Home Media ( Hardware / Software )

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: Home Media ( Hardware/Software )

Mesaj Clk » 20 Nis 2015, 07:51

@fbolukbas, bu tip yazilim/donanim islemleri ile ugrasmak gercekten cok zevkli ama tecrübe ve bilgi yeterli düzeyde olmayinca stabil bir sistem kurma ihtimali cok düsük. Ben de gectigin yollardan gectim ve en sonunda pes ettim :D

Mesela senin mediaportal ile deneyip hedeflediklerini bugün android temelli Minix Neo serisi ile (minix.com.hk) hem uygun fiyata hem de yüksek kalite ile cözebiliyor. Extern cihazlar ile komple bir sistem olarak kullanabiliyorsun. Zamanin oldugun da konu ile ilgilenmeni tavsiye ederim. Hem boyut olarak kücük hem sessiz hem de efektif.

UPnP/DLNA hakkinda ki yorumlarda da sonuna kadar haklisin. Eger bu platformun avantajlarini sonuna kadar kullanmak istiyorsan benim de kullandigim Twonky Server'i öneririm. Twonky'i kurup, yazilimi modifiye edip sistemi calisir hale getirinceye kadar Kahramanmaras Sütcü Imam Üniversitesinde "Mektupla tavuk yetistirme" bölümünü bile bitirebilirsin ama bir kere calisti mi DLNA'in bütün bug ve eksikleri ortadan kalkiyor. Senin yasadigin problemlere benzer problemleri yasamis biri olarak (album cover yok, alt yazi yok v.s.) Twonky'nin bu buglarin tamamini cözdügünü söyleyebilirim.

Sonos ile ilgili acele etme derim. Sonos sistem olarak seni kendi programina ve donanimina baglayan bir sistem. Ben olsam böyle bir sisteme karar vermeden wisaassociation.org adresine bir göz atardim. WISA cok yüksek kaliteli bir sistem ve neredeyse hatasiz oldugunu söyleyebilirim. Su an icin sadece yüksek fiyatli ürünlerde kullaniliyor ama kim bilir belki ucuzlar.

Son olarak Creation5 App'e bir göz atin derim. DLNA'yi en yüksek verim ile kullanmaya olanak saglayan , arayüzü güzel, basarili bir App!
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Cct » 20 Nis 2015, 16:53

Bana Apple TV yetiyor :D Onu da film vs. den çok çalışma platformu olarak kullanıyorum. Macbookta code view TV'de design view olarak.

Bunun dışında PS4'te bayağı bir iş görüyor.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj starex » 21 Nis 2015, 08:38

Openelec uzerinde xbmc kullanıyorum yazılım olarak tüm donanım larla uyumlu kumanda olarak kablosuz fare
These are the best of times.
Kullanıcı avatarı
starex

Mesaj tarkani » 21 Nis 2015, 16:09

Bu konuya uzun süre ben de kafa patlattım. Sonunda mümkün olduğunca en basit ve kullanımı en kolay sistemi seçmeye çalıştım.

Yazılım konusunda;
Audio/video izlemek için tek favorim var; XBMC. Kullanımı çok kolay, film/dizi/müzik ile ilgili tüm bilgileri (imdb puanları dahil) internetten güzelce idiriyor, göze de hitap ediyor. Bilgisayar ve türevlerine kurulabiliyor. (İlk olarak xbox için çıkartılmıştı, diğer oyun konsollarına da kurulabiliyordu, şimdiki durumu bilmiyorum)

Fotoğrafları görüntlemek için de Picasa'yı kullanıyorum. Picasa suratları tanıyor, bu sayede oğlumla beraber çekimiş tüm fotoğraflarımı getir diyebiliyorum. Bu şekilde sayısı 10binleri bulan fotoğraf arşivinden fotoğrafları daha kolay buluyorum. Eve arkadaşlar geldiğinde beraber çekilmiş fotoğrafları gösterip geçmişe yolculuk yaptırıyorum. İyi sükse yapıyor ta ki birisinin eski sevgilisiyle çekilmiş fotoğrafları çıkana kadar :lol:

Donanım konusunda da 3 farklı sistem kullandım. Hepsinin farklı avantajları var;
1) Western Digital Media Player. Teknolojiyle ilgilenmeyenlerin dahi rahat kullanabileceği, hanım tarafından onaylanmış bir sistem. Hard diske takılı film ve dizileri izlemek için ideal. Youtube'dan video izleyim, başka app yükleyip gireyim diyorsanız biraz yavaş kalıyor.

2) Raspberry Pi. Eğer linux'ten anlıyorsanız, veya biraz vaktiniz varsa ucuz ve esnek bir çözüm. Bu alet aslında küçük bir bilgisayar, linux ile çalışıyor. Üzerine xbmc kurunca gayet iyi bir home theather oluyor. Yukarıda bahsettim, tekrar söyleyeyim; XBMC süper bir yazılım. Filmin ortasında alt yazıya ihtiyaç mı duydunuz, 10-15sn içinde size altyazıyı seçtirip tekrar filme döndürüyor. Ancak iyi bir kumanda çözümü bulamadım. Minik avuç içine sığan bir klavye aldım. iPhone app'i var aslında ama telefonu aç, uygulamayı aç vs uzun sürüyor. Bu sebeple hanımın onayını alamadım. Bu aletin yeni versiyonu windows 10 ile de çalışacak diyorlar. Bekliyorum.

3) En sevdiğim sistem; Mac mini. Yine XBMC kurulunca tam bir ev sinema sistemi oluyor. Bilgisayar olması dolayısıyla çok esnek. Eğer farklı işler için farklı programlar kullanıyorsanız örneğin; müzik arşiviniz spotify'daysa, fotoğrafları picasa'da tutuyorsanız, filmler xbmc'deyse direk tek sistemden gösterebiliyorsunuz. Başka bir bilgisayar da alınabilir elbette ancak bu hem şık hem sessiz bir sistem, tv altında göze batmıyor. Apple ürünleri kullanıyorsanız airplay özelliği de bayağı faydalı. Apple TV kumandasıyla da çalışıyor. Benim ihtiyaçlarıma göre en mantıklı çözüm. Eğer sadece film/dizi izlenecekse gereksiz pahalı.
Kullanıcı avatarı
tarkani

Mesaj Bond » 22 Nis 2015, 01:26

Ben açıkçası özel bir araştırma veya alışveriş yapmadım ancak burada yazanlardan ( mutlaka ses / görüntü kalitesi farkı ve detayı vardır, senin çok ilgili olduğunu biliyorum :champ: ) oturma odasında başlanan filmi kalınan zamandan yatak odasında devam ettirmek haricinde evdeki computer, console, TV vb aletler ile pratikte hepsini yapabiliyorum sanırım :? :roll: Filmi kalınan yerden devam ettirebilmek için ise filmi kendim çevirince onu da kolayca yapabiliyorum :lol: Bunun dışında hala emektar ile CD bile dinliyorum. Şu an track 8'deyim, sanada bir CD çekeyim dinle nostalji olur dostum :D Tabi detaylarını araştıracağım bu yazdıklarının o ayrı :thumbup:

Senin açtığın böyle bir konu daha vardı diye hatırlıyorum ama o TV ve sound systemleri ile alakalı idi galiba :roll:

Resim

Bu arada unutmadan Thevenin :D :super:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Thevenin » 22 Nis 2015, 02:00

Bond yazdı:Filmi kalınan yerden devam ettirebilmek için ise filmi kendim çevirince onu da kolayca yapabiliyorum :lol:

Konu hakkinda Jetgiller'den ote teyit edebilecegim tek teknoloji bu, 100% calisiyor beyler :D Return to old ways :lol:

Bir Bond kolay yetismiyor :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Re: Home Media ( Hardware / Software )

Mesaj Bg17 » 22 Nis 2015, 02:49

Thevenin yazdı:
Bond yazdı:Filmi kalınan yerden devam ettirebilmek için ise filmi kendim çevirince onu da kolayca yapabiliyorum :lol:

Konu hakkinda Jetgiller'den ote teyit edebilecegim tek teknoloji bu, 100% calisiyor beyler :D Return to old ways :lol:

Ben sahsen oturma odasinda uyumayi tercih ediyorum... Teknolojik duzeyini bilemeyecem ama cok guzel uyunuo valla tv karsisinda...

Bar olarak aldigim ses sisteminin kumandasi kayip, ses bile tv den geliyor diyim..
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Re: Home Media ( Hardware / Software )

Mesaj Bond » 22 Nis 2015, 03:12

Bg17 yazdı:
Thevenin yazdı:

Ben sahsen oturma odasinda uyumayi tercih ediyorum... Teknolojik duzeyini bilemeyecem ama cok guzel uyunuo valla tv karsisinda...

Bar olarak aldigim ses sisteminin kumandasi kayip, ses bile tv den geliyor diyim..

Thevenin :D :super: Bg17 :D :super:

İyice matrak bir forum olmaya başladı burası :D :roll:

Bu konseri kaçırdığımıza göre şunu Clk'nin home media sound sisteminde dinlemek isterdim ama :champ:

Home Mediacılara gelsin :D :thumbup:

Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners