Pazarlık

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: Pazarlık

Mesaj Emreozcan » 10 Eki 2016, 11:29

Merhaba;

Oncelikle son pazarlik konusunda ben de sizin gibiyim. Son fiyatiniz ne olur sorusundan sonra aldigim fiyatin ustune pazarlik yapamiyorum - en fazla son odemede 100-200TL dusurtmuslugum var.

Saat veya pazarlik yapilarak alinabilen bir urun alacagim zaman once piyasa arastirmasi yapiyorum. Once sahibinden.com, chrono24 veya o urun daha cok nerede satiliyorsa o sitelerde almak istedigim urunu takip ediyorum. Ornegin bir saat'e x fiyat yazmis bir ilani takibe alip ne kadar surede sattigina/satamadigina bakiyorum. Ardindan diger sitelerdeki fiyatlarla karsilastirma yaparak o urun icin gercek piyasa degerini mumkun oldugunca belirlemeye calisiyorum.

Internet arastirmasindan sonra gercekten satin alma surecine gectigimde de son pazarlikta kotu oldugum icin mumkun oldugunca cok saticidan son fiyatlarini (cogunlugu son fiyatini vermese de aralarindan bazilari beni ciddi alici gorerek gercekten son fiyat verebiliyorlar) aliyorum. Butun fiyatlari topladiktan sonra kafamdaki fiyata yaklasmissam satin alimi yapacagim yere giderek "X magazasi su fiyati verdi siz ne yapabilirsiniz" diye soruyorum. En son anlasma kisminda da odeme yapmadan hemen once belki 100-200 TL daha dusurttukten sonra odemeyi yapiyorum.

Bu baslik cok yararli olacaga benziyor, pazarlik gucu yuksek ve saat aliminda tecrubeli arkadaslardan belki biseyler kapabiliriz :)
Kullanıcı avatarı
Emreozcan

Mesaj kiwi21 » 10 Eki 2016, 12:13

Tüm yorumlar için teşekkürler. Güzel tüyolar var. Alalım saat ve pazarlık sever büyüklerimizden tüyoları 8-)
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj TSayiR » 10 Eki 2016, 12:23

mturann yazdı:Pazarlık kelimesi "yalvarmak" kelimesi ile eşdeğer çağrışım yapıyor bende maalesef.
Yani işin adı pazarlık olunca durum değişmiyor gibime geliyor.

-Bunun fiyatın kaça olur ile başlayan daha sonra şu fiyata olmaz mı yok çok dediniz şu fiyat olursa alırım olmadı ikisinin arası olsun o da yüksek oldu uzuyor gidiyor.

Hani ne bileyim paranın alıcıda olması bu durumu değiştirmiyor gibi. Almaya çalıştığınız şey satıcıda olduğundan ve onu almaya siz talip olduğunuzdan dolayı siz hep bir basamak aşağıda duruyorsunuz :)

Size katılmıyorum. Hele ki "Yalvarmak" kelimesinin "pazarlik" kelimesi ile eş tutulmasini aklım almadı. Yapilan alişverişle ilişiğini kurmaya çalişiyorum,olmuyor. Para kolay kazanilmadigindan pazarligin kralini yaparim[emoji106]

Şimdi ben pazarlik yapinca saticiya yalvarmiş mi oluyorum? Para bendeyse pazarlik gucumu istedigim kadar kullanirim. Birakin uzasin gitsin, bir yerde son bulur. Saticinin isine gelir verir,isine gelmez vermez[emoji106] Benim isime gelir alirim, isime gelmez kalir. Paranin alicida olmasi hele ki o para peşinse cok şeyi degistirir, alacak olan bensem saticidan hep bir basamak ustte olmak zorundayim [emoji106]

Şimdi sizin mantiginiza gore eş değer dediginiz yalvarmak dinimizce caiz ve sunnet olan pazarlikla eş değer midir hala?

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@WatchesTNC
Kullanıcı avatarı
TSayiR

Mesaj eraslani » 10 Eki 2016, 12:29

mturann yazdı:Pazarlık kelimesi "yalvarmak" kelimesi ile eşdeğer çağrışım yapıyor bende maalesef.

pazarlık=yalvarmak dersek,
satın alma=dilencilik olur :lol: Bu işte kariyer yapmış dilenciler tanıyorum :D
aynı mantıkla pazarlama eşittir ne olur dilim bile varmıyor :lol: :lol:
Şaka bir yana hayatın bütünü pazarlıklar üzerine kurulu zaten..arada para mevzusu geçtiği için mal alışverişi sırasındaki pazarlıklar aklımıza geliyor önce.
empati varsa sorun yok diyelim..
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Khan » 10 Eki 2016, 12:46

-Bunun fiyatın kaça olur ile başlayan daha sonra şu fiyata olmaz mı yok çok dediniz şu fiyat olursa alırım olmadı ikisinin arası olsun o da yüksek oldu uzuyor gidiyor.

Hani ne bileyim paranın alıcıda olması bu durumu değiştirmiyor gibi. Almaya çalıştığınız şey satıcıda olduğundan ve onu almaya siz talip olduğunuzdan dolayı siz hep bir basamak aşağıda duruyorsunuz :)

Ben pazarlığı severim, ama dozunda bırakırım. Her şeyin bir usulü var.
Tabiki herkes aldığı ürünü ucuza almak ister, ama karşıdakinin haklarını da düşünüp ona göre pazarlık yapmak, işi kolaylaştırır.

Aksi halde "ölücü " dediğimiz sınıfa gireriz, ki ben böyle satıcı/alıcı yı saat gibi incelik içeren bir konuda geri çevirmekten zerre çekinmem.
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj kilimanjaro » 10 Eki 2016, 13:31

ML alırken , kafamdaki fiyatın 1.200 TL üzerini söyledi satıcı.Kredi kartını uzattım ve bu fiyata veriyorsan hemen çek dedim.Bir karta bir bana baktı ... sonra karta daha çok baktı ve çekti.

Bu arada pazarlık keyifli iştir.Küçük şeylerde bile bazen pazarlık yaparım.Satıcı düşer istediğim fiyata ve daha sonra şaka deyip ilk baştaki fiyatı kabul ederim.
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj manil » 10 Eki 2016, 13:49

Daha önce bi vesileyle yazmıştım, bu tür yerlerde elinizde cep telefonu ile girip muadil ürünlerin fiyatlarını gösterin. Çoğu satıcı imana geliyor.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj hozburun » 10 Eki 2016, 14:27

Trol gibi olacak ama satıcılar da tedbir alıyorlar :D :twisted: 8-) :thumbup:

İkinci satır harika : ' Müşteri kraldır, Kral pazarlık etmez ' :thumbup:

Resim
Kullanıcı avatarı
hozburun

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners