Kiracı Problemleri

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Kiracı Problemleri

Mesaj Terasus » 26 Haz 2014, 07:43

Merhaba arkadaşlar,

Muhtemelen içimizde evini/dükkanını veya herhangi bir taşınmazını kiraya verenlerimiz vardır. Söz konusu insan ile muhatap olmak olunca mutlaka sorunlar oluyor. Kiracıyla ilgili sorunlarınız olduğu zaman hangi çözüm yollarına başvuruyorsunuz? Ben şu ana kadar 'aman boşver, ne uğraşacam..' düşüncesi ve stresse girmeyeyim niyetiyle pek uğraşmadım. Ama farkettim ki bu tür şerefsizlikler hep yapanın yanına kar kalıyor. Aynı şeyleri ben başkasına yapıyor olsam eminim ki yanıma kar kalmazdı.

Size başıma gelen son kiracı meselemi anlatayım. Şu ana kadar düzgün kiracıya hiç denk gelmedim gerçi ya neyse. 2013 mayısında evim boşta duracağına 3 kuruş gelir olur diye kiraya verdim. Emlakçı da sözde tanıdıkdır, güvenilirdir diye bir adama verdi evi. Adam kendi işinin patronu olduğundan düzenli geliri yok, habire hakediş yapıyorum veya çek aldım yakında bozduruyorum laflarıyla hep geciktirdi. Neyse bunu da o kadar sorun etmedim. Sonunda adam şubat ayında son 2 kirasını da ödemeyerek çıktı gitti. Normalde mayıs'a kadar (mayıs dahil) kirasını ödemesi gerekiyor kontrata göre ama peşine düşmedim. Hatta bu adama olan öfkemden evimi kiraya vereceğime boş tutarım diyerek evi de geçtiğimiz aya kadar kiraya vermedim. Geçtiğimiz ay başka bir emlakçı vasıtası ile bu sefer bordrolu bir çalışana evi kiraya verdim. Bu arada sizlere tavsiyem kendi işinin patronu insanlara kiraya vermeyin evinizi, bordrolu çalışan olsun. Yine de siz bilirsiniz. Neyse, bu yeni kiracı doğalgazı, elektriği falan üzerine aldı. Derken farkedildi ki eski kiracı doğalgaz aboneliğini üzerine almadan kaçak kullanmış. 1500 liralık fatura geldi. Ardından 500 küsür liralık elektrik faturası gelmiş. Bilmiyorum başka ne faturalar daha gelecek..

Ben de karar verdim bu adamı dava edeceğim. hem aralık-mayıs dönemi ödemediği kiraları isteyeceğim, hem de doğalgaz kaçak kullanımı ve elektrik faturasını talep edeceğim.

Bilmiyorum içimizde avukat var mıdır, bu konuda yol gösteren olabilir mi? En büyük sorunum yurtdışında çalışıyor olmam, ağustos ortasında tr'ye geleceğim. Adam evden şubatta çıktı, sen neden ağustos'a kadar bekledin der mi mahkeme? Benzer sorunlarla karşılaşmış olanların fikirlerini bekliyorum. Teşekkürler.
En son Terasus tarafından 26 Haz 2014, 19:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Terasus

Re: kiracı problemleri

Mesaj creeindian » 26 Haz 2014, 10:09

Geçmiş olsun, kendim yaşamış gibi hissettim, benzerini yaşadım da ;) Dişimizden tırnağımızdan arttırıp binbir güçlükle yaptırıp-alıp gelir kaynağı amaçlı(bende böyle en azından) kiraya verdiğimiz mülklerde bu tür durumlarla karşılaşmak çok can sıkıcı.

Yaklaşık 15 yıldır kiracı sahibi olarak yaşadıklarımı buraya aktarsam herhalde sayfalar sürer, kiracımla ölüm tehditli yaka paça kavga durumuna kadar geldiğim durumlar oldu maalesef, bir de ikamet olarak İstanbul' un gerçekten çok çok berbat bir ilçesinde bir yere sahip olduğum için kiracı profili de ona göre oldu.

Elinizde noter onaylı bir kontratınız var mı bilmiyorum, bahsetmemişsiniz, eğer yoksa işiniz gerçekten zor, sonrasını bu konuda tecrübeli avukat arkadaşlar veya tecrübeli ev sahibi arkadaşlar daha iyi yanıtlar sanıyorum. Benim önerim bir dahaki olası kiracılarınızda sorun yaşamamanız adına birkaç naçiz tavsiye olabilir sadece.

- Maddeleri apaçık olacak şekilde iyi bir kontrat hazırlayın, internetten indirebileceğiniz gibi kırtasiyelerden de edinebilirsiniz. Genelde 20 küsür maddelik olur ama bunlarla yetinmeyip kendi hassas olduğunuz konuları da maddelere ekleyin.
- Kontratı mutlaka notere onaylatın, böylelikle yasal bir dayanağı olsun.
- Kesinlikle ve kesinlikle en az kira tutarı*2 olacak şekilde depozito alın, bu sizin parasal olarak tek güvenceniz, adam abonelikleri üstüne almadığında fatura ödemezse veya kirayı vermeden kaçmak gibi bir planı varsa elinizde en azından durumu az da olsa kurtaracak bir güvenceniz olur. Depozitoyu kesinlikle ve kesinlikle kiracı evden/dükkandan çıkmadan geri vermeyin, vay efendim son iki kirayı vermeyelim depozitodan sayalım türünden istekleri dinlemeyin, unutmayın o sizin güvenceniz.
- Elektrik, doğalgaz, su aboneliklerini üstüne almasını sağlayın, bu şekilde buradaki maddi zarardan kurtulmuş olacaksınız.
- Emlakçıların getirdiği kiracılara güvenme hatasına düşmeyin, onlar sadece aldıkları komisyona bakar, kiracıyı size verdikten sonra işi biter, bir daha da bulamazsınız, bulsanız da hesap soramazsınız.
- Kiraya vereceğiniz kişi ile yüzyüze mutlaka görüşme yapın, adamı tanımaya çalışın, kaç kişi kalacağını(ev ise), ne iş yapacağını(dükkan ise) mutlaka sorun ve bunu kontratta belirtin. ilerde aksi bir durum oluştuğunda itiraz etme hakkınız olsun.
- Kesinlikle ve kesinlikle güler yüzlü, iyi niyetli, alttan alan bir izlenim bırakmayın. Bırakın sizi sinirli, huysuz, cimri, nemrut birisi olarak tanısın, bu sizin kiracıya karşı otoritenizin bir göstergesi olsun(adamı dövmeyin tabii :lol: ).
- Kendi işi olması konusuna kesinlikle katılıyorum, adam müteahhit veya emlakçıysa vermemeye çalışın, mümkünse bordrolu bir çalışan olsun, hatta memursa da tadından yenmez.
- Kiracı eve/ dükkana girdiğinde ince ayrıntısına kadar fotoğrafını çekin, eskiyecek, kırılacak, bozulacak şeylerin notunu alın ve kontrata yazın(kapı, pencere, dolap, kombi vs). Çıkarken de aynı şeyleri bu fotoğraflar ve notlarınız üzerinden tekrar kontrol edin, bir kırık-dökük, bozukluk varsa yaptırdın, yaptırmıyorsa masrafını araştırın ve depozitosundan kesin, kesinlikle çekinmeyin, bu sizin hakkınız!
- Kesinlikle boya yaptırtıp da kiracı almayın, bırakın boyayı kendisi yaptırsın, her yeni kiracı boyasını kendisi yaptırsın, unutmayın o boya ile kendisi oturacak, istediğinde yine boya yapar ve çıktığında vay efendim ben boya yaptırdıydım, sen böyle bıraktıydın olmaz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, şu durumda yaşadıklarınız konusunda inanın yardımcı olamıyorum ve açıkçası çok da umutlu değilim ama belki yasal birkaç hakkınız vardır ve aylarca(evet maalesef aylarca) uğraşarak hakkınızı geri alabilirsiniz.
Tekrar geçmiş olsun,
Yiğit
Kullanıcı avatarı
creeindian

Mesaj Terasus » 26 Haz 2014, 10:26

Mrb, bilgiler için teşekkürler. :thumbup:

Elimde sözleşme var ama noter onaylı değil, karşılıklı imzalanmış bir sözleşme mevcut, maddeler halinde şartlar yazıyor. Adam toki'ye iş yapan müteahhit bir tip. Sözde sürekli bir yerlerden alacağı var :lol: Akılsızlık bende tabi, iyi kazanan müteahhit kendi evinde oturur, kirada ev bakan müteahhit sorunlu demektir. Aslında genel olarak kendi işinin patronu kişilerde durum böyledir, iyi kazanan adam kiraya çıkmaz. Bunlar hep tecrübe işte.

Daha önce çalıştığım emlakçı kurumsal bir tip değil, daha önce abim bu emlakçı ile birkaç kez çalıştığı için güvenmiştim. Bu sefer remax ile çalıştım, adamlar gerçekten daha profesyoneller. Tavsiyem kesinlikle mahallenin emlakçısı tarzı adamlarla değil, remax tarzı marka değeri olan emlakçılar ile çalışılması.

Hakkımı geri almam için hukuki yollara başvurmam şart. Eski emlakçımın dediğine göre bu adam sözümona kendisini de çarpmış, siteden gizlice kaçıp gitmiş. Adresini bilmiyoruz ama sözleşmede tc kimlik numarası var, bulunur heralde.. Forumda avukat arkadaş varsa beraber konuşup çalışabiliriz, yabancıya gitmesin en azından :P
Kullanıcı avatarı
Terasus

Mesaj 2fast4u » 26 Haz 2014, 14:05

Yazilanlara komple katiliyorum.ekstra olarak markali emlakcilarla is yaparken musteri temsilcisini arastirin soru sorun cevap alin sac bas yoldurtabilir.kontrat esnasinda kimlik fotokopisi ve 1.derece yakin akraba disinda bir kefil alin .Ve en onemlisi ic sesinizi dinleyin gozunuz tutmadiysa vermeyin bu en garanti yontemdir:)
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj herofb » 26 Haz 2014, 14:19

Terasus yazdı:. Aslında genel olarak kendi işinin patronu kişilerde durum böyledir, iyi kazanan adam kiraya çıkmaz.

bu kısma tanıdığım bir çok örnek nedeniyle katılamıyorum mutlaka ev sahibi olmalıyım hissiyatı yalnızca bizim gibi az biraz orta üstler için geçerli yoksa cidden iyi kazanan adamın illa eve alayım diye bir derdi pek olmuyor
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj Terasus » 26 Haz 2014, 14:23

ya da cumlemi soyle degistireyim, iyi kazanan kendi isinin patronu adam 1000-1500 liralik apartman dairesinde degil de daha luks ve pahali (bahceli, havuzlu vs.) yerde kiraya cikar :)
Kullanıcı avatarı
Terasus

Mesaj serdarfb » 26 Haz 2014, 14:42

Yine olmadı bence. :)
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Mesaj Ozgur » 26 Haz 2014, 14:57

SerdarFB yazdı:Yine olmadı bence. :)

:lol: :lol: :lol:
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners