir girinti olumutu. Kadran, "military" formata uygun bir ekilde yeil zemin, beyaz rakam/indis kontrast覺n覺 i癟eriyor. Fosforlar覺 b羹y羹k ve olduk癟a baar覺l覺, gece boyunca saati 癟ok rahatl覺kla okuyabiliyorsunuz, hatta bunda b繹yle fosfor varsa, pahal覺 saatlerde kim bilir nas覺ld覺r dediim 2. unsur da budur.

Yukar覺da da bahsettiim ekilde saatin kurma kolu vidal覺 deil, 100m su ge癟irmezlik belirtilmi. Kulland覺覺m s羹re boyunca su ge癟irmezlik konusunda hi癟 bir sorun yaamad覺m, du ald覺m, denize de girdim. Kordonu yaz aylar覺nda koku yapt覺覺 i癟in saati 癟覺karmadan sabunla s覺kl覺kla y覺kad覺m ve hi癟 bir sorun olumad覺. Ta ki 2020 senesine kadar (5. y覺l覺nda) bir g羹n kurma kolunun zor 癟evrildiini fark ettim, saati zoraki ayarlad覺m ve bu ekilde kullanmaya devam ettim. Tabii ki saatle du, deniz ve sabunla y覺kama aktiviteleri de tam gaz devam etti. Bir s羹re sonra saatte buhar olutuunu g繹rmemle bir eylerin ters gittiini anlad覺m, muhtemelen kurma kolunda sorun olumu ve saat su almaya balam覺t覺. Su ald覺ktan sonra o m羹kemmel dakiklii de kayboldu, bazen saatlerce geri kal覺yordu. Kullan覺lamayacak kadar k繹t羹yd羹 dakiklii yani. Fosforlar覺 da da覺lmaya balad覺, san覺r覺m, macun gibi suda 癟繹z羹nen bir 癟eit boya bu fosforlar. Kuadas覺'nda yazl覺kta evden 癟al覺t覺覺m i癟in saati 襤zmir'de bir saat癟iye de g繹t羹remedim, malum pandeminin en youn zamanlar覺yd覺 o s覺ralar.

Pandemiyi bir kenara at覺p 襤zmir'de, kendisini yerel bas覺ndan da bildiim Pamukolu Saat'e ulat覺m. Feti Pamukolu Bey, bu saatle denize girdiimi s繹yleyince, 繹nce babam gibi beni tatl覺 sert azarlad覺 :D Sonras覺nda hasar durumunu inceleyip d繹neceini s繹yledi. Vidal覺 kurma kolu olmayan saatlerle denize girmeyi doru bulmuyor kendisi, hakl覺 olabilir bilemiyorum :D Neyse bir ka癟 g羹n sonra bana saatte fiziksel hasar olmad覺覺n覺 sadece kol contas覺n覺n 癟羹r羹y羹p kurma kolunu s覺k覺t覺rd覺覺n覺 ve bundan dolay覺 buradan su ald覺覺n覺, makinesinin temizlenip, yalanmas覺 gerektiini s繹yledi. 1 ayl覺k bir s羹re sonras覺nda saatime kavutum, ilk zamanlar iyiydi fakat bir ka癟 hafta sonra tekrar geri kalmaya balad覺, Feti Bey'e tekrar g繹t羹rd羹m, ilgilendi saolsun. 襤lk onar覺m i癟in 500TL 羹cret 繹demitim (Ekim/2020), ikincisinden 羹cret almad覺. Onar覺mda makine komple s繹k羹ld羹,temizlendi, yaland覺. T羹m contalar yenilendi, akm覺 olan fosforlar temizlendi. u anki dakiklii g羹nde -6/-7 saniye civar覺, fabrika hassasiyetine geri d繹nmedi fakat bak覺m sonras覺 3 y覺ld覺r kullan覺yorum ve bu hassasiyet hi癟 k繹t羹lemedi. Dahas覺 contalar yenilendikten sonra tekrar denize girdim ve sorun yaamad覺m. Ama art覺k tedbirliyim, DW-5600 ile giriyorum denize :D

Ve bu saati 繹m羹r boyu kullanmay覺 planl覺yorum, benim karakterimi 癟ok iyi yans覺t覺yor; doal, sade ve basit ama 覺k; kromaj,nikelaj,alt覺n,malt覺n yok, yani g繹rg羹s羹zl羹k yok, sadece yeil, doa yeili :D

Resim

Resim

Resim
En son Ulas87 taraf覺ndan 03 Eyl 2023, 15:12 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
Ulas87

Ya: 36
Kay覺t: 02 Eyl 2023, 22:15

Re: Seiko 5 (SNZG09J1) 8 Y覺ll覺k Kullan覺m 襤ncelemesi

Mesaj KKaraku » 03 Eyl 2023, 01:46

Ula Bey merhaba,

u an gece saat 01.40 ve bu payla覺m覺n覺za denk gelip sonuna kadar okuduumdan dolay覺 ziyadesiyle memnunum.

ncelikle bu tecr羹benizi samimi bir dil ile paylat覺覺n覺z i癟in teekk羹r ederim.

Biz saatseverler ad覺na ki en az覺ndan kendi ad覺ma konumam gerekirse bir saati bu kadar uzun s羹re kullanmak sab覺r ii olsa gerek :) Bu a癟覺k癟as覺 takdir edilesi bir durum ve yaanm覺l覺k.

Sahi; bir saatin bir 癟ok olaya/mekana ve zamana ahitlik etmesi b繹yle bir 繹rnek ile ifade edilebilirdi.

En k覺sa zamanda saatin fotoraflar覺n覺 da bizimle paylaabilirseniz 癟ok memnun olurum ki son halini merak etmekteyim :) (Fotoraflar覺 hizliresim sitesinden y羹kleyip fotoraf y羹klendikten sonra altta beliren "forumlar" bal覺indaki uzant覺y覺 bu bal覺a kopyala yap覺t覺r yaparsan覺z fotoraflar y羹klenmi olacakt覺r.)

Redmi Note 9 Pro cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
" 襤nsanlar hangi d羹nyaya kulak kesilmise, 繹b羹r羹ne sa覺r..! " / 襤smet ZEL
Kullan覺c覺 avatar覺
KKaraku

Ya: 33
Kay覺t: 12 Kas 2011, 18:51

Mesaj mturann » 03 Eyl 2023, 10:52

Payla覺覺m覺n覺z覺 keyifle okudum.
Benim de Sizin gibi her artta kulland覺覺m bir seiko 5 im var.
Zaman bulabilirsem ben de yazar覺m.
Teekk羹rler
Kullan覺c覺 avatar覺
mturann

Kay覺t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj imdatbesikci » 03 Eyl 2023, 13:26

Ula Bey, saatinizle baya bir zaman ge癟irmisiniz, vidal覺 tepe olmayan saatleri havuzda, denizde kullanmamak laz覺m, duta ise hi癟 kullanmamak laz覺m, sonu癟ta su ge癟irmemeyi salayan contalar su ile temas ettiinde 繹zellikle de s覺cak su, tuzlu su daha da h覺zl覺 deforme olmaya balar.

Genel anlamda saat size onca eye maruz kalsa bile iyi hizmet etmi, bu saatlerin yeni versiyonu Seiko 5 Sports olarak tekrar 羹retildi, bir ara SRPG41K1 modelini k覺sa bir s羹re kullanm覺t覺m, benim 癟ocukta SRPG31K var, ekran覺 癟ok g羹zel ve anla覺l覺r ekilde dizayn edilmi ve hardlex cam olmas覺na ramen kadran g繹r羹nt羹s羹 癟ok iyi.

Son zamanlarda kullanmay覺 en 癟ok sevdiim saatlerim Orient Star, kalite olarak m羹kemmel, 癟ok pahal覺 saatlere ta 癟覺kar覺r kalitede, imkan覺n覺z olursa bir yerde bileinize tak覺p denemenizi tavsiye ederim.
Kullan覺c覺 avatar覺
imdatbesikci

Kay覺t: 29 Au 2023, 19:46

Mesaj Ulas87 » 03 Eyl 2023, 16:40

Merhabalar, teekk羹r ederim g羹zel yorumlar覺n覺z i癟in. S繹ylediiniz gibi fotoraflar覺 att覺m :thumbup: , 癟ok teekk羹rler. Evet vidal覺 tepe olmad覺覺 i癟in art覺k denize girmiyorum, o ii DW5600'a b覺rakt覺m. Ama du al覺yorum 癟羹nk羹 kordonu yaz覺n 癟ok koku yap覺yor, du al覺nca benimle beraber y覺kanm覺 oluyor :lol: . Saat s羹rekli yan覺mda olan tek mekanik/teknolojik cihaz olduu i癟in alyans gibi 繹m羹r boyu takma gibi bir fikrim var, bakal覺m daha ne kadar takaca覺m. Ak覺ll覺 saatlerin hen羹z pil konusundaki yetersizlikleri beni kendilerinden uzaklat覺r覺yor. Mekanik bir saat ise su almas覺na ramen bak覺m ile tekrar eski haline d繹nd羹r羹lebilir olmas覺 sebebi ile benim hayranl覺覺m覺 kesinlikle kazanm覺 vaziyette :D .
Kullan覺c覺 avatar覺
Ulas87

Ya: 36
Kay覺t: 02 Eyl 2023, 22:15

Mesaj insatiable » 04 Eyl 2023, 01:41

繹ncelikle bu saatle denize, havuza girdiinizi g繹rmemle verdiim tepki:

Resim

yapmay覺n ula hocam bu tipte bir saatle havuza, denize, dua girilmez yahu :)
bunun d覺覺nda yaz覺n覺z覺 keyifle okudum. mekanik saatin olay覺n覺 繹zetlemisiniz. seikonuzla bir 繹m羹r boyu mutluluklar dilerim.
"saat, 繹nce insan覺 g繹sterir, sonra zaman覺."
Kullan覺c覺 avatar覺
insatiable

Kay覺t: 30 Haz 2011, 04:09

Mesaj Kakashi » 04 Eyl 2023, 07:42

Denize girme, havuza girme, banyoda duta 癟覺kart, gece takma... Ne kald覺? G羹nd羹z de takmay覺n, kutusunda saklay覺n(!) olsun bitsin (Bilek bile g繹rmemi saatlerim var, o baka). Sorarlarsa 'saatin 100m su ge癟irmezlii var' dersiniz, 'yamurda 2 damla su gelirse, el y覺karken su s覺癟rarsa ie yara覺yor'. (yleyse 30m su ge癟irmezlik niye var?)

Y覺lda (en ge癟 2 y覺lda) bir su ge癟irmezlik bak覺m覺n覺 yaptr覺rd覺覺n覺z s羹rece saatinizi g繹nl羹n羹zce kullanabilirsiniz, g繹z羹n羹z korkmas覺n. Tabi bak覺m yapt覺rmazsan覺z suyla, buharla, sabunla temasta dikkatli olacaks覺n覺z ya da bozulursa 癟aresine bakar覺m diyeceksiniz.

Sizi k覺skand覺m, 癟ok saatim var, ama rotasyonda baka baka saat takmaktan deil 8 y覺l, 8 ay s羹rekli kulland覺覺m saatim olmad覺 (belki ileride olur, olmal覺 diye d羹羹n羹yorum).
Kullan覺c覺 avatar覺
Kakashi

Kay覺t: 22 Tem 2021, 13:36

Mesaj muratcan87 » 04 Eyl 2023, 09:10

襤yi ki yazd覺n覺z. Sahibinden uzun kullan覺m testleri bence ger癟ek incelemeler. Bu anlamda marketing 羹r羹n羹 olan incelemelerle kar覺lat覺r覺ld覺覺nda 癟ok deerliler. 8 sene de olduk癟a iyi bir s羹re saatin art覺s覺n覺, eksisini anlamak ad覺na.

Seikonun zaten y覺llara meydan okuyan bir kalitede olduu bence herkesin malumu. Fosfor da su almasa dahi en fazla 25 seneye kadar 繹mr羹 olan, sonras覺nda yenilenmesi gereken bir malzeme. O y羹zden o konularda hi癟 s覺k覺nt覺 yok. Denize, havuza girme konusunda da tamamen kullan覺c覺ya kalm覺 bir durum var. Vidal覺 tepesi olmayan saatlerde g羹vendiimiz ey conta. O da zamanla 繹zelliini kaybetmeye mahkum bir malzeme. Bunu bilerek kullanmakta fayda var. Yine sadece tepe deil cam da asl覺nda contaya oturuyor. Bu nedenle oradan da su alabilir. Ben vidal覺 tepesi olmayan ve su ge癟irmezlik testini son bir senede yapt覺rmad覺覺m bir saate bu aksiyonlarda g羹venmem. Yine ka癟 m su ge癟irmezlii olursa olsun kronograf hi癟bir saate bu anlamda g羹venmem. Ayn覺 ekilde banyoda da s覺k覺nt覺 genel olarak buhar 癟羹nk羹 sudan daha ince bir ey her an i癟eri s覺z覺p suya d繹n羹ebilir. Bu aksiyonlar i癟in bir tane Casio A168im var. Bozulsa i癟im ac覺maz. Ha bir Seiko 5im var ve onunla da 癟ok癟a denize, havuza girdim ama yine tamirat覺 bana g繹re ucuz bir maliyet oluturuyor. Benim i癟in bu anlamda asl覺nda maddi ve manevi bir limit var. At覺yorum babamdan kalan bir saat 20 dolar da olsa k覺yamam, 繹te taraftan kendi ald覺覺m 1000 dolara kadar bir saati daa taa vurmaktan 癟ekinmem. En k繹t羹 tamirini yapt覺r覺r ge癟erim diye d羹羹n羹yorum zira. Bu sebepten birka癟 tane tatil saatim oluyor. Hem yeterince 覺k, hem 癟al覺nsa, bozulsa 癟ok fazla 羹z羹lmeyeceim ve yerine yenisini koyabileceim saatler bunlar.

Son olarak dakiklie deinmek istiyorum. Deerli ustalar覺m覺z覺 tenzih ediyorum ancak tecr羹belerime g繹re orijinal servise o paray覺 bay覺lmadan saat eski dakikliine asla ulam覺yor. Bu 羹st d羹zey markalarda daha s覺k yaan覺yor. Seiko 5in ise en g羹zel taraf覺 癟ok uygun fiyatlara hemen her ustan覺n bak覺m yapabilmesi. Bunun sonucundaki 6,7 saniyelik sapmalar ise fazlas覺yla iyi bence. Hatta Seikonun vaadettiinden de 癟ok daha iyi. Bu fiyattaki bir saatin 8 senelik her koulda kullan覺lmas覺 sonras覺nda bu derecede zaman tutmas覺 m羹kemmel.
Kullan覺c覺 avatar覺
muratcan87

Kay覺t: 17 Tem 2017, 14:20

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 163 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners